Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Milli özgün tüfek MPT76 - HK417 karşılaştırması
Operasyonlarda özellikle jandarma personelinin veya silahlı kuvvetler personelinin diyelim ağırlıkla kullandığı silah HK-33.Elbette bu bizim basına yansıyan karelerden görebildiklerimizden çıkarabildiğimiz.Personelin büyük kısmı profosyonel olsa da çok az teskereci personel olduğunu görüyoruz.Ayrıca profosyonel personeller neredeyse tek tip.Çok az istisnası var.Onlarda ayrıntılarda fark ediyorlar.Benim gördüğüm elinde G-3 tutan tek asker resminde ki asker bayan bir askerdi.İnce ufak parmaklar , yüzde balaklava.Göz çevresi yüz hatları bayan olabileceğini gösteriyordu ama başka bir resimde parmağında tek taşını görünce (yabancı memleketlerde tek taşımı kendim aldım modunda elmas/pırlanta yüzük takan erkekler olsa da biz de öyle değil.) bayan olduğuna kanaat getirdim.Muhtemelen sıhhiye personeli olan (belki tabib) bir subay/ast subaydı.

Nereye gelecektim.Teskereci personel G-3 kullanıyor olabilir (Ciddi basın taraması yapmadım yalan yok) ama asker için özel harekat , özel asayiş , özel kuvvetler ve hatta SAS komandoları tamamen karma vaziyette. SAS'lar kendi envanterleriyle geldiğinden silahları AR-15 temelli silahlar.

HK-33 G-3'ten iyi bir silah olmamakla birlikte şehir savaşı konseptine daha çok uyabilecek bir silah.Bazı çatışmaların saatler sürdüğü hedefin daha çok baskı ateşine alındığı bu ateş sürerken diğer timin binayı ele geçirip temizlemeye çalışıldığı bir operasyonda ne kadar çok mermi o kadar ateş gücü demek oluyor.G-3 veya 7.62 size menzil uzadıkça avantaj sağlıyor.Cadde sokak gibi bir yerde çatışma menzili maksimum 100-150 metre oluyor.Bu menzilde zaten 5.56 yüksek bir enerjiye sahip ama burada mesele vurmak ya da vurmamak değil hedefi baskı altında tutmak.Neyse operasyonların analizi çok derin bir konu.

MPT-76 ile ilgili olarak dünkü yapılan SSİK toplantısında seri üretim kararı alındı.

http://www.milscint.com/tr/savunma-sanay...oplandi-4/

Alıntı: Milli Piyade Tüfeği seri üretime geçecek.

Tüfekler seri üretime geçecek.Burada tüfeğin test aşamasında ve yetersiz sayıda olmasından ziyade operasyonel birliklerin (polis-asker demeden) belki tek tip mühimmat olması adına 5.56 seçildiğini ama bu seçimin daha çok operasyonel gereksinimlerle yapıldığını düşünüyorum.Elbette tek silah tek mühimmat idaresi , idamesi ve lojistiği kolay olacaktır ama meselenin bu kadar basit olduğunu düşünmüyorum.

Alıntı

(27-01-2015, 11:40 AM)Harnos demiş ki:
(26-01-2015, 12:52 AM)baris demiş ki: Dediğim gibi, isterse adı "deliklidemiribizicatettik-1911" olsun, önemli olan adam gibi üretimle kaliteli silah üretmek, sonuçta bunlar düğünde değil, vatan savunmasında kullanılacak- her ne kadar ilk parti MKE kapısından manevra mermilerini havaya saydırarak çıksa da-...

Saygılarımla.

Devlet görevlilerinin halkın içinde havaya ateş açması... kekoluk mertebesinde gelinen son nokta.

Özgün değil diyenleri linç ediyorlar youtube da. Ne hainlikleri kalmış ne yunanlı oluşlarıSmile)

Alıntı

2014 mayısında MKE üretimi 200 adetlik ilk deneme kafilesi verildi TSK ya . 2015 te MKE ile 20.000 KALE ile 15.000 lik üretim anlaşmaları yapıldı . Firmalar üretim hatlarını ikmal ve diğer lojistiği kurma aşamasındalar . Sn. madenci08 in ifade ettiği gibi 2016 içinde seri üretim başlayacak. Bütçeleri onaylandı .

Alıntı: .Elbette tek silah tek mühimmat idaresi , idamesi ve lojistiği kolay olacaktır .

Malesef TSK mühimmat standartı açısından tam bir çorbadır. 5 değişik fişek yaygın şekilde tüfeklerde ve makineli tüfeklerde kullanıyor.

7.62x51mm: G-3, MG-3 MT , M240 MT ,JNG-90 .....
5.56x45mm : Hk-33 , FN minimi MT, Hk-23 MT, M-4, M16 , ......
7.62x63mm : A4 /A6 MT ( ABD menşeli tanklarda topa paralel silahtır )
7.62x39mm : AK-47 (keleş)
7.62x54R : PKM MT ve SVD ( kanas ) tüfeği.

Tüfek ve tabanca çeşitliği ise çorba ötesi. 8 çeşit Makinalı tüfek hizmettedir .

Alıntı

[Resim: asd1sdqg4.png]

Birçok ekipmanla beraber bu tüfek uzun yıllar serviste kalır..Kale kalıp ile üretilecek olan sayının en azından rekabet anlayışınıda beraberinde getireceğini umuyorum..Milli makineli tüfek tasarımından sonrada mühimmat olarak 7,62 ve 5,56 çaplarının yerine oturacağını tahmin ediyorum.Bununla birlikte 5,56 tüfek çalışmalarıda devam ediyor...

[Resim: 14t5zps.jpg]

Alıntı

Buda hk g 28 e karşı mpt full version... Sleepy

[Resim: 1KmkM_1458203116_039.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hllocl
Sn.istihakamcı,

Geçen yaz uzak bir galakside benzer bir H&K G28, Schmidt-Bender PMII, Aimpoint Micro T2 kombinasyonunu deneme fırsatımız olmuştu. 200 m üstü sabit göğüs kütle hedefleri PMII ile, 200 altı göğüs kütle popper hedefleri ise Micro T2 ile angaje etme çalışması yapılmış, oldukça pratik ve etkili bir kombinasyon olduğu kanaati edinilmişti. O kombinasyonda da red dot benzer bir şekilde monte edilmişti. Ancak orada da 3GUN' cılarınkine benzer açılı ko-aksiyel bir red dot montajının daha pratik ve sağlıklı olduğu görüşü dile getirilmişti. Haley Strategics ve benzeri montaj çözümleri üreten firmaların ürünlerini incelemenizi tavsiye ederim;

http://www.haleystrategic.com/weapon-acc...tion-tools

Önümüzdeki ay MKEK' ye bir miktar Micro T2 teslim edeceğiz, bu nişangahları kurum özellikle istemediği halde özellikle üç farklı yükseklikte montaj hamili ile sipariş etmiştik, bu görseli paylaştığınız iyi oldu, madem akıllarında bu tür kombinasyonlar da var, nişangahları teslim ederken fikir vermesi açısından elimdeki Haley montaj hamillerinden birisini de fabrikaya teslim edeyim.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sn. Lupus üzülerek söylemem gerekir ki tüfekle ilgili gelişmeleri yabancı forumlardan takip ediyorum.Sizde takdir edersiniz ki ve tabiki de sizi kıskanarak söylüyorum kullanma fırsatınız olan H&K G28 marksman tüfek olarak özelleştirilmiş bir platformdur hasebiyle yazıyorum .MKE nin sizinde söz ettiğiniz gibi akıllarında olan şey böyle bir tüfekse inanın fikirlerinize çok daha fazla ihtiyaçları var.Bunu şunu için söylüyorum namlu boyundan tetik hassasiyetine optiklerinden montaj aparatlarına kadar kanaatimce daha spesifik bir tüfek olması gerekir.Sizin gayet centilmence yaklaştığınız bu duruma ben avam olarak tabirimi mazur görün ''piyade tüfeğine dürbün takılmakla bu işlerin olmadığının'' MKE ye hatırlatılması ve fikir verilmesi konusunda kesinlikle ihtiyaçlarının olduğu söyleyebilirim.Umarım bu yeni kombinasyonlarda fikir ve deneyimlerinize açık olur ve gerekli değeri verirler..
Saygılarımla

Alıntı

Sayın arkadaşlar

Benim fikrim şu; MPT-76, HK417 nin biçimsiz bir kopyası. Biraz daha traşlanabilirdi ve ağırlığı da düşürülebilirdi, MPT-76 nın

Ağırlıkları
MPT-76: yaklaşık olarak 4,3 kg
HK 417: yaklaşık olarak 3,7 kg(saldırı modeli olanı)

Alıntı

Arkadaşlar adamlar ambargo uygulamaktan bahsediyorlar.Keşke askerlerimizin çoğunluğunda MPT-76 olsaydı.Kullanıldıkça geri bildirimlerle dahada güzel olacağını ümid ediyorum.
Saygılarımla

Alıntı

Özel birlik ve birimler ve yer yer tahsis edilen AK47' ler haricinde TSK en son ne zaman askere ithal piyade tüfeği tahsis etti Sn.Turkmen?.. Halihazırda TSK' da en yaygın olarak kullanılan hangi piyade tüfekleri ithal ve ihtimali bir amborgo uygulamasından etkilenme durumu var?

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Turkmen, Sabri, alpago, bilhan, xeorx

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi