Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sahip Olduğumuz Bıçak-Çakı FOTO'ları VII
(22-11-2019, 11:57 PM)musti267 demiş ki: Bu Glock bıçaklarını Glock firması kendisi mi  üretir ? Yoksa fason yada isim hakkı kullanan bir başkasımıdır ?

Glock gibi bir firmadan ekstrem bir bıçak beklerdim. Böyle sıradan olunca sormak icab etti.  

Glock bıçakları kendisi üretiyor. 

Glock bıçaklar da Glock tabancalar gibi görsel olarak iddialı değil. Ancak işini iyi yapan, sağlam, tam askeri kullanım için üretilmiş bıçaklardır. Bazılarında boya harelenmesi gibi küçük kozmetik kusurlar oluyor ama daha yapısal sıkıntısı olanına, bozuk, kırık, çatlak olanına rastlamadık (1.000+ üzerinde sattık). Acımadan hor kullanabileceğiz bir bıçak. Her işe kullanın, bileyin tekrar kullanın...

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
hunter 12, musti267, sparus, 1905sss, Dost, tirendaz, Cem1964, lenduha, xf7er, hs34, mimaslan, Xlll, tekoglu, marlinspike
Glock bıçaklarının yay çeliğinden yapıldığını okumuştum. Bu da onların sertliği düşük, kolay bilenebilir askeri bıçaklar yapıyor.

Extrema Ratio Böhler'in N690 paslanmaz çeliğinden askeri bıçaklar yapıyor ama gerçekte askeri bıçaklar D2 kalıp çeliği gibi paslanır karbon çeliklerinden yapılır, arazide zorlanırken kırılmasınlar diye.

Paslanmayı geciktirmek için de üzerlerine bir boya veya kaplama yapılır.

Alıntı

(22-11-2019, 10:09 AM)kyucel demiş ki:
(20-11-2019, 10:57 PM)ERDAL demiş ki: Sayın Kyücel, ben de Ganzo 704 modelini düşüyorum. keskinliği nasıl, biley tutuyor mu? Bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler, güle güle kullanınız.

Sn. ERDAL öncelikle cevapta geciktiğim içi özür dilerim, atlamışım. Almayı düşündüğünüz çakının çeliği 440C bu çelik türü ortalama diyebileceğim bir çelik türüdür. Kolay bilenir, keskinliğini nispeten çabuk kaybeder, ağız dayanımı ortalama üzeridir diyebilirim. Kişisel kullanımımda beni mahcup etmemiştir bu çelik türü. Aşağıda linkini verdiğim çelik türlerini incelerseniz size daha çok yardımcı olur. Selamlar, saygılar...

https://www.bladehq.com/cat--Best-Knife-Steel-Guide--3368#seeMore

Teşekkür ederim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
kyucel
EXTERMA RATIO BF2 CT (Classic Tanto) 

Ağırlık.:142 gr
Namlu uzunluğu: 87 mm
Toplam Uzunluk : 213 mm
Namlu Kalınlığı :3 mm  
Namlu açılışı her iki tarafından Thumb Stud. (Baş parmakla açılır tipte) Liner lock kilitli,  ayrıca kapanmayı önleyici kilit tertibatı da mevcut.
Namlu çeliği :BÖHLER N690 Çelik, Sertlik 58HRC
Namlu yüzeyi : MIL-C-13924 BURNISHING (Askeri ihtiyaçlara cevap verecek şekilde karartılmış)
Kabza malzemesi :Anodize Aluminyum. (Elektro kimyasal işlem ile kaplanmış)

[Resim: 083355-DA-B0-FD-48-A7-94-AD-D47465-FBDB8-C.jpg]

[Resim: IMG-6119.jpg]

[Resim: 9-B4-CC08-F-9956-45-CF-B5-F0-A5-D68-C3013-F2.jpg]

[Resim: 39-F5011-E-524-B-4-FBA-8-B1-C-4-F28-D4-B813-AA.jpg]

Saygılarımla,
CE

Alıntı
21 üye teşekkür etti:
Rangeman, yyildiz, rainman, XXAHMETXX, Speed, harun, acillues2, tekoglu, 1905sss, Kıraç Ata, Bariis, ErhanG, lenduha, Murphy, kuti, xeorx, al-me, kyucel, marlinspike, alpago, Fruktoz23
(24-11-2019, 09:23 PM)hs34 demiş ki: Glock bıçaklarının yay çeliğinden yapıldığını okumuştum. 

Bilgi sahibi değilim. Ama burda paylaşınlanlara göre Glock  her türlü malzemesini hammadeden  kendi üretiyor.  Çeliğinden civatasına pimine yayına plastiğine kadar.

Zannetmiyorum ki piyasa işi yay/susta  çeliği kullansınlar.  Spesifik olarak bıçağa uygun çelik üretiyorlardır diye düşünüyorum. 

Saygılar.

Alıntı

(05-12-2019, 10:51 PM)musti267 demiş ki:
(24-11-2019, 09:23 PM)hs34 demiş ki: Glock bıçaklarının yay çeliğinden yapıldığını okumuştum. 

Bilgi sahibi değilim. Ama burda paylaşınlanlara göre Glock  her türlü malzemesini hammadeden  kendi üretiyor.  Çeliğinden civatasına pimine yayına plastiğine kadar.

Zannetmiyorum ki piyasa işi yay/susta  çeliği kullansınlar.  Spesifik olarak bıçağa uygun çelik üretiyorlardır diye düşünüyorum. 

Saygılar.

[Resim: glo.jpg]

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
kyucel, XXAHMETXX, musti267, lenduha, Cem1964, marlinspike, tirendaz
Yukarıda da belirtilmiş ama ekleme yapmadan geçmek istemiyorum.Yay çelikleri genel olarak esnekliği (tokluğu) yüksek aynı iyi sertleşebilen  çeliklerdir. Genel olarak bir kısmı sığ sertleşebilen çelikler olduğu için yüzeyde yüksek sertliğe sahipken içinde sertleşmeyen yumuşak kalan çeliklerdir. Bu da en eski kılıçlar da misal bazı katanalar gördüğümüz yumuşak merkez sert ağız  misali keskin ama aldığı darbeyi sönümleyebilen kesici aletler yapımına olanak sağlar.Balta , kılıç , kama , kürek , madenci kazması her şey yababilirsiniz.

Genel manada içeriğinde yüzde 0.45 oranında karbon olan çelikler yaklaşık olarak 60 hrc serltliğe çıkabilirler.Bu çelikler tavlandığında 50-52 hrc sertliğinde esnek bıçaklar yapılabilir ama yay çelikleri ortalama yüzde  0.5-0.6 içeren çelikler gibi lanse edilse de aslında basit alaşım çeliği diyebileceğimiz  yüzde 0.4-1 oranında karbon içeren yanında silis, mangan ve krom gibi elementler içeren binlerce çeşit çeliktir.Mesela 1095 aslında bir yay çeliğidir.Fransızlar başka bir isim verirler Almanlar başka bir isim.

Yay çelikleri karbon çelikleri olduğu için saha şartlarında kolayca bilenirler. Zor şartlarda esnerler ama kırılmazlar.Genel manada tatmin edici keskinlikleri vardır.Ağır hizmet bıçağı olarak yıllarca kullanılabilirler.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Cem1964, Dost, 1905sss, marlinspike, tirendaz, sem, lenduha, xf7er
Malezya geleneksel bıçağı.

[Resim: 2019-12-06-01.jpg]

[Resim: 2019-12-06-02.jpg]

[Resim: 2019-12-06-03.jpg]

[Resim: 2019-12-06-04.jpg]

[Resim: 2019-12-06-05.jpg]

[Resim: 2019-12-06-06.jpg]

Alıntı
19 üye teşekkür etti:
1905sss, Xlll, marlinspike, madenci08, mimaslan, efe1753, alpago, Red Kit, Kıraç Ata, tirendaz, blacksea, Cem1964, xeorx, ErhanG, byfortius, acillues2, sem, Fruktoz23, xf7er

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi