Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sahip Olduğumuz Bıçak-Çakı FOTO'ları VII
[Resim: 68f23591-9399-4da5-ba49-61d0d1cf5d3e_zpsc13feaph.jpg]

[Resim: c63f31b0-9a80-40bf-984b-91d2a36fed57_zpsb8jpjkto.jpg]
 
Alıntı

Bıçak, tüfek, saat, foto hepsi birbirinden güzel. Hayırlı olsun.
 
Alıntı 
Alıntı

Sn. al-me;
Çok güzel bir fotoğraf, saat 1818 Elgin National mi?


 
Alıntı

Tebrikler Sn.Blueokkes, saat Elgin marka, kasa 1888 yılına, makinesi 1917 yılına ait, avcı kasa olarak tabir edilen dış kapakları gümüş cep saati.
 
Alıntı

Sn. KnifeLover hayırlı olsun. Yine güzel bir inceleme olmuş.
 
Alıntı

YANSIMALAR & YANILSAMALAR

yansımalar yanıltır insanı
aldatır
eksiktir hep bütünden
işte bu yüzden
tam bu yüzden
Paramilitary2
from SPYDERCO


[Resim: 20160702_170922_zpsws6uuey8.jpg]

[Resim: 20160702_172559_zpsvib1wha6.jpg]

[Resim: 20160702_174533_zps2mgsacyf.jpg]

Saygılarımla.

Not: Resimde görülen çakılar orjinal PM2 değil, PM2 nin klonlarıdır.
 
Alıntı

Bu da yakın süre önce karbon çeliğinden yaptığım bir skinner. Yorum ve eleştiriye açıktır Smile
Kabzede bir adet 6 mm pirinç pim, 1 adet gizli pim ve zeytin ağacı kullanıldı. Sonlandırma schaftol ile yapıldı. Namlu nitrik asitle karartılıp, taşlandı.
Bu vesile ile daha önce de dile getirdiğim üyeliğim ile ilgili sorunumu (http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid320285) yinelemiş olayım. Hesabıma (sparus) erişemediğim için yeni bir hesap açmak zorunda kaldım. Yöneticilerimizden yardım rica ediyorum..
Saygılar

[Resim: 20160614_184922.jpg]
 
Alıntı

Bayram temizliğine başladıkça evde sağa sola sıkıştırdığım çakılarım da ortaya çıkmaya başladı.

Emektarlarım ile başlayayım. Çok taşınmış, az ve itina ile kullanılmış iki çakım. Birisi HK Mini Pika 14412 ki hakikaten benzer ebatlardaki çakılar içinde nazarımda en iyisidir. Almam için övgüleri ile vesile olan Sn Ecorotti' ye teşekkür ederim. 3-4 yıllık arkadaşlığımızda bir çakı bu kadar mı kaliteli olur dedirtti her seferinde. Benzer ölçülerdeki delica rat2 vb altenatifleri eline su dökemez çin menşeili olmasına rağmen.

İkincisi Sn Sarpkılıç' tan edindiğim, gerçek anlamda bir edc olan spyderco endura emerson. Spyderco'nun endura 4, delica gibi modellerinin forumda kapış kapış giderken bu tür modellerinin pek rağmet görmüyor olması beni hep şaşırtmıştır. Zira alırken Sn Sarp Kılıç'ın da belirttiği gibi, gerçek anlamda edc olabilecek bir spyderco. Standart modellere göre daha kalın ama ensiz bıçak gövdesi, cebinizden çıkardığınızda çoktan göreve nazır olmasını sağlayan tasarımı ile benim için vazgeçilmez bir günlük taşıma çakısı.

[Resim: 20160704_184002_zpstfvqohbe.jpg]


Taklit team.. Fiyatları ve az bulunurlukları sebebi ile temin edemediğim çakıların kaliteli kopyalarını alarak heves giderme yoluna gittiğim de oldu zaman zaman. İşte benim taklit bıçaklarım. Her üç modelin elde nasıl durduğunu, kullanışlılığını görmek, pahalı fiyatlarından dolayı kaliteli taklitleri ile hevesimi gidermek için edinmiştim. Spyderco civillian ve pm modellere bir kez daha hayran oldum. Mcusta ise bana fazla tarz geldi. Özellikle ahşap ve desenine tav olmuştum. Ancak hevesimi gidermeme yetti.

Görüldüğü üzere bu çakılar ile kağıt bile kesilmemiş, sadece sevilip okşanmışlardır. Taklit çakılar yerli tabanca gibidir, aslını almak yerine 3-5 tane kopyasını alabilirsiniz. Ancak kritik bir durumda 4 tane taklit çakı taşımayacağınız için yanınızda o an olanın da düzgünce işe yaramama ihtimali mevcuttur. Daha doğrusu zorlanınca sizi yarı yolda bırakabilir veya düşük bir performans ile karşı karşıya bırakabilir. Bu sebeple ne kadar kaliteli olursa olsun orjinal çakıdan şaşmamalı derim. Ama benim gibi heves öldürmek veya gerçekten alıp inceleyip ona göre orjinalini almak isterseniz üst kalitede yapılmış bir taklit size ciddi fikir verebilir, gündelik işlerinizde de tepe tepe kullanabilirsiniz. Bu taklit çakıların kalitesi ise böker seviyesinde veya az biraz üstü diyebilirim.

[Resim: 20160704_184532_zpsi33zgfko.jpg]


Tarz (lakin asla benim nazarımda gündelik edc olamayacak bir çakı) ve Emektar (hakikaten verilen her kuruşu hakediyor hatta fazlasını da hakediyor)

[Resim: 20160704_184325_zpsgetngtjs.jpg]


Bay ve bayan rat1 ler Smile Rat1 siyah eski tip desenli, pembe ise yeni tip desenli. Ucuz ve kaliteli çakı isteniyorsa rat1 ve rat2 den şaşılmamalı. Herkese öneririm.

[Resim: 20160704_184356_zpsl9cv9sos.jpg]
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Emir93
İş... çakıları Smile

Benim mal edinmede öncelikli gayem öncelikle amacını işini tam yapan ekipmanlar içerisinde kendi beğenilerime göre estetik olanı seçmek üzerine kuruludur. İşini tam olarak yerine getirmede biraz kusuru olan hiçbir şeye değer vermem, basit bir çakmak bile olsa.

Bayram süresince evde olmanın avantajını kullanarak Sn Erdini78 in de saatler süren desteği ile benim dağınık odamı düzenledik.
Bu sırada tamamen unuttuğum veya ne zaman nasıl edindiğimi hatırlamadığım bir sürü aksesuarı da bulabildim, bir yerlere sakladığım ama sonra bir türlü tekrar bulamadığım aksesuarları da bulabildim.

En sevdiğim çakım ve saatim halen kayıp. Sekio mapmeter ve cold steel voyager. Gözümden sakındığım bu iki eşyamı bulamamak üzücü gerçekten. 2-3 yıldır kendilerinden haber alınamıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde bulabilirim.

Mapmeter benim için saatlerim arasında en özel olandı. Cold steel voyager de en haz aldığım çakımdı, onun verdiği tadı hiç bir çakımda almadım. Veya ilk kaliteli çakılarımdan olduğundan ben öyle anımsıyorum.


Aşağıda benim iş çakısı olur diye edindiğim çakılarım mevcut. Tabi kişisel beğenilerime ve bilgime göre.. Yoksa çakı bıçak konusunda pek bilgim yok. Ancak aklıma, estetik anlayışıma güvenirim.


Spyderco Emerson Endura;

Gündelik taşımaya ideal, çeliği leke vb ne karşı dirençli, iyi işçilik ve kolay kullanım. Olası zor durumda veya zorlamalarda sanıyorum (aslında inanıyorum) standart enduraların üzerinde iş görür. Spyderco markası benim için glock markası gibi. Kullanışlı, gereken yerleri gerektiği kadar sağlam, hor kullanmak gerektiğinde o işi görecek kadar ele gelir. Belli bir tarzı var. Bugün elinize bir çakı aldığınızda bu markanındır veya değildir diyebilirsiniz..

[Resim: 20160711_220312_zpslopb7utd.jpg]Temizlik sırasında bulduğum esee zancudo; küçük, keskin, kullanışlı bir iş çakısı. Diğerlerinin aksine belli amaçlar için üretilmiş bir iş çakısı değil standart bir iş çakısı. Sağlam, keskin, kibar ve hafif. Alıştığımızın aksine kolaylıkla açılan bir çakı değil. Military tip bir çakı da değil. Gündelik işlerin çakısı. Bu sivrisinek, adına yakışan hafiflikte ve iş görürlükte.


[Resim: 20160711_220411_zpsgrdutbkt.jpg]Esee avispa;

Eşekarısı, elinizde bir bushcraft varmışcasına iş yapabileceğiniz bir kamp çakısı. Sivrisinek gibi o da kolay açılan bir model değil. Bu şekilde düşünüldüğünde ikisi de cepten hemen çıkartılıp kolaylıkla güvenliğinizi sağlamak amaçlı kullanabileceğiniz çakılar değil. Ama tam bir kamp çakısı. Rat1 lerin kolay ve tatlı açılışı, net oturuşu yok. Ama elinizde bir mini bushcraft varmış gibi rahat hareket etmenizi sağlayan bu çakı kalbinizi inanılmaz derece ısıtıyor. Aşk duyabilirsiniz baştan söyleyeyim.
Benim kendime ayıracağım ikinci çakımdır (ilki cold steel voyager ve halen kayıp). Rat 1 e göre kıyaslarsak daha küçük ve sapı daha ensiz bir çakı. Bıçağın uc kısmının aşağıda olması sayesinde rat1 deki gibi hemen sağa sola girme olayını bir nebze engelliyor. Küçük elliler rat1 e göre daha rahat ederler.


[Resim: 20160711_220501_zpsbpnbqqcq.jpg]Hissatsu.. O benim kötü gün çakım Smile
CRKT firması spyderconun tam zıttı bir mantıkla çalışıyor. Spyderco temel bir tip üzerinden çeşitlilikle hareket ederken, CRKT envai çeşit ünlü çakı-bıçak tasarımcıları ile hareket ediyor. Bu sebeple çok değişik tarzlarda çakılar üretiyor. Belli bir tarzı yok, ama herkese hitap eden bir tarz mutlaka var ürün skobunda. Bazıları tek dezavantajının uzakdoğuda üretim yapıyor olmasını düşünüyor. Bence bunu kusur olarak görmek mantıklı değil; dünyanın en başarılı bıçak tasarımcıları ile çalışacaksınız, bıçaklarınız hakikaten kaliteli olacak, bir de abd de üretim yaptırırsanız fiyatlar uçacak.. Bugün 90 dolarlık çakı olacak 150 180 usd.. Uzakdoğuda üretim yaptırarak ancak spyderco fiyat baremine yaklaşabiliyorlar.

Hissatsu ise, çok hoş ve sıradışı tasarımı, kalitesi, sağlıklı mekanizması ve işlevselliği ile tam yapılmış olduğu amacın çakısı. Oldukça güvenilir bir çakı. Benzeri neredeyse yok. Benzerleri olan Heiho gibi küçük değil, Otonashi gibi aşırı büyük değil. Otonashi de güzel ama aşırı büyük bir çakı çakı olmaktan çıkıyor, çakı olarak taşınabilir olmaktan da çıkıyor, kullanılabilir olmaktan çok fantazi malzemesi haline geliyor. Resimde toz kalmış aslında çiziksiz, bir kez olsun kağıt bile kesilmedi. Fazla demeyelim de aşırı delici ve kesici bir yapısı var diyelim.


[Resim: 20160711_220633_zpssezz6thu.jpg]Yine bir Crkt. Yine kolay açılır ve sağlam çakı tasarımları ile ünlü Ken Onion dizaynı. Benzer modellerdeki kershaw vb ile kıyaslanmayacak kadar kaliteli. Bu tür bıçak yapılarına sahip çakılarda zero toleranceden sonra bence elime geçen en iyi çakı foresight oldu.

Bu tür çakılardan ilk edindiğim bu oldu. Zira ele oturuşu, kalitesi ile tam bir iş çakısı. Foresight tam olarak ne anlamda kullanılıyor bilmiyorum, sağduyu-önlem-tedbir ... tüm anlamlara yakışıyor. Güvenlik amaçlı, kamp vb kullanım amaçlı, gündelik kullanım amaçlı, hatta ahşap kesme veya oyma veya deri yüzme .. kısacası her ne iş için kullanacaksanız o işin hakkını verebilecek bir çakı. Üstelik benzerlerinin yanında fazla estetik fazla sağlam ve fazla kullanışlı. Ağır değil, aliminyum alaşımlı kabzesinin inanılmaz yumuşak ve hoş bir dokusu var. Aynı doku Crkt nin argus model çakısında da var, ama foresight birazdaha yumuşak bir his veriyor sanki. Buna sahip olmasam mutlaka argus sahibi olmak isterdim. Dokunması en keyifli çakım bu. Klipsi en akıllıca yapılmış çakım da yine bu. Hem küçük hem eli kesinlikle rahatsız etmiyor. Hem de kabzesi iş yaparken spydercolardan bile daha konfor verecek gibi görünüyor. Kendime 3 çakı sözü vermiştim ama bunları birbirinden ayıramıyor ve kıyamıyorum elden çıkarmaya, dolayısı ile sözümü yuttum.

[Resim: 20160711_220650_zps2oerhmqh.jpg]


Bence sadece resimlemek yerine çakı bıçakları tanıtırsak, veya kullananlar tecrübelerini paylaşırlarsa daha hoş olur bu başlık altında.
Daha iyileri her zaman sizlere nasip olsun. Saygılarımla

 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Emir93
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi