Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Milli özgün tüfek MPT76 - HK417 karşılaştırması
(18-11-2019, 02:05 AM)musti267 demiş ki: Ayhan bey bilgi sahibi değil . Uydurmasyon bilgilerle  epey atıp tutmuş muhterem.

Mehmetçik 1 denilen şey HK-416 ( 5.56mm M4 clonu) silah projesiydi. TSK 5.56mm HK-33 yerine bu silahı standart silah yapacaktı. 130.000 kadar üretilmiş HK-33 daha fazla üretilmeyecekti. Zaten uzun süredir de üretilmiyordu.  

Utanmaz  MKE, Alman üretimi   tüfeğin üzerine HK logosunu silip Mehmetçik-1 yazdı.  Bunları biz üreteceğiz bunlarda ilk prototipler dedi.  Tam bir rezillik kepazelik.

Sunumu yapan MKE müdürü vatan ihanetten ve rüşvetten tutuklandı ve atıldı.

Sonra TSK 7.62mm NATO  fişek atan tüfek istediğini beyan etti.  Bizim gibi azıcık MKE'yi tanıyanlar HK-417 kopyalayacağı biliyorduk.

Kokuşmuş  MKE'miz bizi yanıltmadı ve silahı 3.5 senede kopyalayabildi. MPT 76 tüfeği ortaya çıktı.  Ufak tefek değişiklikler.

[Resim: HK-417-MR762-Bolt-2.jpg]

HK-417 BOLT.

Mesela Hk-417 lerde mekanizma  kovan yuvası içinde 2  boş kovan itici vardır. MPT76 da bunun sayısı 1 dir.

Akabinde ise AR-15 kopyaları MPT-55 adı altında peydah oldu.

Ar-15 silahı gövdesi almüminyum parçalrdan oluşur. Talaşlı imalatı nispeten  kolay ve hızlıdır. Heleki CNC tornalar  çıktı .çıkalı iş garaj imalatlarına kadar düşmüştür.

Yine rezil MKE miz milli makinalı tüfek diye 60 senelik dizayn olan  FN MAG 58 silahını ürettik diye bizim cahil halkımızı kandırıyor. Milli silah yaptık diye.Her tarafı kopya.

Saygılar yurdum insanları.

Yanlış bildiğiniz/yazdığınız bir şey var, bu tüfek KALEKALIP tasarımıdır, MKEK değil.

Ayrıca çalışan bir platformu geliştirmek, sıfırdan tasarım yapmaktan çok daha hızlı, masrafsız ve verimlidir. Burada sorun kopyalanması değil, özgün olarak tanıtılmasıdır.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Militia_747, tirendaz, harun, XXAHMETXX, Murata, BuROcK, musti267, xf7er, ceruh
(19-11-2019, 10:06 AM)LKT demiş ki: Yanlış bildiğiniz/yazdığınız bir şey var, bu tüfek KALEKALIP tasarımıdır, MKEK değil.

Benim yazımda tüfeğin "tasarım edildiğini" neresinde  gördünüz ?  Böyle bir beyanım yok  üzerine "tasarlandı" demişsiniz .  Eğer öyle ise MPT-76'nın bir tasarım olduğunu öğrenmiş oldum.

Ha konu kim kopyalımış mı evet o konuda da MKE bizi yanıltmaz. Onada tenezzül etmemiştir belki doğrudur.

Alıntı

Tasarım olmadan üretim olmaz beyefendi.

Teşekkürler...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi