Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Canik vs Glock

Köklü bir Firma olabilmek icin kalite STANDARTI olmasi gerek , Canik sayet bunu saglarsa yerli kullanicininda gönlünü calacak gibi . Elin Amerikalisinin gönlünü coktan calmis bile .Bir cok farkli tanitim videosunda yorumlar ve geri bildirimler cogunlukla pozitif ....

Alıntı

Videoda konuya vakıf olmayanların dikkatini çekmeyecek, ancak konuya vakıf kişilerin dikkatini hemen çekecek iki ayrıntı var. Birincisi Glock 17' nin üzerindeki namlunun orijinal fabrika namlusu değil, yan sanayi bir namlu olması. İkincisi ise hedef karton üzerinde asılı iken hemen fark edilen '' keyhole '' şeklindeki vuruş delikleri.

ABD' de Glock' a yan sanayi namlu, fabrika orijinal poligonal profilli namlu ile kurşun çekirdek atmayı onaylamadığı için kurşun çekirdek atmak için takılır. Bir diğer neden de susturucu için ucuna yiv açılmış namlu kullanmaktır.

Hedefte '' Keyhole '' şeklinde delik açılmasının başlıca iki nedeni vardır; 1. Çekirdek hızının çok düşük olması, 2. Çekirdek çapının yiv çapına göre düşük olması.

Videoda Glockla yapılan atışlar esnasında çıkan alev ve şahlanmaya bakılırsa, barut hakkı, dolayısı ile çekirdek hızı da büyük ihtimalle yeterli gibi görülüyor. Bu durumda namlu yiv derinliğine uyumsuz kurşun çekirdekle dolum yapılmış, mükerrer dolum mühimmatla atış yapıldığı aşikar. Çekirdek çapı namlu yiv derinliğine uyumsuz kurşun çekirdekli mühimmatla da vuruş kararlılığı ve dağılım değerlendirmesi yapılamaz.

Atıcı kabza, atış ve şahlanma konforu konusunda istediği tespit ve değerlendirmeyi yapabilir, çünkü bu kişisel özellikler de ilişkili bir durumdur. Sadece tek hareketli bir tetikle, neredeyse sadece çift hareketli sayılabilecek tetik çekişini karşılaştırması de kabul edilebilir, ancak videonun ana temasını oluşturan vuruş kararlılığı karşılaştırması açısından son derece yanlış yönlendirici bir yaklaşım ve değerlendirme yapılmış.

Diğer yandan bu videodaki saçmalık, TP 9 SA ' un gerçekten sağlıklı çalışan, iyi dağılım veren, iyi dayanım özellikleri gösteren, iyi fiyat / fayda oranı ile sunulan, ülkemizde yapılan ihale ve testlerde de Glockla rekabet edebilen tek tabanca olduğu gerçeğini değiştirmez.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, Alphawolf
Teknik aciklamalardan ziyade, resmin genelinde mazisi cok da uzun olmayan, yeni sayilabilecek bir markanin ( Yerli diger markalar icersinde) pozitif yönde sicrayabilmesi, beklentileri karsilayabilmesi, yine sizlerden öğrendiğimiz bilgiler doğrultusunda, yerli yapim namlularin gercekten belli bir kaliteye kavusmus olmasi...Tüm bunlar yerli üretimin iyi bir yolda oldugunun göstergesi .Sarjör üretimi ne derece zorluk teskil eder bilemem, İtalyanlardan sarjör tedarikini belli bir süre sonra kesip, yine o kalitede sarjör üretebilirlerse ne ala...

Alıntı

Sn.kcakkol,

Eğer resmin geneline bakılacaksa, bu video örnek olmamalı, çok daha güzel hazırlanmış, ayakları yere basan argümanların dile getirildiği videolar varken, ne yaptığından kendisinin bile haberi olmayan kişilerin çektiği videoları marka ve ürünlerimize referans gösteremeyiz, sonra işi bilen birisi çıkar mahcup oluruz.

Diğer yandan, Yurt Savunma namlularını MKEK' den yivi seti açılmış olarak alır, modellerine göre kendisi dışını, fişek besleme rampasını ve fişek yatağını işler. MKEK 9 x 19 mm tabanca namlularını yivi seti açılmış ham boru olarak ihaleye çıkarak alır. Benim bildiğim iki menşe ülke Çek Cumhuriyeti ve Polonya' dır.

Bugün için adı sanı bilindik üreticilerden Mec Gar ile çalışmayanlar bellidir. Yerli üreticilerden sadece Sarsılmaz Mec Gar' dan tedarik yapmadan şarjör üretebilecek alt yapıya sahiptir.

Hassasiyet gerektiren pres çelik ve döküm parçaların bir kısmı yurt içinde evsafa uygun olarak üretilemediği için Hindistan' daki bir alt yükleniciden tedarik edilmektedir. Sarsılmaz ve SIG Sauer de tüm iç parçalarını aynı tedarikçiden temin etmektedir.

Sonuç olarak resme son kullanıcı olarak bakmakla, üretici ve tedarikçi açısından bakmak çok farklıdır. Namlu, bazı pres çelik parçalar ve şarjör haznesi, hassas döküm parçalar ve yaylar hala evsafa uygun olarak üretemediğimiz, halihazırdaki durum bu şekilde devam ederse, yakın bir gelecekte de evsafa uygun olarak üretemeyeceğimiz parçalardır. Ancak yine tekrar etmek istiyorum, bunların hiçbirisi, artık yurt dışına satarak ülkemize para kazandırabilecek standartlarda nihai ürün ve marka üretebildiğimiz gerçeğini değiştirmez. Çünkü bugünün dünyasında herkes bu şekilde üretim yapıp, mal satarak para kazanıyor.

Saygılar.

Alıntı

(18-12-2014, 07:28 AM)lupus demiş ki: Sn.kcakkol,

Eğer resmin geneline bakılacaksa, bu video örnek olmamalı, çok daha güzel hazırlanmış, ayakları yere basan argümanların dile getirildiği videolar varken, ne yaptığından kendisinin bile haberi olmayan kişilerin çektiği videoları marka ve ürünlerimize referans gösteremeyiz, sonra işi bilen birisi çıkar mahcup oluruz.

Diğer yandan, Yurt Savunma namlularını MKEK' den yivi seti açılmış olarak alır, modellerine göre kendisi dışını, fişek besleme rampasını ve fişek yatağını işler. MKEK 9 x 19 mm tabanca namlularını yivi seti açılmış ham boru olarak ihaleye çıkarak alır. Benim bildiğim iki menşe ülke Çek Cumhuriyeti ve Polonya' dır.

Bugün için adı sanı bilindik üreticilerden Mec Gar ile çalışmayanlar bellidir. Yerli üreticilerden sadece Sarsılmaz Mec Gar' dan tedarik yapmadan şarjör üretebilecek alt yapıya sahiptir.

Hassasiyet gerektiren pres çelik ve döküm parçaların bir kısmı yurt içinde evsafa uygun olarak üretilemediği için Hindistan' daki bir alt yükleniciden tedarik edilmektedir. Sarsılmaz ve SIG Sauer de tüm iç parçalarını aynı tedarikçiden temin etmektedir.

Sonuç olarak resme son kullanıcı olarak bakmakla, üretici ve tedarikçi açısından bakmak çok farklıdır. Namlu, bazı pres çelik parçalar ve şarjör haznesi, hassas döküm parçalar ve yaylar hala evsafa uygun olarak üretemediğimiz, halihazırdaki durum bu şekilde devam ederse, yakın bir gelecekte de evsafa uygun olarak üretemeyeceğimiz parçalardır. Ancak yine tekrar etmek istiyorum, bunların hiçbirisi, artık yurt dışına satarak ülkemize para kazandırabilecek standartlarda nihai ürün ve marka üretebildiğimiz gerçeğini değiştirmez. Çünkü bugünün dünyasında herkes bu şekilde üretim yapıp, mal satarak para kazanıyor.

Saygılar.

Sn Lupus ,

Affiniza siginarak sayet Türk silah sektöründe üretici konumunda olanlardan herhangi birinde görev almiyor iseniz yazik...Tabii bu benim kanaatim. Bir insan bir konuya bu kadar vakif olur ..

Silah sektörüne yönelik, tabiri caizse igneden iplige kadar bilgiye sahip olmaniz tesadüf olmasa gerek. Bu durum suna benziyor, Smile , biz icli köfte deyip yiyoruz, siz bulgurunun nereden geldigini, etinin dana eti mi, kuzu eti mi olduğunu, hangi baharatin ne kadar atildigini vs vs biliyorsunuz... Silahlar konusunda sizin bilmediginiz birsey var midir diye merak ediyorum..Smile Yanlis anlamayin, size bu konuda sadece saygi duyuyorum, helal olsun ...

Ben namlularin MKEK üretimi oldugunu yine TT' de okudum ya da ben mi yanlis hatirliyorum bilemiyorum, her ne ise, desenize namlular bize ait değil! Cek Cumhuriyeti bir avuc memleket! Senede bir iki defa giderim...Polonya deseniz ekonomik krizden adamlar ne yapacaklarini sasirmis durumdalar...Kendi ülkemin potansiyelini baz aldigimda arada ucurum var! YAZIK ki, ne YAZIK...Aynı kücücük Hollanda' nin cikardigi futbolcular ve sürekli dünya kupalarinda en asagi final oynaması, bizim ise 80 milyonluk nüfustan dogru dürüst bir takim cikaramamamiz gibi...

Bu disa bagimli "daha ucuza kalite" tedarik olayi sirf silah sanayinde yok. Her gün elimden farkli modellere ait, dünyaca kalitesi belli olan, pahada agir bir otomobil markasinin parcalari geciyor kontrolden , inanin %80 'i Alman mali değil. Sektörler farkli olsa da uygulanan strateji ayni ...

Bu video zaten referans teskil edemez, etmemeli de. Lakin memleketin mali bugüne bugün Glockla boy ölcüsmeye kalkiyor, bu videoyu çeken her ne kadar ne yaptigini bilmeyen bir vatandaş da olsa, yine de bir Türk olarak insanin hosuna gidiyor...

Saygilar...

Bir de merak ettim ALLAH muhafaza size bir sey olsa, forumda kim bizi bu derece detaya girip aydınlatacak... Smile

Alıntı

Sn.kcakkol,

Bilmediğimiz ve öğrenmeye ömrümüzün yetmeyeceği o kadar çok şey var ki...Bu iş gerçekten inanılmaz bir derya deniz...

Halihazırda eksikleri olsa da, Yurt Savunma gayet iyi bir yolda. Her ne kadar halihazırda bazı parçaları dışarıdan tedarik ediliyor olsa da, ürettikleri CZ klonları artık gayet rafine modeller. Walther P 99 klonlarının ise kat etmesi gereken daha çok uzun bir yol var. Ama yolun sonunda hem ülkemizdeki bireysel silah kullanıcılarının, hem güvenlik güçlerinin hafif polimer gövdeli tabanca ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek, yurt dışı satışları ile de kendini ispatlamış marka üreticilerin pastalarından da ciddi dilimler kapabilecek rafine modeller ortaya çıkacak.

Videoyu hazırlayan ezmeye gelince, Smile , sırf bizim forumdan o mesafeden gerek TP 9' la, gerekse de Glockla bir şarjör fişekle atış yapıp, her atışta giderek genişleyen tek bir delik açacak yarım düzine adam çıkar...Smile

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alphawolf
Silah kullanmak zevk ama kullandığın silahın ve kağıtların bilen tarafından yorumlanması apayrı bir zevk. Aşağıdaki sahneyi izlediğimde ilk bu forumdaki üstadlar geldi aklıma.

Not: Bizimkilerin hepsi gayet genç ve zinde Wink

Saygılar.

Alıntı

(18-12-2014, 07:33 PM)alpago demiş ki: Silah kullanmak zevk ama kullandığın silahın ve kağıtların bilen tarafından yorumlanması apayrı bir zevk. Aşağıdaki sahneyi izlediğimde ilk bu forumdaki üstadlar geldi aklıma.

Not: Bizimkilerin hepsi gayet genç ve zinde Wink

Saygılar.
Genc ve Zinde olduklarindan süphe yok ....

Alıntı

(18-12-2014, 06:52 PM)lupus demiş ki: Videoyu hazırlayan ezmeye gelince, Smile , sırf bizim forumdan o mesafeden gerek TP 9' la, gerekse de Glockla bir şarjör fişekle atış yapıp, her atışta giderek genişleyen tek bir delik açacak yarım düzine adam çıkar...Smile

Üstadım, elimizden bu geldi. Umarım sizi mahçup etmemişizdir. Smile

Saygılar.

Alıntı

Bir tabancanın vuruş hasssiyeti hakkında konuşacak adamda önce böyle bir bilek, tetik parmağı ve maharet olacak...Thumbs Up

Her eline tabanca geçiren, parmaklarına klavye değen, dili olan adamın görüşüne itibar edilmez...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi