Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Walther P 38 incelemem.
Öncelikle herkese selam ederim

Sizlere paylaşmak istediğim tabancamız Walther P 38.

Walther P38 1938 yılında Alman ordusu için geliştirilen bir tabanca. P38 tabanca Walther kendisi de dahil olmak üzere bir dizi fabrikalar tarafından imal edilmiş . Savaş sonrası Fransa?da Manurhin fabrika tarafından da imal edilmiş.1942 yıllarında artan talep üzerine Mauser ve Spreewerk tarafından da üretilmiş.Araştırmalarımda FN ?nin de belli bir miktar ürettiğini duyunca şaşırmadım değil Smile .Bu firmalar toplamda yaklaşık 1,200,000 adet üretmiş.Çelik ve alüminyum gövdeli olanları mevcut.Bendeki alemenyum Smile .

Bir çok ülke tarafından kullanılmış,kimler mi sayayım.
Almanya,Arjantin,Avusturya,Çad,Şili,Hırvatistan,Finlandiya ,Fransa,Macaristan,İtalya,Lübnan,Makadonya,Monzabik,Norveç,Pakistan,Mozambik,Portekiz,
Güney Afrika,İsveç,Kazakistan.

Değerli bir üstadımdan öğrendiğim ise bu tabancada ilkler mevcut.Namlu kilit sistemi , icra yayı ve milinin konumu .Namlu kilit sistemi Beratta 92 serisi ne yazık ki P 38 den alınmış olduğunu öğrendiğimde şaşırmadım değil.İcra yayı ve mili iki adet ve konumu gövde üzerinde.Diğer yarı otomatiklerde ya namluya sarı vaziyette yada namlunun altında icra mili ile beraber.P 38 ise iki adet icra mili ve yayı olup gövdenin üzerinde sağ ve sol tarafında konuşlandırılmış.

Bendeki araştırmalarıma göre P1 modeli,bir de P4 ?ün kısa namlulu modeli var ki sormayın gitsin. Kunz denk getirebilsem ahhh.

9X19 kalibre haricinde 7.65X25 ve 22Lr kalibreleri de mevcut.Laf aramızda 7,65 parabelluma da ayrı bir hastayım.

P38 Çelik gövdeli olanları 840 gram. Alüminyum gövdeli olanları ise 770 gram.( naylonculara duyurulur Smile ).Namlu uzunluğu ise 125 mm.8 mermi kapasiteli şarjörü mevcut.

İşte tabancamız.

[Resim: New_1_DSC_0021_zpse2c833db.jpg]

[Resim: New_3_New_1_DSC_0020_zpsa3e52856.jpg]

[Resim: New_1_DSC_0022_zps1584dc3a.jpg]

[Resim: New_2_New_1_DSC_0023_zps49ff7a92.jpg]

Alıntı

Namlunun hemen alt tarafında 9 PARA ibaresi ve Kartal amblemi mevcut .Kartal amblemi altında ise N harfi var.

Bu konu hakkında ise Sn.lupus gerekli açıklamayı yapmış.

'' Kartal ve '' N '' harfi ise Bundesadler kartalı olup, silahın nitrosellüloz içerikli barutla doldurulmuş, yüksek basınçlı fişeklerle test edildiğini ve silahın bu dayanım testini geçtiğini belirtir bir damga olup, sürgü, namlu ve gövdeye vurulmaktadır. ''

[Resim: New_1_New_1_New_1_DSC_0023_zpsb2bccda8.jpg]

Ayrıca Bundesadler kartalı ve N harfi kapak takımının sağ tarafında seri numarasının önünde ayrıca mevcut.

[Resim: New_2_New_1_New_1_DSC_0021_zps3e139794.jpg]

Ayrıca sökme mandalı ve horozda ise 4 köşeli yıldıza benzer bir amblem de mevcut.

[Resim: New_2_New_1_DSC_0020_zps12a41313.jpg]

Pek fotoğraf da belli olmasa da arpacıkta 4 rakamı mevcut.

Bu konuda ise Sn.lupus gerekli açıklamaları yapmış.

'' Walther dahil olmak üzere pek çok Alman menşeli tabancanın arpacık veya gezinde benzer rakamlar görebilirsiniz. Fabrikada test atışı yapılırken silahın nişan ve vuruş noktasını istenilen mesafede sıfırlamak için farklı yükseklikte gez ve arpacık kullanımı gerekebilmektedir. Alman üreticiler bu sıfırlama işini pratikleştirmek ve standardize etmek için farklı yüksekliklerdeki gez ve arpacıkları numaralandırarak kodlarlar. ''

[Resim: New_1_New_3_New_1_DSC_0020_zpsec0bc785.jpg]

Alıntı

İşte bahsettiğim icra mil ve yayı. Sökmeye çalışmayın evin içinde mıknatıs ile arar durursunuz

Sol taraf.

[Resim: New_1_New_1_DSC_0024_zpsfcbabb01.jpg]

Sağ taraf.

[Resim: New_1_New_1_DSC_0025_zps212df395.jpg]

Önden görünüşü.

[Resim: New_1_DSC_0026_zps9fd72f06.jpg]

[Resim: New_1_DSC_0027_zps15e37c2f.jpg]

Kapak takımı.

[Resim: New_1_DSC_0028_zps33d153da.jpg]

[Resim: New_1_DSC_0029_zps571211f4.jpg]

Namlu ve namlu kilidi.

[Resim: New_2_New_1_DSC_0030_zps753b55a0.jpg]

[Resim: New_1_New_1_DSC_0030_zpsc14cb97f.jpg]

[Resim: New_1_DSC_0032_zpse1f15b6c.jpg]

Daha ince incelemeleri fırsatım olunca yapıp sizler ile yaplaşacağım.Eksiğim veya yanlışım oldu ise kusuruma bakmayın.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn; SertanY. elinize ve emeğinize sağlık.Artık bu tür güzellikleri ve emek verilerek yapılan çalışmaları nadir olarak görüyoruz.Saygılarımla

Alıntı

Sn.Sertany eldivenli falan sanki bir doktorun hastasını ameliyat eder gibi incelemiş siniz , elinize sağlık.

Alıntı

Sayın Sertan Y.
Yine bir ilk, yine güzel ve detaylı bir inceleme. Elinize sağlık.
Namlu kilit ve sürgü üzerindeki emniyet sistemi başta Beretta olmak üzere birçok tabancaya örnek olmuş, halkımızca Gestapo, hatta Göztepe diye adlandırılmış bir efsane.
İzninizle bir ilave de ben yapayım, kovan çekme tırnağı solda olan bildiğim tek tabanca.
Tekrar teşekkürler.
Saygılar.
Osman

Alıntı

(10-01-2015, 06:49 AM)ORTAÇ demiş ki: İzninizle bir ilave de ben yapayım, kovan çekme tırnağı solda olan bildiğim tek tabanca.

Sn. ORTAÇ,

Üstadım yanlış bilmiyorsam Walther' in P5 modelinde de tırnak sol tarafta yer alıyor.

Saygılarımla...

[Resim: WaltherP5.jpg]

Alıntı

Yakında bunlardan daha çok görürüz, Alamanya peşmergeye 30.000 tane dağıtıyor da...

Alıntı

(10-01-2015, 12:37 PM)Kirac Ata demiş ki:
(10-01-2015, 06:49 AM)ORTAÇ demiş ki: İzninizle bir ilave de ben yapayım, kovan çekme tırnağı solda olan bildiğim tek tabanca.

Sn. ORTAÇ,

Üstadım yanlış bilmiyorsam Walther' in P5 modelinde de tırnak sol tarafta yer alıyor.

Saygılarımla...

[Resim: WaltherP5.jpg]

Bu resimde tırnak yukarıda imiş gibi görünüyor. Smile

Alıntı

Güzel bir silah...

Merak ettiğim bir şey var; P38' lerin altı aliminyum olanları kırıma uğruyor diye bir söylenti var. Ben kırıma uğruyanı görmedim. Bildiğim bir iki kişide var, bu şahıslar çok atış yaparlar, kırım olsa kesin onların elinde kırılırdı herhalde. Bu modelin kırıma uğrama riski gerçekten var mı? Varsa ise çoğu kırım görüyor mu, yoksa çok az bir ihtimal mi? Belki de bu söylenti bir şehir efsanesidir.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi