Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sahip Olduğumuz Bıçak-Çakı FOTO'ları VII
İş... çakıları Smile

Benim mal edinmede öncelikli gayem öncelikle amacını işini tam yapan ekipmanlar içerisinde kendi beğenilerime göre estetik olanı seçmek üzerine kuruludur. İşini tam olarak yerine getirmede biraz kusuru olan hiçbir şeye değer vermem, basit bir çakmak bile olsa.

Bayram süresince evde olmanın avantajını kullanarak Sn Erdini78 in de saatler süren desteği ile benim dağınık odamı düzenledik.
Bu sırada tamamen unuttuğum veya ne zaman nasıl edindiğimi hatırlamadığım bir sürü aksesuarı da bulabildim, bir yerlere sakladığım ama sonra bir türlü tekrar bulamadığım aksesuarları da bulabildim.

En sevdiğim çakım ve saatim halen kayıp. Sekio mapmeter ve cold steel voyager. Gözümden sakındığım bu iki eşyamı bulamamak üzücü gerçekten. 2-3 yıldır kendilerinden haber alınamıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde bulabilirim.

Mapmeter benim için saatlerim arasında en özel olandı. Cold steel voyager de en haz aldığım çakımdı, onun verdiği tadı hiç bir çakımda almadım. Veya ilk kaliteli çakılarımdan olduğundan ben öyle anımsıyorum.

Aşağıda benim iş çakısı olur diye edindiğim çakılarım mevcut. Tabi kişisel beğenilerime ve bilgime göre.. Yoksa çakı bıçak konusunda pek bilgim yok. Ancak aklıma, estetik anlayışıma güvenirim.

Spyderco Emerson Endura;

Gündelik taşımaya ideal, çeliği leke vb ne karşı dirençli, iyi işçilik ve kolay kullanım. Olası zor durumda veya zorlamalarda sanıyorum (aslında inanıyorum) standart enduraların üzerinde iş görür. Spyderco markası benim için glock markası gibi. Kullanışlı, gereken yerleri gerektiği kadar sağlam, hor kullanmak gerektiğinde o işi görecek kadar ele gelir. Belli bir tarzı var. Bugün elinize bir çakı aldığınızda bu markanındır veya değildir diyebilirsiniz..

[Resim: 20160711_220312_zpslopb7utd.jpg]

Temizlik sırasında bulduğum esee zancudo; küçük, keskin, kullanışlı bir iş çakısı. Diğerlerinin aksine belli amaçlar için üretilmiş bir iş çakısı değil standart bir iş çakısı. Sağlam, keskin, kibar ve hafif. Alıştığımızın aksine kolaylıkla açılan bir çakı değil. Military tip bir çakı da değil. Gündelik işlerin çakısı. Bu sivrisinek, adına yakışan hafiflikte ve iş görürlükte.

[Resim: 20160711_220411_zpsgrdutbkt.jpg]

Esee avispa;

Eşekarısı, elinizde bir bushcraft varmışcasına iş yapabileceğiniz bir kamp çakısı. Sivrisinek gibi o da kolay açılan bir model değil. Bu şekilde düşünüldüğünde ikisi de cepten hemen çıkartılıp kolaylıkla güvenliğinizi sağlamak amaçlı kullanabileceğiniz çakılar değil. Ama tam bir kamp çakısı. Rat1 lerin kolay ve tatlı açılışı, net oturuşu yok. Ama elinizde bir mini bushcraft varmış gibi rahat hareket etmenizi sağlayan bu çakı kalbinizi inanılmaz derece ısıtıyor. Aşk duyabilirsiniz baştan söyleyeyim.
Benim kendime ayıracağım ikinci çakımdır (ilki cold steel voyager ve halen kayıp). Rat 1 e göre kıyaslarsak daha küçük ve sapı daha ensiz bir çakı. Bıçağın uc kısmının aşağıda olması sayesinde rat1 deki gibi hemen sağa sola girme olayını bir nebze engelliyor. Küçük elliler rat1 e göre daha rahat ederler.

[Resim: 20160711_220501_zpsbpnbqqcq.jpg]

Hissatsu.. O benim kötü gün çakım Smile
CRKT firması spyderconun tam zıttı bir mantıkla çalışıyor. Spyderco temel bir tip üzerinden çeşitlilikle hareket ederken, CRKT envai çeşit ünlü çakı-bıçak tasarımcıları ile hareket ediyor. Bu sebeple çok değişik tarzlarda çakılar üretiyor. Belli bir tarzı yok, ama herkese hitap eden bir tarz mutlaka var ürün skobunda. Bazıları tek dezavantajının uzakdoğuda üretim yapıyor olmasını düşünüyor. Bence bunu kusur olarak görmek mantıklı değil; dünyanın en başarılı bıçak tasarımcıları ile çalışacaksınız, bıçaklarınız hakikaten kaliteli olacak, bir de abd de üretim yaptırırsanız fiyatlar uçacak.. Bugün 90 dolarlık çakı olacak 150 180 usd.. Uzakdoğuda üretim yaptırarak ancak spyderco fiyat baremine yaklaşabiliyorlar.

Hissatsu ise, çok hoş ve sıradışı tasarımı, kalitesi, sağlıklı mekanizması ve işlevselliği ile tam yapılmış olduğu amacın çakısı. Oldukça güvenilir bir çakı. Benzeri neredeyse yok. Benzerleri olan Heiho gibi küçük değil, Otonashi gibi aşırı büyük değil. Otonashi de güzel ama aşırı büyük bir çakı çakı olmaktan çıkıyor, çakı olarak taşınabilir olmaktan da çıkıyor, kullanılabilir olmaktan çok fantazi malzemesi haline geliyor. Resimde toz kalmış aslında çiziksiz, bir kez olsun kağıt bile kesilmedi. Fazla demeyelim de aşırı delici ve kesici bir yapısı var diyelim.

[Resim: 20160711_220633_zpssezz6thu.jpg]

Yine bir Crkt. Yine kolay açılır ve sağlam çakı tasarımları ile ünlü Ken Onion dizaynı. Benzer modellerdeki kershaw vb ile kıyaslanmayacak kadar kaliteli. Bu tür bıçak yapılarına sahip çakılarda zero toleranceden sonra bence elime geçen en iyi çakı foresight oldu.

Bu tür çakılardan ilk edindiğim bu oldu. Zira ele oturuşu, kalitesi ile tam bir iş çakısı. Foresight tam olarak ne anlamda kullanılıyor bilmiyorum, sağduyu-önlem-tedbir ... tüm anlamlara yakışıyor. Güvenlik amaçlı, kamp vb kullanım amaçlı, gündelik kullanım amaçlı, hatta ahşap kesme veya oyma veya deri yüzme .. kısacası her ne iş için kullanacaksanız o işin hakkını verebilecek bir çakı. Üstelik benzerlerinin yanında fazla estetik fazla sağlam ve fazla kullanışlı. Ağır değil, aliminyum alaşımlı kabzesinin inanılmaz yumuşak ve hoş bir dokusu var. Aynı doku Crkt nin argus model çakısında da var, ama foresight birazdaha yumuşak bir his veriyor sanki. Buna sahip olmasam mutlaka argus sahibi olmak isterdim. Dokunması en keyifli çakım bu. Klipsi en akıllıca yapılmış çakım da yine bu. Hem küçük hem eli kesinlikle rahatsız etmiyor. Hem de kabzesi iş yaparken spydercolardan bile daha konfor verecek gibi görünüyor. Kendime 3 çakı sözü vermiştim ama bunları birbirinden ayıramıyor ve kıyamıyorum elden çıkarmaya, dolayısı ile sözümü yuttum.

[Resim: 20160711_220650_zps2oerhmqh.jpg]

Bence sadece resimlemek yerine çakı bıçakları tanıtırsak, veya kullananlar tecrübelerini paylaşırlarsa daha hoş olur bu başlık altında.
Daha iyileri her zaman sizlere nasip olsun. Saygılarımla

Alıntı

Bu Konudaki Mesajlar
RE: Sahip Olduğumuz Bıçak-Çakı FOTO'ları VII - Unregistered - 07-03-2015, 11:06 PM
RE: Sahip Olduğumuz Bıçak-Çakı FOTO'ları VII - Unregistered - 07-06-2015, 05:19 PM
RE: Sahip Olduğumuz Bıçak-Çakı FOTO'ları VII - Unregistered - 07-08-2015, 09:55 PM
RE: Sahip Olduğumuz Bıçak-Çakı FOTO'ları VII - Unregistered - 23-09-2015, 01:10 PM
RE: Sahip Olduğumuz Bıçak-Çakı FOTO'ları VII - Unregistered - 25-09-2015, 05:56 PM
RE: Sahip Olduğumuz Bıçak-Çakı FOTO'ları VII - Unregistered - 13-10-2015, 11:02 PM
RE: Sahip Olduğumuz Bıçak-Çakı FOTO'ları VII - turkmenoglu - 11-07-2016, 11:15 PM

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi