Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
T.C. EGM 2015 Yılı Alım İhalesi
http://www.trthaber.com/haber/turkiye/ca...61623.html

Alıntı: Samsun Organize Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık 10 bin metrekarelik alan üzerinde faaliyetlerini sürdüren Samsun Yurt Savunma Sanayi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Emniyet Genel Müdürlüğünün açık teklif usulü düzenlenen ihalelerini alarak Türk polisinin kullandığı taktik silahlarının tedarikçisi oldu.

Firmanın Müdürü Haldun Yanık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğünün iki yıldır çıkardığı şartnameyle artık yüksek teknoloji ürünü silahları satın aldığını anlattı.

Türk polisinin yüksek standart ve kalitede taktik amaçlı tabancalar kullanabildiğini belirten Yanık, ürettiklerin silahların bu ihtiyaca cevap verdiğini söyledi.

Yanık, Emniyet Genel Müdürlüğüne geçen yıl 25 bin adet "Canik TP9" modeli tabanca teslim ettiklerini belirterek, bu yıl da aynı sayıda silahı üretek emniyetin hizmetine sunacaklarını kaydetti.

Türk polisinin kullandığı Canik TP9 modelinin Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Hareket Dairesinden uzmanların talep ve önerileriyle onların ihtiyaçları düşünülerek tasarlandığını belirten Yanık, Türk polisinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak son teknoloji kullanılarak üretilen silahların geliştirilmesi yönünde çalışmaların Ar-Ge birimlerince sürdürüldüğünü söyledi.

Yanık, son iki yıldır Emniyet Genel Müdürlüğünün ihalelerini aldıklarını ve silah tedariklerini sağladıklarını dile getirerek, üretim için üç vardiya halinde 24 saat esasına göre çalıştıklarını vurguladı.

Ürettikleri silahlar ve yeni model silahların geliştirilmesi yönünde çalışmalarının sürdüğünü belirten Yanık, ürettikleri tabancaların kompakt modellerinin üretilmesi üzerine prototip çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

"Yeni model taktik silahlar tasarlıyoruz"

Dünyada iğne ateşleme sistemli ve hafiflik sağlayan polimer gövdeli yüksek atış kabiliyetlerine sahip taktik silahların tercih edildiğini belirten Yanık, "50 binlik performans atışları, soğuk ve sıcak şartlandırma, dağılım ve hız gibi testlerde çok ciddi başarı gösteren ürettiğimiz yeni nesil silahlar, ihalelerde ve ön yeterlilik testlerinde yerli ve yabancı firmalarla aynı platformlarda ön yeterlilikleri geçerek Türkiye'yi yurt dışında en iyi şekilde temsil ediyor" diye konuştu.

Yanık, hafif silah üretiminde 16 modelde üretim yaptıklarını, ürünlerinin de iç pazardan çok yurt dışında değerlendirildiğini anlatarak, üretimlerinin yüzde 80'inin yurt dışına gönderildiğini ifade etti.

Profesyonel kullanım dikkate alınarak tasarlanan polimer gövdeli ve iğne ateşleme sistemine sahip silahları Türkiye'de ilk olarak kendilerinin ürettiğini vurgulayan Yanık, üretimlerinin yüzde 80'ini Amerika Birleşik Devletleri'ne ihraç ettiklerini söyledi.

Alıntı

Oturduğumuz yerden, bu kadar etkin ve faydalı bilgilere ulaşıyoruz ya! Tüm emek sahibi forumdaşlar, Eksik olmayın, gam,keder görmeyin emi.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
defender45acp
Alıntı: Türk polisinin kullandığı Canik TP9 modelinin Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Hareket Dairesinden uzmanların talep ve önerileriyle onların ihtiyaçları düşünülerek tasarlandığını..

Kısaca:
"Kılavuzu karga olanın burnu boktan kurtulmaz." - Atasözü

Alıntı

sn asc ; Özel Harekat Daire Başkanlığında ki uzmanların kılavuzluğunu karga olarak nitelemek sizin haddinize değildir. EGM de atıcılık ve tabanca üzerine en bilgili ve tecrübeli başkanlık Özel Harekattır. Silahın geliştirilmesinde ve teknik testlerinde öncülük etmesi gayet tabiidir.

Yıllarını terörle mücadeleye vermiş bir birimden bahsederken bu ata sözünü kullanmanız büyük talihsizlik.

Alıntı

(13-01-2015, 12:33 AM)kanunadamı5506 demiş ki: sn asc ; Özel Harekat Daire Başkanlığında ki uzmanların kılavuzluğunu karga olarak nitelemek sizin haddinize değildir.

Sn.kanunadamı5506,
Değerlendirme yapmanın benim haddim olup olmadığına bırakın da ben karar vereyim. Burada sözü edilen sizin tabirinizle "yıllarını terörle mücadeleye vermiş bir birim" değildir. Daire Başkanlıklarının son kullanıcının fikrini almadan iş yürütmeleridir.
Bu sitem sadece tabanca konusunda değildir. 22 sene içerisinde uygulamaya konulan herhangi bir konuda o işle bire bir yüz yüze olanların fikrinin alındığını, bilgisine başvurulduğunu görmedim. :s

Sözün özü "Biz kırk kişiyiz birbirimizi biliriz."

Alıntı

Yeni mezunlara dağıtılan Canikler için "alırsan pişman olmazsın " diyen bir tane tecrübeli kullanıcıya rastlamadım.
Muhakkak ki merhale katedilmiştir ancak ilk intiba çok önemli.
Alternatifi olarak görülen ST 9' lar da sanırım şu an için yeterli değil...

Alıntı

Kendi kanaatimce Canik TP 9 SA' lar yerli tabanca standartlarının üzerinde bir tabancadır. Namlusunu incelediğinizde daha önce dağıtılan Sarsılmazların namlularından daha kalın olduğunu görürsünüz. Namlu MKE yapımıdır ve 50000 atım ömrü tahminimce bundan kaynaklanmaktadır. Şarjör Mec-Gar' dır, kalitesini karşılaştırmaya bile gerek yoktur.

İlk dağıtılan TP 9' ların bana göre en büyük dezavantajları yaptığımız atışlarda tetik ağırlığının fazla olmasından dolayı isabet oranının düşmesiydi. Sanırım bu durum CZ ve Sarsılmaz' a alışmamızdan kaynaklanıyor, ilk versiyonlarda tabanca 25 m' de 5 ila 10 cm hedefi alttan vuruyordu. Yalnız geliştirilen versiyonu olan TP 9 SA öncekine göre tek hareketli olduğundan dolayı bu sorunu aşmış olacaklarını düşünüyorum, ayrıca namlunun uzaması da menzili uzatacaktır.

Forumdaki değerli üstatlarımızın ve yurt dışındaki kullanıcıların yaptıkları değerlendirmeler olumludur, en azından firma diğerlerine nazaran kendini sürekli yenileme geliştirme ve kaliteyi artırma çabasındadır.

Unutmayalım ki, iki senedir yapılan bu ihalelerin şartnameleri ülkemizde şimdiye kadar yapılmış en ağır ihale şartnameleriydi, biraz da firmanın hakkını vermek lazım.

Alıntı

(30-11-2014, 01:16 PM)lupus demiş ki: SYS Canik modellerinde oldukça yol kat etti Özellikle geçen yıl boyunca teslimat esnasında yapılan muayene ve kabul testlerinde çok şey öğrendiler, çok tecrübe edindiler. CZ klonları, özellikle komple çelik modelleri istisnai durumlar haricinde artık sorunsuz sayılır. TP 9 serisinin biraz daha zamana ihtiyacı var. Tetik ve ateşleme sistemlerinde ... uluslararası standartlarda kabul gören bir DA / SA tetik sistemini, ki halihazırda mevcut, bir de Safe Action benzeri bir tetik ve ateşleme sistemini standart hale getirip, bunları müsabaka, hizmet, kompakt, subkompakt boyutlarındaki tabancalara adapte, nihayetinde tedarikçilerle ilgili sorunları da aştıktan sonra, ortaya oldukça rafine bir model portföyü çıkacak ki, SYS Canik yetkilileri de hedeflerinin bu olduğunu samimiyetle dile getiriyor. Hasılı, diğerlerini bilemem, ama SYS Canik artık onlardan farklı bir kulvarda...

Saygılar.

Alıntı

SYS'den baska diger yerli ureticilerin de yeterlilik testlerini basari ile gecebilecek duruma gelmeleri, hem Turk Silah Sanayii adina, hem de kullanici acisindan cok faydali olacaktir...

Turkiye'den bakinca belki cok belli olmuyor, ama buralarda Turk mali tabancalar bir hayli populer su anda... Gururla seyrediyorum...

Alıntı

CZ klonu olan Canik serileri ve TP9 serileri , deyim yerindeyse 300-400 dolar civarında peynir ekmek gibi satılıyor.Kendi görüşüm olarak ta Canik CZ klonları yapmakta dünya pazarında kendine bir yer edinmiş.İnşallah başarılarını ve kalitelerini artırarak sürdürürler.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi