Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İstanbul Adliyesi Rehine Operasyonu
Sayın forum üyeleri, maalesef bugün itibariyle ülkemizde çok can sıkıcı bir olay meydana geldi çoğumuzun bildiği üzere. İstanbul Çağlayan Adliyesinde bir grup terörist eylemci bir savcıyı rehin alıp resimlerini internet üzerinden yayınladı. İlerleyen günlerde bu konu üzerinde çokça konuşacağız gibi geldi bana. İlk olarak bu silahın adliyeye nasıl sokulduğu sorusu geliyor akıllara.
Haber sitelerinden servis edilen resimlerden gördüğüm kadarı ile eylemcinin elindeki silah Walther P38-K gibi. Umarım o silahlar ateşlenmeden kimsenin burnu bile kanamadan son bulur bu vahim durum.

Umarım kan dökülmeden sonlandırılır, fotoğraftaki tabanca Fransız Onlusu ( Unique ) gibi geldi bana da...

İş yerinde olduğumdan fotoğraf yükleyemedim, akşam yükleyebilirim ya da bir arkadaş yükleyebilirse?

3 teröristten biri avukatmış, adliye kurallarını bilmiyorum fakat avukat olan terörist içeri sokmuş olabilir. Bir diğer ihtimal de X-ray cihazının elektrik kesintisi yüzünden çalışmıyor olması. Benim merak ettiğim savcıların silahı yokmu?

Ben de pek Walther'a benzetemedim ama neticede kolay taşınabilecek (concealed carry ) bir silah. Rehinecinin üzerinde takım olmasının ve resmi durmasının iyi bir taktik olduğunu düşünüyorum. Bu giyiniş böyle bir silahın gizlenmesini elbette kolaylaştırıyor. Ayrıca muhtemelen yüzü traşlı ve temizdir.

Şu ara bazı sitelerde elektrik kesintisinden dolayı adliyeye silahla rahat girebilmiş olmaları mümkün gibi bir muhabbet dönüyor. Öyle bile olsa el dedektörleri ( bilenler de aydınlatsın ) pillidir diye biliyorum. Yoksa olayı sadece elektrik kesik diye elle arama yapmamış gafil bir polis memuruna yüklemek bana doğru gelmiyor.

Bir ihtimal adliyeye devamlı gelen ve memurda psikolojik olarak bu hep silahsız gelir imajı oluşturmuş stajyer veya stajyerliği kalkmış bir avukat olabilir. Dikkat çekmez zaten düzgün giyinimli olması bu tezi biraz destekler. Yine de bunun için çok uzun zaman geçmesi lazım ve elektrik kesintisinin saatinin sızdırılmış olması lazım. Bana yine mantıklı gelmiyor.

İzleyelim ve görelim.

Düzenleme:Biri bana hızlı yazmayı öğretsin.

Sn İso'nun tahmini daha doğru gibi silah Unique (Fransız onlusu) gibi duruyor. Bu silah hakkında ufak bi araştırma yaptım bahsi geçmesi üzerine. İlk edindiğim intiba ruhsatsız olarak ucuz yolla bulunabilecek türden bir silah olduğu. Kimselerin harç parası verip ruhsat çıkartacağı bir silah değil zannedersem. Adliyeye sokulması zaten başlı başına bir olay. Bir gazetede de aşırı görüşlü bir avukat grubundan bahsedilmiş, eyleme yardımcı olmak maksadı ile silahı içeri onların sokmuş olabileceği iddiası vardı. Yine iddialar arasında silahın savcının silahı olduğu var. Bakalım ilerleyen saatlerde neler çıkacak açığa, evde elektrikler kesik yarın öğreniriz son durumu artık.

Sn.Forum Üyeleri

An itibari ile konuya basın yasağı getirilmiş durumda konunun hassasiyetine binaen yorumların ve paylaşımların operasyon sonunda yapılmasında fayda görüyorum. Saygılarımla

Avukat kimliklerinde , dijital chip bulunur. Bunları okuyan özel bir okuyucu ya okutarak , adliyenin avukat giriş kapısından , içeriye rahatlıkla giriş yapılabilinir. Bu şekilde giriş yapan birisinin , üzeri veya çantası aranmaz.

Sn.madenci08

Bu habere istinaden bilgi verdim. Saygılarımla

"6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve yayın hizmetleri hakkında kanunun 'olağanüstü dönemlerde yayınlar' başlıklı 7. maddesi "
milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde yahut kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda, Başbakan veya görevlendireceği bakan geçici yayın yasağı getirebilir" hükmüne istinaden, Başbakanlıkça 31.03.2015 tarihli ve 41654118-951-0107/00504 sayılı yazı ile 31.03.2015 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde yaşanan olaylarla ilgili olarak geçici yayın yasağı getirilmiştir. (17.00) "
Medya hizmet sağlayıcılarının dikkatine sunulur.

Sn. Yunus Sancar, affınıza sığınarak bir şey söylemek istiyorum. Her ne kadar yukarıda paylaştığınız fotoğraflar gerek sosyal medyada gerekse diğer yayın organlarında çok kolay şekilde ulaşılabiliyor dahi olsa ( ki bu fotoğrafların yayınlanması örgütün daha çok reklamını yapar, kendi açılarından eylemlerini sözde hedeflerine ulaştırır ) vatan millet sevgisinin hepimizin ortak paydası olduğu bu forumda yayınlanmaması kanaatimce daha doğru olacaktır. Fotoğrafları paylaşırken ki amacınız olayda kullanılan silahı hepimize göstermek bunun farkındayım ama ne yazık ki bu fotoğraflarla istemeyerek de olsa örgüt reklamını yapıyor. Kelimelerimi özenle seçmeye çalıştım , lütfen beni yanlış anlamayın. Yine de bir kusurum olduysa af ola.
Mesajın üzerinden zaman geçtiği için siz müdahale edemezsiniz o yüzden Sn. Moderatörlerimizden ricam ya fotoğrafların kaldırılması ya da sadece tabancanın görüleceği şekilde paylaşılmasıdır.
Yanlış bir kelime kullandıysam tekrar özür dilerim.
Saygılarımla.

http://www.milliyet.com.tr/savci-rehin-a...m-2036854/

En televizyonunda son dakika olarak az sonra açıklama yapılacak yazısı geçiyor.

Ve yapıyorlar.

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi