Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dergi
Forumun büyükleri değerli ağabeylerim ;

Aslında bu konuyu çok evvel düşündüm.Konuyu açmayı aklımdan geçireli çok oldu.İşin açıkçası bu kadar süre beklememin nedeni fikirlerimi olgunlaştırmak değildi.

Basit basitçe fikrim şudur:Maalesef ülkemizde silahseverleri tatmin edebilecek bir dergi bulunmuyor.Olan dergilerden yerli menşeli olanlar daha çok av ve doğa sporları camiasına hitap ediyor.Yabancı dergilerle de maalesef olmuyor.Bugün bir guns&ammo yerli olarak çıksa ne olacak.Güzide bir basın kuruluşunun önderliğinde çevirmen grubu ve silahla hiç alakası olmamış gazateci güruhunun eseri bir dergi olacak.

Basın yayın önemli çünkü halimizi anlatabileceğimiz bir platform yok.Yazılı basın propagandanın temelidir.En son Özgecan (Allah rahmet eylesin.) olayında kaç kişi televizyona çıkıp kızımız küçük bir tabancaya sahip olsaydı kendisinden cüssece büyük levye ve bıçakla silahlanmış bir caniyi alt edebileceğini söyledi.Hiç kimse.

Benim önerim biz silahseverlerin ( forumumuz üyesi veya harici ) birleşip bir dergi çıkarmamız.Bu nasıl olacak derseniz benim aklımda ki format (başka örneğini de bilmediğimden) yelken dünyası örneğini vereceğim.Bahsettiğim derginin küçük bir sahip kadrosu haricinde yazarı yok.Her ay kendilerine gelen güzel yazılardan bir derleme yaparak sayı çıkarıyorlar.Benim de önerim başında küçük bir ekibin durduğu yazılarını ise silahseverlerin gönderdiği bir dergi çıkaralım.

İnternet evet önemli bir platform artık ücretli e-dergiler ve akademik makalelerin kabul edildiği portallar ile saygınlığı arttı.Yine de üç beş blog yazarı ile bazı sosyal medya fenomenlerini çıkardınız mı ulusal basının kaale aldığı kimse yok.Trollerle ilim deryası insanlar aynı ortamlarda bulunuyor çünkü.

Eğer ulusal basında olmazsak sesimiz kimseye duyuramayız.Eylem yapalım desek kimse eyleme gelmez.Big Grin

Benim istediğim itici kapakları olmayan insanlara bu işin temellerini anlatacak " silah kültürü " oluşturacak bir dergi.Aşırı teknik olmayan , insanlara silah nasıl temizlenir , temel güvenlik kuralları nelerdir , sportif atıcılık nedirden bahseden bir dergi.İçinde bıçakların , geleneksel silahların (okçuluk - kesici silahlar ayırımı yapmadan) olduğu bir dergi.Hukuki açmazların özellikle 6136 anlatıldığı bir dergi.Örnekleri sayabilirim.

Öyle haftada bir çıkmasına gerek yok iki ayda bir çıksın 10 lira olsun.Ne dersiniz.Bunların hepsi forumda var diyeceksiniz forum ayrı bu ayrı bir şey.

Güzel olduğu kadar meşakkatli de bir iş. Şöyleki, çok güzel, dolu dolu, amatör ruhlu profesyönel nitelikli bir dergi hazırladınız diyelim. İş gelecek dağıtıma takılacak. Dağıtım işi bildiğim kadarıyla tekellerin elinde. Bastınız ama dağıtım ve satışı önünüze engel.
Olumsuzluk sergilemek istemem ancak eşimin yazdığı bir kaç kitaptan biliyorum. Bu sorunu aşabilirseniz diğer noktalar daha az sorunlu görünüyor.

Saygılarımla,

Merhabalar
Bence güzel bir fikir Sayın Madenci08. Forumda bu kadar üstad varken yazar ve yazı sıkıntısı çekilmez sanıyorum. Ayrıca Sayın Oberon'un belirttiği gibi dağıtım sorunu olabilir. Bence alternatif bir dağıtım sistemi geliştirilebilir. Üniversite yıllarımdan bir hocamın bireysel gayretiyle çıkardığı 3 aylık bir dergi vardı. Bazı şehirlerde tanıdığı kitapçılar vasıtasıyla satışını yapıyordu. Böyle bir dağıtım şekli olabilir. Türkiyemizin tüm şehirlerinden forum sakini olabileceğini düşünürsek herkes kendi şehrinde bir kitabevi ile görüşür ve dağıtım gerçekleştirilebilir diye düşünüyorum. Selamlar.

Hazırlanacak derginin illa basılı olması gerekmez, internet üzerinde dergi formatı ile sunulabilir.

Hazırlanacak derginin dağıtımını kargo ile yapabiliriz. Birçok hobi dergisi kullanıcısına bu şekilde ulaştırılıyor. Bşrkaç ateşli silah ve av forumunda duyurusu yapılırsa arzu edilen talebi görecektir.

(20-02-2015, 05:46 PM)Oberon demiş ki: Güzel olduğu kadar meşakkatli de bir iş. Şöyleki, çok güzel, dolu dolu, amatör ruhlu profesyönel nitelikli bir dergi hazırladınız diyelim. İş gelecek dağıtıma takılacak. Dağıtım işi bildiğim kadarıyla tekellerin elinde. Bastınız ama dağıtım ve satışı önünüze engel.
Olumsuzluk sergilemek istemem ancak eşimin yazdığı bir kaç kitaptan biliyorum. Bu sorunu aşabilirseniz diğer noktalar daha az sorunlu görünüyor.

Saygılarımla,

Sn Oberon bahsettiğiniz gibi kitap bastırmak daha meşakkatli.Özellikle eğer kitabınız büyük kitabevlerinde satılsın istiyorsanız iyi yayınevleri ve iyi dağıtımcılarla çalışmak gerekiyormuş.Bunu bazı bloglarda ve az sonra paylaşacağım linkte okumuştum.

http://www.khas.edu.tr/uploads/panoramak...tBasim.pdf

Dergi dağıtan benim bildiğim bir kaç dağıtıcı vardı.Yine de yay-satın uygulamaları nedeniyle küçük dergilerin zorda olduğunu biliyorum.Sanırım şu an yay-sat , turkuaz dağıtım ve kültür dergi dağıtım ( bağımsız ve biraz daha küçük dergilerin dağıtımını yapan bir firma) var.

(21-02-2015, 04:32 PM)sem demiş ki: Hazırlanacak derginin illa basılı olması gerekmez, internet üzerinde dergi formatı ile sunulabilir.

Sn sem bende sizin gibi düşünmekle beraber henüz Türk halkının e-dergiciliğe henüz ısınmadığını düşünüyorum.Genel olarak bizde ücretsiz olan dergiye veya herhangi bir pdf'ye rağbet azdır.(Maalesef ücretsiz olma konusunda hiç bir şeyde o olgunluğa tam erişemedik.)Ücretli olarak bu dergileri alıp pdf olarak alıp indiririz ama yine biz bizi bilmeye devam ederiz.Dergicinin önünden geçip başlığı gören kişiye de ulaşmış oluyorsunuz dergiyi almasa da sizi tanıyor.Kapak etkili ise belki okuyucuyu degiyi bile alıyor.Mesela yine ilk örnekten yola çıkalım.Kapağa rahmetli Özgecan'ın resmini koydunuz ve başka Özgecanlar olmasın diye başlık attınız.

(22-02-2015, 01:41 AM)sparus demiş ki: Hazırlanacak derginin dağıtımını kargo ile yapabiliriz. Birçok hobi dergisi kullanıcısına bu şekilde ulaştırılıyor. Birkaç ateşli silah ve av forumunda duyurusu yapılırsa arzu edilen talebi görecektir.

Sn sparus kurye veya kargo ile dağıtımı yapılan pek çok dergi biliyorum.Özellikle sektör dergilerinde çok yaygın bir durum fakat ücretli olan nadir bir kaç örneği saymazsak çoğu zaten bir vakıf veya oda tarafından masrafları karşılanarak çıkarılıyor.Eğer abonelik sistemi oluşturulursa dediğiniz gibi abonelere bu şekilde ulaşabiliriz fakat ben en düşük maliyeti düşünüyorum.Birde az evvel dediğim gibi göz önünde olma ihtimalimiz ve başkaca insanlara ulaşabilme şansımız azalıyor.

Ayrıca basının içinde olduğunuz zaman bir konu olduğunda sadece vakıfın dilinden türküler dinlememeli halkımız.Sazı artık bizimde elimize aldığımızı gösterebilmeliyiz.Vakıf konusunda çok uğraşıldı ama sonuca ulaşılamadı.Vakıf kurulsaydı da neticede bir basılı yayın organın olması düşünülecekti diye düşünüyorum.

Benim istediğim bir haber dergisi ya da nasıl yapılır (silah şöyle sökülür tetik yayı şöyle değişir vs. ) dergisinden ziyade kültürel birikime hitap edebilmek.Tamamen silah kültürü dergisi oluşturmak.İnsanlar başkaca dergilerde tamamen konuyla alakalı felsefi yazılar yazabiliyor.Misal yelkenle alakalı bir dergide yazarımız " Amaç hiç bir zaman bir noktadan diğerine gitmek değildir.Yelken denizi hissetmek , rüzgara dokunmak ve denizin kokusunu ciğerlere çekmektir." minvalinde yazılar yazabiliyor.

Maalesef öcü olarak gösteren bir kültürümüz var.Baskılanan şeyler sonrasında farklı şekillerde patlak veriyor.Malum istiklal mücadelesi basın yayın ve kongrelerle başladı.

Forumda bu konularda eğitimi olan bu konulara az çok bulaşmış ağabeylerimiz olduğunu biliyorum.Onları sahneye çağırıyorum.Big Grin

Eskiden bir dergi çıkarma deneyimim olmuştu, deyimin tam manasıyla anam ağlamıştı. Söz veren arkadaşlar sözlerini tutmadı, herkes kenara çekildi, enson sayın müdür ödenek yok bastıramayız deyince - elimde sayfa sayfa röportajlar ve yazılar - kalakaldım.

Böyle bir çalışma olursa yardımımı esirgemem. Elimden geldiğince çorbada tuzum olsun isterim. Fakat bu iş gerçekten zor, çok zor...

Sn Fn'ci bu dergi kurum içinde mi çıkacaktı.Yoksa ulusal olarak basılacakmıydı.O dönemde bir maliyet çalışması yapmışmıydınız.Malum kağıt kalitesi , resimlerin renkli veya siyah beyaz oluşu , sayfa sayısı gibi pek çok etken var.

İlk zamanlarda muhakkak sıkıntı olacaktır ama dergi reklam aldıkça bilinirliği arttıkça daha fazla rağbet görecektir.O zamanda yazı yetiştirme belki sorun olur ama dediğim gibi pek çok kişi yazı gönderirse stoklu çalışma durumu olabilir.

Sn. madenci08, ciddi bir eksikliği görmüş ve güzel bir fikir ortaya çıkarmışsınız. Ulusal basın, PR ve kurumsal iletişim uzmanlığı tecrübelerine nacizane haiz biri olarak derginin tasarımı, basımı ve editörlüğü konularında yardımcı olabilirim. Piyasa fiyatlarından daha uygun maliyetlerle bu işi profesyonelce yapabilecek nitelikte insanlarla hatır gönül ilişkilerim var. Çorbada benim de tuzum olsun diyerek saygılar sunarım.

Sn gazi öncelikle çok teşekkür ederim.

İşin en ciddi eksikliği belki derginin tasarımı , dizgisi ve editörlüğü.Sizinde malumunuzdur özellikle dergi tasarımı , dizgi ve basım mevzusu profesyonel istihdam etmek gerektiren bir durum.

Benim tahminim maddi anlamda bir dergiyi ilk zorlayacak şey ilk basım maliyeti.Reklam alamadığımız veya sponsor bulamadığımız bir pozisyonda tüm maliyeti cepten karşılamak gerekebilir.Bu nedenle bu işin maliyeti tam olarak nedir diye merak ediyorum.Reklamlardan ne kadar gelir elde edilebilir.Senelerce bu işin okuyucu kısmında yer aldım.Az çok bir dergi kaç para olmalı , dergiyi kimler alır.Neler arzu eder biliyorum.Çocukken ve 20'li yaşlarıma kadar benim için en önemli kıstaslardan biri derginin kalın olmasıydı.Fark ettim bazı dergiler kalınlaşıyor ama içerinde bir artış meydana gelmiyordu.Çünkü iki yada üç sayfada bir tam sayfa reklam vardı.

Basım adetlerini net olarak bilmiyorum ama Türkiye'de 957 civarında ilçe var.Her ilçe de dergi satılmadığını biliyorum ama 1000 adet üzerine bir maliyet kuramı oluştursak (Gönül 5000 ve daha fazlasını istiyor.) nasıl olur.

Elbette ilerleyen aşamada bir internet sitesi kurulması gerekecek bunlar maliyetlere eklenecek.Maalesef resim konusunda internet alemi kadar rahat olamayacağız.Kendi çektiğimiz resimler haricinde ki bazı resimleri ajanslardan satın almamız gerekecek.Elbette özellikle büyük silah markalarından ilan karşılığı veya direkt sponsor olarak arşiv resimleri yayınlanması için izin istenebilir.

İlerleyen aşama için pek çok maliyet kalemi daha sayılabilir elbette.

Bu arada şunu da belirtmem lazım.Yanlış anlaşılmaya mahal vermeme adına.Ben tek başıma dergiyi çıkaramam , imtiyaz sahibi olamam.Tek sahibi vs olmam mümkün değil.Elimi taşın altına koyabilirim.Bunlar biraz daha detay konular.

Bu arada Sn strongarm şöyle bir yazı yazmış şimdi tevafuken gördüm.

http://www.trmilitary.com/viewtopic.php?f=11&t=4407

Zamanında bu tarz dergiler varmış.Bana hep nadir kitapta denk gelir.

http://www.nadirkitap.com/av-doga-silah-...38709.html

http://www.nadirkitap.com/av-doga-silah-...38669.html

http://www.nadirkitap.com/av-doga-silah-...04022.html

Böyle böyle tüm sayılarını paylaşmaya gerek yok.Örnek olması açısından link verdim zaten.

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi