Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dergi
Sn. madenci08 önceki mesajımda da arz ettiğim gibi derginin sayfa tasarımları, içerik editörlüğü ve matbaada basımı konularında bizlere piyasa fiyatlarının altına hizmet verebilecek profesyonellerle hatır gönül ilişkilerim bulunuyor. İlk etapta bir çalışma ofis tutmadan, personel istihdam etmeden asgari şartlarda azami verim alabilecek bir faaliyete girişilebilir. Ancak sizin de bildiğiniz gibi bir dergi ya da gazete gibi basılı bir mamülü kar ettiren yani çarkı döndüren ana unsur aldığı reklamlardır. İlk birkaç sayıda zaten bırakın derginin kar etmesini, kendi masrafını bile çıkaracağını düşünmek hayalperestlik olacaktır. Bu itibarla ilk birkaç sayı için bir sponsor bulmak en mantıklı seçenek gibi görünüyor. Foruma reklam veren veya adı sıkça zikredilen kuruluşlarla sponsorluk anlaşması düşünülebilir.

Ayrı bir konu olarak her kafadan bir ses çıkmasının önüne geçmek için bir yayın kurulu oluşturmak gerekir ki bu da forumumuzda değerli bilgilerini bizlerden esirgemeyen gönüllü üyelerce teşkil edilebilir. Bir dergi çıkarmanın yasal boyutlarını bilmemekle birlikte öncelikle bu işin kabaca temellerini hazırladıktan sonra detaylar üzerine çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

İçeriklerde kullanılacak olan fotoğraflar konusunda da haklısınız. Zira bir ulusal basın kuruluşunda görev yaparken sehven kullanılan bir fotoğraf yüzünden 40 bin liranın üzerinde bir tazminat ödendiğini biliyorum. Kendi çektiğimiz fotoğraflar demişsiniz ancak dergi gibi kaliteli bir kağıda basılan materyalin de belli kriterleri taşıması gerekiyor. Dpi dan tutun çözünürlüğe, kadraja ve ışık öğelerine kadar bir çok değişken mevcut. Ancak arz ettiğim üzere bunlar sonradan kolayca netleştirilebilecek detaylar. Önceliği maliyet konusu oluşturuyor. Maliyet konusunu çözersek sanırım en büyük adım atılmış olacaktır.

Saygılarımla...

(26-02-2015, 10:41 AM)madenci08 demiş ki: Sn gazi öncelikle çok teşekkür ederim.

İşin en ciddi eksikliği belki derginin tasarımı , dizgisi ve editörlüğü.Sizinde malumunuzdur özellikle dergi tasarımı , dizgi ve basım mevzusu profesyonel istihdam etmek gerektiren bir durum.

Benim tahminim maddi anlamda bir dergiyi ilk zorlayacak şey ilk basım maliyeti.Reklam alamadığımız veya sponsor bulamadığımız bir pozisyonda tüm maliyeti cepten karşılamak gerekebilir.Bu nedenle bu işin maliyeti tam olarak nedir diye merak ediyorum.Reklamlardan ne kadar gelir elde edilebilir.Senelerce bu işin okuyucu kısmında yer aldım.Az çok bir dergi kaç para olmalı , dergiyi kimler alır.Neler arzu eder biliyorum.Çocukken ve 20'li yaşlarıma kadar benim için en önemli kıstaslardan biri derginin kalın olmasıydı.Fark ettim bazı dergiler kalınlaşıyor ama içerinde bir artış meydana gelmiyordu.Çünkü iki yada üç sayfada bir tam sayfa reklam vardı.

Basım adetlerini net olarak bilmiyorum ama Türkiye'de 957 civarında ilçe var.Her ilçe de dergi satılmadığını biliyorum ama 1000 adet üzerine bir maliyet kuramı oluştursak (Gönül 5000 ve daha fazlasını istiyor.) nasıl olur.

Elbette ilerleyen aşamada bir internet sitesi kurulması gerekecek bunlar maliyetlere eklenecek.Maalesef resim konusunda internet alemi kadar rahat olamayacağız.Kendi çektiğimiz resimler haricinde ki bazı resimleri ajanslardan satın almamız gerekecek.Elbette özellikle büyük silah markalarından ilan karşılığı veya direkt sponsor olarak arşiv resimleri yayınlanması için izin istenebilir.

İlerleyen aşama için pek çok maliyet kalemi daha sayılabilir elbette.

Bu arada şunu da belirtmem lazım.Yanlış anlaşılmaya mahal vermeme adına.Ben tek başıma dergiyi çıkaramam , imtiyaz sahibi olamam.Tek sahibi vs olmam mümkün değil.Elimi taşın altına koyabilirim.Bunlar biraz daha detay konular.

Bu arada Sn strongarm şöyle bir yazı yazmış şimdi tevafuken gördüm.

http://www.trmilitary.com/viewtopic.php?f=11&t=4407

Zamanında bu tarz dergiler varmış.Bana hep nadir kitapta denk gelir.

http://www.nadirkitap.com/av-doga-silah-...38709.html

http://www.nadirkitap.com/av-doga-silah-...38669.html

http://www.nadirkitap.com/av-doga-silah-...04022.html

Böyle böyle tüm sayılarını paylaşmaya gerek yok.Örnek olması açısından link verdim zaten.

Vay be! Taaa 87 senesinde böyle bir dergi çıkmış ha. Yok yok bu işi kesin yapmamız lazım. Ama önce iyice düşünmeli, planlama yapılmalı, bolca istişare edilmeli.

(26-02-2015, 01:46 PM)gazi demiş ki: Sn. madenci08 önceki mesajımda da arz ettiğim gibi derginin sayfa tasarımları, içerik editörlüğü ve matbaada basımı konularında bizlere piyasa fiyatlarının altına hizmet verebilecek profesyonellerle hatır gönül ilişkilerim bulunuyor. İlk etapta bir çalışma ofis tutmadan, personel istihdam etmeden asgari şartlarda azami verim alabilecek bir faaliyete girişilebilir. Ancak sizin de bildiğiniz gibi bir dergi ya da gazete gibi basılı bir mamülü kar ettiren yani çarkı döndüren ana unsur aldığı reklamlardır. İlk birkaç sayıda zaten bırakın derginin kar etmesini, kendi masrafını bile çıkaracağını düşünmek hayalperestlik olacaktır. Bu itibarla ilk birkaç sayı için bir sponsor bulmak en mantıklı seçenek gibi görünüyor. Foruma reklam veren veya adı sıkça zikredilen kuruluşlarla sponsorluk anlaşması düşünülebilir.

Sn gazi bahsettiğiniz sanırım en mantıklısı sponsor bulmak.Bu sponsorlara çeşitli tanıtım ve reklam vaatleri verilerek antlaşma sağlanabilir.Buradan anladığım ve kendi okurluğumdan bildiğim bir derginin tanınabilmesi için en az 3 düzenli sayı lazım bu da minimum 3-6 aylık bir sponsorluk anlaşması gerektirecek.

Bu arada merakımdan soruyorum hatırlı arkadaşlarınız hangi ilde ikamet ediyor.Aklıma İstanbul veya Ankara geliyor.İşin açıkçası şehirlerin medya açısından avantajı veya dezavantajı var mıdır bilmiyorum.(Sade merakımdan Big Grin malum çok meraklıyım.)

Alıntı: Ayrı bir konu olarak her kafadan bir ses çıkmasının önüne geçmek için bir yayın kurulu oluşturmak gerekir ki bu da forumumuzda değerli bilgilerini bizlerden esirgemeyen gönüllü üyelerce teşkil edilebilir. Bir dergi çıkarmanın yasal boyutlarını bilmemekle birlikte öncelikle bu işin kabaca temellerini hazırladıktan sonra detaylar üzerine çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

Kesinlikle aynı fikirdeyiz.Zaten herkesin ortak kanaatle işaret edeceği isimler belirli.Henüz onlardan ses çıkmadığı için bende bir şey yazmadım.Kesinlikle temelleri iyi belirlemeliyiz sonrasında detay çalışmalara geçebiliriz.

Alıntı: İçeriklerde kullanılacak olan fotoğraflar konusunda da haklısınız. Zira bir ulusal basın kuruluşunda görev yaparken sehven kullanılan bir fotoğraf yüzünden 40 bin liranın üzerinde bir tazminat ödendiğini biliyorum. Kendi çektiğimiz fotoğraflar demişsiniz ancak dergi gibi kaliteli bir kağıda basılan materyalin de belli kriterleri taşıması gerekiyor. Dpi dan tutun çözünürlüğe, kadraja ve ışık öğelerine kadar bir çok değişken mevcut. Ancak arz ettiğim üzere bunlar sonradan kolayca netleştirilebilecek detaylar. Önceliği maliyet konusu oluşturuyor. Maliyet konusunu çözersek sanırım en büyük adım atılmış olacaktır.

Saygılarımla...

Fotoğraf konusunda cep telefonu ile çekeceğimiz fotoğrafları kastetmedim.İleride bir fotoğrafçı ile anlaşılabilir diye söyledim.Bahsettiğiniz teknik detaylara hakim olmasam da hakim olan bir teyzem var (cvsi karışık olsa da) oradan bir miktar malumat sahibiyim.Önceliğimiz şu anda maliyet.

(26-02-2015, 05:25 PM)FNci demiş ki: Vay be! Taaa 87 senesinde böyle bir dergi çıkmış ha. Yok yok bu işi kesin yapmamız lazım. Ama önce iyice düşünmeli, planlama yapılmalı, bolca istişare edilmeli.

Evet o zaman dahi yapılabilmiş.Tarihi kaçırmamışsınız.Turgut Özal'ın ikinci döneminin başı veya ilk başbakanlık döneminin sonu.Bu dönemlerde benim bildiğim - büyüklerimiz o dönemleri erişkin biri olarak görenler daha iyi bilir ama - askerin hala güçlü olduğu.Ülkenin darbe etkisinden tam kurtulamadığı zamanlar.Silahlar toplanmış.Günümüze yakın bir zamanda güzide bir kurumumuzun başka olan generıl " Ne yapacaklar 15 mermi kapasiteli sig sauer'i savaşa mı gidecekler.Bizde yerli üretim altın kakmalı silah var yarı fiyatına" demişti.O zamanki orgeneraller Hasan Kaçan'ın hicvi ile orgeneller acaba neler düşünüyordu.

Şimdi ise özgürlüklerden bahsediliyor !!!

Kesinlikle iyi düşünmeli , bolca istişare etmeliyiz.Adımlarımızı düzgün atmalıyız.

Arkadaşlar Ankara'da ikamet ediyor Sn. madenci08. Malumunuz üzere bu işin piyasası Ankara ve İstanbul. Nereden çıktığı prestij dışında pek bir anlam ifade etmiyor zira internet transferi sayesinde tasarımı Nijerya'da da yapsanız Bayburt'ta bile bastırabiliyorsunuz artık dergiyi.

Bana 4 sayfa ayırın yeter Smile

(03-03-2015, 11:19 PM)Alperka demiş ki: Bana 4 sayfa ayırın yeter Smile

Sn Alperka resimler dahil mi hariç mi?Baştan pazarlığımızı yapalım.Big Grin

(26-02-2015, 10:41 AM)madenci08 demiş ki: Bu arada Sn strongarm şöyle bir yazı yazmış şimdi tevafuken gördüm.

http://www.trmilitary.com/viewtopic.php?f=11&t=4407

Merhaba.
Biraz konu dışı olacak .Yeri geldiği için yazıyorum.

Sn. Strongarm forumda üyemi bilmiyorum ama kendisini trmilitary.com dan yakınen takip ederim. Yazılarını okurum. Az biraz forum hukumuzda var kendisiyle.

Muazzam tabanca ve ateşli silah birikimi olan yurdumuzdaki bence az sayıda olan üstad titrini lafta değil ilme vakfiyetiyle taşıyan değerli kibar beyefendi bir silah severdir.

Eğer üye değilse foruma katılması foruma katkı sağlayacaktır düşüncesindeyim. Üye listesinde adına rastlayamadım. Belki başka bir nick le yazıyordur .

Selamlar.

Forumun eski konu ve mesajlarına göz atarsanız, '' konuk '' rumuzlu bir üyenin yazılarını görürsünüz, profilini dikkatlice incelerseniz, bu katılımcının aslında bahsettiğiniz sitede '' strongarm '' rumuzu ile yazı yazan kişi olduğunu anlarsınız...Ki, forum üyelerimizden kendisini şahsen tanıyan ve görüşen kişiler mevcut olup, burada üye olmasına rağmen uzun süredir katılımcı olmamasının nedenini kendisi, buradaki mesnetsiz, gereksiz üye, katılımcılar ve bunlarla yaşanan gereksiz, faydasız, yorucu polemikler olduğunu beyan etmiştir...

Dergi değilde ,hikaye çıkartılsın forum olarak.Zira hikaye anlatmayı seven çok arkadaşımız var Smile

Saygılar...

Yıllaaaar yıllar önce, "Av, doğa, silah" dergisinin müdavimi idim. Para buldukça alır, sayfaları yıpranana kadar elimden düşürmezdim. Glock diye bir tabancanın varlığını ilk bu dergiden öğrenmiş, naylon gövdeli bir tabancanın nasıl olup bunca atışa dayanacağını hayal bile edememiştim. Yokluk günleriydi. Şimdi dergi çıkarmak isteyen olursa takdir ederim. Ama bu internet çağında ve Türk kamu bürokrasisi düzeni altında önermem.

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi