Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Milli özgün tüfek MPT76 - HK417 karşılaştırması
Ben o anlamda söylemedim Sayın lupus, onların silahlarından ordumuzda olması bile konuşmalarına yetiyor. Kaba tabir ağzı olan konuşuyor.Silah yönüyle hala yerli silah,mühimmat,araç ve gereç olarak yerli seviyemiz ne kadar yabancı araç, gereç,mühimmat olarak ne kadar o açıdan söyledim.Olay sadece piyade tüfeğiyle de sınırlı değil yani.

Alıntı

Ambargo konusu olan şeyler tabanca tüfek türü hafif silahlar. TSK da sadece ÖKK birimleri içinde H&K dan sağlanmış bir miktar HK-416 ve 5.56mm MG-4 MT ile PÖH için tahsis edilmiş HK-417 ler var.

Ha birde TSK içinde 5.56mm HK-23 MT ler var. Çok çok yedek namlu göndermezler. Alınan zaten alınmış. Yedekleride vardır. Her tarafı ambargo olsa nolur . Bir dünya satıcı var. Şimdiden ellerini ovuşturuyorlardır.

Alıntı

Oncelikle selamun aleyküm . Aranızda yeniyim . Yazıyı şimdi okudum güzel karşılaştırma olmuş . iki silahıda kullanmış biri olarak şunları yazmak isterim . mekanik aksamlar yazıda belirtildiği gibi birebir aynı .( fırsatım olunca dostlarimin yanina uğrayıp hk417nin ayrıntılı fotosunu bu konuya eklerim) . Fişek seçimi mpt de daha az . Hk 417 eski fişekleri seçiyor tutukluk yapıyor hatta bir kez cekirdegin namluda kaldigina sahit oldum .

Atış açısından ikiside hemen hemen aynı tepmeyi hissettiriyor . Bana göre en önemli sorun gez Arpacık sisteminin kaba olması . m16 kullananlar bilir arpacigin hedefi ne kadar ince gördüğünü . Yani atış hassasiyeti cok güzeldir m16 nin ( gez Arpacık olarak soyluyorum ) . imkanı olanlar m16 ve hk ile yatarak destekli yüz metre atışı yapabilirlerse dediğimi anlayabilirler . saygılar .

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Antiterör, musti267
(10-02-2017, 11:29 AM)specialforces demiş ki: Fişek seçimi MPT' de daha az .
HK 417 eski fişekleri seçiyor tutukluk yapıyor, hatta bir kez çekirdegin namluda kaldigina sahit oldum .

Bir fişek ateşlendiğinde çekirdeği namluda kalıyorsa, burada sorun silahta değil, tamamen fişektedir... Bu fişeği hangi silahla ateşlerseniz ateşleyin, çekirdeği namluda kalacaktır.

Diğer yandan, HK417' lerin fişek seçtiği doğrudur. Envanterdeki HK417' ler Hornady üretimi fişeklerle gerek yarı otomatik, gerek tam otomatik atışta, her şartta sorunsuz bir şekilde çalışırken, Samson üretimi fişeklerle temiz ve yağlı iken gerek yarı otomatik, gerek yarı otomatik atışta sorunsuz, kirli ve yağsız halde yarı otomatik atışta sorunsuz bir şekilde çalışıyor. MKEK üretimi fişeklerle ise her an çoğunluğu kovan tahliye sorunu, nadiren kovan tahliye sorununa eşlik eden çift besleme şeklinde tutukluk yapmaya aday bir şekilde çalışıyor.

Konuya açıklama getirmeden önce Sn.Harun' un yıllar önce ( 2009 ) JNG 90 / BORA 12 konusunda yazdığı bir mesajı paylaşmak istiyorum, lütfen kalın harflerle işaretlenmiş cümlelere dikkat ediniz;

(22-12-2013, 12:36 AM)harun demiş ki: Efendim, hanidir foruma üstünkörü bakıyordum. Bu konuyu da görüyordum, asabımın bozulacağını tahmin ettiğimden okumuyordum. Sayın lupus ile görüşmemden sonra okuma ihtiyacı doğdu. Önce sondan, sonra baştan alarak okudum. Daha sonra koltuğuma yaslandım, ellerimi başımın arkasına aldım ve dedim ki: "Vah! Vah! Vah!"

Sayın holce53 gerçekten bu tüfeğin tasarımcısı ise, yandı gülüm keten helva! Bir "silah mühendisi" tasarladığı silah tipi, gerekleri, üretim teknik ve ihtiyaçları hakkında bu kadar mı yanlış bilgiye sahip olur? Olursa, sonuçta çıkan mal da bu olur...

Kimse şimdi kalkıp da "Vatan, Millet, Sakarya!" edebiyatı yapmasın. Buradaki çok az kişi vatanı için canını benden fazla ortaya koymuştur. Bu silahı eleştirmemizin nedeni kıskançlık değil, hepimiz aynı taraftayız. Ama doğruları göremeyen birileri varsa, belki okur da düzeltir dile yazarız.

Silahın tasarım mantığı baştan hasta: Bir yarış otomobili yapıyorsun. Ama 130 oktan yarış yakıtını ileride belki bulamam diye, 91 oktanlık benzinle kullanmak üzere tasarlıyorsun. Arkadaş, senin yarış arabası yapmana, yarışa girmene gerek yok... Zaten sen yarışı baştan kaybettin!

Aklı evvel bir komutan diyor: "Çamurdan çıkardığında da çalışsın" (garibim ne yapsın hep piyadeymiş herhalde). Mühendis de eyvallah deyip tasarım yapıyor. Arkadaş, AK47 mi yapıyorsun? Piyadenin silahı yerde sürünür, batar-çıkar; çamurlu da olsa çalışması gerekir. Sniper, silahını gözünden sakınır, kullanacağı yere kadar sarıp sarmalar götürür. Silahını çamura batıran sniper değildir. 

Hiçbir hassas silah, toz çamur vs kaldıracak toleransta yapılmaz, çünkü o zaman "hassas" olamaz. Eğer bunu sağlasın diye yağlama ihtiyacı olan bir silah yapıyorsan, o zaman da sahra silahı yapmıyorsun demektir. Yani baştaki istek hasta, bulunan çözüm de sakat...

Keskin nişancı tüfeklerinin hassasiyeti hiçbir zaman 100 metrede 3 cm olmadı. Bu 1 MOA'nın da üzerinde bir değer. Günümüzün 500$'lık başlangıç seviyesi av tüfekleri 1 MOA veriyor. Amerikalı'nın piyade tüfeği AR bozması marksman tüfekleri MOA altında hassasiyet veriyor. Sizin çıta çooook düşükte kalmış. 

Armi e Tiro'nun Aralık sayısını (Türkçe) okudunuz mu bilemiyorum (aslında biliyorum okumadınız; zaten bu konuda dergi, kitap, makale vs okusaydınız size bunları yazmak durumunda kalmazdık). Dergideki bir makalede McMillan LRH EOL tüfeği test etmişler. Aslında bu McMillan TAC serisinin sivilleştirilmiş versiyonu olan LRH. Bir de hafiflesin diye ağır namlu yerine orta-ağır kanallı (fluted) namlu kullanılmış ve kundak hafif olsun diye karbon destekli fiber - yani en iyi sonuç veren ağır namlu ve ağır sniper tipi dolgulu kundak değil. Derginin test elemanı bu tüfekle ilk kez atış yapıyor ve 300 metreye atıyor. Grupmanlardan biri 14 mm, yani 300 metrede 1/6 MOA. Bu, elalemin toplam 25 kişilik ekiple (ar-ge değil, depocu dahil ekip) yaptığı avcı tüfeği, snipera daha gelmedik. Şimdi gelin de "Biz Dünya'nın süper tüfeğini yaptık" diye böbürlenin. Dünya'yı bilmeyen sizi alkışlar, bilen tüm delikleriyle güler... İlahi komedyaya bir eksik kalmış; güzide em-4 mühimmatını nasıl olmuşsa sniperda kulanmamışlar.

Dünya'nın hangi sniper/marksman silahında aksak tetik var ya? Bu da nereden çıktı? İcatlar iyileştirme için olur, kötüleştirmeye icat mı yapılırmış? Elalem en hafif, en akıcı tetiği yaptığı için öğünür, bu tetiğe isimler tescil ettirir, biz çift istinatlı sniper tetik yaptık diyoruz. 1.3 kg nefes al, 1.5 kg nefes tut, 1.7 kg üçte bir nefes ver, 1.9 kg bak tam ateş ediyor noktası, 2 kg aha tetik düştü... Yüce Rabbim akıl fikir ihsan eylesin... Allah'ı andım ya, bu işe de önce Kur'an ile başlamak lazım gelirmiş: Oku! Oku! Oku!

Bir süre önce uzak bir galakside kullanılmakta olan HK417' lerin fişek seçtiği ve tutukluk yaptığına dair şikayetler yayılır. Hasbelkader aynı galakside yaşayan bir garibana konuyu sorarlar. Sağolsun bu işgüzar gariban üstüne vazife olmadığı halde konuyu iş edinir, sorar soruşturur, HK417' nin orasına bakar, burasına bakar, konuyu derler toplar ve '' HK417 bir piyade tüfeği değildir, belirlenmiş hedef / hedeflere, örtü ve gizlemesi tam bir mevziden, hücum tüfeklerinizin terminal balistik etkisinin azalmaya başladığı menzilde, keskin ve net mükerrer atışlar yapmak üzere tasarlanıp üretilmiş, toleransları sıkı, hassas bir nişancı tüfeği ( DMR )' dir. Bakımlı, temiz, gerektiği şekilde yağlanmış olarak, kaliteli fişeklerle, büyük oranda yarı otomatik olarak kullanılmalıdır. Tetik tertibatında tam otomatik atış seçeneği olması sürekli bu şekilde kullanılması için değil, mevzideki nişancının kullanmak zorunda kalabileceği durumlarda kullanması içindir. Eğer bu tüfeği meskun mahalde bir yere sıkışabilecek ve tam otomatik olarak atış yapmak zorunda kalabilecek bir kişiye veriyorsanız, bu tüfeği ve bu tüfeği kullanabilen kişiyi yanlış yerde, yanlış şekilde kullanıyorsunuz  demektir.''  demiş.

Tabii bu sözü söyleyen kişi de aynı galaksiden olunca pek itibar etmemişler, HK417' lerin üretildiği galaksiden bu işte mahir bir Hans çağırmışlar. Hans Efendi ışınlandığı gibi HK417' lerin kullanıldığı galakside zuhur etmiş. Tüfekleri, özellikle gaz kaçırma delikleri .308 basıncına yakın kaliteli mühimmat basıncına göre açılmış gaz pistonlarını iyice bir temizleyip, tüm mekanik çalışma yüzeyleri ve aksamını güzelce yağlamış. Müteakiben tüfekleri omuza yaslayıp, MKEK fişekleri ile gerek yarı otomatik, gerek tam otomatik şekilde onlarca fişeği sorunsuz bir şekilde atmış.

Kıssadan hisse... HK417 gaz odası ve gaz pistonundaki gaz kaçırma deliğinden, mekanizma başı kilit takozları ve yataklarına, mekanizma başı kilit açma/kapama kaması ve bunun mekanizma taşıyıcısındaki yatağından, namlu fişek yatağına kadar toleransları son derece sıkı bir nişancı tüfeğidir. İlk üretildiğinde namlu fişek yatağı klasik AR' ler gibi dümdüz iken, Afganistan' da yaşanan kovan tahliye sorunları sonrası namlu fişek yatağına kanallar açılmıştır. Bunun dışında temiz, yağlı bir halde kaliteli fişeklerle sorunsuz çalışan bir tüfektir. Sn.harun' un dediği gibi kural çok basit, eğer hiç umursamadan, her şartta, her fişekle çalışan bir tüfek istiyorsanız, hassasiyetten taviz vereceksiniz... Eğer hassas bir tüfek isteniyorsanız, tüfeğinize gözünüz gibi bakıp, olabilecek en kaliteli mühimmatı kullanacaksınız. 

Saygılar.

DİPNOT: İmkanı olan arkadaşlar bir kutu 7.62X51 mm MKEK fişeğinin çekirdek ucundan kovan dip tablasına boylarını ölçüp, en kısa ve en uzun fişekle aradaki farkı bizlerle paylaşabilirse sevinirim.

Alıntı
26 üye teşekkür etti:
heisenberg, asuspc, bilhan, PersonalDefence, zarif_, Sabri, Mr.Falcon, harun, Antiterör, madenci08, ilksurfer, sem, blacksea, tirendaz, demasoni, ismicey, mtaner55, Sakin, blueokkes, şekerlioğlu, alpago, xeorx, oz-oz, xlcod3r, m16a2, trkmustafa
Sayin lupus yazinizi okudum. Bilgileriniz icin tesekkur ederim . Yanlis anlamayın, sizin yazdiklariniz elestirecek kadar bilgim yok . Silah konusunda cok fazla terminolojik bilgimde yoktur . Yazdiklarimizı eleştiri olarak algilamayin, ben sadece tecrubemi aktariyorum . Bilgi paylasimi yapıyoruz ve sizden cok sey ogreniyoruz Allah razi olsun sizden . Lakin bu silahla haddinden fazla MKEK, Hornady ve IMI marka fisekleri kullandim . Hatırı sayılır tecrube edindim . Silah tam bakımlı oldugu halde tutukluk yapmayacak diye birsey yok, herkes bilir . Kul yapisi nihayetnde . En cok tutuklugu MKEK, sonra IMI, sonra Hornady ile yapti . Tutukluk dedigim de, 20-30 fisekte bir degil, namluya elinizi dokunsaniz yanacak derecede ısıtıldığında deneme atışlarında tek tük de olsa yapmis bulunmakta . İmkan olsa videolari da paylasirdim . Hatta atislar bosa gitmesin diye eski balistik yeleklerede atis yaptim, denemelerde bulundum . Durum bundan ibaret Üstad .

NOT: Bu fiseklerin hassasiyetini olcmek için Steyr SSG08 ile 500 metre atislari yaptım . İlk once Hornady ile basladim, çünkü MKEK fişekleri silahı belli bir sure sonra barut artiklarindan dolayi kullanilamaz hale getiriyor . Önce Hornady, sonra IMI, sonra da MKEK fişekleri ile atış yaptım. Fark cok bariz idi . Hornady cok isabetli sonuclar verirken, MKEK yine sinifta kaldi herkesin tahmin edebilecegi gibi. Smile

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
lupus, sem, Antiterör, bilhan, demasoni, XXAHMETXX, ismicey, mtaner55, Sakin, alpago, xeorx, ardenne
Estağfirullah Sn.specialforces, ne demek yanlış anlamak. Memlekette zaten bu tür konu ve tecrübeleri paylaşabilecek adam bulmakta zorlanırken, üstüne bir de paylaşana burun kıvıracak halimiz de yok, lüksümüz de yok.

Yalnız siz de lütfen yazdıklarımı eleştiri olarak almayın, ama MKEK fişekleri ile atış yapmayı siz beceremiyorsunuz. MKEK yetkililerine göre BORA12 ve MKEK fişekleri ile beş kıta, yedi iklimde, 1000 m mesafede yonca yaprağı çiziyorlar. Smile

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
ilksurfer, sem, fbalun, bilhan, asuspc, demasoni, PersonalDefence, ismicey, Sakin, blueokkes, alpago, xlcod3r
BORA12' yi geçtim daha iyisini, SSG08 vereyim yetkililere. En iyi MKEK fiseklerini koysunlar makinaya. 1000 metrede yonca yaprağı istemiyorum, her 3 atista ayni dagilimi yakalamak kaydi ile daha geniş toplasinlar, 40 gun 40 gece ziyafetleri benden. Smile

Yahu adamlarda her türlü teknolojik uretim imkani varken bir tanesi de cikip demiyor ki '' Farklı farkli barut üretelim, arasindan en iyisini secelim, kendimizi gelistirelim de dağılımlarımız guzel olsun '' , '' Fisekleri de daha duzgun uretelim, kendimize laf ettirmeyelim '' . Şaşıyorum bu MKEK çalışanlarına .

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
alpago, xlcod3r
(10-02-2017, 03:43 PM)specialforces demiş ki: BORA12' yi geçtim daha iyisini, SSG08 vereyim yetkililere.

Dokuz kusurlu cümleden birisini kurmuşsunuz Sn.specialforces... Smile Ne demek BORA12' den daha iyisi. Mazallah. Smile

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Sabri, GullyFoyle, PersonalDefence, alpago, karaca, xlcod3r
Bu kusurlu cumleyi her yerde söyleyebilirim sn lupus Smile bora12 yi ve ssg08 i ssg69 u kullanmis biri olarak 08 i gectim ssg69 un uzerine kahles durbun koysak boradan daha iyi olacagini iddia ediyorum Smile Tamam kabul cok ergonomik kisa mesafelerde çok iyi mkek fisekler bile zarar vermiyor bora12ye gerisini siz düşünün yani . Namlu atış omru olarak hassasiyet olarak Sarmal namlulu 08 bora12 nin cok cok önünde .

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alpago
(10-02-2017, 03:43 PM)specialforces demiş ki: . Şaşıyorum bu MKEK çalışanlarına .

Şaşmayınız. 1000 metrede 2 cm dağılım yapıyoruz diyen* milleti afedersiniz eşek yerine koymaya çalışan  ama kendisi aslında eşek olan  bir milli utancımız kurumdur.  

Koca ordu ve polis teşkilatının özel kuvvetleri ile özel harekat birimlerinin kullandığı cümle piyade tüfeği ve makinalı tüfek ithaldir. Bundan büyük utanç mı olur milli silah sanayi kurumu için ?   

Malesef bu utanç dolu kurumun ve devletin kulağına bir kar suyu kaçıramadık.

Bu asalak kurumdan kurtulmanın yolu özel sektöre hem fişek hem barut hem ağır silah üretim hakkının tanınması ile mümkün olacaktır. 

Selamlar.    

*Pardon. 1000 metrede 1.5 cm demiş muhterem.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
heisenberg, lupus, blueokkes, specialforces, alpago

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi