Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Milli özgün tüfek MPT76 - HK417 karşılaştırması
(29-01-2015, 12:09 PM)lupus demiş ki: Yeteri kadar zorlarsanız pert edemeyeceğiniz silah yoktur...Smile

Bu konuda yardımcı olabilirim.

Her türlü ateşli silahlarınız, bıçaklarınız, otomobil, kamyonet ve arazi araçlarınız itinayla...

Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır!

Alıntı

Sarjör önündeki rampa özgün değilmiş ya da bizden kopyalamışlar.

[Resim: Ut55o9Z.jpg]

[Resim: sf_zh-05.jpg?itok=tmyQ2ujs]

İleride çok büyük proje ilen geri döneceğim.Bekleyin Anacığım. Big Grin

Alıntı

Peretta ARX 160' da da söküleybıl takılaleybıl el yerleştirme rampası mevcut...

Ama kim kimden afurdu bilemem...Smile

Alıntı

(27-01-2015, 03:31 PM)madenci08 demiş ki: Özgün olabilmek bence tamamen bir konsept meselesi.Özgün bir savaş konseptiniz varsa ona uygun özgün fikirlerde üretirsiniz yoksa başka konseptlere uyan fikirleri benimser ve o fikirlerle özgün olmayan şeyler üretirsiniz.

MKE dediğimiz kurumda yaklaşık 5500 kişi çalışıyor. En son üretilen JNG-90 harici hiçbir ürünün üretim lisansı kendine ait değil. Hiçbir özgün üretimi yok. Düpedüz kokuşmuş hımbıl asalak bir kurum .

Mesela tankların anti-zırh mermisi olan sabotlu dartlar bile ithal geliyor. 90mm 105mm ve de en son ALTaY tankının ın mermisi 120mm ler hepsi ithal.

Yine Singapurdan 155mm panter çekili obüs topu lisansi alındı dünya bedelle .Özgün ürün geyiği her zamanki gibi sallamasyon.
Ama TSK topu beğenmedi. 42 toptan sonra üretim iptal edildi. Güya 300-400 adet dendi. Traş.

Amerikalıların 1919 dan beri ürettiği M2HB 12.7mm makinalı topu 2013 te kopya ettiler. Dedilerki alakası yok özgün ürün. Duyduğum kadarıyla TSK ilgi göstermemiş.

MKE aşırı düzeyde içi boş zarar eden tembel miskin ve tuhaf rezil bir kurumdur.

İnşallah forumlar vesilesiyle birilerinin kulağına kar suyu kaçar.

Alıntı

Sn musti267 ben genel bir düşünce olarak yazdım.Mkek özelinde yazmadım.Malesef kamu iktisadi teşekkülleri (kit) hepsi böyle.Bir iş yaptırabilmek ne mümkün.Yok şimdi çay vaktimiz , yemeğe 20 dakika kalmış bu zaten yetişmez öğlene yapalım böyle uzar gider.Eski ustalar (şimdi yazacaklarım her kurumda farklı olabilir ) 2800-2900 tl maaş alır yeni işçiler 1700-1900 civarı maaş alır.8-4 haftanın altı günü çalışırlar mühendisler ise 8-5 haftada 5 gün çalışır.Cumartesi günü işçinin başında sadece tekniker veya nöbetçi memur/mühendis vardır veya yoktur.Saymaya kalkarsak...

Ben mpt hikayesinin başladığı tarihi unuttum bugünün tarihini biliyorum ve neredeyse 7-8 sene oldu.Bugün nedense Radomdan gidiyorum öyle devam edelim.Bu adamlar önce Alman sonra Sovyet işgaline uğradılar.İkinci dünya savaşı öncesinde özgün bir silah üretebilecek kapasiteleri vardı.Savaş sonrasında tamamen politik nedenlerle sovyet sistemlerini kopyaladılar.Muhtemelen o dönemde bu adamlar da kamu fabrikasıydı.Sovyetlerden sonra bu adamlar batı sistemine entegre olmaya çalıştılar.

Çok basit gibi görülebilir ama eski Doğu Almanların bile sisteme uzun zaman entegre olamadıklarını Almanlar söylüyor.Gurbetçi vatandaşlarımıza sorulabilir.Doksandan sonra doğan çocukların sisteme adaptasyon yaşamadığı anlatılır.

AK bazlı 5.56 mm Berly üreten bu adamlar 2012 yılında kendi geleceğin askeri projesi için MSBS isimli modüler bir piyade silahı için çalışmalar başladılar.Prototipler kısa sürede üretilip basına tanıtıldı.Kısa süre sonra fuarlara katılmaya başladılar.Bir kaç ay önce FB silaha ait bir reklam/tanıtım filmi hazırladı.

http://en.fabrykabroni.pl/?d=105

Sayfanın sonuna doğru adamların basın konferansını nasıl yaptıkları yazıyor.

2013 shotshow

2014 canlı atışlar.

2014 resmi tanıtım videosu.Videoda askerlerin yüzünün kapalı olmasından bunların Polonya özel kuvvetleri (GROM) olduğunu tahmin ediyoruz.Gözümüz ilin valisini , ilçenin kaymakamını , meslek yüksek okulunun müdürünü , araştıma hastanesinin baş hekimini , jandarma alay komutanını , sendika başkanını ve diğer bütün devlet zevalini arıyor ama yok.

Diyeceksiniz ki video aparma artık herkes böyle tanıtım yapıyor.Tamam işte sisteme ayak uydurmuşlar.Diyeceksiniz ki tüfekler başka tüfeklere benziyor.Evet modüler olduğu iddiası ile ortaya çıkan çoğu tüfek artık birbirine benziyor.Belki de kopyadır bilemem.Adamların tarihi iyi gördükleri herşeyi kopyalamakla kurulu.Bizim kılıcı almışlar , hafis süvarilerini bizim akıncılara benzetmeye çalışmışlar vs.

Seri üretime geçmeleri yaklaşık 3 sene...

Ben şimdi buraya neden çıktım , niçin çıktım Big GrinGördünüz , yürüdüm .... Big Grin

Bunları anlatmamın nedeni şu.Dünya da bir sistem var.Eğer oyun değiştirici bir ülke değilseniz dünyaya ayak uydurmalısınız.Ancak oyun değiştirici olursanız dünya size uyum sağlar.Bizimkilerin maalesef anlamayadığı nokta bu kendi eşref vakitlerinde sabit kalmışlar ve dünyanın hala o eski dünya olduğunu düşünüyorlar.

Diyeyim ve maçı izlemeye geçeyim.

Alıntı

Bu arada arkadaşlar wikipedia göre MSBS'nin geçmişi 2007'ye kadar gidiyormuş.FB ile WAT isimli kuruluş kavramsal ve dizayn çalışmalarına 2007'de başlamış.WAT bizim Tübitak tarzı bir şey anladığım kadarıyla.

3 sene değilmiş meğersem tahminim prototipten üretime geçişi yaklaşık 3-4 sene.'014 sonu itibariyle seri üretime geçtiğine göre toplam süre 7 sene.

http://en.wikipedia.org/wiki/MSBS_Radon

Alıntı

Bu kategoride benim beğendiğim.,
Fişek kapasitesi 30 olmakla beraber, 5.56 gibi ufak değil,
7.62x51 gibi büyük olup çok tepip, az fişek kapasiteli de değil.
Buyrun 7.62x39 mm SG 553 R
http://www.swissarms.ch/en/SG_553_R.html

Alıntı

(29-03-2015, 02:11 PM)macmon demiş ki: Bu kategoride benim beğendiğim.,
Fişek kapasitesi 30 olmakla beraber, 5.56 gibi ufak değil,
7.62x51 gibi büyük olup çok tepip, az fişek kapasiteli de değil.
Buyrun 7.62x39 mm SG 553 R
http://www.swissarms.ch/en/SG_553_R.html

Sn macmon linkini verdiğiniz tüfek yalnızca tek bir görev tüfeği.Ecnebilerin dedicated dediği bir işe adanmış/tanımlanmış bir tüfek.Bu tüfeğin kullanımı yalnızca şu şekilde olabilir.Afganistan , Irak ,Lübnan gibi bir coğrafyaya muharip bir birlik gönderirsiniz.Özellikle özel kuvvet personeli gibi uzun zaman izole görev yapacak birliklere mühimmat tedariği yapmak zor olacaktır.Bu lojistik sorunu çözmek için böyle bir silah imal edersiniz.Bu askerlerde bölgede çok blununan 7.62X39 mühimmat ile AK-47 sarjörlerini kullanarak bölgede uzun zamanlı görev yaparlar ve sizde mühimmat ulaştırma sıkıntısı yaşamazsınız.

İkinci bir durum ise Batı'ya entegre olmaya çalışan eski bir Sovyet peyki ülkesisinizdir ve Nato şemsiyesine erken girebilmek için o konsepte alışmaya çalışıyorsunuzdur lakin 5.56'ya hemen geçemezsiniz elinizde milyonlarca 7.62X39 mühimmat var ve ayrıca kendi imkanlarınız bu mühimmatı üretmeye müsait.Bunları ters yüz edip hemen kalibre ve platform değiştiremeyecek pozisyondasınızdır.Bu silahı alır ve geçiş dönemi silahı olarak kullanırsınız.

Üçüncü bir durum ise kendisi tam konumlandıramamış veya hem batı hem doğu silah sistemlerini bir arada kullanan bir ülkeyseniz bu silahı tedark edebilirsiniz.

Modüler mimarili tüfekler ise tamamen farlı bir konu.Burada amaç lojistik maliyetleri düşürmek ve üretim maliyetlerini azaltmaktır.Tüfeğin sadece namlusu mekanizması ve sarjörü değiştirilerek tüfeği keskin nişancı tüfeği , hafif makineli tüfek(lmg)-- 50-75-100 mermilik sarjörler ve dayanıklı namlu takılarak-- , karabina--kısa namlu ile-- , piyade tüfeği -- standart namlu ile-- kullanma şansınız olmakta.Böylece eğitim masraflarınız azalıyor.Tim içerisinde görev elastikiyeti sağlanabiliyor.(timin atış desteğinden sorumlu arkadaş makineli tüfekçi yaralandı herhangi bir avcı eri tüfeği kullanabilir)Aynı mühimmatla çok iş aynı silahla çok iş yapılabiliyor.

İki silahın felsefesi biraz farklı anlayacağınız.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
xlcod3r
Iste bu yuzden bur forumu seviyorum. Dogruyu soyleyen bilgili insanlar burada.
Iskembeden sallayan yok.
Utanarak itiraf ediyorum, icerigi ve adi savunma olan bir foruma uyeydim. Cok sukur bana bir iyilik yapip o rezil ortamdan beni kurtardilar.

Unvani MaresalSmile olan Adam diyorki:" Alman askeri G36 ile MPT76 arasinda tercih hakki olsa MPT76 yi secermis.

Bende cevaben:" Sayin Maresal sakin HK417 zannedip tercih etmesin" dedim.

Vay anam vay, hakaretler, fircalar , vatan hainligimiz bile kalmadi.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
xlcod3r
MPT 76 larda son durum nedir? Özellikle doğu da Diyarbakır/Sur ve Diğer çatışma bölgelerinden gelen görüntüleri pek çok kez dikkatlice izlememe rağmen henüz MPT 76 kullanan asker göremedim, sebebi henüz seri üretime geçilmemiş olması mı? yoksa teleskopik dipçikli G3 lerin daha fazla güven vermesi mi??

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi