Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CANİK TP9 İNCELEME VE ATIŞ
Sn. ombra' nın yüklemesi ile "YENİ MODEL TP9 KLASİK VE TP9 SA" konu başlığında fotoğraflar mevcuttur.
Saygılar

Alıntı

Sayın Atasporları ben msjınızı görene kadar fotoğraf için size yardımcı olmuşlar sanırım. Tabanca konusunda kendi sahip olduğum model harici pek iyi anlamam,umarım sıkıntılarınızı giderecek fikir ve öneriler neticesi çözüme kavuşursunuz.

Yerli üretimler konusunda iki yumurtayı da aynı sepete koymanın doğuracağı risk malum olmuştur herhalde.

Saygılar.

Alıntı

Sn. cnrabt biraz maliyetli de olsa tecrübe ettimiş oldum!...

Alıntı

Gerek Osman Bey' in açtığı konu olması, gerekse sistemin konu açmama izin vermemesi nedeniyle, sorumu buraya eklemeyi uygun gördüm.

Kendisinin üstteki linkte, kısa bir kullanım video' su bulunmakta.
TP9- SFX modeli.
SF modelinin namlu boyu uzatılmış, kompensatörlü bir versiyonu.

Firmanın kendi sitesinde bu model ile alakalı herhangi bir bilgi bulunmadığı gibi,
herhalde yeni bir model olmasından mütevellit,
arama motorunda türkçe kaynaklı bir bilgiye de rastlamadım.

Mke sitesinde ise, sadece iki satır bilgi ve fiyat ibaresi mevcut.
http://www.mkek.gov.tr/tr/SilahSatisUrun...tegori=221

Herhalde video' da Osman Bey' in kullanmış olduğu model, tungsten renkteki versiyonu.
Bu tasarımıyla ve üzerindeki reddot ilavesi ile, oldukça şık ve spor bir görünüm ihtiva ediyor.

Acaba tabancayla alakalı herhangi bir bilgiye sahip olan var mı, sormak istedim.
Tabii Osman Bey' in konu hakkındaki detaylı görüşleri benim için önemli.

Umarım yakın zamanda, bu tabancayı kendi kanalında uzun uzadıya inceler.

Aklıma gelmişken, kendi kanalındaki inceleme videolarını büyük bir keyifle izlediğimi belirtmeden geçemeyeceğim.
Emeğinize sağlık.

Alıntı

Sn. Fotografci  Tp9 sfx modeli silahta bahsettiğiniz delikler kompensatör değil namlu boyu uzamasından kaynaklanan ağırlığı azaltmak maksadıyla açılmış deliklerdir. Sn. Osman Ortaç üstadım aşağıdaki videoda söz konusu modeli sf modeli ile kıyaslayarak açıklık getirmiştir. Saygılarımla.

Alıntı

Merhabalar,
Forumda ve internette Tek Hareket / Çift Hareket özelliğini çok araştırdım fakat net bir bilgiye ulaşamadım bu konu hakkında anlaşılır bir şekilde bilgi verebilecek bir arkadaşımız var mıdır ? Hatta bununla alakalı net bir bilgi içeren konu açılması çok hayırlı olur diye düşünüyorum.

Alıntı

Sn. dgkndmr,

Bahsettiğiniz konuda forumda oldukça detaylı bilgiler mevcut. Siz bulamamış olmalısınız. Ama yine de kısaca bir bilgi vermek gerekirse;

Çift hareket, tabancanın atım yatağında mermi var iken, ki bunu yapmanın tek yolu sürgüyü manipule ederek silahı kurmaktır, eğer tabancada decocker var ise decocker yardımıyla yok ise tabancanın horozunu el ile sağlam bir şekilde tutarak tetik düşürüp kontrollü bir şekilde horozu saldığınızda tabancanızın horozu inik ancak atım yatağında atışa hazır bekleyen bir mermi olur. İşte bu noktadan sonra tetiği ezmeye başladığınızda tetik horozu kaldırıyor ve akabinde horoz düşerek ateşleme gerçekleşiyor ise çift hareket çalışabilen bir tabancayı elinizde tutuyorsunuz demektir. Not olarak, bazı tabancalarda emniyet manivelası decocker görevi görür. Emniyeti kapattığınızda horoz güvenli olarak düşer. Çift hareketli yapılacak atışlarda tetik ağırlığı tek hareketli atışa göre fazladır. Yaklaşık olarak söylemek gerekirse genelde, çift hareketli atışta tetik ağırlığı 4-4.5 kg civarında, tek hareketli atışta ise 2-2.5 kg civarındadır. Yarı otomatik bir tabancada çift hareketli olarak yapılan ilk atıştan sonra tabanca otomatik olarak kurulacak, ikinci atışınız tek hareketli olacaktır. Tek hareketli tetik sistemi ise kurulu olan iğneyi/horozu bırakmak suretiyle ateşleme yapılmasını sağlayan sistemdir. Bu bir kural olmamakla beraber günümüzde çoğunluk olarak SAO yani Single Action Only çalışabilen tabancalar iğne ateşleme sistemine sahip iken DA/SA çalışabilen tabancalar ise genel olarak horozlu ateşleme sistemine sahiptir.

Bilinen aklıma ilk gelen bir kaç modelle örneklemek gerekirse;

SAO - İğne Ateşleme Sistemi:
Glock, Walther PPQ, HS9, Canik TP9 SA/SF
Not: Diğer tabancalardan farklı olarak Glock, atım yatağı dolu iken yarım kurulu olan iğneyi tetik ezilmeye başlandığında bir miktar geriye doğru çektikten sonra iğneyi serbest bırakarak ateşleme gerçekleştirir. Bunun amacı, iğne tetik ezilmeden kurulu vaziyetteyken bir şekilde kurtularak kapsüle vurur ise gerekli enerji toplanamayacağı için patlamayı sağlamamaktır. Kısacası güvenlik tedbiri olarak bu sistem düşünülmüştür.

DA/SA - İğne Ateşleme Sistemi
Canik TP9 V2

SAO - Horozlu Ateşleme Sistemi
Colt, Sig Sauer P210, Browning HP

DA/SA - Horozlu Ateşleme Sistemi
Sig Sauer P226/P229, CZ 75B, Canik neredeyse bütün CZ Klonları

Aklıma gelen ilk ifadelerle bu şekilde açıklayabildim. Başta da söylediğim gibi forumda bu konuyla ilgili benden çok daha profesyonel ve bilgili olan forumdaşlarım tarafından yapılmış paylaşımlar bulunmakta.

Saygılar.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, bilhan, lupus, Ahmet Efe, heisenberg, dgkndmr, husrev, Gazanfer, gunaxe, asuspc, PersonalDefence
Sn.fbalun ,

Detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim,forumda araştırmama rağmen bulamadım hatta hiçbir web sitesinde bulamadım desem yeridir. Eğer bu tarz konular açılmışsa onları da burada paylaşabilir seniz çok memnun olurum çok teşekkür ederim vaktinizi ayırdığınız için.

Saygılar.

Alıntı

Sn. dgkndmr,

Forum üzerindeki arama opsiyonu ile tam olarak istediğiniz sonuca ulaşamadığınız için bu problemi yaşadığınızı düşünüyorum. Forumda arama yapmak hakkında birazdan vereceğim bu bilgi de daha önce paylaşılmış olmasına rağmen hem sizin hem de bilmeyen forumdaşların öğrenmesi için yinelemek isterim; Google üzerinde sadece tabancatufek forumu kapsayan arama gerçekleştirebilir, aradığınız bilgilere ulaşmak için daha sağlıklı bir yol izleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken arama çubuğuna 'çift hareket tek hareket site:tabancatufek.com' yazmaktır. Ben bu şekilde Google üzerinde arama yaptığımda çıkan sonuçlar arasından gözle süzerek şu konu başlığında yazılmış bir mesaja ulaştım mesela;

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...097&page=3

Bu sayfanın 22 numaralı mesajında bir üyemiz, 2010 yılında sizinle aynı soruyu soran bir üyemize, tıpkı benim size verdiğim gibi cevap vermiş, forumda bu bilginin daha önceden de paylaşılmış olduğunu da belirtmiş ve arama yapması gerektiğini söylemiş. 6 sene sonra dejavu olmuş yani Smile

Umarım bu bilgi ve örnek işinize yarar.

Saygılar.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, Yasin06, dgkndmr, bilhan, PersonalDefence

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi