Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Evinizde yangın söndürme tüpü var mı?
Yok
Var 1 kilo
Var 2 kilo
Var 3 kilo
Var 4 kilo
Var 5 kilo
Var 6 kilo
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yangın söndürme tüpü
Merhaba arkadaşlar,
Dün akşam evde otururken birden aklıma geldi. Biraz geç oldu ama zararın neresinden dönsek kardır. Benim evimde yangın söndürme tüpü yok. Olması gerekli mi? Evet bence kesinlikle olması gerekli. Peki hangi boyutta olmalı? Evin neresinde durmalı? Evin en küçük ferdinin bile kullanabileceği bir tüp olmalı. Benim ellerinizden öper iki çocuğum var. Küçük olanı 2, büyük olanı 9 yaşında. En azından 9 yaşındaki çocuğumunda kullanabileceği 2 kiloluk tüp almayı düşünüyorum. Bu konuda sizlerinde görüşlerini çok merak ediyorum.

Evin büyüklüğünü ise ortalama olarak hesaplayalım 100 - 120 m2 olsun.

Saygılarımla
levent_cc

Alıntı

Mecburen altı kiloluğu tıkladım ama aslında kapalı arka balkonda bir adet 10 kiloluk, bir de mutfakta bir kiloluk var.
Ayrıca geçmişte kullanarak komşularda oluşan iki yangını da büyümeden söndürdüm.
Bu konuda hepimizin temel eğitim alması gerek.
Ne dersiniz uygulamalı bir eğitim videosu yapalım mı?
Önlem alırsak keşki demeyiz.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Bende youtube' da video bakacaktım birazdan. Çocuğa izletip öğrenmesini sağlamak için.

Sayın Ortaç,
2 kiloluk bir tüp sizce yeterli olur mu? Biraz daha mı büyük almalıyım. 2 kiloluk bir tüp ne kadarlık alevi söndürebilir. Bunun bir ölçütü var mıdır? Çocuğun da rahat kullanması lazım, işlevini de yerine getirmesi lazım.

Alıntı

Tüp içerisindeki toz cinsi ve ağırlığı yangının cinsine ve boyutuna bağlıdır. Tabii bir de kullanacak kişinin kullanabilmesi için çok ağır da olmamalı.
Bir yetişkinin kullanacağını düşünürsek 6 kilo genel amaçlı toz içeren bir tüp düşünmek gerek.
Benim 10 kiloluk tüp bir bayanın rahat kullanamayacağı kadar ağır.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Arkadaşlar, elimde mevcut olan 2 adet yangın eğitim sunumunu maalesef buraya ekleyemedim. Böyle bir özellik varsa da ben göremedim.

Ama isteyenlerle paylaşabilirim. Bana elektronik posta adresinizi verirseniz en kısa sürede göndermeye çalışacağım.

Alıntı

Yangın konusunda uygun ekipmana sahip olmak kadar, diğer pekçok mevzuda olduğu gibi bilgi-bilinç seviyesi çok önemli. Ev halkına yangının ne olduğu nasıl yayıldığı ve ilk saniyelerin ne denli önemli olduğu özenle anlatılmalı.

Videodaki 1,30-2,00 dakika arasına dikkat. İkinci dakikadan sonra ise artık durum vahim.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Antiterör, qanas
Sn. Levent_cc, 2 kilogramlık bir tüp yetersiz olur düşüncesindeyim, an azından 6 kilogramlık daha uygun olur...Yangını başlangıç evresinde söndürmek elzem, coşma evresine geçtiğinde elimizdeki tüpler de yetersiz kalabilir...
Çocukların kullanımına gelince, basınçlı bir tüp olduğundan hortumu biraz sağlam tutmak gerekiyor yoksa çarpabilir ayrıca en azından bir tüp feda edip tatbikat yapılmalı, hem çocuklar hem de eşiniz denemeli...
Yangının cinsi de önemli, evlerde genelde elektrik veya mutfakta yağ yangınları çıkıyor bu yüzden söndürücü de bu bağlamda seçilmeli, kuru kimyevi toz içeren tip söndürücüler tüm yangınlarda kullanılabilir...Göstergeli söndürücüler görsel açıdan kontrolü daha kolay tiplerdir, üzerinde bulunan basınç manometresinden değiştirme vaktinin gelip gelmediğini anlamak mümkün...
Tüpün konulacağı yer konusunda benim tercihim evin giriş kapısının yanına koymak oldu, eve girmeden hemen kapının yanında bir sehpa üzerinde, altına tahta veya plastik tarzı bir besleme koymak önemli, betonda uzun süre kalması korozyona sebep oluyor...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Yangın korunum sistemleri uzmanı olarak, evinizde mutfakta 1 adet 2 kg, aracta 1 adet 2 kg, evinizde 1 adet 6 kg lık ABC tipi genel maksat söndürücüsü olmasını tavsiye ederim.

Ancak mutlaka eğitim alın, veya eğitim videolarını izletin ailenize yoksa emin olun o panikle yarısı yine boşa sıkılır.

Map oranını yüzde 40 yerine yüzde 90 da alabilirsiniz. YSC ler kenarda kalan bir konu olduğu için pek ilgilenemem ancak almak isteyenler marka belirtirse alınır alınmaz şeklinde öneri verebilirim. Hırlısı hırsızı çok bu işin. Gidip ucuzu veya her markası seçilemiyor.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Sn. turkmenoğlu,
Hiç bilmeyen birinin tüp alırken hangi özelliklere dikkat etmesi gerekir?

Alıntı

Bu konuda benden çok daha yetkin ve eğitimli üyelerimiz vardır. Aldığım eğitimlerden hatırladığım kadarıyla.

Yangın söndürücünün kapasitesi elbette önemi bir faktördür, fakat ev tipi bir yangında erken müdahale için 0,5-2kg kapasiteli bir tüp bile yeterli olacaktır. Fakat burada önemli olan konu kullanıcının acil durumda ne yapacağını iyi bilmesi sakin olması ve yangın söndürücü tüpü ile yangına hangi doğru yaklaşama yönü ve açısı ile müdahale edeceği olacaktır.

Özellikle bu cihazları evde içinde alevlenmiş kızgın yağ bulunan tava tutuşmalarında kullanmak çok daha büyük risk içermektedir. Bu cihazlar basınçlı olduğu için, bu durumlarda, panik halinde kızgın yağı sıçratarak daha çok alevlenmesine neden olabilmektedir. Bu durumlar için ocağın kapatılarak, kızgın yağ ıslak büyük bir havlu veya örtü ile önce üstü örtülerek alev boğulmalı, sonrasında ihtiyaç halinde yangın söndürücü ile müdahaleye başlanmalıdır.

Küçük kapasiteli bir tüp taşıma ve kullanabilme kolaylığı açısından evdeki her birey için çok daha pratik olacaktır. Ama 9 yaşındaki bir kullanıcının bu cihazları kullanması riskli olacaktır onun yerine bu acil durumu ebeveynlerine haber vermesi konusunda bilinçlendirilmesi çok daha önem arz etmektedir.

KKT (kuru kimyevi toz) kullanım sonrasında çok kalıntı bıraktığı için, CO2 söndürücülerin kapalı ortamda kullanılmasında ayrıca özen istemesi nedeniyle ev ortamında 1kg Halokarbon ve aracımda halokarbon 1kg +0,5kg KKT yangın söndürücüleri tercih ediyorum.

KKT yangın söndürücülerde kullanılan tozların belli bir stok ömrü olduğu için 3 senede bir yeniden dolum yapılarak yenilenmesi gerekli. Halokarbonlarda ve CO2 söndürücülerde rutin manometre kontrolü ile cihazın güvenilirliğini kontrol edebilirsiniz.

KKT'lerde 3 yıl sonunda tatbikat yaparak hem cihazın tozunu boşaltmış olacaksınız hemde eğitimleri belli periyotlarla tekrarlamış olabilirsiniz.

Saygılarımla.

LAMRETOEJ

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi