Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GİRSAN MC 28 ?
(16-06-2017, 02:17 AM)AsmTR demiş ki:
(16-06-2017, 01:49 AM)harun demiş ki:
(16-06-2017, 01:09 AM)mia demiş ki: Videoyu biliyorum benim silahımda da sürgü düşürme ve sürgü sökme mandalları çok fazla sert, parmağımı acıtıyor ama bunu silahın yeni olmasına yordum ben zamanla düzelir mi yoksa düzeltilmesi gereken başka bir sorun mu?

(16-06-2017, 01:15 AM)AsmTR demiş ki: Sayın Mia bence sorun değil, zamanla alışıp yumuşayacağını düşünüyorum.

Beğenin veya beğenmeyin, modifikasyon yapılmazsa böylece kullanılır.

Bakınız ''rodaj''

Vallahi o manivela rodajla modajla rahatlamıyor... Smile Ki, EGM' ye teslim edilen tabancalardaki manivelalar, reddedilerek tadilattan geçirilerek kabul edilmiş parçalardır. Videodaki '' öter '' de çareyi eğe ve zımparada bulmuş... Smile Tabancanın tadil edilmiş yeni versiyonlarında söz konusu manivela ideal oranda olmasa da, ilk haline oranla çok daha rahat ve yumuşak çalışıyor.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
mtaner55
Demek ki yanlış düşünmüşüm Smile

Alıntı

Merhaba.

Mc 28 konusunu ilk günden beri yakından takip ediyorum. 2016 yılı eylül ayında Mc 28 SAS model tabancamı almıştım. Silahım ile ilgili paylaşım yapmayı çok istememe rağmen çok fazla atış adedine ulaşamadığımdan dolayı burada görüş bildirmeyi uygun bulmadım.

[Resim: DSCF2314_zpsvwwasidb.jpg]

İlk olarak silahım sadece 115 atım görmüştür. Bu rengi çok beğenerek aldım. Hala da hoşuma gitmekte ancak gez ve arpacık rengi kesinlikle siyah olmalıydı. Nişan alırken zorlanıyorum.

[Resim: DSCF2324_zpsekbrzgkj.jpg]

[Resim: DSCF2327_zpsaiivebog.jpg]

Işık şartları ve kameramın netleme sıkıntısından dolayı sürgünün ön ve arka kısmını ayrı ayrı çektim. Burada göstermek istediğim 2016 eylül ayından beri yaklaşık 3 ay kılıfsız ve son 3 ayda da kydex kılıfla taşıdığım silahımın kozmetik durumu. (Not: Gez üzerinde aldığımda da bir kısım boya atmaları mevcuttu ancak bunların hiçbirini problem etmiyorum)

[Resim: DSCF2322_zpsadsbc03q.jpg]

[Resim: DSCF2321_zpscof19by8.jpg]
Silahın sürgüsünün sol kızağında ( Sürgü salma mandalının olduğu tarafta) bariz bir aşınma söz konusu. Elinizle dokunduğunuzda aşınmanın yüzeyle sınırlı kalmayıp metalin de bir kısmını almış olduğunu hissediyorsunuz. Sürgünün içini de elimden geldiğince göstermeye çalıştım.

[Resim: IMG_20170717_194116_zpswm3siquo.jpg]

Gövdeye bakıldığında ilk göze çarpan sürgü salma mandalının sürgüyü tutan kısmında ki aşınma. Kameranın ışığı yetersiz olduğundan seçemeyebilirsiniz. Sürgü üzerinde ki aşınmanın faili de kendileri olur. Silah ilk alındığında bu denli bir aşınma yoktu. Ancak atış adedi ile birlikte ilk olarak sürgü manipüle edilirken (şarjör takılı olmadan) sürgüde bir takılı kalma hissiyatı baş gösterdi. Sonraki atışlarda hem hissiyat hem de aşınma arttı.

[Resim: IMG_20170717_194151_zpszyjiq3qi.jpg]

[Resim: IMG_20170717_194142_zpszh0ksdpz.jpg]
Sürgünün geri kalanında ben herhangi bir sıkıntı göremedim.  (Kir ve siyahlıklar için kusuruma bakmayın. Siyahlıklar maalesef çıkmak bilmedi.)

[Resim: IMG_20170717_193914_zpsaucbyhe4.jpg]

[Resim: IMG_20170717_193857_zpsw8ljsqtd.jpg]

[Resim: IMG_20170717_193841_zpszbpatjlq.jpg]

[Resim: IMG_20170717_193941_zpsc68ibbp9.jpg]

Namluyu ele alacak olursak eğer siyah rengi nedeni ile boya atmaları sizlerin de bildiği üzere sıkıntı teşkil etmemekle birikte fişek yatağı rampası tırtıklı ve paslı vaziyette olmasına rağmen gerek atışta gerekse gerçek mermi ile yaptığım manevralarda bana hiçbir sıkıntı çıkaramadı. Pas silahı almamdan yaklaşık 15 gün sonra kendini gösterdi.

Şimdi bu yetersiz deneyimle bu silahı burada paylaşma sebebime gelecek olursak;

[Resim: DSCF2317_zpsluyulviv.jpg]

[Resim: DSCF2316_zpsdkwvywnw.jpg]

[Resim: DSCF2318_zps5vldzfy8.jpg]

[Resim: IMG_20170717_194858_zpsgois1qae.jpg]

Dün akşam silahı ortadan kaldırmak amacıyla elime aldığımda bir tıkırtı geldi ve içinden bu kırmızı noktalı parça düştü. "Bu da neyin nesi" diye silaha bakınırken artık iğne kurulu göstergesinin olmadığını gördüm. Bu parça silahın tek parça olan iğnesinin arka bölümü diye biliyorum, eğer yanlışsa düzeltin lütfen.

[Resim: DSCF2319_zpsbkb7ubqj.jpg]

Konu ile alakalı Firma ile bugün iş yoğunluğumdan dolayı iletişime geçemedim ancak yarın görüşeceğim. Yinelemekte fayda görüyorum tabanca sadece 115 atımdadır.

Parçanın iğne kısmından düştüğünü görünce alel acele bir kurşun kalem alıp iğneyi denedim. İğnenin fonksiyonu yerinde görünüyor ancak atış ile deneme imkanım şu an için yok.

Saygılar.

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
heisenberg, PersonalDefence, husrev, Kanuni, batuhanvurall, lupus, aseyhan, LAMRETOEJ, ilbay, scarface4086, defender45acp, Zemre10, Gazanfer
Mc 28 Sas model tabancayı alma nedenime de izninizle değinmek isterim.

Hali hazırda görev silahım olan Sarsılmaz Mega'nın yanında polimer bir silah olması benim için gayet mantıklı görünüyordu. Zira sıcak yaz günlerinde terden Kılınç 2000 e göre daha az etkileneceğini düşündüm. Son 2 aydır da bunun haklı bir gerekçe olduğunu gördüm. Silahın kabza uzunluğu ve kalınlığı biraz fazlaca olsada vücut ve el ölçülerim nedeniyle çok sıkıntı çekmedim diyebilirim.

Kullandığım süre zarfında silahla ilgili olumsuz gördüğüm yönler şunlar:

1- Silahın emniyet mandalı taktik ve normal atışlarda sürgünün avuç içi kavramalı manipülasyonuna uygun değil. (Belki de elim büyük olduğundandır bilemiyorum ama bence sebze rendesi gibi Dodgy )

2- Taktik atış çalışmalarımda gördüğüm ve bence çok önemli bir tasarım hatası olan şarjör çıkarma maldalının yayını muhafaza etmek amacı ile yapılan kabze içindeki çıkıntı, hızlı şarjör değiştirmede normalden daha fazla antrenman yapsanız dahi mutlaka sıkıntı yaşayacağınız bir unsur. Bahsettiğim konuyu daha iyi anlayabilmek adına aşağıdaki linkte bulunan videoda 8.05 de atıcının değindiği/gösterdiği hususa göz atmanız yeterli olacaktır.

[Resim: DSCF2332_zps0xpigrey.jpg]

[Resim: DSCF2331_zps5fhfr0st.jpg]

3- Aynı gün içinde hem Kılınç 2000 hemde Mc 28 ile yaptığım eğitim atışlarından edindiğim tecrübe ile şunu söyleyebilirim ki bu tetik ağırlığı ile hem mesken savunması hem de görev tabancası olarak kullanılması bence sakıncalıdır(Kendi MC 28 im için konuşuyorum). Forumda bu silaha sahip diğer arkadaşlarımızın silahları tetik ağırlığı bakımından ne durumdadır bilemiyorum ancak kendi silahım için tetiğe müdahale şart.

10 adet şarjöre mermi basılı vaziyette kılıftan silüet hedefe atışlarda 7 metreden Sarsılmaz ile tamamı silüette iken girsan da 3 mermi silüette 4 mermi kağıdın beyaz kısmına isabet etmiş 3 mermi ise hedefte dahi değildi.

Eğitmenlerimizin "panik atışı" olarak adlandırdığı kılıftan kütleye nişan almaksızın yapılan atışlarda 5 metreden sarsılmaz ile 10 mermide silüetin üzerinde dağınık da olsa isabet kaydetmişken girsan ile silüette isabet olmayıp beyaz kısma 4 mermi isabet etmiş geri kalan mermilerden hiçbiri hedefi bulmamıştır.

Yukarıda bahsemiş olduğum konu iki farklı platformu karşılaştırmak için olmayıp silahımın tetiğini mukayese edebilmek amaçlı örnek verilmiştir. Aynı gün içinde iki farkı silahla atış yapmaktan dolayı el/parmak aşinalığı olmamasından kaynaklı da olabilir.

Yapmış olduğum paylaşımda eksik veya gereksiz gördüğünüz kısımlar var ise düzeltebilmek adına tecrübeli büyüklerimizin tavsiyelerini bekliyorum.

Saygılar.

Alıntı
21 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, Flobert, husrev, heisenberg, Murata, alpsaral, Kanuni, batuhanvurall, lupus, aseyhan, LAMRETOEJ, orpeus, Ahmet Efe, wildeagle, ilbay, defender45acp, tirendaz, SalimD061, mia, madenci08, Zemre10
Alın size, herkeslerin öve öve bitiremediği gururumuz yerli üretim pek nadide silah (devremin kadro atışında elinde patladı)

[Resim: 20228337_1095395683930932_795703025091366434_n.jpg]

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Karagoz, PersonalDefence, jeronimo, kotucenk, Gazanfer
Sn. mia

Kazanın normal atış esnasında mı yoksa namluda namluda mermi sıkışmasına müteakip yapılan ikinci atışta mı olduğu belli midir?

Eğer sıkışma oldu ise kullanılan mühimmatın markasını paylaşabilir misiniz?

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
PersonalDefence
Mühimmat Sterling marka, sıkışma yok

Alıntı

Sayın mia,

Devrenize geçmiş olsun, elindeki yaralanma umarım  ciddi boyutta değildir.

Silahı inceleme fırsatınız oldu mu, iç parçalarda herhangi bir kırım gözlemlediniz mi ?

Saygılarımla.

Alıntı

Öncelikle kırımı geçiren silahın sahibi arkadaşa geçmiş olsun. İnşallah yaralanmamıştır. Geçenlerde almış olduğumuz bir kursta yaptığımız eğitim atışında 40 personelden 5 tanesi MC 28 kullanıyordu. Arkadaşlardan 4 tanesinin silahı iğne düşmesine rağmen ateş almama şeklinde tutukluk yaptı. Bu arkadaşlardan 2 tanesinin silahı eğitmenlerce tutanak tutulup ikmal şubesine gönderildi ve arkadaşlar geçici silahlar ile eğitimlerini tamamladılar(Eğitimlerde Sterling mühimmat kullanılmıştır). Bu ve bunun gibi birçok arıza vuku bulmuş olmasına rağmen arkadaşımızın en son gönderisi yerli silahları kalite bakımından 3 kategoride değerlendirmek için bence yeterlidir. Bunlar:

1- İhraç edilen silahlar. (Kalitesi ve kontrolü görece en iyi olanlar)

2- İç piyasaya verilenler. (Mkek tarafından satılarak ruhsata bağlananlar.) Forum üyelerimizin geri dönüşlerine baktığımız zaman kötü olmayan bir performans söz konusu bence.

3- Emniyet Teşkilatı'na ihale usulü zati demirbaş olarak satılan silahlar. (En çok arıza ve kırım yaşanan silahlar)

(Not: Böyle bir sınıflandırma daha önce forumda yapılmış olabilir. Yapılmışsa eğer vesile ile hatırlatmış olduk.)

Bu değerlendirmeye kendi zati demirbaş silahım olan Kılınç 2000'i de dahil edebiliriz. Bu sorun sadece canik ve girsan ile sınırlı değil bence. Böyle bir değerlendirmeyi yaparken silahların görevlerde aktif ve neredeyse hergün kullanılması nedeniyle bireysel kullanıcı silahlarından daha fazla yıpranmaları söz konusu olsa da en eski Mc 28 kullanıcısı memur arkadaş henüz 6 aydır görevde diye tahmin ediyorum. Kanaatimce silahlar kensini erkenden bırakıveriyor.

Konunun ortalarına doğru Canik tarafından alınan ihale ve sonrasında Emniyet'e verilen silahların kısmi de olsa bir değerlendirmesi yapıp burada aktarmış, yeni verilecek silahla alakalı kaygılarımı dile getirmeye çalışmıştım. Maalesef ki aklımıza gelen başımıza geliyor gibi görünüyor.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
mia
Sn.mia'nın paylaştığı kırım ve sn.jerenimo'nun sözünü ettiği arızalar aynı probleme işaret ediyor.
Görünen o ki MC28lerde bir kilit problemi var; sn.jerenimo'nun paylaştığı örneklerde mermi ateş almamasına karşın, sn.mia'nın örneğinde iğne kapsüle ulaşmış ve silah ateş alarak tam kitlenmeme sebebiyle basıncı en zayıf olan bölgeyi kırıma uğratacak şekilde polimer gövdeye iletmiş.

Sn.mia, arkadaşınıza geçmiş olsun.
İyi günler.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, Murata, mia, Gazanfer

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi