Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forumda GPS BACKTRACK kullanan üyemiz var mı ?
Kırsalda kaybolmamak , Birbirine benzeyen araziyi , karıştırma durumda , farklı bir yöne gitmemek , zifiri karanlıkta ve sisli ortamda ( Hadi biraz da abartayım ) , tipi ve kum fırtınası gibi yön tayinini imkansız kılan olumsuz hava koşullarında , geri dönüş yolunu bulabilmek için , bir süredir Gps Backtrack alma gibi bir niyetim var. Su geçirmemezlik , Düşük hata payı derken , piyasada birbirine benzeyen ama birbirinden oldukça farklı fiyatlarda satılan Gps Backtrack markaları mevcut.

[Resim: rm05n7.png]

Kullancısı varsa , Uzun pil ömrü ve güvenilirlik bakımından hangi marka ve modeli tavsiye edebilir ?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ransin
Sn Cömert,

Bende bushnell'in linkteki ürünü var. Alalı üç sene veya daha fazla oldu hatırlamıyorum.Çok sık kullanmadım ama tavsiye ederim.

Pil sorun olmadı bittiğini hatırlamıyorum, zaten sürekli açık tutmaya gerek olmuyor. Kullanımı çok kolay pratik ve uyduları yakalaması çok hızlı bir ürün.

http://www. Hilalav/default.asp?git=9&urun=2927#.VLwHB4vMTIU

Alıntı

Merhabalar;
Magellan Explorist 610 el tipi kullanıyorum.
Hafif kullanışlı yönden sapma , yanlış yön alarmlı. Video , müzik oynatabilme resim çekme özellikleri var.
Türkiye deniz ve kara haritası yüklü şekilde geliyor. 1400 tl gibi bir fiyata almıştım ava giderken kullandım ve gayet güzel çalışıyor.2 adet kalem pille çalışıyor ayrıca bilgisayar üzerinden cihazın gittiği yeri takip edebiliyorsunuz.Cihazın pili bitmiş olsa dahi en son sinyal aldığı yeri enlem boylam olarak ve yaklaşık adres olarak belirtiyor.
Saygılarımla

Alıntı

Ben oldukça kullanıyorum, açıkçası çoğu yerde çevreyi öğrenip dönmek daha hızlı ve kolay geliyor, ama gece dönüşlerde ve siste GPS işe yarıyor. Kum fırtınasında yaramıyor, aklınızda olsun, demir oksitli kum göğü kaplayınca hiçbir uydu cihazı çalışmıyor...

Bu tür GPS'lerde kral Garmin 101'dir, şimdi daha da miniği 301 var.
Ecnebi ordularda standart geliyor artık, o kadar güvenilir.

Bakınız:
[Resim: 1272527447_24644.jpg]
http://www.backpackinglight.com/cgi-bin/...startat=40

Alıntı

Tipik bir Türkiye klasiği olay yaşıyorum. Busnell'in bu ürünü hiç bir yerde yok. Busnell'in ithalatcısı ile görüştüm. Bürokratik engel ve uygulamalardan dolayı uzun süredir bu tarz ürünleri getiremiyorlarmış. Nerdeyse her firmanın satış sitesinde göründüğü halde , stoklarında bulunmuyor.

Ya sayın Barış beyin tavsiyesine uyup Garmin çeşitlere yöneceğim , Ya da Sayın Harun beyin , bu tarzda bir ürünü satmasını bekleyeceğim. Harun bey bu tarzda bir ürün getirtirse , elbette kendisinden almaktan memnun olurum.
.
Not : Harun beye önemle duyurulur.

Alıntı

Magellan Explorist 610 GPS ile bağlantı kesilen durumda katledilen noktaları pusulasına aktararak geri dönüş yolunda kaybolma ve zorunlu konaklama durumlarını en aza indiriyor. Abd özel kuvvetlerinde görevli askerler bu cihazın benzer özelliklerini barındıran başka bir cihazı kullanıyor. Kullanılan cihazda tek fark cihazın pil ile değil güneş veya gün ışığından yararlanılarak şarj edilmesi. Sürekli kullanım durumunda gün ışığı yok ise cihazın ömrü 12 saat gidebiliyor. Cihazın en güzel özelliği ise deniz ve kara haritasında tüm noktaları bire bir gösteriyor olması
Dağ tepe uçurum hepsini gösterebiliyor.

Alıntı

Sayın comert bir çok çulluk avcısının boynunda görebileceğiniz Bushnell backtrack'ı 4 senedir orman avlarımda kullanıyorum hemen hemen her hafta bazen haftada 2 kere...
http://www.armer.com.tr/asp/product/3745...CK-GRI-GPS

Arabayı bıraktığım yerden sık ormanda ortalama 5 km. kadarlık bir mesafeden geri dönmemi her seferinde sağladı. 2 adet kaliteli kalem pille bir av sezonunu çok rahat çıkarıyor. 3 tane nokta belirleme özelliği var ve bu benim için yeterli. Şimdiye kadar denediğim en zor koşul kar fırtınası ve sis oldu; Hiç bir sıkıntı çıkarmadan arabanın yanına dönmemi sağladı. Çok şükür memleketim henüz kum fırtınası oluşturacak kadar vahim durumda değil de böyle bir deneme yapmak zorunda kalmadım. Ayrıca sürekli boynumda ve gömleğin içinde durduğu için ter sayesinde fazlaca nem testini de başarıyla geçti.

Tek sıkıntılı tarafı bir kaç gün yatırıp ava gittiğinizde uyduya bağlanması 8-10 dakikayı buluyor. Ben de çözümü meraya yaklaşırken açmakta buldum. Daha sonra açtığınızda uyduya 1 dakika içinde bağlanıyor.

Saygılar.

Alıntı

Antalyada kaybolan 3 öğrencinin olayında, bu tür bir cihazın önemi dahada anlaşılır hale geliyor. Sadece avcılıkta değil , nerdeyse tüm outdoor aktivitelerinde fayda sağlayacak bir ürün.

Dahili pil olayına sıcak bakmıyorum. 12 saat kullanım ömrüyle başlar , Kullandıkça zamanla 15 dakikada kapanır. Benzinlik , market veya bakkallardan tedarik edilecek kalem pillerle çalışabimesi önemli. Sırf bu dahili pil meselesinden çok naviasyon cihazını çöpe attım.

Sayın Barış'ın dikkat çekmesi üzerine Garmine yoğunlaştım ama Bu markada da benzeri sorunlar var. Satıcıların web sayfasında göründüğü halde stoğunda yok.
yurtdışından alınsa gümrükte sorun yaşanıp yaşanmayacağı belli değil. Garminin Foretrex 401 modeli , askeri ekipman gibi ordularca kullanılıyor ama ülkemizde bulmak zor.

Yerli uydu alıcısı üreticisi Next firması da iki backtrack modeli yapmış , Ama tahminimce talep görmediğinden üretimi durdurulmuş. Artık İstanbul içinde bile kaybolmaya başladığımdan , Kalem pille çalışan , el tipi bir garmin navigasyonun hem şehir , hemde topografya haritalarının kombinasyonunu araştırıyorum.

Alıntı

(20-01-2015, 12:57 PM)comert demiş ki: Antalyada kaybolan 3 öğrencinin olayında, bu tür bir cihazın önemi dahada anlaşılır hale geliyor. Sadece avcılıkta değil , nerdeyse tüm outdoor aktivitelerinde fayda sağlayacak bir ürün.

Dahili pil olayına sıcak bakmıyorum. 12 saat kullanım ömrüyle başlar , Kullandıkça zamanla 15 dakikada kapanır. Benzinlik , market veya bakkallardan tedarik edilecek kalem pillerle çalışabimesi önemli. Sırf bu dahili pil meselesinden çok naviasyon cihazını çöpe attım.

Sayın Barış'ın dikkat çekmesi üzerine Garmine yoğunlaştım ama Bu markada da benzeri sorunlar var. Satıcıların web sayfasında göründüğü halde stoğunda yok.
yurtdışından alınsa gümrükte sorun yaşanıp yaşanmayacağı belli değil. Garminin Foretrex 401 modeli , askeri ekipman gibi ordularca kullanılıyor ama ülkemizde bulmak zor.

Yerli uydu alıcısı üreticisi Next firması da iki backtrack modeli yapmış , Ama tahminimce talep görmediğinden üretimi durdurulmuş. Artık İstanbul içinde bile kaybolmaya başladığımdan , Kalem pille çalışan , el tipi bir garmin navigasyonun hem şehir , hemde topografya haritalarının kombinasyonunu araştırıyorum.

Brookstone diye bir web sitesi hızlı ve net maliyetli alışveriş imkanı sağlıyordu bu tip cihazlarda US den, ama Garmin 401 için uluslararası gönderi yapamıyoruz dedi Smile 206 Dolaresmiş.

Yurtdışına çıkan bi arkadaştan rica etmek yoluna gitmenizi tavsiye ederim.

Bu arada Leica RangeMaster Son kar tipisinde denedim 500 mt ye kadar çalıştı bilginize.

Saygılar

Tuğrul

Alıntı

500 metre , tipi gibi zor bir hava koşulunda tatminkar bir ölçüm mesafesi gibi geldi. En azından bana göre.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi