Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Milli özgün tüfek MPT76 - HK417 karşılaştırması
AR 15 tabanlı bir silahta, regülatör ve short pistondan hazzetmedim.AR 15 sisteminin doğasına aykırı. Öte yandan silahınız hayırlı olsun. Bilindik HK kalitesi. Regülatör kısımını da fotoğraflayabilirmisiniz? Short piston yapısı ile beraber.
İyi günler.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ilksurfer, alone61
Bu resimler internetten

[Resim: hk_mr556-a1_26.jpg]

[Resim: hk_mr556-a1_18.jpg]

[Resim: hk_mr556-a1_1.jpg]
[Resim: hk_mr556-a1_2.jpg]

[Resim: hk_mr556-a1_24.jpg]

[Resim: hk_mr556-a1_25.jpg]

Alıntı
16 üye teşekkür etti:
lupus, alpago, alone61, FRD, Antiterör, xlcod3r, Sabri, heisenberg, Gravis_Pro, GullyFoyle, karabasan, şekerlioğlu, husrev, Xlll, blueokkes, nutkey
Fotoğraflar için teşekkürler. Konuyu takiben bütün mesajları okudum. HK nın nasıl ve ne amaçla üretildiğini sn. Lupus yazmış buradan tekrarına gerek görmüyorum. HK nın ince noktası regülatör, regülatör başı ve kısa stroklu pistonunda yatmaktadır. Klasik bu silahlarla defalarca atış yapmış biri olarak falan filan şeklinde de lafa girmeyeceğim.
HK nın regülatörü alışılagelmiş regülatörlerden biraz farklı. Regülatör başına takılmış gaz pistonları geri tepme basıncının kaybını önlüyor. Ancak oluşturduğu artefaktı fazla olan mühimmat bu silahta her zaman sorun yaşatacaktır. Boş kovan tahliyesi yapmayan, yada boş kovanı tahliye edip yatağa fişek sürememeye başlayan silah gerekli basıncı sağlayamıyordur ve piston vuruşu mekanizmayı yeterince geri itemiyordur.Regülatör delikleri ve namlu üzerindeki gaz kaçış deliğinin her daim temiz olması gerek ki buda bu silahın handikapı bence.
Tabii çoğunlukla S konumunun ne işe yaradığını bile tam anlamıyla bilmeyen kullanıcılarında olduğunu unutmamak lazım.
Hayırlısıyla engin bilgili mühendislerimiz şu yerli silahı tam anlamıyla çalışır vaziyete getirirlerde biz de "İşte bu bizim silahımız" diyerek şişiniriz. Ha Bora gibi LAPUA fişekten başkasıyla isabet kaydedemem ben dersede assault rifle olacak sonuçta. 300 metrede 20 cm çaplı bir isabet yüzdesiyle de yetiniriz icabında.

Alıntı
22 üye teşekkür etti:
tirendaz, heisenberg, ugurucar57, Gravis_Pro, Antiterör, GullyFoyle, ErDiNi78, blacksea, karabasan, zarif_, FRD, Tonyukuk ÖTUKEN, lupus, şekerlioğlu, husrev, bilhan, alone61, Ozan60, Xlll, alpago, blueokkes, nutkey
Üstadım ağzınıza sağlık. Yazılarınızı okumak ayrı bir keyif.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
xlcod3r
(10-02-2017, 12:47 PM)lupus demiş ki:
(10-02-2017, 11:29 AM)specialforces demiş ki: Fişek seçimi MPT' de daha az .
HK 417 eski fişekleri seçiyor tutukluk yapıyor, hatta bir kez çekirdegin namluda kaldigina sahit oldum .

Bir fişek ateşlendiğinde çekirdeği namluda kalıyorsa, burada sorun silahta değil, tamamen fişektedir... Bu fişeği hangi silahla ateşlerseniz ateşleyin, çekirdeği namluda kalacaktır.

Diğer yandan, HK417' lerin fişek seçtiği doğrudur. Envanterdeki HK417' ler Hornady üretimi fişeklerle gerek yarı otomatik, gerek tam otomatik atışta, her şartta sorunsuz bir şekilde çalışırken, Samson üretimi fişeklerle temiz ve yağlı iken gerek yarı otomatik, gerek yarı otomatik atışta sorunsuz, kirli ve yağsız halde yarı otomatik atışta sorunsuz bir şekilde çalışıyor. MKEK üretimi fişeklerle ise her an çoğunluğu kovan tahliye sorunu, nadiren kovan tahliye sorununa eşlik eden çift besleme şeklinde tutukluk yapmaya aday bir şekilde çalışıyor.

Konuya açıklama getirmeden önce Sn.Harun' un yıllar önce ( 2009 ) JNG 90 / BORA 12 konusunda yazdığı bir mesajı paylaşmak istiyorum, lütfen kalın harflerle işaretlenmiş cümlelere dikkat ediniz;

(22-12-2013, 12:36 AM)harun demiş ki: Efendim, hanidir foruma üstünkörü bakıyordum. Bu konuyu da görüyordum, asabımın bozulacağını tahmin ettiğimden okumuyordum. Sayın lupus ile görüşmemden sonra okuma ihtiyacı doğdu. Önce sondan, sonra baştan alarak okudum. Daha sonra koltuğuma yaslandım, ellerimi başımın arkasına aldım ve dedim ki: "Vah! Vah! Vah!"

Sayın holce53 gerçekten bu tüfeğin tasarımcısı ise, yandı gülüm keten helva! Bir "silah mühendisi" tasarladığı silah tipi, gerekleri, üretim teknik ve ihtiyaçları hakkında bu kadar mı yanlış bilgiye sahip olur? Olursa, sonuçta çıkan mal da bu olur...

Kimse şimdi kalkıp da "Vatan, Millet, Sakarya!" edebiyatı yapmasın. Buradaki çok az kişi vatanı için canını benden fazla ortaya koymuştur. Bu silahı eleştirmemizin nedeni kıskançlık değil, hepimiz aynı taraftayız. Ama doğruları göremeyen birileri varsa, belki okur da düzeltir dile yazarız.

Silahın tasarım mantığı baştan hasta: Bir yarış otomobili yapıyorsun. Ama 130 oktan yarış yakıtını ileride belki bulamam diye, 91 oktanlık benzinle kullanmak üzere tasarlıyorsun. Arkadaş, senin yarış arabası yapmana, yarışa girmene gerek yok... Zaten sen yarışı baştan kaybettin!

Aklı evvel bir komutan diyor: "Çamurdan çıkardığında da çalışsın" (garibim ne yapsın hep piyadeymiş herhalde). Mühendis de eyvallah deyip tasarım yapıyor. Arkadaş, AK47 mi yapıyorsun? Piyadenin silahı yerde sürünür, batar-çıkar; çamurlu da olsa çalışması gerekir. Sniper, silahını gözünden sakınır, kullanacağı yere kadar sarıp sarmalar götürür. Silahını çamura batıran sniper değildir. 

Hiçbir hassas silah, toz çamur vs kaldıracak toleransta yapılmaz, çünkü o zaman "hassas" olamaz. Eğer bunu sağlasın diye yağlama ihtiyacı olan bir silah yapıyorsan, o zaman da sahra silahı yapmıyorsun demektir. Yani baştaki istek hasta, bulunan çözüm de sakat...

Keskin nişancı tüfeklerinin hassasiyeti hiçbir zaman 100 metrede 3 cm olmadı. Bu 1 MOA'nın da üzerinde bir değer. Günümüzün 500$'lık başlangıç seviyesi av tüfekleri 1 MOA veriyor. Amerikalı'nın piyade tüfeği AR bozması marksman tüfekleri MOA altında hassasiyet veriyor. Sizin çıta çooook düşükte kalmış. 

Armi e Tiro'nun Aralık sayısını (Türkçe) okudunuz mu bilemiyorum (aslında biliyorum okumadınız; zaten bu konuda dergi, kitap, makale vs okusaydınız size bunları yazmak durumunda kalmazdık). Dergideki bir makalede McMillan LRH EOL tüfeği test etmişler. Aslında bu McMillan TAC serisinin sivilleştirilmiş versiyonu olan LRH. Bir de hafiflesin diye ağır namlu yerine orta-ağır kanallı (fluted) namlu kullanılmış ve kundak hafif olsun diye karbon destekli fiber - yani en iyi sonuç veren ağır namlu ve ağır sniper tipi dolgulu kundak değil. Derginin test elemanı bu tüfekle ilk kez atış yapıyor ve 300 metreye atıyor. Grupmanlardan biri 14 mm, yani 300 metrede 1/6 MOA. Bu, elalemin toplam 25 kişilik ekiple (ar-ge değil, depocu dahil ekip) yaptığı avcı tüfeği, snipera daha gelmedik. Şimdi gelin de "Biz Dünya'nın süper tüfeğini yaptık" diye böbürlenin. Dünya'yı bilmeyen sizi alkışlar, bilen tüm delikleriyle güler... İlahi komedyaya bir eksik kalmış; güzide em-4 mühimmatını nasıl olmuşsa sniperda kulanmamışlar.

Dünya'nın hangi sniper/marksman silahında aksak tetik var ya? Bu da nereden çıktı? İcatlar iyileştirme için olur, kötüleştirmeye icat mı yapılırmış? Elalem en hafif, en akıcı tetiği yaptığı için öğünür, bu tetiğe isimler tescil ettirir, biz çift istinatlı sniper tetik yaptık diyoruz. 1.3 kg nefes al, 1.5 kg nefes tut, 1.7 kg üçte bir nefes ver, 1.9 kg bak tam ateş ediyor noktası, 2 kg aha tetik düştü... Yüce Rabbim akıl fikir ihsan eylesin... Allah'ı andım ya, bu işe de önce Kur'an ile başlamak lazım gelirmiş: Oku! Oku! Oku!

Bir süre önce uzak bir galakside kullanılmakta olan HK417' lerin fişek seçtiği ve tutukluk yaptığına dair şikayetler yayılır. Hasbelkader aynı galakside yaşayan bir garibana konuyu sorarlar. Sağolsun bu işgüzar gariban üstüne vazife olmadığı halde konuyu iş edinir, sorar soruşturur, HK417' nin orasına bakar, burasına bakar, konuyu derler toplar ve '' HK417 bir piyade tüfeği değildir, belirlenmiş hedef / hedeflere, örtü ve gizlemesi tam bir mevziden, hücum tüfeklerinizin terminal balistik etkisinin azalmaya başladığı menzilde, keskin ve net mükerrer atışlar yapmak üzere tasarlanıp üretilmiş, toleransları sıkı, hassas bir nişancı tüfeği ( DMR )' dir. Bakımlı, temiz, gerektiği şekilde yağlanmış olarak, kaliteli fişeklerle, büyük oranda yarı otomatik olarak kullanılmalıdır. Tetik tertibatında tam otomatik atış seçeneği olması sürekli bu şekilde kullanılması için değil, mevzideki nişancının kullanmak zorunda kalabileceği durumlarda kullanması içindir. Eğer bu tüfeği meskun mahalde bir yere sıkışabilecek ve tam otomatik olarak atış yapmak zorunda kalabilecek bir kişiye veriyorsanız, bu tüfeği ve bu tüfeği kullanabilen kişiyi yanlış yerde, yanlış şekilde kullanıyorsunuz  demektir.''  demiş.

Tabii bu sözü söyleyen kişi de aynı galaksiden olunca pek itibar etmemişler, HK417' lerin üretildiği galaksiden bu işte mahir bir Hans çağırmışlar. Hans Efendi ışınlandığı gibi HK417' lerin kullanıldığı galakside zuhur etmiş. Tüfekleri, özellikle gaz kaçırma delikleri .308 basıncına yakın kaliteli mühimmat basıncına göre açılmış gaz pistonlarını iyice bir temizleyip, tüm mekanik çalışma yüzeyleri ve aksamını güzelce yağlamış. Müteakiben tüfekleri omuza yaslayıp, MKEK fişekleri ile gerek yarı otomatik, gerek tam otomatik şekilde onlarca fişeği sorunsuz bir şekilde atmış.

Kıssadan hisse... HK417 gaz odası ve gaz pistonundaki gaz kaçırma deliğinden, mekanizma başı kilit takozları ve yataklarına, mekanizma başı kilit açma/kapama kaması ve bunun mekanizma taşıyıcısındaki yatağından, namlu fişek yatağına kadar toleransları son derece sıkı bir nişancı tüfeğidir. İlk üretildiğinde namlu fişek yatağı klasik AR' ler gibi dümdüz iken, Afganistan' da yaşanan kovan tahliye sorunları sonrası namlu fişek yatağına kanallar açılmıştır. Bunun dışında temiz, yağlı bir halde kaliteli fişeklerle sorunsuz çalışan bir tüfektir. Sn.harun' un dediği gibi kural çok basit, eğer hiç umursamadan, her şartta, her fişekle çalışan bir tüfek istiyorsanız, hassasiyetten taviz vereceksiniz... Eğer hassas bir tüfek isteniyorsanız, tüfeğinize gözünüz gibi bakıp, olabilecek en kaliteli mühimmatı kullanacaksınız. 

Saygılar.

DİPNOT: İmkanı olan arkadaşlar bir kutu 7.62X51 mm MKEK fişeğinin çekirdek ucundan kovan dip tablasına boylarını ölçüp, en kısa ve en uzun fişekle aradaki farkı bizlerle paylaşabilirse sevinirim.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
blueokkes, nutkey, kut4
(17-02-2017, 05:23 PM)xlcod3r demiş ki: Fotoğraflar için teşekkürler. Konuyu takiben bütün mesajları okudum. HK nın nasıl ve ne amaçla üretildiğini sn. Lupus yazmış buradan tekrarına gerek görmüyorum. HK nın ince noktası regülatör, regülatör başı ve kısa stroklu pistonunda yatmaktadır. Klasik bu silahlarla defalarca atış yapmış biri olarak falan filan şeklinde de lafa girmeyeceğim.
HK nın regülatörü alışılagelmiş regülatörlerden biraz farklı. Regülatör başına takılmış gaz pistonları geri tepme basıncının kaybını önlüyor. Ancak oluşturduğu artefaktı fazla olan mühimmat bu silahta her zaman sorun yaşatacaktır. Boş kovan tahliyesi yapmayan, yada boş kovanı tahliye edip yatağa fişek sürememeye başlayan silah gerekli basıncı sağlayamıyordur ve piston vuruşu mekanizmayı yeterince geri itemiyordur.Regülatör delikleri ve namlu üzerindeki gaz kaçış deliğinin her daim temiz olması gerek ki buda bu silahın handikapı bence.
Tabii çoğunlukla S konumunun ne işe yaradığını bile tam anlamıyla bilmeyen kullanıcılarında olduğunu unutmamak lazım.
Hayırlısıyla engin bilgili mühendislerimiz şu yerli silahı tam anlamıyla çalışır vaziyete getirirlerde biz de "İşte bu bizim silahımız" diyerek şişiniriz. Ha Bora gibi LAPUA fişekten başkasıyla isabet kaydedemem ben dersede assault rifle olacak sonuçta. 300 metrede 20 cm çaplı bir isabet yüzdesiyle de yetiniriz icabında.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
blueokkes, nutkey
Bu muhterem ( Tüfeğin 1000 metrede 1.5 moa grupman verdiğini aktaran şahıs oluyor kendileri) desteksiz atışta Dünya birincisi olurdu. Harcı alem markalar 100 yard mesafede 1/2 moa verebilirken ne demek 1000 metrede 1/2 moa?

Bu durumda 100 metrede 1.5 mm lik grupman yapması gerekir hesabi olarak. Çekirdeğin çapı meydandayken buna ne denir?

Öte yandan MKEK Nato standardı fişek ürettiğini iddia eder. Natonun M 80 standardında fişek üretmektedir. Bu fişek standardı gereği spray and pray fişeğidir. Hassasiyet içeren bir silahta kullanılması asla tavsiye edilmez.

M 118 standardı fişek üretirse- ki standardı tutturabilirse, şikayetlerin azalacağını sanıyorum.

Hk nişangahı mesafe tanzimli bir nişangah olup, mermi yolundan kaynaklı yükseliş ve düşüşleri mesafeye göre gez yüksekliğini ayarlayarak tolere eder. M 16 tipi, 2 konumlu gezlerde mesafeye göre mermi yolu tanzimi yoktur. Kentaki boşlukları ile oynama ustalığı öğretir insana

Bu silahın başına gelenler FN FAL i hatırlattı bana. Fn Falin regulatör gaz ayarı ve tanzim konumlarını bilmeyen. beceremeyenlerin karalaması sonucu tu kaka silah ilan edilmişti. Eskiler der ya: Altının ayarını sarraf anlar diye.

HK, 2017 yapımı fişekler ile her nedense sorunsuz çalışıyormuş deniyor. Kalite tüfekler kalite fişek ister azizim. Fişeği kaliteli yapacaksınız. Her tip fişeği çitlesin diyorsanız AK tabanlı tüfeklere bakacaksınız.

Selam ve muhabbetle...

Alıntı
22 üye teşekkür etti:
alone61, Xlll, PersonalDefence, m16a2, topraxxx, lupus, tirendaz, kararsız, zarif_, demirci57, alpago, Sabri, madenci08, Zemre10, blueokkes, sem, al-me, nutkey, Kimble, karabasan, wubıh, kut4
(09-11-2017, 08:42 PM)xlcod3r demiş ki: Bu muhterem ( Tüfeğin 1000 metrede 1.5 moa grupman verdiğini aktaran şahıs oluyor kendileri) desteksiz atışta Dünya birincisi olurdu. Harcı alem markalar 100 yard mesafede 1/2 moa verebilirken ne demek 1000 metrede 1/2 moa?

Bu durumda 100 metrede 1.5 mm lik grupman yapması gerekir hesabi olarak. Çekirdeğin çapı meydandayken buna ne denir?

Sn.xlcod3r,

Küffarın bu jargonda oturttuğu tanımdan kaynaklı bir yanlış anlama oldu sanırım. Yeni kitap ve talimnamelerde tüfeğin örneğin 1000 metrede yaptığı grup çapı 10' a bölünerek, 100 metredeki karşılığı hesaplanarak vuruş hassasiyeti ve kararlılığı tanımlanıyor. 1000 metrede 1.5 MOA dağılımdan kast edilen de aslında 10 X 1.5 = 15 MOA' dır. Tabii bu konuya vakıf olmadan ve vurgulamadan yapılan beyanatlar hali ile yanlış anlaşılma ve haklı eleştirilere neden oluyor. Anlayacağınız zatı muhteremin aslında kast ettiği 1000 metrede vuruşların 15 MOA içerisinde toplandığıdır. Smile

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
xlcod3r, Sabri, alpago, blueokkes
(10-11-2017, 09:03 PM)lupus demiş ki:
(09-11-2017, 08:42 PM)xlcod3r demiş ki: Bu muhterem ( Tüfeğin 1000 metrede 1.5 moa grupman verdiğini aktaran şahıs oluyor kendileri) desteksiz atışta Dünya birincisi olurdu. Harcı alem markalar 100 yard mesafede 1/2 moa verebilirken ne demek 1000 metrede 1/2 moa?

Sn.xlcod3r,

Küffarın bu jargonda oturttuğu tanımdan kaynaklı bir yanlış oldu sanırım. Yeni kitap ve talimnamelerde tüfeğin örneğin 1000 metrede yaptığı grup çapı 10' a bölünerek, 100 metredeki karşılığı hesaplanarak vuruş hassasiyeti ve kararlılığı tanımlanır. 1000 metrede 1.5 MOA dağılımdan kast edilen de aslında 10 X 1.5 = 15 MOA' dır. Tabii bu konuya vakıf olmadan ve vurgulamadan yapılan beyanatlar hali ile yanlış anlaşılma ve haklı eleştirilere neden oluyor. Anlayacağınız zatı muhteremin aslında kast ettiği 1000 metrede vuruşların 15 MOA içerisinde toplandığıdır. Smile

Saygılar.

Sayın Lupus, old school cu olmak bazen insanı kontrpiyede bırakabiliyor. İzahat için teşekkür ederim. Mesele anlaşılmıştır. 

Selamlar, iyi günler.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
lupus, kut4, alpago, blueokkes
'' Old School '' her zaman en iyisi, en garantilisidir Sn.xlcod3r. Wink

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
xlcod3r, kut4, alpago, blueokkes

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi