Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TİSAŞ M1911, 5 YIL SONRA...
Efendim
Patent hakları belirli bir zaman için veriliyor, ondan sonra istenildiği gibi klonlanabiliyor.
Onun ötesinde patent hakkı müddeti içinde de aynini kopyalamadan, bazi farklılıklar ile kopyalayıp patent korumasını aşabiliyorlar.
Saygılar
Osman

Alıntı

Sn. Turkmenoglu, yazımda belirttiğim gibi Sn.Ortaç' ın yazılarını okudum, silahı aldığından günden bu hale getirene kadar neler çektiğini ve yaşadığını biliyorum...Sizin neden böyle birşey yazdığınızı anlayamadım. Ben sadece görsel olarak hoşuma giden bir detayı nasıl ve nereden edindiğini merak etmiştim...Ki, sonradan okuduğum bir yazısından da kabza kapaklarını Amerika' dan 140 dolara getirttiğini öğrendim.

Alıntı

(25-02-2015, 11:49 PM)Aytug demiş ki: Ben de yakın zamanda bir 1911 alarak aranıza katılacağım inşallah. Değişim parcalarının listesini siz ve diğer üstadlar sayesinde yaptım sayılır, tekrar minnet ve teşekkürlerimi sunarım sizlere.

Son 5. Yıl videonuzda 1911' iniz harika görünüyor, tam benim istediğim renk ve kabza kapakları çok güzel.

Teşekkürler....

Sn Aytuğ günaydın,

Bu sözlerinizden ilk ve tek silahınızın 1911 klonu olacağı anlaşılıyor. Hatalı bir başlangıç olmamasını umarak sizi uyarmak, dikkatinizi önemli noktalara çekmek için yazdım o yazıyı. Yoksa inanın kimsenin kimseye garezi yok. Benim sahsınıza verdiğim değer sebebi ile yazdıklarımı da yanlış anlamamanızı umuyorum.

Saygılar

Alıntı

Sn. Turkmenoglu günaydın

Teşekkürler düşünceleriniz için...

1911 uzun yıllardır beğendiğim bir silah...Sn. Ortaç ın youtube da bir videosunu izledikten sonra 1911 klonlarının orjinale yakın hale getirilip uygun bütçeyle elde edilebilecegini öğrendim... Akabinde de bu forumu keşfedip incelemeleri ve yazıları okuyarak fikir ve bilgi edinmeye devam ediyorum...

Umarım yakın zamanda siz ve diğer forum üyeleri ile de tanışmak yüz yüze görüşmek nasip olur... Saygılarımla

Alıntı

Sn.Ortaç ;
Bende diğer site müdavimlerinin bir çoğu gibi youtube üzerinden ve forum dahilinde sıkı bir takipçinizim.Öyle ki ; bazı videolarınızı mübalağa olmaksızın defalarca izlemişimdir.
Bununla birlikte yeni yeni baş gösteren atıcılık hevesimin ateşini harladığınızı da belirtmeden geçemeyeceğim.Ben daha önce hiç silah sahibi olmadım.İlk silahımı almadan önce olabildiğince fazla bilgi sahibi olmaya çalışırken , kendimi 1911 hayranlığına kapılmış buldum.
Bir çok kişinin yerli silah üreticileri ile yaşadıkları problemleri okudum ve Canik55 markasının hemen hemen tüm ürünlerini elleşleme yoluyla inceleme fırsatı buldum(Şirketime Gelerek Ürünlerini Tanıttılar).TP 9 SF için Sn.Lupus 'un önerisi ile hafızama bir not düştüm.Stoeger Cougar 8000 FL ise sitedeki yazışmalardan anladığım kadarıyla alınabilecek bir başka seçenek gibi görünüyor.Ancak 1911 heyecanım söz konusu silahları almama şimdilik engel oluyor.
Sitedeki yazışmalardan anladığım kadarıyla ; tek silahım olacağı için tercihim 9 mm olmalı gibi bir görüş hakim.Bu kararla cephane sıkıntısı yaşamayacağım gibi bir algım oluştu.Bu bağlamda bakarak ve 1911 hevesimi gidermek amacıyla Tisaş 'ın M1 1911 9x19mm silahına yöneldiğimi de inkar edemem.Sizin yazılarınızdan birinde 1911 'lerin 45 'lik olmaları gerektiği gibi bir kanaatinizi anımsar gibiyim.Henüz Tisaş ziyaretinizi yapamadığınızı da biliyorum.Fakat bu modele en azından sizin gözünüzle nasıl baktığınızı öğrenebilir miyim acaba?
Fabrika ile görüşmemde yurtdışında 45 'lik Colt'lar için satılan hemen her parçanın , kendi M1 modellerine de olacağı şeklinde bir bilgi aldım.Neredeyse olmayan silah bilgimle bunu etüd edemiyorum.Bu mümkün müdür?
Öneride bulunmak lütfunda bulunursanız diye aşağıdaki bilgileri paylaşmak istedim.

-Sağ elimi kullanan,keskin gözü sol olan birisiyim.
-1,80 Boyunda,89 kilo ama küçük elli ve kısa parmaklı,elleri çok güçlü olmayan yapım var.
-Daha önce hiç tabanca sahibi olmadım,bilgimde az.
-Kişisel savunma ve ayda bir yada iki gün hobi amaçlı poligonda kullanım amacımdır.
-Ruhsat bedeli dahil 8.000 TL civarı bütçe belirledim.

NOT : Tamamen farklı bir konunun başlığı olduğu için yazım manasız görülebilir.O halde yanıt yazmazsanız da anlarım.

Saygılarımla...

Alıntı

Sayın Ortaç,

Youtube' da videolarınızı keyifle izledim. Tecrübelerinizi ve bilgilerinizi paylaşacağınız yeni videoları sabırsızlıkla bekliyorum.

Kamu görevimden dolayı taşıma ruhsatı alabiliyorum. Sürekli taşımak yerine gerek poligonda atış yapmak gerekse ailece seyahatlarde yanımda bulundurmak üzere, yani güvenlik amacıyla silah almayı düşünüyorum. Dolayısıyla Tisaş M 1911' i tavsiye eder misiniz? Kullanım amacıma uygun başka bir silah tavsiye edebilir misiniz?

5 sene önce aldığınız 1911 ile şu anda üretilen arasında farklılıklar var mı? (örneğin belirgin bir kalite artışı vs.) Tisaş' ın satış sonrası ortaya çıkan sorunlarla ilgili müşteriye yaklaşımı nasıl?

Forumda sayın Türkmenoğlu' nun MKEK Tisaş standında yaşadığı olayı vb. yazıları da okudum. Çeşitli forumlarda da özetle yerli silahtan uzak durun diyorlar.

İthal silahlar da malum el yakıyor.

Birkaç arkadaşım Girsan MC 14 aldı. Konuyla ilgili değil ama bu silah hakkında da yorum yapabilir misiniz?

Teşekkürler.

Alıntı

Bu kadar çok soruya bir solukta cevap vermem imkansız.
Mealen ben kendi Hamsilimle mutluyum.
Her ne kadar daha alınacak çok yol olsa da Tisaş 1911 kalitesini son beş yılda oldukça yükseltti.
Şu anda alınacak bir paslanmaz Zig 1911 benim yaptığım modifikasyonların çoğunu içeriyor.
Bazı yerli marka/modellerin kötü performans sergiledikleri gerçek ama çok iyi performans veren yerli modeller de mevcut. Bu bir çok yabancı marka için de doğru.
Dolayısıyla ben, yerli tabanca alınmaz savına katılmıyorum. Ama çok dikkatli seçilmeli.
Prensip itibariyle hiç bir markayı yermek ya da savunmak durumunda değilim.
Silah seçimi kişiseldir, el, göz, gönül ve bütçe meselesidir.
Eğer bir modele gönül koymuşsanız biraz flörtten sonra basın nikahı derim.
Saygılarımla
Osman

Alıntı

(26-02-2015, 09:30 PM)musti267 demiş ki: Sayın Ortaç.

Bu 1911 modelin bir telif hakkı yok mu ? İsteyen her firma kopyalayabilir mi?

Colt'un bu model adına aldığı telif hakkı süresi 95 sene mi neydi. Bunun evvelinde pek çok klon vardı ve hepsi colt'a lisans ücreti ödüyordu. İki binli yılların başında Colt imtiyaz hakkını kaybetti. Dileyen herhangi bir ücret ödemeksizin 1911 üretebilir.

Alıntı

Sayın Ortaç.
Ben de sizin gibi 1911 aşığıyım ve sizin paylaşımlarınız da beni bu yönde daha da motive etti. 6 ay önce almış olduğum zig m 1911 i severek kullanıyorum. Gerçekten atış konforu yüksek bir kalibre ye sahip. İstikakım olan mermileri bir kerede poligonda attım ve tek bir tutukluk yapmadı. Bundan sebep yeni istikakımı özlem ile beklemekteyim Smile . Şahsi kanaatim son üretilen seride ithal silah olsunda ne olursa olsun söylemini çürütecek kalitede silahlar üretiliyor. Yıllarca üç açılı diş fırçalarını bile isviçreli bilim adamlarına test ettirmiş bir millet olarak silah sanayiindeki muhendislerimize güvenme zamanının geldiğine inanıyorum. Samimi paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim

Alıntı

Sn Ortaç:
Efendim iyi günler. Hamsili maşallah gelin gibi olmuş. Bu arada 2 Türk silah firması arasından 1911 modelinde sizce en başarılı firma hangisidir ? Girsan mı yoksa Tisaş mı? Teşekürler.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi