Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tisaş Zigana ve benzeri modellerinin Emniyet ve İğne Grubu Sökümü
#1
Çok faydalı bir paylaşım, yalnız Zigana T konusu içinde arada kalmış. Ben zor bulduğumdan, arayan rahat bulsun diye ayrı başlık açarak öne çıkarmak istedim.

Sn.alpago ellerinize sağlık..

Saygılarımla
(15-06-2009, 01:28 AM)alpago demiş ki: Arkadaşlar zigana t nın emniyet ve iğne gurubunu söküp temizledim foto larını çekip sizlerle paylaşmak istedim.
1-Silahımızı boşaltıp sahra sökümünü mütakiben iğne ve emniyet gurubunu barındıran kapak takımını sol kısmı yukarı gelecek şekilde yatırıyoruz,mavi kare ile işaretli emniyet mandalının üstündeki pimi aşağı doğru itiyoruz,beraberinde emniyet mandalını yukarı doğru itiyoruz,pimin içinde sertçe ufak bir yay mevcut bu yüzden diğer elimizle fırlayıp kaybolmaya meydan vermeyecek şekilde pimi tutarak sol kısımdaki mandalı ayırıyoruz.
[Resim: Grnt021-1.jpg]

2-Aşagıdaki resimde mavi pim (mavi kare içinde),içindeki yayı(kırmızı kare içinde) görülüyor.Yeşil kare içinde emniyet mandalının üst kapak takımına temas eden yerdeki boya aşınmasını görüyorsunuz.
[Resim: Grnt023.jpg]

3-Diğer yandaki emniyet mandalını hafifçe kendimize dogru çekiyoruz,mandala dikey olarak yerleştirilmiş pimi (mavi yuvarlak içine alınmış olan pimi) dışarı fırlamasına meydan vermeyecek şekilde tutarak emniyeti ve içine yerleştirilmiş dış iğneyi dışarı alıyoruz.
[Resim: Grnt024.jpg]

4-Aşagıdaki resimde emniyet üzerine dikey yerleştirilmiş pimi(mavi yuvarlak içinde)ve dış iğneyi (sarı yuvarlak içinde) görüyorsunuz.
[Resim: Grnt031.jpg]


5-Aşagıdaki resimde silahın sol tarafındaki ilk söktügümüz emniyet mandalını,sabitleyen pim ve yayını (mavi yuvarlak içnde),dikine yerleştirilmiş emniyet blogunun üstündeki sabitleyici pim ve yayını(kırmızı yuvarlak içinde),horozun üstüne vurduğu ilk iğne parçasını(sarı yuvarlak içinde)görüyorsunuz.
[Resim: Grnt025-1.jpg]

6-Aşagıdaki resimde beyaz yuvarlak içine alınmış kapak takımın iç kısmındaki parçaya hafifçe bastırıyoruz,aynı anda sarı çizgiyle işaretlenmiş kısma avcumuzun içini tutarak dışar çıkan asıl iğne ve yayını yakalıyoruz.
[Resim: Grnt026-1.jpg]

7-Aşagıdaki resimde asıl iğne ve yayını (beyaz yuvarlak içinde) görüyorsunuz.İğne temas halinde olduğu yerlerdeki hafif boya açılması dışında iyi durumda,yayda herhani bir deformasyon gözlemedim.Yeşil yuvarlak içindeki parça iğne ve yayı dışarı alırken kapak takımı içinde üzerine baskı uyguladığımız parça ve yayın dışardaki hali.
[Resim: Grnt028.jpg]

8-Aşagıda yine parçaların genel görünümü ve üst kapak takımın boşaltılmış hali görülüyor.
[Resim: Grnt029.jpg]

9_Parçalar söküm sırasının tersi takip edilerek toplanıyor.emniyet mandalı üzerindeki pimler birbirine benziyor ve karıştırmanız kuvvetle muhtemel,ucu düz olan pim silah karşya doğru tutlduğunda sol taraftan geçen pim(ilk söktüğüz pim). ucu yuvarlak olan pim ise sağ taraftan emniyete dik sabitlenen pim (ikinci pim).Söküm esnasında pimlerin ve yayların fırlayacağını unutmayarak elinizle diğer taraftan tutmayı unutmayınız.

Genel olarak iğne ve yayında,emniyet tertibatında metal üzerinde sıyırma gözlemlemedim,temaslardan kaynaklı boya sıyrılması mevcut,ama kapak takımı üzerindeki emniyetleri hiç ama hiç sevmediğimi erişimin zor olduğunu ve emniyet mandalları tam oturuncaya kadar epeyce sert olduklarınıda belirtmeliyim.Umarım merak eden arkadaşlara yardımı olur, iğne vaya yay kırımında yedek parça teğmin ederek kendileri değişim yapabilirler.(15 gün sonra elveda ziganaSmile ).
Saygılar.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi