Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Astra model 600/43 incelemesi
Öncelikle herkese selam ederim.

Astra model 600/43 tabancası hakkında biraz görsel ve tabancalar hususunda uzman olan bir tanıdığımda aldığım bir kaç bilgiyi sizler ile paylaşmak istedim.

Ama Sn.alikozanoglu ' nun önceden paylaşmış olduğu bilgileri de sizler ile paylaşayım.

"Astra, 9 mm, Model 600" aynen 146 mm namlulu abisi "Astra, 9 mm Largo (veya 9mm Bayard), Model 400" gibi sabit namlu ve kilitsiz sürgü ile tamamen fişeğin patlaması sırasındaki basıncını kullanarak çalışan "simple blow back" sistemli bir tabancadır. Kuvvetli icra yayı ve ağırca sürgüsü ile 9x19 (9mm Parabellum) fişeğin gücünü kontrol eder. "Model 1921" olarak da tanınan Model 400 ise yine kilitsiz namlu/sürgü ile çok daha güçlü olan 9 Largo fişeği kontrol eder. Ve, yine 9 mm Steyr, 9 mm Uzun Browning, 9 mm Parabellum, .38 Automatic Colt Pistol fişeklerini de atabilir. Largo, Steyr fişekleri kovan boğazından indekslenirken Parabellum hafif konik kovanının boğaza göre daha büyük çapı olan tabanındaki boşaltma tırnağı yivinden, 9 mm UB ve 38 ACP fişekler se "yarım" tabir edilen tablalarından fişek yatağı ağzına indekslenir. Model 400 Uzun bir süre İspanyol Ordusunun beylik tabancası olmuştur.

7.65mm (.32ACP) ve 9mm KB (.380ACP) fişeklere göre yapılan küçük kardeştir.

Model 600 gizli horozludur fakat "horozlu" bir tipi Model 800 (Condor) numarası ve adıyla satılmıştır.

İspanya'nın Guernica kentindeki Astra tesislerinde üretilen Astra'lar sağlamlıkları ve düzgün işçilikleri ile tanınmışlardı. C-96 Mauser'e benzeyen bazı Astra modelleri de üretilmişti.

"Astra 600, Astra 400'ün 9 x 19 mm Parabellum'a göre kısaltılmış versiyonudur. İspanya'da İkinci Dünya Savaşı süresince (1943-45 arası)Almanya için üretilmiştir. 60,000 tabanca üretilmiş fakat Savaşın sonuna kadar ancak 10,500 'ü teslim edilebilmiştir. Geriye kalan silahlar başta Batı Alman Polisi'ne daha ufak bir miktarı ise Portekiz Bahriyesine satılmıştır. Silah sağlam, yüksek kaliteli ve isabetli atışlı olmasına rağmen kilitsiz çalışma sistemi sebebiyle ağırlığına rağmen sert çarpmalı, bariz bir geri tepmesi vardır. Ağırlığı ve sağlamlığı sebebi ile bazı ülkelerde "Boru Anahtarı" diye de adlandırılmıştır."

Öncelikle bir eksikliğim veya yanlışım olur ise kusuruma bakmayın.Dilimin döndüğü kadarı ile gördüklerimi ve duyduklarımı paylaşacağım.

Silahımız tek hareketli olup komple çeliktir Smile.Gerçekten ilginç bir yapısı var. Mandal, kabza ve şarjör emniyeti mevcut. Dikkatimi çeken bir konu ise ; Mandal emniyeti kapalı iken maniple yapıldığında mandal emniyeti açık konuma geliyor.

Kastamonu ili ve civarında duvar delen lakabı ile anılmakta. Çivi çakmak için çekiç aramanıza gerek yok. Smile. O kadar sağlam diyorlar.

60.000 adet üretildiğini ise konusunda uzman bir arkadaşım ve dostumdan öğrendim.

İşte silahımız.

[Resim: Resim031_zps72fe0358.jpg]

[Resim: New_1_Resim033_zps804f015c.jpg]

[Resim: New_1_Resim032_zpsa543d429.jpg]

[Resim: New_1_Resim043_zps5844055e.jpg]

[Resim: New_1_Resim042_zps3508ba57.jpg]

Kapak takımı ve gövde üzerinde iki adet çizgi mevcut ( sonradan yapılmış olması muhtemel ) .Silahımızı sökmek için bu çizgileri aynı hizaya getirmek gerekiyor.

[Resim: New_1_Resim045_zps6073704c.jpg]

İki çizgiyi birbirine denk getirdikten sonra namluyu çevirdiğimizde , namlu gövdeden kurtuluyor.

[Resim: New_1_Resim046_zps6337a388.jpg]

Namlu gövdeden kurtulduktan sonra kapak takımı sökülüyor.

[Resim: New_1_Resim047_zpsa2877851.jpg]

Kapak takımını söktükten sonra namluyu aksi istikamete çeviriyoruz.

Namlunun uç kısmında yüksük bulunmakta.

[Resim: New_1_Resim048_zpsb5183ca1.jpg]

Namluyu sökebilmemiz için kapak takımının uç kısmında bulunan yüksüğü sökmek gerekmekte.
Yüksüğü sökmek ise sıkıntılı. İkinci bir kişiden yardım almanız gerekir ya da benim gibi elinize 13 lokma anahtarı alıp tek başınıza sökebilirsiniz. Bu da benim bulduğum pratik bir yol.

[Resim: New_1_Resim049_zps298a75eb.jpg]

Lokma anahtarı ile yüksüğü aşağıya doğru bastırıyorsunuz ve yüksüğü sola doğru hafifçe çevirin.Hafif yani çeyrek tur çevirdikten sonra lokma anahtarını çıkarın ve yüksüklerin fırlayıp tavana vurmaması için sıkı tutun. Smile .

[Resim: New_1_Resim050_zps496a3f85.jpg]

İşte icra yayı. Helezon yayı gibi mübarek. Smile .

[Resim: New_1_Resim052_zps9e47795e.jpg]

[Resim: New_1_Resim053_zpsc153ab92.jpg]

İcra yayı kapak ve namlunun boyundan uzun.

[Resim: New_1_Resim056_zps745ef336.jpg]

Bu da namluya yataklık eden ve icra yayının kapak takının içinde kalmasını sağlayan yüksük.

[Resim: New_1_Resim054_zps2efcef3b.jpg]

Yüksük de iki parça halinde.

[Resim: New_1_Resim055_zps6f66544e.jpg]

Bu da silahımızın gövde içinde kalan horozu.

[Resim: New_1_Resim057_zps39012656.jpg]

Silahımızı geri toparlarken yüksüğün iki tırnağı da aynı hizada olması lazım buna dikkat ediniz.

[Resim: New_1_Resim064_zps6f8564d9.jpg]

Tornavida ile gösterdiğim tetikten horoza güç ileten intikal manivelası.

[Resim: New_1_Resim058_zpsf0c24397.jpg]

İntikal manivelasının rengi oksit renginde.

[Resim: New_1_Resim059_zps6b503b7b.jpg]

Alıntı

İşte şarjör sökme mandalı.

[Resim: New_1_Resim061_zpscd7f9f64.jpg]

Bu parça ise şarjör sökme mandalının hemen yanında.Ne işe yaradığı ise ( kendi fikrim ) Silahı düşürmemek yada ikinci bir şahıs tarafından alınmaması için ip veya başka bir materyalin bağlandığı yer diyeyim.

[Resim: New_1_Resim063_zps4d1ff61f.jpg]

Namlu kapak takımın içindeyken bu konumda gövdeye kilitlendiği hali.

[Resim: New_1_Resim068_zps1960a21e.jpg]

Namlu bu duruma ise gövdeden ayrılıp sökülme pozisyonunu alıyor.

[Resim: New_1_Resim069_zpscdc9d5b7.jpg]

Son olarak nişangah tertibatı.

[Resim: New_1_Resim073_zps2de62b9e.jpg]

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ekaynar
Elinize sağlık sn.SertanY, yaklaşık 2 hafta önce tanışma fırsatım olmuştu bu tabancayla. Hakikaten ele alınca "daşşş gibi" diyesin geliyor. Merak edip sürgü sökümünü yapmıştım, dahada ileri gidemedim Smile sizin kadar detaya insem toparlayamazdım. İnip inemeyeceğim de meçhuldü zaten. Tabancanın tetik ile kabze kapağı arasında kalan kısmında T.C.O.M yazılıydı.

Alıntı

Sayın Sertan Y.
Hayırlı olsun, sonunda kavuştunuz. Hakikaten bir kolleksiyon parçası, ayrıca kullanılacak kadar da temiz. Bana 60' lı yıllarda edindiğim Asrta mod 4000' imi anımsattı.
Paylaşım da güzel resimlerle birlikte çok öğretici olmuş.
Bu arada rahmetli Ali Kozanoğlu üstadımızın bilgilerini aktarmanız de çok anlamlı.
Cehalete bürünmüş bir toplumda bilgeliği ile hala aramızda yaşıyor.
Ruhu şad olsun.
Saygılar.
Osman

Alıntı

Babamda vardı emekli olurken Ankara emniyetten almıştı onun ki 7.65 ti tipini görünce bari fransız 10'lusu alsaydın demiştim. Burayı okuyunca fikrim değişmedi değil.

Alıntı

[Resim: th_Astra%20Mod%20600%20%2043_zpsqo4hitjd.mp4]

Alıntı

Sn.SertanY.,

Videoda sanırım sehven tabancada horoz olmadığı, sadece iğneli ateşleme sistemi olduğu söylenmiş...

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ekaynar
Üstadım sehven.

Kayıt yapılırken kendimi rahat hissedemiyorum.Acaba hata yaparmıyım diye.Mazur görün.Horoz içeride hemi de İspanyol horozu Smile.

Alıntı

Kapak takımı ve gövde üzerinde iki adet çizgi mevcut ( sonradan yapılmış olması muhtemel ) .Silahımızı sökmek için bu çizgileri aynı hizaya getirmek gerekiyor.
Hocam aynı sonradan yapılmışa benzeyen ve aynı hizaya getirilip silahı söktüğümüz sonradan yapılmış olması muhtemel çizgiden bizim mod 4000 de de var.Onunda sonradan yapılmış olması muhtemel.Aynı ustanın elinden geçmişler sanırım Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi