Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HECKLER & KOCH USP F .45 ACP
Sevgili serdaraktas forumdaşımız envanterinde olan H&K USP .45 ACP tabancasını sizlerle paylaşmak üzere bir video çekimine izin verdi. Öncelikle kendisine ve prodüksiyon ekibi ile bu videonun çekimi ve düzenlenmesi desteğini veren Altın Elbiseli Adam, Sayın Barkın Bayoğlu'na sonsuz teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Osman

Alıntı

Elinize, emeğinize sağlık Sn.ORTAÇ. Tasarım, malzeme, işçilik ve performans olarak en çok sevdiğim, hatta rakipsiz olarak gördüğüm, ancak ergonomik açıdan bir türlü geçinemediğimiz marka ve modellerinden birisini bizlerle paylaştığınız çok teşekkür ederim. H&K gerçekten farklı sınıfta bir tabanca...Şu kadarını söylesek bile sanırım yeterli olur, bugün artık Mec Gar' dan şarjör tedarik etmeyen iki büyük ve tanınmış üreticiden birisi H&K' dır.

USP, Universelle Selbstladepistole, kelime manaları ile birebir tercüme edilirse '' Kendi kendine dolan tabanca '' olarak ifade edilebilir. Ancak malumunuz bu tabir yanlış anlamalara mahal bırakabilecek bir tanımdır. Aslında tercüme hatası Amerikalıların yaptığı çeviriden başlıyor. '' Selbstladepistole '' aslında fişeği her atış için hazneden kendisi mekanik olarak besleyen manasında, İngilizce '' Semiautomatic '' kelimesinin karşılığıdır. '' Universelle '' kelimesi ise farklı kalibre ve boyutlara adapte edilebilen genel maksatlı ortak bir platform manasında kullanılmıştır ki, aslında tam olarak Amerikonyalı küffar taifsinin '' Joint Service Pistol '' tabirine tekabül etmektedir. Hasılı bu kadar laf salatasından sonra '' Universelle Selbstladepistole '' tabirini Türkçe' ye tam olarak nasıl çevirebiliriz, ben de tam olarak bilemiyorum. Smile

H&K tetik yolu ayar vidasını hizmet sınıfı USP' lerde standart olarak sunmamaktadır. Tabancadaki nişangah takımı ve tetik yolu ayar vidası '' Custom Sport '' modellerinde standart olarak sunulmaktadır. Tahminen Sn.serdaraktaş' ın tabancası da sonradan tadil edilmeden, fabrikadan ve MKEK' den bu şekilde alınmış bir tabanca. Bu konuda küçük bir katkı yapmak isterim, Custom Sport modellerinin horoz ve kurma parçası standart USP modellerinden farklıdır. Yan yana baktığınızda üzerlerindeki döküm kodları, renkleri bile farklıdır. Custom Sport modellerininde standart modellere oranla, özellikle çok daha temiz tek hareketli tetik çekişi ve yolları olmasının temel nedeni budur.

USP ve türevlerinin kilitlerinden bahsedildiğinde mutlaka değinilmesi gerektiğini düşündüğüm bir ayrıntı da namlu kilit zamanlaması ve tetik irtibat kesme sisteminin zamanlaması ve bunların senkronizasyonudur. Henüz başka hiçbir tabancada namlu sürgü grubu sadece 2 mm geri teptiğinde tetik irtibatının tamamen kesildiğini görmedim. Bu özellikle namlu kilitleri tamamen kapanmadan tetiğin çekilmesi neredeyse imkansız hale getirilmiş. H&K' nın tasarım mantığını anlamak için tetik korkuluğunun alt kısmını nerede incelip, nerede kalınlaştığına bakmak bile yeter; Horoz kurulu, tetik tek hareketli konumda iken, tetik korkuluğu tetiğe kazara olabilecek temasları engellemek için o alanda ekstra geniş olarak tasarlanmıştır.

Sn.ORTAÇ, hoşgörünüze sığınarak konuya çok maydanoz doğradım, ama H&K ve USP gerecekten çok sevdiğim bir marka ve model.

İzninizle son olarak Luger P 08 ile ilgili bir düzeltme yaparak konuyu kapatmak isterim. P 08 aslında 1900 yılından itibaren üretimine başlanmış, ancak 1908 yılında komisyon tarafından zati hizmet tabancası olarak envantere kabul edildiğinden dolayı '' Pistole 08 '' olarak kodlanmıştır. Aynı Beretta M9 ' un aslında Beretta 92 olması gibi...

Bu arada eğer konuyu okursa Sn.serdaraktas' a da küçük bir hatırlatma yapmak isterim, tetik pimi fazla sola kaymış ve şu anda sürgü durdurma manivelasına kadar dayanmış durumda, müsait bir zamanda tetik pimini uygun bir zımba ile soldan sağa iterek yerine iyice oturtun...Wink

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL

(06-12-2014, 01:19 PM)lupus demiş ki: Şu kadarı söylesek bile sanırım yeterli olur, bugün artık Mec Gar' dan şarjör tedarik etmeyen iki büyük ve tanınmış üreticiden birisi H&K' dır.

Diğeri de Sarsılmaz mı? Big Grin

Saygılarımla...

Alıntı

Sayın Lupus,
Bizler hata yapmak için, sizler de düzeltmek için varsınız.
Genelde video çekimlerini bir ön hazırlık yapmadan, doğaçlamayla yapıyorum. dolayısıyla çok sayıda da hata yapıyorum. Videoyu izlerken ben de Luger P08' de 1908 hatasının farkına varıp not olarak 1898 olmalıydı diye düzelttim, ayrıca bir alt yazı da yazdım ama nedense bu alt yazı işinde henüz pek başarılı olamadım. Çekimler bir maddi kaynak bulunup, yayından önce redakte edilebilince bu tarz hatalar çok azalacaktır diye düşünüyorum.
Ezcümle ilave ve düzeltmeler için çok teşekkürler.
Saygılar.
Osman

Alıntı

Sayın Ortaç! Yine mükemmel bir iş. Emeğinize sağlık. Saygılarımla.

Alıntı

Her zamanki gibi güzel bir inceleme ve video olmuş. Atışlarda çok güzel.

mobil

Alıntı

Sn ORTAÇ,

Böyle güzel hazırlanmış videoları biz silahseverlerle paylaştığınız için tesekkür ederim.

Sn lupus, tetik pimi her 250 300 atışta sağdan sola kayma yapıyor.Uygun zımbayla yerine oturtuyorum.İlginiz ve dikkatiniz için teşekkurler.

Alıntı

Bir HK45 vardı ne oldu ona?
Biraz boydan çekmiş ama gayet sıhhatli...
İyi seyirler efendim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi