Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Smith & Wesson 5906 İnceleme ve Atış.
#1
5906 ile ilgili çok konu açılmış, hangisine yamayacağımı bilemedim. Mecburen yeni konu açtım. Buyrun.


SMITH & WESSON 5906 İNCELEME VE ATIŞ:

Saygılar.

Osman
 
Alıntı

#2
Sn.ORTAÇ,

Elinize, emeğinize sağlık. S&W 5906 ülkemizde '' Şarjörlü Smith Wesson '' adı ile efsane olmuş tabancalardan birisi. Bunun yanında '' Kuyumcu Tabancası '', '' Müteahhit Tabancası '' gibi adlarla da anılan S&W 5906, ışıl ışıl görüntüsü, o zamanların yaygın hizmet sınıfı silahlarına göre daha kısa olan namlusu ile çıkardığı ses blastı ve kısa tetik kurulma mesafesi ile parmak vurma tekniklerine çok uygun olması nedeni ile düğüncülerin en gözde tabancalarından birisi olmuştur, Smile , kaliteli işçilik ve malzemesi nedeni ile daha uzun yıllar olmaya devam edecektir. Bu özelliklerinden dolayı S&W 5906 ülkemizde Cumhuriyet Altını gibidir...Smile

2000'li yılların ilk yarısına kadar ülkemize de düzenli olarak 5906 olarak ithal edilmiştir. 2000'lerin ikinci yarısında da 5906 TSW olarak ithal edilmiştir. 90' ların başında ilk gelenler köşeli tetik korkuluğu, klasik gez-arpacık seti, dolu malzemeden işlenmiş ve beyaz krom kaplanmış tetik ve horozla gelmiştir. Hemen sonrasında ise yuvarlanmış tetik korkuluğu, beyaz tetik ve horoz, ama en önemlisi videodaki tabancada görüldüğü gibi Novak gez-arpacık seti ile gelmeye başlamıştır. 90' ların ikinci yarısında tetik ve horoz siyah meneviş olmuştur. 90' ların sonuna doğru tetik ve horoz videodaki tabancada olduğu gibi hassas döküm ( MIM ) olarak üretilmeye başlamıştır ki, bunun alameti farikası videoda görüldüğü gibi horozun kısmen boş olması ve orta hattındaki döküm birleşme hattıdır. TSW serisi ile tetik, horoz, sürgü kilidi / sürgü durdurma manivelası, emniyet manivelaları da siyah meneviş olmuştur. Ve bugün itibari ile bu modeller sizin de belirttiğiniz gibi artık tarih olmuştur. Yalnız S&W ile ilgili ilginç bir ayrıntı vermek isterim, herhangi bir modeli üretimden kalkmış olsa dahi, makina parkı alt yapısı hala mevcut ise, yeterli adetle gelen sipariş için o modelden üretim yapabiliyor...

Namlu fişek besleme rampasındaki renk farklılığı hem o alanda ayrıca bir ısıl işlem olmasından, hem de rampaya ayrıca polisaj yapılmış olmasından kaynaklanmaktadır. Gerçekten de bahsettiğiniz üzere fişek besleme konusunda en sorunsuz tabancalardan birisidir, şarjöre ara ara konulan boş kovanları bile rahatlıkla besleyebildiğine çok şahit olmuşumdur...Namludaki bombe ise herhalde hakkında en fazla efsane üretilen yerlerden birisi olsa gerek ki, ASİLSAN namlu kilit geometrisi nedeni ile hiç gerekli olmadığı halde ilk nesil Atmacaların namlularını bu şekilde işlemişti...Smile Sadece namlu kilitlerinin çalışma şekli ve geometrisinden dolayı işlenmiş bir ayrıntı hakkında en fazla uydurulmuş olan efsane bu bombenin soğutma amaçlı olduğu efsanesidir ki, konuya biraz hakim olan herkes bunun tam bir saçmalık olduğunu bilir. S&W soğutma ihtiyacı hissetmemiş olsa gerek ki, TSW serisi ve .45 ACP S&W' larda namlu yüksüğü içerisinde kalan bu kısmın işlenme şekli farklıdır...Smile S&W yarı otomatiklerinin namlu kilitleri ile ilgili önemli bir ayrıntı da, BHP, CZ, SIG, Glock vs gibi Browning tipi kilit kullanan tabancalardan farklı olarak, kilit açma kaması görevini gövdeye açılmış yatakların yapmasıdır.

İrca yayı kılavuz milinin içerisi boştur, ancak içerisinde ayrı bir yay ve mil vardır. Ana kılavuzun arkasından çıkan ayrı küçük bir mil, yay baskısı ile kılavuzu gövdedeki bir çentiğe sıkı sıkıya sabitler. Ana kılavuzun arkasındaki geniş tablanın hemen önünde, içerideki yay ve mili sabitlemek için vurulmuş punto kaynaklar mevcuttur.

5906 ve benzerlerinde sürgü işçiliği kontrol edilirken bakılması gereken yer, tetik irtibat kesme parçasının içine yerleştiği oyuktur. Bu oyuk bazen tam ortada olmaz, genelde de sola doğru, şarjör emniyetini aktive eden beyaz polimer parçaya doğru kaçar...Mekanik olarak bir sıkıntı yapmaz, ancak S&W yarı otomatiklerinde ilk baktığım yerlerden birisidir...Smile Ve bir de sürgü monte haldeyken, arkası gövde ile tam müsavi olmayabiliyor, genelde ikinci olarak baktığım yer orasıdır...Smile Bu tür ayrıntılarda sevkiyatlar arasında inanılmaz farklar olabiliyordu...

SW sürgüsünde iğne kilidinin yanında, bir tane de beyaz sert plastik parça vardır, bu parça hep sorgulanan, ancak silah ustalarının bile ne olduğunu bilmediği şarjör emniyeti aktivatörüdür. Smile

Videodaki tabancanın horozu yukarıda da belirttiğim üzere dolu malzemeden işlenip, hafifletmek için boşatılmış bir horoz olmayıp, MIM tekniği ile döküm olarak üretilmiş, döküm kalıbından bu şekilde çıkan bir horozdur...S&W üçüncü nesil yarı otomatiklerinin horozlarındaki ilginç bir ayrıntı da, güvenlik çentiği olmamasıdır. Yani, horozu bir CZ, Beretta, Browning horozu gibi tam kurmadan sadece bir çıt geriye çekip tutamazsınız. Birinci ve ikinci nesil S&W yarı otomatiklerinde horozlarda iki çentik varken, üçüncü nesil S&W yarı otomatiklerinde bu çentik yoktur.

Tetik aksamındaki yumuşak karınla ilgili küçük bir düzeltme yapmak isterim, kırılan veya deforme olan yay tetik yayının bizzat kendisi değil, gövdeye ve tetiğe üstten baktığınızda, tetiğe punto kaynak yapılmış olan sarı pirinç renkli olan yaprak yaydır. Bu yayın görevi, sürgü geriye geldiğinde aşağı itilerek irtibatı kesilen tetik kolunu, sürgü ileri gidip yerleştikten sonra, yukarı itip tekrar irtibatını sağlamaktır. Özellikle parmak vurma alışkanlığı olanlar bu yayı deforme eder veya bir bacağını kırarlar. Tabanca yine çalışır ama ön tetik yolunda boşluklar meydana gelir. S&W yarı otomatiklerinde kontrol ettiğim bir diğer yer de burasıdır. Smile Bunun haricinde de gerçekten kolay kolay kırım ve arıza vermeyen bir tabancadır.

Montajla ilgili küçük bir ipucu; Horoz kurulu olmaz ise, arka tarafta çalışmak çok daha kolaydır.

S&W yarı otomatikleri şahsen atış yapmaktan hiç keyif almadığım tabancalardan birisi. Yüksek atış aksı nedeni ile ağırlığına rağmen şahlanan, inanılmaz kısa tetik kurulma mesafelerine rağmen, son andaki garip ve üstesinden gelinmesi çok zor sertlik nedeni ile tetiklerini bir türlü doğru düzgün çekmeyi başaramadığım tabancalar. Üzerinde çalışılınca illa ki başarı sağlanacaktır, ancak avucumun içerisindeki genel rahatsızlıktan dolayı, son derece sağlam, kaliteli, güvenilir bir tabanca olmasına rağmen şahsen tercih etmeyeceğim bir tabanca.

Saygılar.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
hymer, wubıh
#3
Sayın Lupus üstadım , size bir önerim bu değerli bilgilerinizi kitaplaştırın ya da bir silah dergisinde falan yayınlayın(tabi eğer vaktiniz varsa) böyle internet ortamında kalmasın. Ne demişler söz uçar yazı kalır ,bir gün hakkın rahmetine kavuşunca(Allah geçinden versin) bu kıymetli bilgilerden mahrum kalmayalım.Biz silah severlere güzel bir miras bırakmış olursunuz hemde herkese Smile Saygılar.
 
Alıntı

#4
Merhabalar Bende Beretta FS 92 ve SW 5906 arasında kaldım ve çıkmazdayım. Okuduklarıma ve incelediklerime göre Beretta da tetik ve gövde Kırım'ı çok yaşanıyormuş.Ama SW Hakkı'nda tam bilgi bulamadım.Acaba yardımcı olabilecek üstadlarım varmı?
Silah bulundurma amaçlı olacaktır.
2 silahta elime oturuyor ve rahatsız etmiyor.
2 Silahında görüntüsü ve kullanımı hoşuma gidiyor.
Sizce hangisi daha kaliteli?
Öncelikle SN.LUPUS üstadıma ve tüm üstadlarıma teşekkür ediyorum.
 
Alıntı

#5
Sayın Kerem-34,

Forumun bilgisiz ve cahil bir üyesi olarak ben sadece şu kısıma takıldım.
-Bulundurma ruhsatlı bir silah için tetik ve gövde kırım yaşama ihtimali nedir ?


 
Alıntı

#6
Sn.Kerem-34,

Gerek 5906' nın da dahil olduğu üçüncü nesil S&W şarjör beslemeli yarı otomatik tabancaları, gerek ABD Ordu testlerinde yer alan bir önceki nesle ait SW 459 modeli, hiç bir resmi test ve ihale denemelerinde gerek mekanik güvenilirlik, gerek hizmet ömrü açısından hiçbir zaman Beretta 92 serisini alt edemedi. Seçeneğin onlarla değil yüzlerle ifade edildiği ABD gibi bir memlekette elin Amerikalısı S&W şarjörlü yarı otomatik tabancaları yerine Beretta 92 serisini tercih ediyorsa, bunun bir sebebi olsa gerek. Evet, Beretta' nın ilk tercih edildiği zamanlarda performans dışında siyasi, ekonomik pek çok faktörün devreye girdiği doğrudur, ancak 92 serisi her zaman, her yerde ABD üretimi yarı otomatiklerde daha çok tercih edilegelmiştir.

SW 5906' nın çelik gövdesinin, alüminyum Beretta 92 serisi gövdesinden daha uzun ömürlü olacağı kesindir. Peki bu fark kaç atımdan sonra sizi ilgilendirmeye başlayacaktır, önemli olan ve cevaplanması gereken soru budur. Şimdiye kadar gördüğüm örneklerde her iki marka ve modelin namluları gövdelerinden çok daha önce kırım görmüştü. Ve bu kırımlar ya namluda kalan çekirdeğin üzerine yapılan atışlar sonucu olmuştu, ya da silahlar en az 25.000 atım ve fazlasını görmüştü. Alüminyum gövdeli S&W modelleri ise apayrı bir konudur, oraya hiç girmiyorum.

Beretta 92 serisinde en sık kırım gören parçalar;

1. Namlu kilit bloğu,
2. Tetik yayıdır. ( Tetik değil! )

S&W 5906' da en sık kırım gören parçalar;

1. Tetik kolunu yerine getiren pirinç saç yay,
2. Sürgü kilidi / sürgü durdurma manivelasıdır.

Bu parçaların hepsi değiştirilmesi izne tabi olmayan sarf parçalarıdır.

Sorun şu ki, S&W artık üçüncü nesil yarı otomatiklerini üretmiyor, fabrika haricinde yedek parça bulmak giderek imkansız bir hale geliyor. Ayrıca ülkemizde muhatap olabileceğiniz düzgün bir temsilcisi yok. Beretta 92 serisi ise hala üretimde, yurt dışında hemen hemen her yerde parçaları mevcut ve en azından eksik etek de olsa Stoeger tarafından temsil ediliyor, bir şekilde muhatap olabileceğiniz bir temsilci var.

Peki tüm bunların sizin için anlamı nedir? Sn.asuspc' nin ima ettiği gibi, hiç!

Hangisi zevkinize en çok uyuyorsa alın muhfaza edin. Canınız sıkıldığında aldığınız bedele değerlendirin.

Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hymer
#7
SN. Lupus ve SN.ASUSPC soruma değer vererek cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum.
Silah bulundurma amaçlı olacaktır,fakat yılda en az 2.000 atım yapacağım garantidir.
Bu ayrıntıyı sorumda paylaşmadığım için özür dilerim.
Saygılar..
 
Alıntı

#8
Sayın Kerem34 soru sormuş, sayın K.Yıldırım teşekkür etmiş. İki farklı kullanıcı adımı kullanıyorsunuz?
 
Alıntı

#9
(06-12-2015, 05:04 PM)hunter 12 demiş ki: Sayın Kerem34 soru sormuş, sayın K.Yıldırım teşekkür etmiş. İki farklı kullanıcı adımı kullanıyorsunuz?

Sn. hunter 12 ;
Benimde dikkatimi çekti. Üstelik biri 26 , diğeri 28 yaşında.

Saygılar
 
Alıntı

#10
Gençliğine verin sayın Sarıyerli. Smile

Sayın hunter12'nin gözünden kaçmamış, 12'den vurmuş Smile

Saygılarımla
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi