Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
S&W Model 65-5 vs S&W 66-3
Önceden foruma kayıtlı Sn. ceycey adlı üyenin çalışmasıdır. Forumda konuda silinmiş o yüzden tekrardan konu açmak durumunda kaldım.

Arkadaşlar silah piyasasında sıkça rastladığımız 2 revolveri karşılaştırmak istiyorum.
Smith Wesson Model 65-5 ve Model 66-3.
Eksik olan bilgileri arkadaşlarımın tamamlamasını bekliyorum.

[Resim: 1_zpsb56d6e53.png]

Model 65, 1972-2004 yılları arasında çeşitli namlu boylarında üretilmiştir.
En sık rastlananı namlu boyu 3 inç olanıdır.

[Resim: 2_zpsd781546b.png]

Model 66 ise 1970-2005 yılları arasında üretilmiştir.
Ülkemizde en sık rastlanılan versiyonu 2.5 inç namlulu olanıdır.

[Resim: 3_zps66af7a59.png]

Her ikisi de paslanmaz çelikten yapılmış,
6 adet 3.57 magnum mermi kapasiteli,
K gövdeli ve çift hareketli ,
Round Butt, yuvarlak kabza tabanlı revolverlerdir.

[Resim: 4_zpsbd90098c.png]

Alıntı

Model 66-3, 2.5 inç namluya,65-5 ise 3 inç namluya sahiptir.
66'nın namlusu daha etli görünmektedir. Tabancaları ilk görüşte birbirinden ayıran da budur.

[Resim: 5_zpsf91dc6d7.png]

Top kapanınca 66'nın ejektörü ejektör yuvasına girer.
65'in ejektör yuvası yoktur.
Ayrıca 3 inç namlulu 65'in ejektörü bir tam kovan boyu kadardır.
Bu sayede boş kovan tahliyesinde 2.5 inç namlulu 66 'dan biraz daha hızlıdır.

[Resim: 6_zpsd21fd3b5.png]

66-3'de horoz ve tetik beyaz renkte ve krom kaplıdır.
65-5'de ise horoz ve tetik siyah meneviştir.

66'nın gezi ayarlı olup ayrı bir parça halinde takılmaktadır.
65'in gezi sabittir.

[Resim: 7_zpsad7a0079.png]

66-3'ün arpacığında turuncu renkte plastik bir parça vardır.
Nişan alırken büyük kolaylık sağlamaktadır.

[Resim: 8_zpsbf6fbbeb.png]

66'nın nişan hattı 65'e oranla yüksektedir.
Bu da atışı olumlu olarak etkilemektedir.

[Resim: 9_zps8c224716.png]

Alıntı

Tabancalar söküldüğünde iç tasarımın ve mekaniğin aynı olduğunu görüyorsunuz.
Her iki tabancanın parçaları ( gez dışında ) birbirine uymaktadır.
Namlusunun daha kısa olması nedeniyle 66-3'ün etkili mesafesi daha kısa ve çıkış hızı daha düşüktür.
Yine aynı nedenle 65-5'e oranla daha fazla geri tepmektedir.
65-5'in ejektörü mermi kovan boyunda olduğundan, daha çabuk doldurulmakta ve boşaltılabilmektedir.
65-5'in namlu boyunun uzun olması taşımada 66-3'e göre dezavantaj oluşturmaktadır.
Ancak 66-3'ün ayarlı gezinin kılıfa takılma olasılığı bulunduğundan, takılmasını önleyecek kaliteli bir kılıfla taşınmalıdır.
Her iki tabanca da kişisel savunma ve taşıma için idealdir.
Artık birer klasik olmuşlardır.
Benim tercihimi sorarsanız, daha estetik olması nedeniyle 66-3.

[Resim: 10_zps15d14f6d.png]

Alıntı

Bu konuya bir kaç tane güzel resim ekleyelim.

Önce 2.5 inçlik özel bir SW 66-3.

[Resim: 11_zps8afed462.png]

Bu da Türkiye'de pek rastlanmayan 3 inçlik bir 66-2.

[Resim: 12_zps1c78c913.png]

Şimdi de pırıl pırıl bir 65.

[Resim: 13_zps85fc37fe.png]

Alıntı

lupus demiş ki:Bence Model 19 / 66 Combat Magnum tam bir SW klasiği.
İmkanı olan her silahseverde kesinlikle bir tane olması gerektiğine inanıyorum.

'' Combat Magnum, everything you need in a revolver and nothing that you don't ''
'' Combat Magnum, bir revolverde ihtiyacınız olan her şey varken, ihtiyacınız olmayan hiç şey yoktur. ''

Sn.CeyCey, bu arada SW revolveri denilince herkesin aklına kabaca aynı ve birbirinden farklı olmadığı düşünülen platformlar gelmektedir. Ancak bunun hiç de öyle olmadığını, dışarıdan bakıldığında en çok karşılaştırılabilecek iki K gövdeli modeli karşılaştırarak gösterdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim. Ülkemizde beyaz krom yapılmış, sadece .38 Spl kalibre fişek kullanabilen bir Model 10 ile .357 magnum ateşleyebilmek üzere tadil edilmiş bir Model 65 birbirine karıştırabilecek ve bu nedenle de kaptırılabilecek çok kişi olduğuna eminim. Müsait bir zamanınızda, model numaraalrının yazılı olduğu yerlerin, namlularında kalibre yazılarının da göründüğü, kısa bir Model 10 ve Model 65 karşılaştırması yapabilirseniz, bu silahlara meraklı ama ayrıntılarına yabancı pek çok silahsever dostumuzun yararlanabileceği güzel bir arviş yapmış olursunuz.

Saygılar.

Alıntı

Model 66'ların çeşitli namlu boylarında imal edildiğini söylemiştim. Bunlar 2.5,3,4 ve 6 inçtir. Alttaki resim 4 inçlik bir 66-3'e ait.

[Resim: 14_zps54c06e82.png]

Alıntı

birde atis durumunu kiyaslayan olursa guzel olacak

Alıntı

Bu iki tabancanın kabza kavrama yüzeyi ve ebatları, tetik erişim mesafeleri, tetik çekiş mesafeleri ve ağırlıkları birebir aynıdır.

Yarım inç kısa namlusuna rağmen gez arpacık silueti nedeni ile Mod 66 ile puan hedefine daha rahat ve hassas atış yapmak daha kolaydır.

Harp tipi gez arpacığı nedeni ile Mod 65' i kılıftan sıyırıp, yakın mesafe kütle vuruşu yapmak daha kolaydır.

Model 65' in şahlanmasını kontrol etmek daha kolaydır.

Model 65' in bir tam kovan boyu olan tırnak mili nedeni ile boş kovan tahliyesi daha kolay ve hızlıdır.

Cep telefonundan, yurt dışından vs mesaj yazmak yazım ve imla kuralları görmezden gelmek için geçerli bir mazeret değildir...

Alıntı

İyi insan lafının üstüne gelirmiş. Bugün yayınlandı, taze taze:

Alıntı

3 inç namlu bence bu silahlarda çok güzel duruyor. Özellikle 66-2 nin 3 inç namlulusu göze hitap ettiği gibi kovan çıkartmada da sorun olmuyordur.

Videoyu ben daha önceden sanki izlemiştim ama "double action only" ye çevirilmiş "bobbed hammer" toplu tabancanın böylesine güzel ve isabetli atış yapmasını hickok45 dedenin tecrübesine mi bağlamalıyız yoksa bu çekicin kit halinde yanında başka uygulamalar da mı yapılıyor ?

Düşününce eğer yay hafifletildiyse ateşleme sorunları yaşanmaz mı ? Horoz sonradan kesilmiş olsaydı sanıyorum "spurless" diye bahsederdi. Larry amcanın bir güzel videosu var onu da paylaşmak istedim.

Bu arada eskiden bir akrabamda "hammerless" denilen 5 patlar bodyguard modeli vardı ve zor da olsa horozu kurmak için üzerinde bir tırtıktan horoz kurulabiliyordu. Horoz tamamen kapalı idi. Modelini bilemiyorum ama fonksiyon olarak güzel olsa da bence estetik olarak kambur deveye benziyordu.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi