Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Evinizde yangın söndürme tüpü var mı?
Yok
Var 1 kilo
Var 2 kilo
Var 3 kilo
Var 4 kilo
Var 5 kilo
Var 6 kilo
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yangın söndürme tüpü
Durum birden fazla almak gerektiğini gösteriyor. 1 yada 2 tane 2 kiloluk, 1 tanede 6 kiloluk. Ayrıca bir tane de çocukların ve eşimin denemesi için kullanmak gerektiği kanaatine vardım. Sn. Sparus'un sorusunun cevabını bekliyorum.

Alıntı

Kullandıktan sonra tekrar dolum yaptırabilirsiniz.

Alıntı

Mutfakta 2kg

Antrede 2kg,

Odada 3kg,

Balkonda 5kg,

Araçlarda 2x1kg mevcut.

Şimdiye kadar 4 kere kullandım, trafik setlerinden çıkanlara asla güvenmeyin, dolum yapabileceğiniz markalardan alın, ve hemen kullanın.
"hemen kullanın" derken ciddiyim, tüpü satın alın, ve uygun yerde ateş yakarak, nasıl kullanılacağını görün. Sonra geri götürüp doldurtun, hem içiniz rahat olsun, hem gerektiğinde çalışacağını bilin. Yakacağınız ateşi de odunla vs değil, yağla, plastikle, perdeyle vs yakın, ki nasıl yandığını nasıl söndüğünü öğrenin...

Hangi yangına hangi tipin gideceği bilgisi zaten var, önemli olan alıp bir kullanmak, dolum zaten ucuz, 20 liraya evinizi kurtaracak bilgiye sahip olursunuz, hanıma ve çocuklara da öğretin...

Alıntı

Sn Lamretoej,

CO2 yi kişisel olarak evde bulundurmaktan rahatsız oluyorum. Elektrik yangın ihtimalinin yoğun olduğu yerlerde işe yarar. Halokarbonlular ise 2 yıl kadar önce yasaklandı. KKT ömrü 4 yıldır. İzmir gibi nemli bölgelerde yılda bir tozu kurutmak için bakım yaptırırsanız iyi olur.

Saygılarımla

Alıntı

(10-02-2015, 02:09 PM)sparus demiş ki: Sn. turkmenoğlu,
Hiç bilmeyen birinin tüp alırken hangi özelliklere dikkat etmesi gerekir?

İmal ve dolum tarihine.
Alınan yere.
Tüpün üreticisine.
Tüpün satıcısına.
Emniyet ventilinin olup olmadığına.
Map oranına.
Ve tabi en önemlisi nerede ne için kullanacağınızı irdeleyin.

Kkt ysc için

Tüpün imal ve dolum tarihi 2 aydan az olsun.
Bauhaustan gidip alırsanız ucuz mal aldığınızı bilin, zaten en az 1 yıldır oradadır.
Nereden alırsanız alın üreticiler bellidir. 3 5 üretici vardır. ülkenin en lüks markası fet.. bile bunlardan alir kendi etiketini basar, herkes gibi..
Tüpü aldığınız yer onemli, içine 6 degil 5 kg koyar ucuza satar, map 40 yerine map20 verir ucuza satar..
Yeni üretim önemli, yasal revizyonlar var çünki.
Map 40 standarttır, tozun içindeki etken madde oranını gösterir. Map ne kadar yüksek ise o kadar etkili olur. 6 kg lık map90 ysc, 12 kg lık map40 ysc den daha etkilidir...

Alıntı

(10-02-2015, 02:52 PM)turkmenoglu demiş ki: Sn Lamretoej,

CO2 yi kişisel olarak evde bulundurmaktan rahatsız oluyorum. Elektrik yangın ihtimalinin yoğun olduğu yerlerde işe yarar. Halokarbonlular ise 2 yıl kadar önce yasaklandı. KKT ömrü 4 yıldır. İzmir gibi nemli bölgelerde yılda bir tozu kurutmak için bakım yaptırırsanız iyi olur.

Saygılarımla

Sn Türkmenoğlu...

Bütün yangın söndürücüler aslında basınçlı bir kaptır, bende CO2 söndürücüleri ev ortamı için kesinlikle riskli ve gereksiz derecede ağır buluyorum.

"OZON TABAKASINI İNCELTEN MADDELERİN AZALTILMASINA DAİR YÖNETMELİK
Bu Yönetmelik, 25 Temmuz 1999 tarih ve 23766 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanmıştı." Halokarbonların kullanımı sınırlandırılmış ve yasaklanmıştı.

Elimdeki halokarbonların manometre kontrollerini yapıp bulundurmaya devam ediyorum. Şuana kadar acil bir durum teşkil etmedi, ama gerektiği zaman çalışabilir olması önemli. Basınçlı kaplar test ömür sınırına kadar bulundurmaya devam edeceğim. Mümkün olduğunca kapalı mekanlarda kullanım hususlarına özellikle dikkat edeceğim.

Bildiğim kadarıyla, piyasada hala halokorbon cihaz olarak satılanlar ozon tabakasına zarar vermeyen gaz grupları ile dolumu yapılanlar, olarak biliyordum. Şimdi halokarbon cihazların ev gibi kapalı mekanlarda neden kullanılmaması gerekliliğini öğrenmiş bulunuyorum.

KKT bakımından ziyade, kullanım sonrasında ortamda bıraktığı toz kalıntı nedeniyle ev ortamında kullanımı biraz sıkıntılı olacaktır diye düşünüyorum. Uzun süre bütün kenar köşelerden çıkan bu toz evin hanımını yaşanan yangın sıkıntısını uzun süre boyunca hatırlatacaktır.

Ankara'ya sevgi ve saygılarımla...

LAMRETOEJ

Alıntı

Sn Lamretoej,

Tekrar merhaba. Halokarbonluların hala kullanımda olması biraz da ülkesel sebepler ile. Yasa koyucular alt yapıyı hazırlamadan karar verirler ne yazık ki.

İzmir ekibine sevgi ve saygılarımı iletiniz.

Alıntı

Arabamda her an elimin altında hazırda olacak şekilde 2 kg,
Bagajda trafik setinde ne olur ne olmaz diye 1 kg bulunuyor.

Arabamdaki 2 kg'lik tüpü 2 defa kullandım.
Evde ise hiç gerek duymadım. Aklıma bile gelmedi daha önce.
Hata yaptığımın farkına şimdi vardım. Angry
Evdeki yerleşkeye göre eksiklerimi tamamlayacağım.
Kısmetse ev halkıyla bu hafta sonu bir tatbikat yapmayı planlıyorum.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn. turkmenoğlu verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. En kısa sürede eve bir adet tüp alacağım.
Bu vesile ile konuyu gündeme getiren ve bilgilerini paylaşan tüm üyelerimize ayrıca teşekkür ediyorum.
Saygılar.

Alıntı

Yerleşim yeri evin girişi, mutfak girişi vs olsun. Yani hol veya antrede bulundurun. Oda içine ysc konulmamalı. O odada problem olursa girip kullanamayabilirsiniz. Panik yapmadan ama kesinlikle oyalanmadan müdahalede bulunun, ilk bir dakikada müdahalede bulunamıyorsanız sonrasında söndürmek çok zor, kaçmak daha mantıklı olur.

Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi