Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tokarev TT30 ve TT33 .
Öncelikle herkese selam ederim.

Değerli bir üstadımı hal hatır sormak için aradım.Muhabbetimiz , döndü dolaştı her zamanki gibi tabancalara geldi.Benim ilgi alanımı bildiği için enteresan bir tabanca hususunda başladık muhabbete.İşin aslı , ağzımıza bir parmak bal çalıyor sonrasını kestirip atıyor.Tabi araştırmaya başladım . Araştırdıkça bir şeyler öğrendim.Foruma baktığımda fazla bir bilgi bulamadım.Öğrendiklerimi ve araştırdıkları mı sizler ile paylaşmak istedim.

Silahımız Tokarev TT30 ve TT33 modeli.

Sovyetler Birliğinin ilk ürettiği yarı otomatik tabancası. TT' nin açılımı ''Tula ,Tokarev '' dir.Rus ordusu Nagantlarda sonra girdikleri tabanca arayışını içine girince prototip üzerinde yaptıkları testlerde ,Fedor Tokarev'in TT30 modelini uygun görmüşler.Sonrasında 1934 yılında dizaynı rötüşleyip TT33 modelini üretmişler.Mühimmatı ise Alman Mauser C96 'nın 7.63x25mm temel olarak almışlar.Kovan boyutları ile oynamayıp barut rötüşü ile ortaya 7.62x25 mm mühimmatı çıkarmışlar.

Güçlü olan 7.62X25 mm mühimat ile 116 mm boyunda namlusu olan 8 şarjör kapasiteli Tokarev gerçekten güçlü bir tabanca.Sovyet ordusu II.Düya savaşı ve Kore savaşında standart tabancası olmuş.Tokarev TT33 1934 - 1952 yılları arası üretilmiş.Sonrasında ise 9x18 mühimmat kullanan
Makorov PM 'ye bırakmış.

Tokarev' in teknik özellikleri :

Ağırlığı : 854 gram
Uzunluğu : 194 mm.
Namlu boyu : 116 mm
Yüksekliği : 134 mm
Tek hareketli çalışma sistemine sahip.Merminin namludan çıkış hızı 480 m/sn.Etkili menzili 50 ( bana kalırsa kaptımatörler görmesin , 5 km'ye kadar çıkarır Smile ) .

Bu tabancayı bir çok ülkeler değişik modifikasyonlar ile üretmiş.Çin,Sırbistan,Polonya,Kuzey Kore ve Macaristan.Hatta Doğu Almanya üretimi zannettiğim bir tabancayı da incelemiştim . Nerdeyse aynı.Fotoğraf kalitesi düşük olduğundan dolayı forumda paylaşmadım.

[Resim: Pistol_TT_cutaway_zpstx69glrg.jpg]

[Resim: TT-33_2_zpspjc03zdj.jpg]

Tabancanın krokileri.

[Resim: clip_image002_zpsx5dq4ah4.jpg]

[Resim: Tokarev_zpsbdrzufqt.jpg]

Mühimmat ise sağdaki 9x19 ortadaki 7.62x25 soldaki ise 9x17 .

[Resim: clip_image002_zpsik0lpblb.jpg]

Ayrıca dip not düşmek istedim.Ebat olarak aynı da olsa Tokarev mühimmatı Mauser C96 'larda kesinlikle kullanılmaması gerekir,tehlike arz ediyor. Mauser C 96 mihimmatını Tokarev de kullanabilirsiniz .

Bu fotoğrafta ise TT30 ile TT33 'ün tetik ve horozun bulunduğu mekanizma arasındaki ufak farkları görebilirsiniz.Elime alıp da incelemiş değilim ,yanlış kanıya kapılmayınız.

[Resim: clip_image002_zpsc5iztvr9.jpg]

Gelelim diğer ülkeler nasıl kopyalamış neler etmiş.

Çin.
Valla her şeyi kopyalıyorlar Smile

Tip 54
Çin 9x19 mm mühimmat kullanan model geliştirmiş.

[Resim: Chinese_type54_Pistol_zpsodpx4gxl.jpg]

Polonya.

Pw wz.33 - 7.62x25mm. 1952 - 1956.

[Resim: Polish_M48_Tokarev_zpsostn2hvx.jpg]

Polonya'nın diğer ürettiği modelde ise emniyet mandalı bulunmakta.

[Resim: Polish_Tokarev_us_import_zpswuhrbvfr.jpg]

Kuzey Kore.

Kuzey Kore ise Tip 68 olarak imal etmiş.

[Resim: nktok2_zpsqvstvkgg.jpg]

[Resim: nktok1_zpsgorjb1ba.jpg]

Romanya.
TTC ve Cugir Tokarev olarak üretmiş.
Yaptığım araştırmalarda Romanya klonladığı Tokarev 'i Amerika' ya dahi satmış.Emniyet unsurundan dolayı Amerika sorun çıkarınca , tabancaya emniyet mandalı geliştirmişler.

[Resim: img_7017a.jpg_thumbnail0_zpsgdigqxan.jpg]

Pakistan.

[Resim: TT_Pakistan_zpsked0amii.jpg]

Yugoslavya ( Sırbistan )

M57 model olarak 9 şarjör kapasiteli 9x19 mm olarak üretmiş.

[Resim: Yugo_Tokarev_M57_zpstzwtbni0.jpg]

Ayrıca M88 olarak bir kompack modeli üretmişler.

[Resim: m88_disassembled1_zpsd3bpvm46.jpg]

Zastava ayrıca M70 modeli olarak 7.65 browning ve 9x17 mm çaplarda üretimleri olmuş.

Zastava M70 7.65

[Resim: blogger-image--311433030_zpsaa5tmcsm.jpg]

Ayrıca üstadım M.A.'ya buradan teşekkürlerimi borç bilirim.Sayesinde bir şeyler daha öğrendim . Sağlıcakla kalın.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
aybulut, Koca, Ahmet Özalp
[Resim: Figure-7-7-62x25-Tok-Conversion-Brad-Miller-157x300.jpg]

MKE de 7.63x25mm C-96 fişeği satılıyor. Bu fişek Tokarev tabancada kullanılabilir mi ? Yada tersi 7.62x25 C-96 da ?

Saygılar.

Alıntı

...Ayrıca dip not düşmek istedim.Ebat olarak aynı da olsa Tokarev mühimmatı Mauser C96 'larda kesinlikle kullanılmaması gerekir,tehlike arz ediyor. Mauser C 96 mihimmatını Tokarev de kullanabilirsiniz ...

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ERDAL, Ahmet Özalp
Bu modelin benzerini Pakistan için, Tisaş firması da üretiyor diye hatırlıyorum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi