Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UTX-12 VE UTR-12
Yaklaşık dört aydır XTR-12 sahibiyim. 500'e yakın atış yaptm. Bir sürü fişek markası test ettim. Tüfeğin her yerini söktüm taktım, keskin bulduğum kenarlarını tesviye ettim. 5 + 5 + 10 olmak üzere toplam 3 şarjörle kullanıyorum, 5'li şarjörlerden birisi ( her seferinde aynı şarjör ) atışta düşünce şarjör mandalı yayını daha sert bir yayla değiştirdim ve sorunu çözdüm.

Bu tüfek üst gövde grubu ( upper receiver ) değiştirildiğinde .308 Winchester fişek atan AR-10 piyade tüfeğine dönüştürülebilen tek tüfektir. 

Firmaların parayla video çektirdikleri adamların videolarını izleyen birisi piyasadaki şarjörlü tüfeklerin tamamının her fişeği kusursuz bir şekilde attığını sanır. Buna birisinin dur demesi lazım. XTR-12 için çekilmiş test videosunda 30 gr. altı fişekleri takılmadan attığını görüp, inanıp söz konusu tüfeği alan kişinin gerçeğin hiç de öyle olmadığını gördüğünde bu adamlara hakkı geçer mi geçmez mi? Bu işin vebali var mıdır yok mudur?

Marka bağımsız konuşayım, piyasada her platformda göğe çıkarılan başka marka bir tüfeğin sahibi olan bir kaç arkadaşın facebook profillerindeki gerçek! atış videolarını izlediğimde gerçeğin hiç de öyle olmadığını gördüm. 

Kimse kullanmadığı bir tüfek için yorum yapmasın ve kimsenin vebaline girmesin.

Şarjörlü tüfek alacaksanız problemleri başından kabul edeceksiniz. Bu tüfekler yüksek namlu basıncı oluşturan high brass fişeklerle çalışabilir. Örneğin XTR-12 1050 bar basınçlı 29gr. YAF Speedy Slug ile sorunsuz 100-120 atış yapar. Bu atış adedine ulaştıktan sonra gaz pistonu kirden sıkışır ve atım yatağı dışında patlama veya sürgünün yerine tam oturmaması nedeniyle tutukluk oluşur. Gaz pistonunu temizlediğinizde tüfeği resetlemiş olursunuz ve bir 120 atış daha keyfini sürebilirsiniz.

[Resim: DSC04542.jpg]

image upload

Alıntı
19 üye teşekkür etti:
Arat, Sarnav, lupus, sem, FRD, Sedo, harun, fuat_61, Red Kit, defender45acp, durango, Xlll, şahin44, wubıh, Rockatansky, ThePulchra, alpago, ismicey, Bertaraf3
(26-05-2017, 07:39 PM)sharkhunter demiş ki: Bu tüfek upper receiver (üst kapak takımı) değiştirildiğinde .308 winchester fişek atan AR-10 piyade tüfeğine dönüştürülebilen tek tüfektir. 

Kimse kullanmadığı bir tüfek için yorum yapmasın ve kimsenin vebaline girmesin.

Sayın sharkhunter;

Üst kapak takımı değiştirilmiş, .308 Winchester fişek atan utx-12 kullandınız mı?

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
S@riyerli, tirendaz, Sabri
Sadece upper reciver yetmez.Bolt carrier group ile birlikte Barrel de değişmeli.Tüm bunları yapsanız bile tüfek üzerine bu upper reciver'i oturtabilmeniz için tadilat yapmanız gerekli.ABD menşeli bir çok forumda bundan bahsediliyor.Zahmetli ve gereksiz bir işlem olduğu açıkça belli.

Tadilt yaptınız oturttunuz diyelim hali hazırda ki 6136 sayılı kanuna muhalefetten saygılarını sunacak kişiler sıraya girer .308 win atabilen bir AR-10 tam takım üst gövde platformunu ülkemize sadece yasadışı yollarla sokulabilir.Mermisini hangi veya ne şekilde elde edileceği ise ayrı bir mesele.Oyüzden ülkemiz için sadece hayal.

.308 atabilen şarjör beslemeli yivsiz av tüfeği bazında tek tüfektir derken, elin Amerikonyalısının böyle birşeye zaten ihtiyaç duymasını anlamsız buluyorum.Tek tüfek olması da bundandır sanırım.

Bu tüfeğin hemen hemen herşeyi ve heryeri şakır şakır oynar vaziyette.Fişek besleme problemi çok fazla.Fişek fırlatma sıkıntısı var.Bolt kapağına nasıl olduğunu anlayamadan parmağım sıkıştı neredeyse uç kısmı kopuyordu.Söküm ve takımı çok zahmetli.Tüfek çok hantal.Yüzey son finişi orta kalitede.Piyasada çok çok kaliteli finişi olan ürünler mevcut.

Yakışıklı mı? Evet yakışıklı.Ama beklenen bu değil.

Lakin;
Safir de birebir AR-15 Platformunun bir kopyası ABD de de üst gövdesi bu amaçla zaten satılmakta.Ama bizim tam tersimize,orada AR-15 lerine .410 atabilen üst gövde (upper) alıyorlar. Ülkemizde ise hiç kimsenin Safir'i 5.56 atabiliyor diyerek aldığını görmedim duymadım.Zaten en ufak bir parçayı bile ithal etmek yasakken...Ülkemiz için malesef çoğu şey hayalden öteye gidemiyor.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Fruktoz23, Rangeman, hevesliamator
Arkadaşlar, üretici bir yerlere fason olarak alt gövde tedariki yapıyorsa silah sahibine böyle bir beyanda bulunmuş olabilir. Silah sahibi de büyük ihtimalle buna binaen böyle bir beyanda bulunmuştur diye tahmin ediyorum.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Fruktoz23, tirendaz, topraxxx
(26-05-2017, 07:39 PM)sharkhunter demiş ki: Kimse kullanmadığı bir tüfek için yorum yapmasın ve kimsenin vebaline girmesin.

Bu tüfekler yüksek namlu basıncı oluşturan high brass fişeklerle çalışabilir. Örneğin XTR-12 1050 bar basınçlı 29gr. YAF Speedy Slug ile sorunsuz 100-120 atış yapar. Bu atış adedine ulaştıktan sonra gaz pistonu kirden sıkışır ve atım yatağı dışında patlama veya sürgünün yerine tam oturmaması nedeniyle tutukluk oluşur. Gaz pistonunu temizlediğinizde tüfeği resetlemiş olursunuz ve bir 120 atış daha keyfini sürebilirsiniz.

Sn. sharkhunter,

Yazdıklarınızı okuyunca onca zamandır yivsizlerle haşır neşir olan bir kişi olarak kendimi çok cahil hissettim. Hele yazdıklarınızı üstadların beğendiğini de görünce kendimi daha da kötü hissettim.

Cehaletimi gidermek ve öğrenmek için şu soruları sorma ihtiyacı duydum.

1. High brass dediğiniz T4-T5 metal diplikli fişekleri atmayan yivsiz tüfek var mıdır? 

2. Atım yatağı dışında patlama, sürgü tam kapanmadığı halde ateşleme ciddi bir güvenlik tehdidi değil midir? Böyle bir tüfek kullanılıp başkalarına tavsiye edilebilir mi?

Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Fruktoz23, Surmene, FRD, tirendaz
(26-05-2017, 07:39 PM)sharkhunter demiş ki: Şarjörlü tüfek alacaksanız problemleri başından kabul edeceksiniz.

Bu tüfekler yüksek namlu basıncı oluşturan high brass fişeklerle çalışabilir. 

Thumbs Up

Yabancı silahseverler bunun bilincinde olarak tercih yaptıklarından ne bu tüfekleri göklere çıkarıyorlar, ne de bu tüfeklerin yapılarından kaynaklanan sorunlar yaşadıklarında can hıraş bağırıyorlar. Bu tüfeklerin zaaflarını bilerek ve gereklerini yerine getirerek, kimseye birşeyler ispatlama telaşına düşmeden keyfini çıkarıyorlar. Kolay kolay hiçbirisinden de bu tüfekleri avda veya savunma hattında kullanmaya dair tavsiye duymuyorsunuz.

Alıntı
17 üye teşekkür etti:
ilksurfer, blueokkes, Sarıkeçili yörük, heisenberg, kotucenk, Cem1964, S@riyerli, fuat_61, kuzeybuzulu, alpago, Sarnav, sem, FRD, Dr.Oz, Sabri, tirendaz, wubıh
Açıkcası XTR 12 den çok bişey beklememekle beraber, bu tüfeğin ayrı bir zevkli yanı olduğunu düşünüyorum. Bana göre atış isabet oranı gayet yüksek ve tepmesi az.

Bunun yanında sanırım 500 atış sonrasında parçalar daha uyumlu çalışmaya başlıyor ve takılma sorunu neredeyse ortadan kalkıyor. Ama fişek seçme konusunda hala aynı fikirdeyim. Maalesef elimizdeki iki adet XTR 12' ye YAF Speedy slug beğendiremedik. Birçok kullanıcının aksine.

Alıntı

Yeni versiyonu test eden varmı xtr12' nin ?

Alıntı

Utaş XTR-12 nin satis fiyati su anda 2300 TL farkli kaplamali ve biraz da ekipman ekleyince toplam rakam 3000 civarina cikiyor 3000 TL ye su an da Benelli Nova satiyorlar sifir hemde Benelli dururken sirf goruntusune aldanip boyle silahlari almak hele bir de savunma icin kullanmayi dusunmek bana cok akillica gelmiyor. Nacizane dusuncelerimdir herkesin fikirlerine saygim sonsuzdur ancak bana gore bu tarz silahlar kesinlikle savunma amacli kullanilmamalidir. Saygilar

Alıntı

(15-09-2017, 04:43 PM)SKN demiş ki: Yeni versiyonu test eden varmı xtr12' nin ?

Ben denemedim ama üstad Lupus test edilirken izlemiş diyorlar  Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi