Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Evinizde yangın söndürme tüpü var mı?
Yok
Var 1 kilo
Var 2 kilo
Var 3 kilo
Var 4 kilo
Var 5 kilo
Var 6 kilo
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yangın söndürme tüpü
Yangına karşı korunma konusunda inanılmaz cahildim. Evimde sadece 1 adet 1 kg lık tüp vardı. Ayrıca güvenlik kilidini telaş anında açamama tehlikesine karşı sökmüştüm. Uzun zaman durunca boşalmış/bozulmuş. Geçen sene eski bir bilgisayarın adaptörü alev aldı, evde yanlızdım hemen koşup yangın tüpünü getirdim. Tüp mutfakta idi ve olay misafir odasındaydı. Tüpü sıkmaya çalıştığımda ise sıkamadım. Hiç kullanılmamış tüp ya çok beklediğinden ya da güvenlik kilidini açtığımdan kullanılmıyordu. Hemen içeri koşup bir battaniye götürüp alevleri söndürdüm. Elektrik aksamından çıktığı için adaptör kablosunu fişten çıkarttım. Çok şükür hiç bir can ve ciddi mal kaybım yok sadece bilgisayarın olduğu masayı ve bilgisayarı atmak zorunda kaldım.

Şimdi antrede,mutfakta,yatak odalarının birbirine en yakın olduğu yerde yeni alınmış 2 şer kilogramlık yangın tüpü bulunduruyorum. Yakın zamanda da bütün tüpleri çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için test etmek istiyorum.

Saygılar

Alıntı

Uzun süredir forumu takip etmekteyim. Ama bir türlü üye olamamıştım. Kısmet bu zamanaymış. Bu forumu buralara kadar getiren herkese teşekkür ediyorum.

Bir arama kurtarma gönüllüsü olarak (hala eğitimlerim devam etmekte) bu tarz konularda dilim döndüğünce sizlere yardım etmek istiyorum. İlerleyen zamanlarda itfaiye eğitimide alacağım (Temelini aldım ama şimdi gönüllü itfaiyecide olacağım).

Konuya dönersek bir çocuk için yangına müdahale etmek tehlikeli olabilir. Ama evinizde kesinlikle yangın tüpü bulundurun. Ben şahsen bir tane 6 kg kkt ysc alırdım. Ama bu kullanıcıya göre değişir. Bir adet 2 kg bir adet 6 kg da bulundurabilirsiniz. Ysc içeriklerine bakacak olursak halokarbon elektronik eşya bulunan yerlerde kullanılır (Cihazlara zarar vermez). KKT (ABC tozlu) ABC tipi yangınlarda kullanılabilir (Katı, sıvı, gaz). CO2 B ve C tipi yangınlarda kullanılır ve biraz tehlikelidir (Boğulma, yanma). Köpük tüpleride A ve B tipi yangınlarda kullanılabilir. Bana kalırsa evinizde ABC tozlu ysc bulundurmanız en mantıklısıdır. Hatta bu tüplerle E sınıfı (Elektrik) yangınlarına müdahale edebilirsiniz (Üzerinde E harfi bulunur.).

Ama bu tüpleri bulundurmak yetersiz olmakta. Yangına nasıl müdahale edeceğinizi bilmeniz çok önemli. Yoksa isterseniz 10 kg tüp bulundurun hepsi boşa gidecektir. Ben size evlerde olabilecek muhtemel yangınlarda ne yapmanız gerektiğini kısaca açıklayacağım.

Öncelikle yanma üçgenini bilmeniz gerek. Bu üçgen yanıcı madde, ısı ve hava (oksijenden) oluşmakta. Bunlardan biri ortadan kalkarsa yangını söndürmüş olursunuz. Örneğin çakmağı ateşleyip üflediğinizde ısıyı ortadan kaldırırsınız. Tüm yangınların söndürülmesinde bu üçgen temeldir.

Yağ yangını: Kesinlikle yanan yağın üzerine su dökmüyoruz. Yağın ısısı suyu birden buhar yapar ve içindeki hidrojeni yakar daha da büyütür. Islak bir bezle üstünü örterek ocağın altını kapatırsanız sorunu çözmüş olursunuz. (Bez aşırı ıslak olmasın su damlayabilir. Amaç bezdeki boşlukları kapatıp alevi boğmak.)
Elektrik yangını: Hemen elektriği kesin. Kesmeden su veya köpükle müdahale ederseniz elektrik size akar. Elektriği kestikten sonra ıslak battaniye ile üzerini örtebilir, ysc kullanabilir veya suda olabilir.
Tüp yangınları: Öncelikle evde bulunan tüplerden korkmayın. Tehlikeli olan tüpler piknik tüpleridir. Çünkü valf yoktur. Evde bulunan tüplerin patlaması için kıpkırmızı yada darbe yada kıvılcımın içine gitmiş olması gerekmekte. Alevin üzerini ıslak battaniye ile kapatıp gazı kesin.

Gördüğünüz gibi üçünde de yanma üçgenini kullandık. Unutmayın bir yangına müdahale etmek için sakin olmak gerekir. Eğer nasıl müdahale edeceğinizi bilmiyorsanız hiç uğraşmayın 110'a haber verin ve yangından uzağa kaçın. Kaçarken odaların kapılarını kapatın (Boğmak için). En iyi kaçış noktaları banyo (Havalandırmadan duman gelmiyorsa) ve balkon olabilir (Bina terk edilemiyorsa). Kapı altından duman gelip gidiyorsa, kol sıcaksa sakın kapıyı açmayın yoksa backdraft dediğimiz patlama olayı ortaya çıkar (Boğulmakta olan yangının oksijen ile karşılaşması).

Sonuç olarak bilginiz yoksa savaşa girmeyin. Ama en yakın zamanda eğitim alın. İlk fırsatta buraya bir kaynak eklemeye çalışacağım.

Gördüğünüz gibi konu çok derin. Belki yukarıda biraz karışık yazmış olabilirim. Bir kusurumuz olduysa affedin.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Sn. BahriK,
Bu önemli bilgileri zaman ayırıp paylaştığınız için çok teşekkürler. Konu ile ilgili kısaltmaların ikisini müsadenizle açmak istiyorum.

Ysc: Yangın söndürme cihazı
KKT: Kuru Kimyasal Toz

Saygılarımla.

Alıntı

Sn.ErDİNİ78,
Rica ederim. Bu bana yüklenmiş bir görevdir aynı zamanda.Kısaltmalar için teşekkür ederim. Keşke daha çok vakit olsa da sizlere daha çok bilgi aktarabilsem.

Değerli silah severler; gönüllü itfaiyeciliği araştırmanızı tavsiye ediyorum. Arama ve kurtarma eğitimi almak isterseniz Afad bu eğitimleri vermekte. Grup olarak giderseniz bu eğitimleri alabilirsiniz.

Saygılarımla.Afetsiz günler.

Alıntı

Vakit ayırıp cevap veren ve verecek tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Benim için çok faydalı oldu.

Alıntı

1. Yangın söndürme tatbikatı çok önemli. Linkteki videodaki gibi olmaması lazım.
http://m.izlesene.com/video/57128

2. Dolum süresine dikkat etmek gerekiyor, yangın söndürme tüpüm var diye güvenerek yangına karşı etkin bir müdahale yapamayabilirsiniz.

3. İtfaiye'ye ait sitelerden acil müdahale ile ilgili uyarı ve bilgileri okumanızı tavsiye ediyorum.

Yangın Söndürme Tüpleri ile ilgili bilgiyi buraya aldım;

"YANGIN SÖNDÜRME TÜPLERİ
Yangın Söndürücüler:
Tüm yangın tiplerinde tek çeşit söndürücü tamamen etkili olmaz. Bu sebepten bir yangın söndürücüsü almadan önce hangi tip yangında kullanılması gerektiğine dikkat etmek önem arz eder.
Ev Kullanımları İçin Kullanılabilecek Dört Tip Söndürücüler Şunlardır:
Su
Köpük
Kuru toz
Karbondioksit
Ayrıca profesyonel mutfak ortamında kullanılan ıslak kimyasal yangın söndürücülerin daha küçükleri evlerde yağ kızartma yangınları için kullanabilirler.

Kuvvetli ve Zayıf Yönleri:
Sulu yangın söndürücüler, yanan kâğıt, tahta ve yumuşak donanım içeren A sınıfı yangınlarla mücadelede başarılıdır. Su, yangın söndürürken malzemelerin içine işler ve onları soğutur. Bu tip söndürücüler zararlı kimyasal içermez. Fakat yangınla mücadele derecesi düşüktür. Bundan ötürü sulu yangın söndürücüleri genellikle yangınla mücadele gücündeki eksiklerini bertaraf etmek için büyük ve ağırdır. Ayrıca suyun elektrolit olduğu ve elektriği ilettiğini unutmamak gerekir. Bu yüzden açıktaki elektrik kablolarının kazara kullanımıyla alakalı olarak dikkatli olunmalıdır. Bununla birlikte hem ağırlık hem de iletkenlik problemleri çevre dostu katkı maddelerine sahip sulu söndürücüler kullanarak aşılabilir. Katkılı su söndürücüleri böylece daha küçük ve daha hafif söndürücülerin kullanımına olanak tanıyan daha yüksek yangınla mücadele derecesine sahip olmaktadır. Katkılı su söndürücülerinin ayrıca elektriği iletkenliği çok düşüktür. Neredeyse zararlı maddelerin olmadığı katkılı sulu yangın söndürücülerin, çocukların kolaylıkla söndürücülere erişim ihtimalinin olduğu ve kazara söndürücünün boşaltımının mümkün olduğu evlerde kullanılması uygundur.
AFF köpük, sulu ince tabaka oluşturup yangını oksijenden mahrum bırakarak yangının üzerine boğucu bir köpük tabakası oluşturur. Köpük ayrıca gözenekli maddelerin içine nüfuz eder ve köpükteki su bileşeninin buharlaşması vasıtasıyla yangını soğutur. Benzin gibi yanan sıvıların üzerine bir köpük halısı oluşturan köpük söndürücüler; ısının etkisi altında döşemelik kumaş ve halılardaki liflerin sıvılaşabildiği alanlar ve alev alabilir sıvılar için özellikle uygundur. Elektrikli ekipmanların sıvılar yüzünden ciddi bir şekilde hasar görmesine rağmen köpük söndürücüler elektrikli cihazlarla kullanımı uygundur.
Karbondioksit CO2 yangın söndürücüleri sadece basınçlı karbondioksit gazı içerir. Ve bu yüzden tortu bırakmaz. Bu tip söndürücüler yanan sıvılar içeren yangınlarda kullanım için uygundur. Fakat aynı zamanda elektrikli aletlere zarar vermeyeceğinden ve sistemde kısa devreye yol açmayacağından bilgisayar, yazıcı, faks gibi ofis cihazları ve diğer elektrikli cihazları içeren yangınları söndürmek için de iyi bir çözümdür. Unutulmamalıdır ki karbondioksit söndürücülerini kullanırken boğucu karbondioksit gazı bir kez uzağa attı mı yangının kaynağı çıkartılmadıysa misal; güç kaynağı kesilmediyse veya maddeler hala çok sıcak ise yangın tekrar tutuşabilir. Söndürücünün püskürtülmesi sırasında karbondioksit söndürücülerinin parmakların ve ellerin donmasına sebebiyet verebilme ihtimalinin bulunduğu göz ardı edilmemelidir. Karbondioksit söndürücüleri pişirme yağı yangınları için uygun değildir. Çünkü söndürücüden çıkan güçlü püskürtü yanan yağı tavanın dışına taşırır hatta odanın içine kadar ulaştırabilir.
Toz yangın söndürücüleri ki bunlara ABC toz söndürücüleri veya kuru toz söndürücüleri de denir. yangınla mücadelede üstün kapasiteye sahiptir. Fakat toz maddelerin içine girip ıslatmaz ve yangın üzerinde iyi bir soğutma etkisine sahip değildir. Eğer usulüne uygun söndürülmemişse bu yangının tekrar tutuşmasına sebep olabilir. Toz söndürücüleri kullanırken tozun solunmaması hususunda gereken dikkat ve özen gösterilmelidir. Bu yüzden toz söndürücüler tozun solunma riski olduğu küçük kapalı alanlarda kullanılmamalıdır. Toz söndürücüyü uyguladıktan sonra temizleme işlemi oldukça güçtür ve toz ev tekstil ürünleri, halılar ve bilgisayar sürücüleri vs, de hasara yol açar. Bundan ötürü genellikle oldukça ucuz, fakat güçlü toz söndürücülerle daha temiz fakat daha güçsüz ve bazen daha pahalı köpük - su katkılı söndürücüler arasında iyi denge kurulmalıdır.
Ev halkı için sadece BC değerli toz yangın söndürücüleri almamaya dikkat edin. Çünkü bunlar genellikle yanan katılar için uygun değildir. Bununla birlikte BC değerli toz söndürücüler arabalar için kullanılabilir.
Islak kimyasal yangın söndürücüleri özellikle yanan yağ ve bol yağda yapılan kızartmaları içeren mutfak yangınlarında kullanılmak için tasarlanmıştır. Bu söndürücüler yanan yağın üstüne güvenli bir şekilde soğutucu köpük katmanını yaymaya olanak tanıyan özel uzun bir uygulama lansıyla gelir. Genel riskler için bu tip söndürücülerin yangınla mücadele gücü çok güçlü olmamasına rağmen bunlar A tipi yangınlarda da kullanılabilir.
Alternatif olarak yangın battaniyesi yanan yağı içeren tavanın üzerine yerleştirilebilir. Sonra tava soğumaya bırakılmalıdır. Hiçbir zaman tavayı dışarı taşımayın yada yanan yağı kontrol etmek için kısa bir süre sonra yangın battaniyesini kaldırmayın. Çünkü bu hareketle oksijenin girişi yangını tekrar tutuşturabilir. Yanan yağı içeren yangınlarda hiçbir zaman basınçlı su, toz, karbondioksit veya köpük söndürücüleri kullanmayın. Zira basınçlı püskürtü yanan yağın tavadan dışarıya etrafa taşınmasına neden olabilir. Bu da daha çok zarara yol açar ve yangını büyüterek mücadele edilmesini güçleştirir.

Yangını Bertaraf Etmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:
Söndürücü kullanmanın sizin için güvenli olduğunu hissetmedikçe yangında bir söndürücü kullanmaya teşebbüs etmeyin.
Antre gibi kolaylıkla ulaşabileceğiniz elinizin altında olabilecek yerlere söndürücüyü yerleştirin.
Kolaylıkla taşıyabileceğiniz söndürücüleri alın.
Isıtıcı veya ateşin üzerine söndürücüleri yerleştirmeyin. Söndürücüleri duvara sabitleyin.
Böylelikle çocukların erişiminden uzak fakat yetişkinler için hala kolaylıkla erişilebilir durumda olurlar.
Talimatları okuyun ve söndürücünüzü nasıl kullanacağınıza aşina olun. Yangın meydana gelene kadar söndürücünüzü bırakmayın
İş yerleri için söndürücülere gereksinim duyarsanız onların bakımını yılda bir kez yaptırın.
Eğer yangında yangın söndürücünüzü kullanıyorsanız yangından kaçış güzergahında kendinizi tutun."

Yangın söndürmek bir ihtisas işi, ilk müdahalede öyle. Önce eğitim ve güvenlik. Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Evimde 1 adet 4 kg, aracımda 0,5 kg ve 2 kg olmak üzere toplamda 3 tane var ve herkeste de olmalı.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi