Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UTX-12 VE UTR-12
Merhaba ;
Utaş xtr almıştım 4-5 ay önce silah üretim hatalı çıktı fişek parçalıyordu ve sıkıştırıyordu.Firmayla görüştük incelemek için gönderdim benim onayım olmadan tamir edip geri gönderdiler.Daha sonra yine aynı sıkıştırma problemleri devam etti.Yine firmaya iade etmek istediğimi söyledim firma hiç bir şekilde iade alamadıklarını bu silahı yurt dışınada satırıyoruz ve 3 yıldır satışımız var deyip saattığı ürünü kendisi bile geri iade almıyor.Ayrıca silah gövdesinde kullanılan almiyum alaşım zamanla aşınıyor özellikle askı kayış takma yuvaları daha sonra kayış tutmuyor.Ayrıca mekanızmanın hareket ettiği kısında aşınmalardan dolayı fişek sıkıştırma yapıyor.Benim tavsiyem almak isteyen arkadaşlara iyice düşünsün siz de de bu şekilde sorunlar olabilir.Benim beklentim evet üretimde hata olabilir sonuçta makine üretimi ama daha iyi olsun ve yerli firma diye destek olmak için alıyoruz aldıkları sadece paramız ürününün arkasında durmuyorlar.Aynı silahın birebir değişimini bile yapmadılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
SKN, ALPTUG, Arapaho
(18-01-2017, 03:28 PM)bilcobra demiş ki: Utaş xtr almıştım 4-5 ay önce silah üretim hatalı çıktı fişek parçalıyordu ve sıkıştırıyordu.Firmayla görüştük incelemek için gönderdim benim onayım olmadan tamir edip geri gönderdiler.Daha sonra yine aynı sıkıştırma problemleri devam etti.

Ayrıca mekanızmanın hareket ettiği kısında aşınmalardan dolayı fişek sıkıştırma yapıyor.Benim tavsiyem almak isteyen arkadaşlara iyice düşünsün siz de de bu şekilde sorunlar olabilir.Benim beklentim evet üretimde hata olabilir sonuçta makine üretimi ama daha iyi olsun ve yerli firma diye destek olmak için alıyoruz aldıkları sadece paramız ürününün arkasında durmuyorlar.Aynı silahın birebir değişimini bile yapmadılar.

Sn. bilcobra,

Bu forumun uzun süre, özellikle savunma amaçlı alınacak tüfeklerde, yerli şarjörlü tüfeklere karşı bir duruşu vardı. Fişek sıkıştırma sorunu özellikle Safir T14 kullanıcılarının en sıkça karşılaştığı sorunlardandı. Sn. Lupus'un deyimi ile "Eşek değişse bile, semer ayni semer". 
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13724

Sn.Lupus bu forumda defalarca paylaştı ama özellikle yeni giren üyelerimiz bu düşünceleri pek kale almıyor. Aşağıdaki bağlantıyı açıp lütfen okuyun:
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid325100

Piyasaya giren AK türevi yabancı yapım yivsizlerin başarıları forumda paylaşılınca tüm şarjörlü tüfeklerin ayni performansı göstereceği kanısı uyandı. Şarjörlü tüfeklere "hobi amaçlı" deyince sinirlenen, eleştiren, ağır ifadelerle yüklenenler çıktı. Tecrübeli avcılar "Şarjörlü tüfekle domuz avı olmaz" deyince yüklenildi, savunma amaçlı kullanılmaz diyenlere kızıldı, trap-skeet atılmaz deyince pek de kulp bulamadılar.

Yivsiz tüfeğin amacı ve sınırları bellidir. Kırma tüfekler dışında,  Gerdelli tüfekler yivsiz beslemesine (Sn.Lupus'n bu forumda defalarca tekrar ettiği) en uygun olanıdır. Sırf askeri silahlara benziyor diye heves edip, hobi amaçlı kullanacaksanız bence sorun yok. Ama diğer amaçlar için naçizane tavsiyem paranızı boşa harcamayın.  Benim acemilik dönemimde aldığım değişik marka 3 tane şarjörlü yivsiz tüfeğim var, hobi dışında bir amaçla elime almıyorum.

Saygılarımla

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
hymer, Kara45, PersonalDefence, Kanuni, TULPARR, LAMRETOEJ, Oberon, Arapaho, aseyhan, durango, Xlll, ThePulchra
Sn.Sabri ;
Söylediklerinize aynen katılıyorum.Keşke insanlarımız biraz bilinçlense paralarını alıp insanları mağdur ediyorlar.Sonra insanlar kızıyor neden türk firmaları desteklenmiyor arkasında durulmuyor.Firmalar bizleri kandırıyor ,paramızı alıp sattığı ürünün arkasında durmuyor bizim kendi insanımız mağdur ediyor.Benim alma amacımda hobi amacıydı ama onu için bile alınmaz bu tür silahlar.Şekilden başka bir şey değil benim görüşüm.Sadece amerikan askeri filmleri özentisi kanımca toplumda, buda bu tür silahlara ilgiyi arttırıyor.
Saygılar iyi günler ,belirtmiş olduğunuz konuları da okuyacağım ilginize teşekkürler.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, TULPARR
Olumsuz yorumlar gelince direk soğuyorum silahtan. Bol atış yapabileceğim bir ürün bakıyorum başka ürünleri araştırayım.

Alıntı

(18-01-2017, 05:03 PM)bilcobra demiş ki: .Sonra insanlar kızıyor neden türk firmaları desteklenmiyor arkasında durulmuyor.

Sn. Bilcobra,
Forumda yenisiniz. İmla kurallarına uymazsanız çok eleştiri alırsınız. Türk, özel isimdir ilk harfi büyük yazılmalıdır. 
Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, Mr. Knowing, wildeagle, emre76
Yaz aylarına doğru beklemekte fayda var, ürün piyasaya çıkalı oldukça kısa bir süre oldu ilk ve 2. parti ürünlerde oldukça fazla sorunla karşılaşıldı 3. parti ürünlerde ise dişe dokunur pek bir sorun kalmadı. Hobi ve hedef atıcılığı için oldukça güzel bir tüfek, askeri silahlara ulaşamadığımız için görünüm itibari ile hem maddi hemde manevi olarak kendinizi tatmin edebilirsiniz , av için kullanılacak bir tüfek değil fakat çok da istenirse kişinin kendi insiyatifine kalarak domuz avında kullanılabilir.
AR-15 platformu baz alınarak geliştirildiği için temizlenmesi parça değişimi kullanım kolaylığı oldukça yüksek. Eğer benim gibi iri yarı biriyseniz 12.cal sizi fazla rahatsız etmeyecektir ve oldukça eğlenceli atış günleri geçirebilirsiniz. Savunma tipi kullanıma uygun mudur sorusuna gelecek olursak kişinin kendi insiyatifine bağlı olarak kullanabilir, fakat şuan ki bulundukları durum itibari ile sorun çıkartmaya çok müsait oldukları için ben özellikle savunma amacı için kullanılmasına oldukça karşıyım. Özetleyecek olursam, bu platformlarda ki silahlara hevesiniz var ise alınabilir oldukça da güzel hedef atıcılığı günleri geçirilir.

Dipnot : Ata Arms Xplode ürününü beklemekte fayda var..

Güncelleme : Forum da bu tür tüfekler taktik tüfek olarak nitelendirildiğinde uyarılıyor, bir nevi de doğrudur fakat Armsan firmasının geliştirmiş olduğu ''RS S1'' model şarjörlü tüfek '' taktik tüfek '' nitelendirmesine en yakın tüfek olabileceğini düşünüyorum..

Alıntı

Rüştünü ispat etmemiş ve özellikle üretim kalitesi ve standardı açısından iyi bir repütasyonu olmayan hiç bir üreticinin yivsizine "taktik" demezdim.  Böyle bir söylemde bulunup, birinin savunma amaçlı böyle bir yivsiz almasına vesile olmanın vebaline de girmezdim.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Kara45, TULPARR, heisenberg, Sabri
(19-01-2017, 12:17 AM)Kanuni demiş ki: Rüştünü ispat etmemiş ve özellikle üretim kalitesi ve standardı açısından iyi bir repütasyonu olmayan hiç bir üreticinin yivsizine "taktik" demezdim.  Böyle bir söylemde bulunup, birinin savunma amaçlı böyle bir yivsiz almasına vesile olmanın vebaline de girmezdim.

Sn. Kanuni

İster istemez söylediklerinizi üstüme alındım acaba yazdıklarımda bir yanlış var mıdır ? Özellikle savunma amaçlı kullanılmamasının gerektiğini söylemiştim.

Alıntı

Konuyu canlandırmak ve tecrube paylaşmak adına birşeyler yazmak istedim.

XTR 12 atış esnasında edle hafif bir tüfek hissi veriyor bu güzel bir olay. Ayrıca diğer birçok 12 GA av tüfeğine göre gerçekten az tepiyor.

Bunların dışında temizliğe önem verilir, yani atış sonrası detaylı temizlik yapılırsa problem olmuyor pek. Ayrıca hassas bir alet olduğundan maalesef fişek konusunda da hassas, yabancı ve yerli fişeklerin içerisinde en çok yerli bir markayı beğendirebildik. Eğer temizliği güzel yapılırsa ve istediği fişek de olursa tadından yenmiyor.

Saygılarımla.

Alıntı

12 gauge bile olsa fişek seçme durumu çok sıkıntılı bir şey bence. Yani bunu AR-15 platformunda olan diğer tüfek Safir yapıyor, ama .410 fişeklerde parçalar küçüldüğü için hassaslık durumu artıyor ve bu az da olsa mazur görülebilir. 12'lik fişekleri bile doğru düzgün üretemeyen yerli üreticilerimizden .410 fişeklerin kusursuz olmasını bekleyemeyiz.

Yani bence bu durumda bu silahın bir Safir'den hiçbir farkı yok.12 kalibre fişekler .410'a göre çok kolay bulunuyor olsa da, .410'un fiyat olarak daha ekonomik olması durumu dengeliyor. Güvenilirlik olmadığı sürece, iki tüfek de süs tüfeği, başka bir olayı yok.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi