Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sahip Olduğumuz Bıçak-Çakı FOTO'ları VII
Hoşuma giden Çinliler;

Benim de Sayın Hakan gibi Çin den temin etmiş olduğum, Koleksiyonuma dahil etmeyip, kah eşe dosta hediye ettiğim, kah günlükte yada doğa gezilerinde cebimin kenarına iliştirdiğim çakılarım;

[Resim: IMG_6078.jpg]

[Resim: IMG_6150.jpg]

[Resim: 835b0076-4ab7-489e-93a5-05af304cac18.jpg]

Sarenmu 7010 Özellikle Sanrenmu nun bu modeli Çin menşeli çakılar arasında oldukça popüler ve kendi fiyat kategorisinde değerlendirildiğinde iyi yorumlar alan bir çakı. Frame Lock (Gövde/kabza üzerinden kilit tertibatı) sistemi gayet güzel çalışan ve merkezleyen, malzeme ve işçilik kalitesinin yanı sıra, ufak boyutları ile Çin markaları arasında yabana atılmaması gereken bir model olduğunu düşünüyorum. ( Sanrenmu 7010 en çok hediye verdiğim/kaptırdığım çakıdır. Shy )

[Resim: b1757a16-adda-4344-8dcb-6ad2fcbfc4c0.jpg][/URL]

Ganzo iri boy oldukça sağlam yapıda bir çakı, gördüğüm sıkıntısı Axsis Lock siteminin sıkı çalışıyor olması. Namlu ile kabzanın Birbirine bağlandığı ( Main Pivot çevresi) noktaya bir parça WD40, ardından 2 damla yağ damlatarak nispi de olsa akıcılık sağlansa da videolarında ki gibi tek elle kapatılacak kıvama gelmesi için Pivot pin in iki tarafındaki allen vidaların bir zerre gevşetilmesi gerekiyor. Bu durumda namlu da (Blade) az da olsa salınım oluşabiliyor. Ben bu çakıların vida tansiyonları ile oynamadan, açılıştaki tatlı sıkı halinden memnunum.

Y-Start Bu çakı ile fazlaca teşriki mesaim olmadı. O da oldukça iri (Robust) çakılardan. Gayet güzel merkezleyen liner lock kilit ve açılışta rulmanlı (ball bearing) Filipper sisteme sahip. De monte etmek istendiğinde pivot vidayı açacak özel anahtara ihtiyaç duyuluyor. Bu anahtar ayrıca satılıyor, kutudan çıkmıyor. Benim görüşüm Boyutları ( açık 24 cm. ) ve agresif görüntüsü ile günlük kullanım için tercih edilecek bir çakı değil

Taklit Small Sebenza 21 Aslını alamayıp suretiyle yetinmek üzere temin ettiğim bir çakı. Kutusu, kutu içi sunumu ve görünen malzeme kalitesi ile görsel anlamda iyi bir taklit. Bu çakıda Frame Lock kilit sistemine sahip. Ancak, bu çakım da sunum ve dış görüntü tatminkar olsa da fonksiyonlar da sıkıntılar vardı. Şöyle ki; Frame lock ın merkezlemesi yeterli değildi, bu sebeple ilk iş çakıyı tamamen de monte edip hem namlu, hemde kabza üzerindeki kilit parçasının birbirlerine temas eden yüzylerinde açılarını bozmadan dremel ile hafif bir tesviye yapmam icap etti. Şu anda namlu risk oluşturmayacak şekilde gayet güzel merkezleyip kilitleniyor.
Ayrıca hazır sökmüşken kabza ile namlu arasındaki pirinç pulların birbirine temas eden yüzeylerini temizleyip greslerini yenilemem icap etti.(Orjinalinden farklı olarak Ball Bearing -rulman- yerine prinç layner pullar kullanılmış)
Son olarak çakıyı toplarken Pivot pinin iki tarafındaki vidaları ve kabza çevresindeki diğer vidaları önce locktiteladım, sonra çakıyı tek elle açıp kapayacak şekilde eşit miktarlarda sıkıp, Loctite ın donması için bir gün beklettim. Diğer Çin menşeli çakılarımdan farklı olarak bu çakı ile bir parça uğraşmam icap etse de şu anda çalışmasından çok memnunum. En sevdiğim yanı Avm ve benzeri lokasyonlarıın X-ray cihazlarından geçerken sorun yaratmıyor olması, bu sebeple EDC olarak sıklıkla kullanıyorum.

Saygılarımla;
C.E

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
heisenberg, lenduha, ismicey, Emir93
Çok yoğun bir döneme denk gelen ve ertelendikçe ertelenen bir bıçağı daha bitirebildim nihayet.
Çelik ck67, et kalınlığı 4 mm. Suyu yağda verildi ve menevişi 200 derecede yapıldı.
Namlu nitrik asitle karartıldı ve taşlandı.
Sapta kurutulmuş zeytin ağacı kullanıldı. Ahşaptaki çatlaklar, oyuklar vs öncesinde renklendirilmiş epoksi ile dolduruldu. Daha sonra stabilize edildi.
Liner da yine el yapımı; kırmızı kağıt mikarta.
Pimler pirinç 4 mm.

[Resim: 20161025_212005.jpg]

[Resim: 20161025_211735.jpg]

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
S@riyerli, ilksurfer, kuti, ALPTUG, Mr.Wayne, heisenberg, lenduha, Fruktoz23, tekoglu, alone61, ismicey
[Resim: 20161112_063051_zpszrm0qmzc.jpg]

Fairbairn?Sykes fighting knife
Morakniv Bushcraft Survival Knife
Cold Steel 3V Master Hunter
Cold Steel Master Hunter
Blackhawk Gideon Drop Point
Ka-bar TDI Law Enforcement

[Resim: 20161112_063508_zpsy5ij5zo5.jpg]

[Resim: 20161112_063557_zps9e98dbuj.jpg]

[Resim: 20161112_063709_zpslvkfjcke.jpg]

[Resim: 20161112_063831_zpsivyxsyeo.jpg]

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
hunter 12, ilksurfer, kuti, ALPTUG, Mr.Wayne, heisenberg, lenduha, Germakoci, Fruktoz23, 1905sss, tekoglu, sparus, DoganSW, S@riyerli, sarp kılıç, xeorx, ismicey, Emir93
[Resim: 14789813310251871417218.jpg]

Alıntı
17 üye teşekkür etti:
underrated, Mr.Wayne, heisenberg, lenduha, Germakoci, S@riyerli, Fruktoz23, ilksurfer, 1905sss, tekoglu, sparus, DoganSW, sarp kılıç, ERDAL, xeorx, ismicey, alonewolf
[Resim: 14789816478521432274391.jpg]
En çok sevdiğim dede yadigarı...

Alıntı
21 üye teşekkür etti:
Mr.Wayne, heisenberg, underrated, lenduha, Germakoci, Ozan60, xeorx, Fruktoz23, ilksurfer, blueokkes, Tonyukuk ÖTUKEN, Cem1964, gaul, 1905sss, alpago, sem, tekoglu, sparus, DoganSW, S@riyerli, alonewolf
[Resim: DSC_2663_zpsqxfkukyv.jpg]
[Resim: DSC_2661_zps6ikgpi81.jpg]
[Resim: DSC_2660_zpsy2l2m6mg.jpg]
[Resim: DSC_2659_zpsccvsr3dn.jpg]
[Resim: DSC_2658_zpsej41iqnu.jpg]
[Resim: DSC_2649_zpsitfwyqpi.jpg]
[Resim: DSC_2648_zpsxhecxbpq.jpg]
[Resim: DSC_2647_zpsokm4kpm0.jpg]
[Resim: DSC_2646_zpsdrpnm0tq.jpg]
[Resim: DSC_2645_zps0brb574f.jpg]
[Resim: DSC_2644_zpsx6ymhqsd.jpg]

Alıntı
43 üye teşekkür etti:
1905sss, demirci57, underrated, asuspc, alpago, Fruktoz23, tsotsi01, evrenay, demasoni, rainman, ilksurfer, kuzeybuzulu, hunter 12, sem, tekoglu, fbalun, Gazanfer, kurtcebe88, heisenberg, Amasya05, Sabri, sparus, madenci08, Germakoci, _X0X_, Karacula, binajwaad, cnrabt, Vefasiz, DoganSW, usame, gaul, absobon, al-me, blueokkes, sarp kılıç, ERDAL, Surmene, xeorx, onurkursat, ismicey, emre76, konyali
[Resim: DSC_2642_zpsv0kpgeot.jpg]
[Resim: DSC_2636_zpskdb68kzl.jpg]

Alıntı
45 üye teşekkür etti:
1905sss, demirci57, underrated, asuspc, blacksea, efe1753, alpago, Cem1964, Fruktoz23, tsotsi01, evrenay, demasoni, rainman, ilksurfer, talaymu, hunter 12, tekoglu, fbalun, ombra, lenduha, Gazanfer, heisenberg, Sabri, sparus, GullyFoyle, Germakoci, _X0X_, wildeagle, Borz, kotucenk, vgun, Ozan60, Vefasiz, şekerlioğlu, DoganSW, gaul, suat, usame, TTD, herojd11, blueokkes, sarp kılıç, ismicey, onurkursat, konyali
Overkill olmuş sayın S@riyerli.

İtalyanlar şu fotoğrafları görseler size, sayenizde maaşları zamanında ödüyoruz diye "YILIN MÜŞTERİSİ" beratı verirler.

Yakınlarda ortaklık teklifi alırsanız da şaşırmayın. Wink

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
S@riyerli, asuspc, Tonyukuk ÖTUKEN, fbalun, ismicey
Ben de kendimde bıçak - çakı var diye sevinip duruyordum. Meğerse biz tırtmışızSmile)) Sayın Sarıyerli, maaşAllah diyelim masaüstü bir servet dolu.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
S@riyerli
Sn. asuspc, ben dün fişek almak için 3 tane av bayii gezdim, üç bayinin toplamında bu kadar bıçak-çakı yoktu Smile

Maşallah Sn. S@riyerli.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
S@riyerli, Germakoci

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi