Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2863 Sayılı kanun.Silah koleksiyoner belgesi hakkında;
Envanter kayıt defteri;

[Resim: N9WmJO.jpg]

[Resim: 89QAoa.jpg]

Alıntı

1876 Yılında İngiltere'de kurulan ve halen üretimi devam eden BSA firmasına ait antika havalı tüfek.

[Resim: P5PmBN.jpg]

[Resim: gkZEyR.jpg]

[Resim: 9V20E3.jpg]

[Resim: q4PVRD.jpg]

[Resim: QRZmW3.jpg]

[Resim: XBLmJR.jpg]

[Resim: dnkm0V.jpg]

[Resim: 58Mb2j.jpg]

[Resim: AA5Wgp.jpg]

[Resim: M6LmWQ.jpg]

Alıntı

Hayırlı olsun.Umarım büyük kolleksiyonun ilk parçası olmuş olur.
Saygılar.

Alıntı

Sn;ekaynar çok teşekkür ederim.Selamlar

Alıntı

Hayırlı olsun sn.Voguefalcon sayenizde ilk defa böyle bir parça görmüş oldum.Çalışma sistemi yaylımı , nasıldır?.Saygılar.

Alıntı

Sn.voguefalcon,
Yurtdısında (Slovakya) bir arkadaşım sizin gibi kolleksiyoner. Ayrıca onun şöyle bir avantajı var. Gittiği ülkeden silah alabilirse ve onu kendi ülkesine getirirse, gerekli testler yapıldıkdan sonra envanterine işletebiliyor. Testler sadece silahın çalışması ile alakalı. Eğer kullanmayı düşünürse gerekli. Yoksa o da gereksiz.
Aldığı silahın illaki kolleksiyonluk bir özelliği olmasına da gerek yok. Gerçi kendisi 1.Dünya ve 2.Dünya savaşlarının silahlarını topluyor.
Sizin belgenizin yurtdışından silah getirtmenize yardımcı olma gibi bir avantajı var mı? (Kolleksiyon özelliği olan bir silah)

Alıntı

Merhaba, ben de yakın zamanda 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında taşınır nitelikte kültür varlığı koleksiyonerliğine başvurdum. Muhtemelen 1-2 haftaya defterler ve belgem elimde olur. Elimde henüz hiç silah yok, ama yönetmelikler ve internette silahların nasıl ve hangi koşullarla işleneceğine dair pek bir bilgi bulamadım.

6136 Sayılı Ateşli Silahlar, Bıçaklar ve Diğer Aletler Hakkında Kanun kapsamında bir silah koleksiyonerliği var.
Bu kapsamda:
-Söz konusu silahların üretim tarihinin 1899 ve öncesine ait olması.
-İlinizde bulunan ya da en yakındaki Polis Kriminal Laboratuvarı'ndan rapor alınması.
-Söz konusu silahın belirli harçlar ödenerek Antika Silah Ruhsatına 5 yıllık olmak üzere bağlanması.
Şeklinde bir süreç var.

2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında bu süreç nasıl işliyor ?
Yine 1899 ve önceki tarihlerde üretilmiş olması şart (uluslararası kanunlardan ötürü). Yine Polis Kriminal Laboratuvarı'ndan rapor alınması gerekiyor mu ? Doğrudan envanter defterine işlenebiliyor mu, yoksa duruma göre 6136'ya göre ya da her ikisine göre mi işlem yapılıyor ? Bir forumda silahların koleksiyon envanterine işlenmesi için eğer bulunduğunuz ilde varsa Askeri Müze'den bir uzmanın gelmesi gerektiğini yazan da olmuş. Hem konuda ciddi bir bilgi eksiği var hem de ciddi bir bilgi kirliliği. Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi