Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TİSAŞ PX9 POLİMER GÖVDELİ TABANCA
Fuarda demo modelinin incelemesi.
Gerçeği inşallah ay sonunda.
Buyurun efendim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
FRD
Ellerinize sağlık Sn. ORTAÇ. Zig 14 model incelemesini farklı bir linkte mi verdiniz acaba?

Alıntı

(08-05-2015, 04:51 PM)mtasdemir demiş ki: Ellerinize sağlık Sn. ORTAÇ. Zig 14 model incelemesini farklı bir linkte mi verdiniz acaba?

Hayır efendim, hazır ama henüz paylaşmadım. Her markaya eşit mesafede durmak prensibim nedeni ile kendimce bir denge sağlamaya çalışıyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
izleyici
(08-05-2015, 05:20 PM)ORTAÇ demiş ki:
(08-05-2015, 04:51 PM)mtasdemir demiş ki: Ellerinize sağlık Sn. ORTAÇ. Zig 14 model incelemesini farklı bir linkte mi verdiniz acaba?

Hayır efendim, hazır ama henüz paylaşmadım. Her markaya eşit mesafede durmak prensibim nedeni ile kendimce bir denge sağlamaya çalışıyorum.
Hassasiyet ve emeğinizden ötürü teşekkürler. Yeni videolarınızı merakla bekliyorum
Saygılar

Alıntı

Sn. Ortaç üstadım Tisaş'ın merakla beklediğim iki üründen birisini incelemişsiniz.Emeğinize sağlık. Ancak ZİG 14 de heyecanla bekliyoruz üstadım. Teşekkürler.

Alıntı

Elinize, emeğinize sağlık Sn.ORTAÇ, ilerleyen zamanlarda oldukça popüler olma ihtimali olan bir tabancayı silahseverlere yakından tanıttığınız için çok teşekkürler.

İzninizle ihale testlerinde yakından görme ve inceleme şansı bulduğum bu model ile ilgili bir kaç kelam etmek isterim.

Tabanca bir HS klonu. Ancak bana göre daha rafine bir konsept.

HS ' nin sadece XDm serisinde sunduğu değiştirilebilir kabza sırtlarının standart hale getirilmesi çok güzel.

HS ve PX 9 iğnenin tam kurulu beklediği, sadece tek hareketli tetiği olan tabancalar. Sadece tek hareketli tetiği olan tabancalarda kurma ve ateşleme sistemi mutlaka kilitlenebilmelidir. HS' de iğneyi kuran parça ( sear ) kabza emniyeti ile kilitlenmektedir. Silah kavranınca devre dışı kalmaktadır. Bunun birinci mahsuru uygunsuz kavramalarda sistemin kilitli kalmaya devam etmesi, ikinci mahsuru ise yine uygunsuz kavramalarda sürgünün çekilmesine engel olmasıdır. Bence TİSAŞ kabza emniyeti yerine kurma parçasını klasik bir emniyet manivelası ile kilitleyerek, tek hareketli tabancaların tasarım ve kullanım teammüllerine uygun, çok doğru bir iş yapmış. Bu değişikliğin tetik emniyeti ihtiyacını da ortadan kaldırması bir başka kazanç.

PX 9' un özellikle hızlı mükerrer atışlar yapan sportif ve taktik atıcıları ilgilendiren farkı ise tetik yollarında; Sağma mesafesi daha kısa, ama özellikle her atıştan sonra tetiğin tekrar atışa hazır geldiği kurulma mesafesi ( reset ) çok daha kısa. HS' de 10 mm nin üzerinde olan tetik kurulma mesafesi PX 9' da 5 mm' nin altında.

Namlu fişek yatağında fişek olup olmadığını gösteren namlu fişek yatağı müşirinin iptal edilmesi de bir başka olumlu basitleştirme. Çünkü kim ne derse desin, bu tür ayrıntılar her zaman fişek besleme sorunlarına neden olabilecek gereksiz ayrıntılardır. Çünkü biraz mekanik bilgisi olan veya aklı başında hiç bir silah sahibi veya atıcı zaten mekanik emniyet unsurlarına güvenerek hareket etmez, çünkü bunların her an arıza yapabilecek, insanı yanıltabilecek şeyler olduğunu bilir.

Tırnak klasik eski SIG Sauer, HS formatında, dışarıdan görünmeyen yaprak bir yay.TİSAŞ yetkililerine bunun üretici açısından farklı kalibrelere adaptasyon ve kalite kontrolü açısından büyük sıkıntı olduğunu, taktik açıdan da sıkışabilecek mekanizmaya dışarıdan müdahaleyi imkansız kıldığı için bir handikap olduğunu, XDs modellerinde HS' nin de hem daha iyi mekanik güvenilirlik, hem de yerden kazanmak için tırnağı dışarıya aldığını belirttiğimizde, TİSAŞ yetkilileri kendilerinin de ilerleyen zamanlarda tırnağı dışarıya almayı planladıklarını belirttiler.

Bu sohbetin sonunda mühendis arkadaşa '' Birisi bana ' HS' yi elden geçirme fırsatınız olsa, neler yapardınız ? ' diye sorsa aynen böyle yapardım... '' deyince, '' Bu tabancayı yaparken kesinlikle ttc' deki HS yorum ve eleştirilerinden faydalanmadık! '' cevabını aldım...Smile

Halihazırda biraz daha rafine edilmesi gereken bir tabanca, ama bence son zamanlarda ülkemizde atış, atıcılık ve genel emniyet kuralları teammülerine göre üretilmiş en güzel klon. Umarım genel kalite, mekanik güvenilirlik ve dayanım açısından da beklentileri karşılayarak, silahseverler için güzel bir alternatif olur.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
kaboom

Bu sohbetin sonunda mühendis arkadaşa '' Birisi bana ' HS' yi elden geçirme fırsatınız olsa, neler yapardınız ? ' diye sorsa aynen böyle yapardım... '' deyince, '' Bu tabancayı yaparken kesinlikle ttc' deki HS yorum ve eleştirilerinden faydalanmadık! '' cevabını aldım...Smile

Bizum memleketun pu pilgili insanlari...

Hayır baktım da doğrusunu öğrendim dese burnu düşecek.. Elalemin dünya devi olmuş firmaları para verir profesyonelden bilgi alır. Bunlar gökten inme ya.. Bunnar heribi şeyin en doğrusunu bilir ellaam..

Yada kendi yaptı velhasıl, bakta bu işten anlayan kafası basan adam ne diyor bir zahmet oku öğren..

Büyük insan olabilmenin küçük olabilmeyi başarmakla başladığını bilse keşke herkes. Ama o zaman zaten 4 4 lük bir ülke olurduk, o da bize uymaz..

Desenize Sn Üstad 3 4 yıl sonra iyi bir silah daha çıkma ihtimali var memleketimde. İnşallah olur..

Saygılarımla

Alıntı

Konsept güzel Sn.turkmenoglu, ama daha çok yol alması gerekiyor. EGM zati tabanca ihalesinde soğuk şartlandırma testinde tabanca birinci fişekten sonraki fişekleri ateşleyemedi, çünkü sağma ve kurma mesafelerine müdahale edilirken, ağır iklim şartlarındaki malzeme etkileşimleri ve bunların gerektirdiği toleranslar hesaplanamamış, yeteri kadar test yapılıp farkına varılıp düzeltilmemişti. Tabanca bir fişek attıktan sonra tetik kolu, kurma parçasına kurulu iğneyi bıraktıracak kadar müdahale edemiyordu. Örneğin bu bahsi geçen şartlarda farkına varılan bir hata. Bir tabanca sahada bizzat son kullanıcı tarafından bir kaç milyon atışla denenmedikçe kolay kolay rafine bir hale gelmiyor.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
kaboom, Antiterör
Sn. Lupus, bugüne kadar EGM ihalelerinin nasıl yapıldığını siz benden daha iyi bilirsiniz. Allah'tan son birkaç senedir hem emniyet olsun hem PÖHDB olsun alacakları silahları çok sıkı testlerden geçirmeye başladılar da üreticilerde (özellikle sarsılmaz) ürettikleri tabancalara çeki düzen vermeye başladılar. Hoş bizimkilerde teknik şartname hazırlamayı anca öğrendiler ya o ayrı bir tartışma konusu.

Birkaç ay evvel Sarsılmaz ın Tandogan'daki ofisine gitmiştim, orijinal bir yedek şarjör almak için. Oradaki temsilciye konuşurken konu döndü dolaştı K2000 megaya geldi. Bende emniyet inden dem vurarak aslında silahın tam manasıyla bir emniyete sahip olmadığını, emniyete alındığı zaman sürgünün kurulabilindiğini ve bunun CZ 75B de olmadığını tam tersi olduğunu söyleyince sayın temsilci bana "müşteri böyle istedi, memur silahını önce emniyete alacak sonra dolduruş yapacak hazır bekleyecek" deyince, hangi akla hizmet böyle bir şartname hazırlamış lar diye epeyce düşünmüştüm. Hoş hâlâ düşünüyorum ya...

Alıntı

Değerli yorumlarınız üzerinden üç ay gibi bir zaman dilimi geçmiş...Bu üç aylık süreçte PX 9 ile ilgili ilave edeceğiniz değerli bilgi ve yorumlarınız var mıdır?

Stoeger Cougar, Sarsılmaz ST 9 ve TİSAŞ PX 9 arasından seçim yapamıyorum, kararsız kaldım.

Trabzon' da ikamet ettiğimden TİSAŞ PX 9' u biraz daha yakından değerlendirmek durumunda kaldım.

Teşekkürler, selamlar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi