Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VİCTORİNOX SURVİVAL KİT
Üstadlar,

Öncelikle hepinizin yeni yılını kutlarım..Gündelik olarak iş hayatında evrak çantası gündelik hayatta ise genellikle el çantası taşımaktayım..

Bu çantalar içerisinde victorinox survival kit taşımaya karar verdim..
http://www.hemen.com.tr/victorinox-caki-...2/u/180662

Ürün yukardakidir.Lakin tarafımın victorinox swisschampa sahip olmam ve ilgili kitin çok pahalı olması sebebiyle bu kiti kendim oluşturacağım...

Yardımlarınızı bekliyorum...

ÇANTA;
En önemlisi bu;
Öncelikle bu materyalleri içine alabileceK minumumda bir çanta veya kılıf arıyorum..Özellikle şık olmasını istiyorum..Çünkü çantamda kalemden telefona tesbihden çakmağa biraz şık tercihlerim var.Bu çanta ya da kılıf için nasıl bir şey alabilirim maxpedition modelleri uygun mudur?
Resimlerden bakıyorum o yüzden kullanan varsa tavsiyelere açığım tabi ki çantamda bu kitin haricinde birçok şey olduğundan kitin çantasının mümkün olduğunca küçük olması gerekiyor.
Maxpedition un hangi küçük modeli bu eşyaları alabilir

FENER;
El feneri olarak fenix e 05 fenerim var anahtarlığıma takılıydı şimdi kitin içine koyacağım..Aslında kitin içinde yer alan soliter fenerim var ama fenerin sarı ışık olması sebebiyle aydınlatma gücü çok az

ÇAKI;
Kitin orjinalinde yer alan çakı bende mevcut ekstra bir bıcak koymayacağım zaten günlük spyderco delica 4 taşıyorum şehir dışında bir de leatherman wave ekleniyor zaten taşımama..

İP;
Kitin orjinalinde naylon ip olarak geçiyor..bende bu ipi bulamadığımdan tesbih ipi ekleyeceğim kite zaten çok sağlam bir ipe gerek yok

TARAK;
Kitte yer almasına karşın tarak kullanmadığımdan kite tarak koymayacağım

MİSİNA;
Bulunduğum şehirde deniz olmadığından kite bu ürünü koymayacağım

KURŞUN KALEM;
İkeadan aldığım küçük kurşun kalemden koyacağım

ADRES VE NOT KAĞIDI;
Adres olarak kullanmayacağım lakin not olarak bir iki tane küçük kağıt koyacağım

KANCALI İĞNE;
Sanırım bu bildiğumiz çengelli iğnelerden iki adet koyacağım

KİBRİT;
Kibrit yerine bir adet bic çakmak koyacağım zippo nun ya taşı biter ya çarkı bozulur ya gazı biter.

BİLEY TAŞI;
Biley taşım yok victorinox un biley kaleminden var kite sığdıramam büyük ihtimalle sizce biley taşı gerekli midir?

YANSITICI AYNA:
Bu aynadan bulamadım nereden temin edebilirim yakında bir Ankara seyahatim olacak bulabileceğim bir yer var mı?Yoksa normal bir ayna koyacağım

PUSULA İLE SU TERAZİSİ,CETVEL:
Ne yazik ki bu ürüne sahip değilim bunu da nereden bulabilirim..Pusulaya bakmayı zaten tam bilmem ayrıca 5 TL ye satılan pusula iş görür mü ve gerekli midir? Cetvel olarak ikeadan aldığım kağıt cetvellerden var sizce koymalı mıyım? Su terazisinden de anlamam

YARA BANDI;
Yara bandı koyacağım

DÜDÜK;
Kitteki incelikte bir düdük nereden bulabilirim...Düdüğün önemini depremde anladık..Bence kritik bir malzeme ama şık ve ince bir düdük istiyorum

İlgili kite koyabileceğim başkaca kritik bir malzeme var mıdır?

Yardımlarınız ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim.
Saygıyla

Alıntı

Sn.victorinox,
İlginizi çekebilir.Saygılar.
Engin
http://www.anadoluavmarketi.com/kategori...nleri/661/

Alıntı

Sn. victorinox,
Bileme için Lansky Quickfix cep tipi biley önerebilirim. Oldukça küçük ve iş görüyor.
Cetvel ise harita üzerinde yön bulmak ve mesafe hesaplamak için, su terazisi ise genellikle tırmanma veya arazi eğimi için kullanılır. Benim gördüğüm; kit içinde bulunan cetvelin üzerinde, pusula - büyüteç - termometre var.

Alıntı

(06-01-2015, 01:42 AM)victorinox demiş ki: ÇANTA;
En önemlisi bu;
Öncelikle bu materyalleri içine alabileceK minumumda bir çanta veya kılıf arıyorum..Özellikle şık olmasını istiyorum..

Çantanın "şık" olması son isterdir. Küçük olması makul istektir. Asıl olan koruyucu ve mümkünse su geçirmez olmasıdır.

(06-01-2015, 01:42 AM)victorinox demiş ki: FENER;
El feneri olarak fenix e 05 fenerim var anahtarlığıma takılıydı şimdi kitin içine koyacağım..Aslında kitin içinde yer alan soliter fenerim var ama fenerin sarı ışık olması sebebiyle aydınlatma gücü çok az

Yedek pilsiz fener işe yaramaz. Özellikle fenerin yüksek, düşük ışık ve mümkünse strobe (çakar) modları olanını seçmelisiniz. Güçlü strobe varsa sinyal aynasına ihtiyacınız kalmaz.

(06-01-2015, 01:42 AM)victorinox demiş ki: İP;
Kitin orjinalinde naylon ip olarak geçiyor..bende bu ipi bulamadığımdan tesbih ipi ekleyeceğim kite zaten çok sağlam bir ipe gerek yok.

Büyük hata. İpsiz hayatta kalma kiti olur ama, yanınızda her zaman paracord malzeme taşıyorsanız. Sayın TT'nin yaptığı paracord anahtarlığı söker 3-5 metre paraşüt ipine sahip olursunuz. Doğada "ipsiz-sapsız" kalınmaz.

(06-01-2015, 01:42 AM)victorinox demiş ki: MİSİNA;
Bulunduğum şehirde deniz olmadığından kite bu ürünü koymayacağım

Misina ve olta iğnesi sadece deniz-göl için kullanılmaz. Bizler gibi kurs görmüş olma şansınız yoksa, survival kitaplarını okuyunuz. Misina "ip"tir ve iğne ile birlikte tuzak kurmaktan tutun bazı malzemeleri "dikmeye" birçok işte kullanılır.

(06-01-2015, 01:42 AM)victorinox demiş ki: KURŞUN KALEM;
İkeadan aldığım küçük kurşun kalemden koyacağım

ADRES VE NOT KAĞIDI;
Adres olarak kullanmayacağım lakin not olarak bir iki tane küçük kağıt koyacağım

Teknolojiye dönecekseniz, yanınızdaki akıllı telefon bunun yerini tutar. Ama, bkz en sondaki yorum:

(06-01-2015, 01:42 AM)victorinox demiş ki: KİBRİT;
Kibrit yerine bir adet bic çakmak koyacağım zippo nun ya taşı biter ya çarkı bozulur ya gazı biter.

Survival kibriti kullanmak gerekir. Bakkal kibriti nemlendiğinde bir işe yaramaz. BIC çakmağın Zippo'dan güvenilir olduğunu düşünmüyorum. Zippo bari rüzgarda da yanar. Zippo kullanıyorsanız minik yedek yakıtını da taşırsınız, yakıt ayrıca işe yara.

(06-01-2015, 01:42 AM)victorinox demiş ki: BİLEY TAŞI;
Biley taşım yok victorinox un biley kaleminden var kite sığdıramam büyük ihtimalle sizce biley taşı gerekli midir?

Gerçekten hiç bıçak kullanmamış olduğunuzu düşünmeye başladım. Sizin o Spyderco ile elma dışında üç-beş gerçek kesme işlemi yaptığınızda körelir, artık kesemez hale gelir. Yanınızda mutlaka bir biley aleti olmalıdır. Hatta survival bıçağı dişli (serrated) olmalıdır. Bıçaktaki dişlerin asıl görevi, düz ağız köreldiğinde hala kesim yapabileceğiniz bir bölümün olmasıdır - birçok kişinin düşündüğünün aksine kozmetik, artistik veya testere değildir.

(06-01-2015, 01:42 AM)victorinox demiş ki: YANSITICI AYNA:
Bu aynadan bulamadım nereden temin edebilirim yakında bir Ankara seyahatim olacak bulabileceğim bir yer var mı?Yoksa normal bir ayna koyacağım

Yansıtıcı aynayı koyacaksanız kullanmayı da öğrenmek lazım. Yukarıda belirttiğim gibi günümüz teknolojisinde alternatifi çok. Zaten gece ve bulutlu havada ayna bir işe yaramaz. Günümüz güçlü stroblu LED fenerleri çok daha faydalıdır ve her şartta yarar. Hatta mors ile flaşı ve ekranı yakıp söndüren akıllı telefon yazılımı bile daha iyi "sinyal" verebilir.

(06-01-2015, 01:42 AM)victorinox demiş ki: PUSULA İLE SU TERAZİSİ,CETVEL:
Ne yazik ki bu ürüne sahip değilim bunu da nereden bulabilirim..Pusulaya bakmayı zaten tam bilmem ayrıca 5 TL ye satılan pusula iş görür mü ve gerekli midir? Cetvel olarak ikeadan aldığım kağıt cetvellerden var sizce koymalı mıyım? Su terazisinden de anlamam

Haritasız pusula pek bir işe yaramaz. Dandik pusulaların gösterdiği yönü zaten doğada onlarca yöntemle tespit edebilirsiniz. Harita yoksa cetvele de ihtiyaç yok. Oyunuzu teknolojiden yana kullanıyorsanız, pusula akıllı telefonlarda var. Off-line çalışan harita ve GPS ile yerinizi çok hassas olarak tespit mümkün. Hatta günümüz Türkiye'sinde EDGE ile oldukça ücra yerlerde bile harita üzeri kaba yer tayini yapabiliyorsunuz.

(06-01-2015, 01:42 AM)victorinox demiş ki: YARA BANDI;
Yara bandı koyacağım

Yara bandı, yanınızda kız arkadaşınızla kaybolduysanız, onun uf olan diken sıyrığına iyi gelir. Yanınızda küçük fakat fonksiyonel bir ilk yardım kiti bulundurmak gerekir.

(06-01-2015, 01:42 AM)victorinox demiş ki: DÜDÜK;
Kitteki incelikte bir düdük nereden bulabilirim...Düdüğün önemini depremde anladık..Bence kritik bir malzeme ama şık ve ince bir düdük istiyorum

Sesiniz çıkmayacak derecede bitkin düştüğünüzde neden iyi bir düdük kullanmadığınızı düşünebilirsiniz.

(06-01-2015, 01:42 AM)victorinox demiş ki: İlgili kite koyabileceğim başkaca kritik bir malzeme var mıdır?

Teknoloji kullanacaksanız, en azından bir power-pack / yedek batarya grubu veya güneş enerjili şarj cihazı bulundurmak gerekir.

Ama en önemlisi, yarım yamalak bir "kit" taşıyacaksanız, boşuna onun zahmet etmeyin. Bence taşıdığınıza değecek bir teşkilat olsun.

Alıntı

Sn.Victorinox, maxpedition mini ya da micro edc çanta işinizi görebilir.Önce kitin büyüklüğüne tam olarak karar verip, sonra çanta seçimini yapsanız daha doğru olur.

Saygılar.

Alıntı

Sayın Harun

Yanıtlarınız için ayrı ayrı çok teşekkür ederim..Çok faydalı oldu ve küçük notlar aldım..Uygulamaya koyacağım..
Ben kendimi yanlış anlatmış olabilirim her ne kadar ilgili set survival adında ise de bence survival durumda hiçbir işe yaramayacak nitelikte ben doğa gezilerinde ve ya kamplarda kesinlikle bu ürüne güvenmem...

Sadece günlük hayatta hep yanımda olacak seyler anlamında taşımak istemekteyim bir şehrin göbeğinde survival hale düşmek kaybolmak veya barınak yapmak durumu kanaatimce çok uzak bir durum bu yüzden işe yarayabilecek gerektiğinde kullanabileceğim şeyler kapsamında bu kiti oluşturmak istedim...Bu kit hep yanımda olacak tabi doğada kampta bunlara ilaveten daha sağlam ve yeterli ekipmanları ekleyeceğim örneğin vic. swisschamp ın bir survival çakısı olduğunu söylemek bence çok saçma tabi ki farklı durumda yeterli bir bıçak ve çakı yanına eklenecektir..Düdük açısından doğrudan önerebileceğiniz bir marka ve site var mı? yoksa hakem düdüğü dahi yeterli midir?
Saygıyla

Alıntı

http://www.midwayusa.com/find?userSearchQuery=Whistle

http://www.cabelas.com/catalog/search.cm...l+Products

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi