BHP sinekler, balıklar
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BHP sinekler, balıklar
#1
(14-03-2008, 02:41 AM)lupus demiş ki: Arkadaşlar, aşağıdaki resimde kızak üzerinde sırası ile, bir çekiç, bir balık ve bir sinek göreceksiniz. Bunlar değişik zamanlarda, değişik işlemleri ve testleri ifade etmek için kullanılan sanayi kodlarıdır. Dikkat ederseniz çekiç yada tokmak şeklinde olan, kızak gövde ve namluya vurulmuştur. Bu üretim yılına göre değişiklik gösterebilen bir şeydir. Bu nedenle hangisinden, nereye kaç adet vurulduğu değil, bunlardan herhangi birisinin orijinal baskısı olup olmaması önemlidir.Aşağıda, hemen savaş sonrası Fransız ordusu için üretilen bir silahtaki sanayi kodlarını göreceksiniz. Bu silahda balık sadece fişek yatağına vurulmuş olup, resmi çok iyi olmadığından eklemedim.Aşağıdaki sembol ,gene bazı Belçika yapısı eski silahlarda görülebilen, '' Perron '' tabir edilen, Liege şehrinin simgesi olan bir kalite kontrol sembolüdür. Bu '' Perron '' un ortasındaki taç ile süslü, içinde L, E, G harfleri ile bir yıldız olan oval ise, işte bizim meşhur balığımızdır. İlerleyen yıllarda, sembolün daha ziyade sadece bu kısmı kullanıla gelmiştir. Belçikalılar bu pratik tabirlerimizi duysa ne yorum yaparlar onu bilemiyorum.

[Resim: resim1_zpsfb1f7b45.jpg]

Aşağıda da, bu '' Perron'' un tamamının eski bir silaha basılı halini, resmin en alttında görüyorsunuz.
Aynı resimde, en üstte, aslanın altındaki PV harfleri, silahın dumansız barutlu mühimmat için üretildiğini belgeler.
Ortadaki '' B '' harfi de, yine Liege'deki bir kalite kontrolörünün sembolüdür.

[Resim: resim2_zps0625e305.jpg]

Aşağıda 1950'lerde üretilmiş, eski bir Batı Alman Polis Teşkilatı envanter BHP sini görüyorsunuz. Tetik korkuluğunun solundaki kare içindeki '' 0 '' ve sağındaki '' 4 '' rakamı ile, gövde ve sürgüdeki M harfi üzerindeki yoldız, bizim balıkçıların izahatında oldukça zorlanacakları, büyük ihtimalle de en sonunda bu silaha Arjantin veya Şili menşeli yaftası yapıştırmalarına neden olacabilecek sanayi kodlarıdır. Bunlar Belçika'lı Counchant Louis'in sembolleri olup, silahın bu kişiye ait müessese tarafından incelenip onaylandığını gösterir.

[Resim: resim3_zps58b42fbc.png]


[Resim: resim4_zps483eb5d6.png]

[Resim: resim5_zpsc4ef4834.png]


Aşağıdaki BHP'lerin üzerindeki sanayi kodları, silahların Belçika Kraliyet Ordusu için üretildiğini ve Ordu envanterine kabul için onaylandığı gösterir işaretler olup, silahın standard bir FNH üretimi BHP'den farklı olduğunu gösterir işaretler değildir. Ama kıvamına gelmiş bir kaptırmasyon operasyonunda bunlara yakıştırılacak anlamları duymanın çok eğlenceli olacağından eminim

[Resim: resim6_zpsb5a05d2a.png]


[Resim: resim7_zps8ad98c46.jpg]Aşağıda da, 1968 yapımı ve '' W '' üzerindeki yıldızın, silahın Wolfs Nicolas tarafından incelenip onaylanmış olduğunu gösterdiği, T serisi bir BHP görüyorsunuz.

[Resim: resim8_zpsa413c01e.jpg]


Aynı başlıklı konuya mesaj girişi kapalı olduğundan fotoğraflar ayrı başlık açılarak yenilenmiştir.

Saygılar.
 
Alıntı

#2
Forum çiçek açtı bu günlerdeShy Ellerinize sağlık..
 
Alıntı

#3
Sn.alpago,

S.W.5906 tabancamı satıp, MKEK' dan sıfır BHP MKIII S aldım, bir daha da ithal satış sitesinde Browning satış ilanı göremedim. Sonuncusunu ben aldım herhalde...

Özellikle Sn.lupus ve sizlerin BHP' ler hakkındaki bilgilendirmelerinden çok etkilenmem ve Karadenizli olmam hasebi ile memleketimde de fazlaca beğeniliyor olması ve de çok beğendiğim için aldığım BHP hakkında, sürekli anlattığınız, ancak etkisinden bir türlü kurtulmanın mümkün olmadığı, yok balıklıydı, yok sinekliydi gibi şehir efsaneleri önceden benim de kafamda soru işaretleri bırakıyordu. Değerli açıklamalarınız kafamdaki bu soru işaretlerini gidermemde çok etkili oldu, bunun için sizlere çok teşekkür ediyorum.

Ancak önceleri S.W.ile yaptığım atışları, BHP ile kıyasladığımda sanki S.W.da silahın mermiye göre ağırlığı varken, BHP' de tabanca mermiye göre hafif kalıyor izlenimi vermektedir. Ne dersiniz, bu izlenime sebep olan ne olabilir ki sizce? Bu konuda yorularınızı bekler, saygılar sunarım.
 
Alıntı

#4
bu konuda daha da aydınlanabilsek ne güzel olurdu.
 
Alıntı

#5
Sn. Meloli koca reis,

Eğer ağırlık ve hafiflikten kastınız silah ağırlıkları ise S.W.5906: 1077 g , BHP MKIII 910 g. S.W. Browninge göre bariz ağır.

Saygılar.
 
Alıntı

#6
Sn.Meloli koca reis
Ben de sizin tam tersinize, bhp'yi satıp sw 5906 almıştım; halen kullanıyorum.Fakat bhp'im ne kadar eski yapım bir tabanca da olsa sw 5906'dan bana göre, poligon atışlarında daha isabetli bir silah gibi geliyor. Bu durum tabi kullanıcıdan kullanıcıya göre farklılık gösterebilir, ama yine de bir mk III bhp bence sw 5906'dan daha iyi bir tabanca (bu şahsi bir yorum olabilir)
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi