Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sahte bıçağı nasıl anlarız?
Aslında bizim forumumuza üye olan birinin gidip sahte bıçak almasını kabul etmiyorum Smile

Milyonlarca satır yazı, uyarı, öneri, tavsiye, konu, mesaj varken gidip garip bir yerden garip bir bıçak almayalım artık.

Ama her zaman dediğimiz gibi, bıçaklar ile çok içli dışlı değilseniz, modellere, markalara hakim değilseniz kaza olabilir. Bunu kısmen önleyebilmek için ne yapılabilir?

1 - En önemli husus alacağınız yer tabii ki. Yıllardır bu işi yapan, ismini arkadaşlarımızdan duyduğunuz, çok sayıda referansı olan mağazaları tercih edin. İstanbul'da zaten az sayıda eskiden beri bıçak satan firma var.

Ayrıca en yakınımızda forum üyesi dostlarımızdan Sn. Harun'un mağazası tac87, Sn. Murat'ın mağazası Efe av var. Forumda onlarca yüzlerce arkdaşımız alışveriş yapıyor mutlu mesut. Çok uzakta aramaya gerek yok.

Bildiğiniz, güvendiğiniz bir yerden alacaksınız bıçağı.

2 - Yurdumuzda bazen daha pahalı bazen daha ucuz olabilir. Ama her bıçağın bir fiyatı var. Amerika'da ki satış fiyatı da belli ülkemizde de belli. Pek çok satış sitesinde bıçak satılıyor. Eğer çok ucuz abuk bir rakama satılıyorsa almayın. Hele işin içine sınırdan geldi, Amerikan askerlerinden aldık, bilmem nereden bulduk onun için yarı fiyatı falan varsa yanına bile yaklaşmayın. Bunun yanında özellikle son yıllarda türeyen asker eşyası satan mağazalar var. Genelde pasajlarda, çarşılarda oluyorlar. Her ne hikmetse hepsinin vitrini envai çeşit sahte ve yasak ürünle dolu. Oralardan bıçak falan almayın.

3 - Her orjinal bıçağın bir kutusu, ambalajı vs. olur. Her orjinal bıçağın kutusu vs. üzerinde modeli/kodu yazar. O kodu google sayfasına yazın. Karşınıza onlarca yüzlerce sayfa ve link çıkacaktır. Eğer bıçak karşınıza çıkmıyorsa bu iyiye işaret değildir. Orjinal bıçak, kendi web sitesinde, bıçak satılan mağazalarda veya forumlarda mutlaka karşınıza çıkar.

4 - Google sayfasında bıçağın karşınıza çıkması olayı çözmüyor. Sadece sallama bir model olmadığını anlıyoruz. Ama yine de sahte olabilir. İnternette bıçakların yüzlerce binlerce resimleri, incelemeleri, videoları oluyor. Dikkatlice inceleyin, karşılaştırın elinizdeki ile. Çoğunluk ile bir kusuru yakalanıyor. Genelde sahte bıçakları siyah yapıyorlar. Herhalde kusurları kolay kapatmak için. Ama sahte bıçağın siyahı bile dandik oluyor.

5 - Özellikle bıçak üzerinde yazılara bakın. Yazı karakteri, derinliği, işlemesi, fontu, okunabilirliği, düzgünlüğü hatta yazının yeri bile sahtelerde belli ediyor kendini.

Örnek;

[Resim: 1130_1408740658_large_zps261bacb3.jpg]

[Resim: urbanpalbig_zps8ae8dc56.gif]

6 - Pivot vida ve kabza üzerinde torx vidalarda bazen belirleyici olabiliyor. Biçimsiz, ebatları farklı, tam oturmamış olabiliyor. Hatta farklı vidalar bile olabiliyor. Thumb stud ( açma çıkıntısı ) varsa genelde onu da düzgün yapamıyorlar, incelemekte fayda var.

[Resim: 1061_1357529021_large_zps409d17cc.jpg]

[Resim: 1061_1357594959_large_zpsfde9154b.jpg]

[Resim: 1130_1408832137_large_zpse2e4f93a.jpg]

7 - Firma Logosu veya adı da sahte bıçaklarda çoğunlukla hatalı oluyor. Ayrıca bazı sahte bıçaklarda menşei bilgisi, kullanılan çelik bilgisi yanlış yazılıyor. Kontrol edilmeli.

[Resim: 1105_1366173565_large_zpsed336410.jpg]

8 - Bıçağın kutusu, kılıfı, ambalajı üzerinde yazılar, resimler, bilgilerde farklılıklar oluyor. Dandik kutunun rengi bile çoğu zaman farklı oluyor.

[Resim: 1130_1374191125_large_zps747c487c.jpg]

[Resim: 1007_1361251096_large_zpsa0383c9d.jpg]

9 - Kabza üzerinde ki tırtık, pütür, çizgi, yazı, logo vs. Genellikle yanlış ve farklı oluyor. Logo renkleri farklı, Logo üzerinde yazılar eksik, kabza üzerindeki desenlerin aralıkları, sayısı, yönleri farklı oluyor.

[Resim: 1130_1408745052_large_zps8cff5c10.jpg]

[Resim: 1007_1357283129_large_zps5f5c0fa7.jpg]

10 - Klips var ise orjinali gibi özenmiyorlar. Şekli farklı veya logosu yazısı eksik olabiliyor. Hatta kendileri kaptırıp klips rengini bile farklı yapabiliyorlar.

[Resim: 1105_1366171629_large_zps5a3a53dc.jpg]

[Resim: 1105_1366172081_large_zps1ed1b622.jpg]

11 - Çoğu bıçak firmasının kendi web sitelerinde fake bıçaklar hakkın uyarılar resimler yer alıyor. Dikkatlice inceleyip ciddi yardım alınabilir. Bunun yanında markaların resmi forumları oluyor. Yüzlerce bıçak severin paylaştığı resimler uyarılar var. Aynı şekilde inceleyerek yardım alınabilir.

Örnek:

http://www.crkt.com/knifecounterfeits

http://www.coldsteel.com/Counterfeit-Gallery.aspx

http://emersonknives.com/counterfeit-warning/

http://www.gerbergear.com/Meet-Gerber/Pu...unterfeits

http://www.sogknives.com/blog/counterfei...nives.html

https://www.spyderco.com/forumII/viewforum.php?f=8

http://benchmadeforum.com/eve/forums/a/f...7002502001

12 - Yukarıda yazılanlar işe yaramadı ve aldığınız bıçağın sahte olmasında endişe ediyorsunuz. Bıçağı ve kutusunu 3-4 adet makro çekim yapıp foruma ekleyin. Beraber karar verelim.

(Sahte bıçaklarım olmadığından resimleri internetten alıntı yaptım. Smile )

Alıntı

Bıçakta gerçekten sahte sayısı çok, benim gibi az anlayanlar içinde ayırt etmek sizler gibi kolay değil. Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Ben bıçak alişverişlerimi efe av ve tac 87 den yapıyorum. Hatta bu hafta içi tac87 den çok beğendiğim bir edc olan Rat II modelini sipariş ettim. Bekliyorum sabırsızlıkla.

Alıntı

Sayın 1905sss;

Paylaşımınıza göre daha önceleri kırım raporunu paylaştığım Gerber bear grylls survival bıçak sahte Sad Amerika'da tanınmış bir outdoor mağazasından almış olmama rağmen sahtesini almışız iyi mi ?

Eğer bilgi aktarılan fotoda bir hata yoksa sanırım markaya haksızlık etmiş oldum.

Edit: Linkteki sitedeki bilgiler güvenilir ise orada yaptığım inceleme sonucuna göre de sahte.

Saygılar.

Alıntı

Edit;
Link
https://thecounterfeitreport.com/product...nives.html

Saygılar.

Alıntı

Sn. cnrabt,

Gerber bear serisi ilgimi çekmediği için fazla inceleme, görme şansım olmadı. Belki tesadüfen bir iki kere elimden geçmiştir hatırlamıyorum. Ama şunu biliyorum; Gerber sahtesi en çok yapılan bıçaklardan biri.

You tube girin fake Gerber yazın bir sürü video çıkacak karşınıza. Google da yazın fake gerber yüzlerce sahte bıçak alan insanın resimleri videoları çıkacak. Sizin bıçağınızı görmediğim için bir şey diyemiyorum. Aslında konuştuğumuz gibi internetten resimleri videoları biraz inceleyip detaylara baksanız belli olacaktır.

Bakın Gerberin resmi web sitesinde bıçakların üzerine geldiğinizde makro çekim oluyor. Bir inceleyin isterseniz.

Alıntı

Sn. 1905sss,
Sızın ve tüm forumun güvenini aldığımız için teşekkürler , çok güzel ve bilgilendirici yazi olmuş . Bunun dışında bazı bilgilerime göre bazı kişiler Türkiyede firmaların boşta duran isim haklarını alıp ticari olarak bir marka haline getirip ülkeye ürün sokmaya üzerine orjinal gibi yazıp satmaya başladılar , şuanda 1 marka ama bu 2015 te çok meşhur 3-4 markaya yükselecek bundan sebeb bu gidişat orjinal ürünlerin ülkeye girişini engelleyecek . Bunun için yasal olarak biz bu işle ilgilenenler yapamaz bir şey , firmalar yapamaz yurtdışındaki sizler yaparsınız almayarak talep azalırsa sahte ürün gelmez 20 tllik çakı ile 100 tllim çakı arasındaki fark muazzamdır .

Saygılarımla

Alıntı

Sn. 1905sss benim gerber x34´de sahte çıktı efendim. Bundan sonra sizlerin sözünden çıkmak yok.

Alıntı

Dün anadolu yakasında ilk defa gördüğüm bir dükkanın önünden geçiyordum. Bir vitrini komple bıçaklara ayırmıştı. Birkaç dakika özellikle inceledim.

Browning, Gerber, Smith&Wesson, CRKT vs. çok fazla marka vardı vitrinde. Baştan sona sahte idi. Aynı yere geliyoruz. Bilmediğiniz yerden bıçak almayacaksınız.

Alıntı

Sn. 1905sss

Merak ettim acaba bu bahsettiğiniz markalar Çin'de üretim yaptıkları için orada ihtisas yapan üretici uzakdoğulular (Buck markası da mesela) hazır kalıplarla bu ürünlerin sahtelerini daha çok miktarda üretip piyasaya veriyorlar. Yada daha kolay kopyalayabiliyorlar. Bu teorinin gerçeklik payı varmıdır sizce? Saygılarımla

Alıntı

Sayın 1905sss,

Sıklıkla Ankara seyahati yaparım, orada Kızılay' da Amerikan Pazarı denilen bir pazar bulunmakta...Ankaralılar bilirler her gittiğimde uğrarım..Çokça bıçak, çakı, fener bulunmakta..Kimisi kullanılmış, kimisi de Free Shoplardan alınan yine havalanı ya da kurumlarda alınan akılar daha sonra açık arttırma ile çok ucuza satılıyormuş oradan da temin ediyorlarmış...Vakumlu paket içerisinde bir sürü Gerber, Leatherman, SOG çakı ve tooları mevcuttu özellikle Surefire fenerden yüzlerce vardı.

Gerber çakıların bazılarının 20 TL olduğunu görünce ( Applegate imzalı modeli ) onlardan hemen vazgeçtim zaten satıcıda o ürünlerin orjinal olmadığını söyledi...Ancak bazı ürünler piyasasına yakın satılıyor kullanılmış ya da dediğim gibi getirilenler bu ürünleri alma konusunda tereddütlüyüm..

Geçenlerde Vic. Swisschamp marka çakı aldım 2.el miş 110 TL gibi bir rakama sahip oldum. Nitecore marka fener varmış satıcı öve öve bitiremedi lakin parasında anlaşamadık..

Buradaki malların güvenilirliği konusundaki yorumunuz nedir efendim..Karşısındaki dükkanda 200 TL fiyat verilen çakıya 110 TL vermek açıkçası beni mutlu etti...Orayı bilen arkadaşlar nasıl bilirler alışveriş yapılmalı mı?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi