Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blaser R8 GRS, 338 Lapua Magnum!
Blaser' in yeni bombası. Allahım aklıma mukayyet ol.

http://triebel-shop.com/images/triebel/b...ge_GRS.jpg

Alıntı

Selamlar.
.338 Lapua Magnum fişeği MKE nin sitesinde göremedim. En son baktığımda, .338 Lapua Magnum henüz popüler olmadan önce ülkemizde genelde tercih edilen kalibreler arasında fiyat anlamında zirvede .300 Weatherby Magnum 4.93 Dolores fiyatla oturuyordu. .338 Lapua önce silah muhabbetlerimizde hayatımıza, ardından MKE ye hızlı bir giriş yapınca .300 WBY. MAG. u tahtından etmişti ancak fiyatını tam hatırlayamıyorum. Az önce baktım, MKE de göremedim. Halbuki şu an (nedenini ülkemizdeki av hayvanlarının ebatlarını hesaba katınca anlayamadığım bir şekilde) en popüler kalibre.
Sakarya'da bir av esnasında gayet irice bir yaban domuzuna, sağ taraftan girdikten sonra çıkışta sol kalçasını tam anlamıyla imha edip; yamaçta, domuzun mermiyi aldığı noktanın birkaç metre arkasındaki kaya bloğunda, yaklaşık 4 metre çapında bir alanı kırmızıya boyayan bir .300 WBY. MAG. atışına şahit olduğumda bu kalibrelerin gücünü daha iyi anlamıştım. Av maksadı ile alınacak bir yivli için, şayet Afrikaya av için gidebilen biri değilseniz 30.06 nefis bir kalibre bence. Ancak 600+ metrede bir hedefe atış yapıp keyif almak istiyorsanız, patlama sesi ve ardından yankılanan uğultu, birde kaya hedefinden geriye geldiğinde zar zor duyulabilen "şlap" sesi hazzınız ise, Allah herkese bir .338 Lapua nasip etsin...
Saygılar.

Alıntı

Meşhur '' Avcı ve Ayı Fıkrası '' nı anımsatmakla birlikte, ülkemizde yivli av tüfeğinde tercih edilmesi gereken kalibre konusunda görüş isteyen birisine ilk sorulması gereken soru şudur;

'' Avcı mısınız, atıcı mı? ''

Eğer kişi bu soruya '' Avcı...'' cevabını veriyorsa, önüne Sn.Nejat Üner Beyefendi' nin Av Doğa Dergisi' nde av, avcılık ve kalibreler üzerine yazmış olduğu muhteşem makalesini koyup, işi kişinin keyfiyetine bırakmadan sesli bir şekilde okutacaksınız. Makaledeki can alıcı noktalara geldiğinde not aldıracak, not alınan yerlerin anlaşılıp anlaşılmadığını sorularla test ederek okutmaya devam edeceksiniz. Makale bittiğinde aldırdığınız notları tekrar okutacaksınız. Makalenin özünün ve temel teknik ayrıntılarının anlaşıldığından emin olduğunuzda da '' Şimdi kendi tüfeğinizi ve kalibresini kendiniz seçin!..'' dediğinizde, eğer samimiyetle görüş ve öneri isteyen birisi ise, seçeceği en büyük kalibre .308 win olacaktır.

Eğer kişi bu soruya '' Atıcı...'' cevabını veriyorsa, söze '' Önce herşey bir gaz bulutuydu...'' diyerek başlamak lazım... Smile

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Surmene
Bir anda hem avcı, hem de atıcı olabilenler de var...

Bir arkadaşıma CZ 550 308' imi satıp kendime aynı markanın Varmint Laminated modelini aldım. İlk yivlisi benden aldığı yivli olan arkadaşımın dürbün sıfırlamalarını halen ben yapıyorum. '' Abi ben gelecek sene 338 Lapua alacam...'' demeye başladı. Di hade buyur. :s:s

Alıntı

'' Permi ile .408 alalım sana...'' diyin. Smile

Alıntı

Sonra millet kaptırınca kızıyoruz.

Alıntı

Valla her zaman çevremde söylemişimdir. Bende olmasa da olur çevremdekilerde hepsinin alası olsun nasılsa biz de nasipleniriz.

Sizinki gibi fikirlerini bana danışan,ufkunu 338 lapuaya genişletecek kadar engin görüşlü Smile arkadaşlarım olsun, diyeceğim tek şey "sen al birader ben sıfırlar,gerektiğinde temizliğini bile yaparım" olurdu.

Vesselam basmayınız frene sayın bezoaribex Smile

Saygılar.

Alıntı

Ben senelik 9x19 istihkakımı alabilmek için para bulamıyorum, siz 338 Lapua diyorsunuz Sad Ülkemizde bu kalibre ile hangi hayvan avlanacak onu geçtim ama madem kalibre büyütüyoruz o zaman neden 12.7 olmasın ki? Hem kaçara hem uçara atılır. Yani hem Humvee hem de Skorsky avlarında başarılı sonuçlar verecektir. Big Grin Big Grin Big Grin

Alıntı

(14-07-2015, 01:08 AM)lupus demiş ki: Meşhur '' Avcı ve Ayı Fıkrası '' nı anımsatmakla birlikte, ülkemizde yivli av tüfeğinde tercih edilmesi gereken kalibre konusunda görüş isteyen birisine ilk sorulması gereken soru şudur;

'' Avcı mısınız, atıcı mı? ''

Eğer kişi bu soruya '' Avcı...'' cevabını veriyorsa, önüne Sn.Nejat Üner Beyefendi' nin Av Doğa Dergisi' nde av, avcılık ve kalibreler üzerine yazmış olduğu muhteşem makalesini koyup, işi kişinin keyfiyetine bırakmadan sesli bir şekilde okutacaksınız. Makaledeki can alıcı noktalara geldiğinde not aldıracak, not alınan yerlerin anlaşılıp anlaşılmadığını sorularla test ederek okutmaya devam edeceksiniz. Makale bittiğinde aldırdığınız notları tekrar okutacaksınız. Makalenin özünün ve temel teknik ayrıntılarının anlaşıldığından emin olduğunuzda da '' Şimdi kendi tüfeğinizi ve kalibresini kendiniz seçin!..'' dediğinizde, eğer samimiyetle görüş ve öneri isteyen birisi ise, seçeceği en büyük kalibre .308 win olacaktır.

Eğer kişi bu soruya '' Atıcı...'' cevabını veriyorsa, söze '' Önce herşey bir gaz bulutuydu...'' diyerek başlamak lazım... Smile

Saygılar.

Sayın Lupus,

Atıf verdiğiniz makaleyi nereden bulup okuyabilirim?

Alıntı

Sako TRG 42 338 Lp. en iyisidir, hazır permiyle gelmişlerde var, kesin niyetliysen devreye girerim sıkma canını diye ara sıra kulağına üflüyorum zatenBig GrinBig Grin

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi