Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sahin2000L
http://www.arsansilah.com.tr/sahinalbum/...aplama.jpg
arsan sahin 2000 light bir kac sene evvel istirak ettigi ihale testlerinde, sarsilmaz, girsan ve tisas ile her turlu testi gecerek (bildiğim kadarı ile ihale geregi tum tabancalarda soguk dovme MKE namlu vardi). sitesindeki bilgiye göre normaldede MKE namlusu kullaniyormuş.
testte 5000 atis sonrasi en iyi(gercekten iyimi tartisilir) dagilim sonucunuda almisti.
agirligi ve on kisminin kabza kismina gore daha dar olmasi tasima kolayligi sagliyor gibi görünüyor.
kore yapimi daewoo dp-51 model silahtan kopya edilerek yapilmistir.
http://world.guns.ru/handguns/hg47-e.htm

Şahin 2000 L Teknik Özellikleri

Kalibre : 9 mm. ( 9x19 ) Parabellum
Çalışma Sistemi : Geri tepmeli, Çift hareketli
Ateşleme Sistemi : Yarı otomatik
Namlu Uzunluğu : 117 mm.
Namlu Tipi : Serbest
Toplam Ağırlık : 820gr.±10gr.(Boş şarjör ile)
Tam Boy : 201 mm.
Toplam Yükseklik : 136,5 mm.
Şarjör Kapasitesi : 15+1, özel 17+1
Etkili Menzil : 85m. ± %10

Namlu : Dövme çelik ( 32Cr Mo V 12 10 ) Yivler sağ yönde 6 adet
Nişan Hattı Uzunluğu : 157 mm.
Yiv Set : Sağ Yönde 6
Genişlik : 38 mm.
Dolu Şarjör Ağırlığı : 290 veya 314 gr
Boş Şarjör Ağırlığı : 90 gr.
Emniyet Tertibatı : Emniyet mandalı, İğne emniyet bloğu Horoz emniyeti
Tetik Ağırlığı : Çift tetik kuvveti 3500+1000 gr. - 500 gr.
..Tek tetik kuvveti 2500 +700 gr. -700 gr.
İlk Hız : 350 - 363 m / sn.
Min.Namlu Ömrü : 30.000 atım
Tetik Hareketi : Çift Hareketli

Alıntı: kore yapimi daewoo dp-51 model silahtan kopya edilerek yapilmistir.
Ama DP 51'in en önemli patentli mekanik özelliği olan '' three-tri-action trigger '' sistemi atlanarak. Cool

"three-tri-action trigger" Nedir?

En kötü yerli tabanca markasıdır,kaçak silah yapıp satmaktan ötürü geçtiğimiz aylarda fabrika kapatılmıştı,şuan açıkmıdır değilmidir son durumdan haberim yok.

Sn Sorter.

Mümkünse, "en kötü" gibi bir yakıştırmadan kaçınıp, objektif olarak silahta beğenmediğimiz özellikleri yazalım. Böylece Arsan sahibi olan arkadaşlarımız da, tecrübelerinizden faydalanacaktır...Smile

İkinci olarak da, "bahse konu" durumun muhtemelen "mahkemeye intikal etmiş bir durum" olduğu gerçeğini görmezden gelmeden, kanun önünde açıklığa kavuşmamış bir suçlama yapmaktan imtina etmek doğrultusunda yazarsanız çok sevinirim.

Sevgiler

Not: Ayrıca bu vesileyle çeşitli başlıklardaki güzel paylaşımlarınız için de teşekkür ederim..Smile

ekeke demiş ki:Sn Sorter.

Mümkünse, "en kötü" gibi bir yakıştırmadan kaçınıp, objektif olarak silahta beğenmediğimiz özellikleri yazalım. Böylece Arsan sahibi olan arkadaşlarımız da, tecrübelerinizden faydalanacaktır...Smile

İkinci olarak da, "bahse konu" durumun muhtemelen "mahkemeye intikal etmiş bir durum" olduğu gerçeğini görmezden gelmeden, kanun önünde açıklığa kavuşmamış bir suçlama yapmaktan imtina etmek doğrultusunda yazarsanız çok sevinirim.

Sevgiler

Not: Ayrıca bu vesileyle çeşitli başlıklardaki güzel paylaşımlarınız için de teşekkür ederim..Smile

Bu silaha hiç sahip olmadım,ama gerçek versiyonunu inceleme fırsatım olmuştu,yerli tabancalar arasında görmüş olduğum en kötü tetiğe sahip,çeşitli forumlarda tsk bünyesindeki askerlerinde şarjörlerle alakalı ciddi besleme problemleri yaşadıklarını hatırlıyorum,başka bir asker arkadaşımsa tetik yayını kırdığından bahsediyordu,internette okumuş olduğum silah sahibi tsk personeli ise sahip olduğu 3 şarjöründe sağlıklı besleme yapmadığını ve şarjörlerin üzerinde marka ibaresi olmadığını söylemişti,sanıyorum kullanmış oldukları şarjörleri ya kendileri imal ediyor yada piyasadaki oem yerli firmalardan temin ediyorlar,haliyle buda besleme problemlerine yol açıyor,ayriyetten incelemiş olduğum tabancadaki gövde alaşımıda oldukça kırılgan görünüyordu,tabi henüz ülke şartlarında bu tabanca 5 binin üzerinde denenmediğinden denensede haberimiz olmadığından,alaşım gövdenin dayanımı hakkında net bir bilgim yok,yanlız yerli piyasa içerisinde en az satılan marka olduğundan çeşitli revize hataları sanıyorum halen devam etmekte olan bir model,zira fabrikalar mermi fiyatlarından ötürü kendi üretmiş oldukları silahların dayanım toleranslarından bir haber olup poligon referansları vasıtasıyla dayanım oranını tespit ettiklerinden arsan silahın diğer markalardanda geri kalma ihtimali oldukça yüksek.

kaçak tabanca meselesine gelirsek 6 aydan uzun bir süre evvel internet kökenli bir haber sitesinde bahsi geçen silah firmasının birkaç atölye işçisi ve yönetici kategorisindeki bir mensubuyla birlikte kaçak silah satarlarken yakalandıklarını okumuştum,medyayada bu şekilde yansıdığından meseleyi direktman buraya aktardım.

not:ilgi ve alakanız için teşekkür ederim,vakit buldukça bildiğim konuları paylaşıyorum.saygılar.

Alıntı: "three-tri-action trigger" Nedir?
Aslında bu ''triple action'' tetik sistemidir.
Sürgü manüpüle edilip, fişek yatağı doldurulup, horoz kurulu ikem, horozu arkadan parmağınızla itiyorsunuz, horoz ileriye, yarı kurulu güvenli pozisyona gidiyor. Ancak bu esnada horoz yayı kurulu olarak kalıyor.
Atıcı bu pzisyonda tetiği çektiğinde, sadece hafif bir tetik yolunu alıp, direk tek hareketli pozisyona ulaşıp, hafif bir tek hareketli tetikle başlangıç atışını yapıyor. Daewoo'lar ilk geldiğinde MKEK görevlisi Ali Öz Bey bunu bizzat kendisi gösterdiğinde, ilk defa varlığından haberdar olduğum bu tetik sistemi için Kore'lilere çok gıpta etmiştim, bu adamlar nile kendilerine özgün bir şey yapabildikleri için de inanılmaz derecede hayıflanmıştım.

Bu tür benzer mekanizmalar aslında piyasada hala var.

P99 AS de, fişek yatağını doldurduğunuzda, sürgüdeki manevela ile iğneyi boşalttığınızda, tetik de istirahat pozisyonuna geri döner. Bu haldeyken sürgüyü 1 cm kadar manüpüle derseniz, iğne kurulur, iç mekanikler tek hareketli konuma geçer, ama tetik ileride kalmaya evam eder. Tetiği çektiğiniz anda bırakılmış olan ilk güvenlik mesafesi çok yumuşak bir şekilde alınıp, hemen tek hareketli atışa ulaşılır.

FNH'in BHP, Fast Action versiyonunda da, sürgü manüpüle edildikten sonra, emniyeti kapadığınızda, horoz ileri gitmekte, ancak sistem SA pozisyonunu korumaktadır. Emniyet açıldığında ise, horoz tekrar hazır olan SA sistemdeki gerekli yerine yerine getirilerek kurulmaktadır.

Bilgi için teşekkürler Sn.lupus ustam...Abimin AS P99'undan bahsi geçen tetik hareketini biliyorum.. ama içinde ne emareller döner bilgim yoktuSmile

Forumumuzun P99 bölümünün baskısını alıp kendine vermiştim...

Yerlilere gelince... lütfen Sn.Ustam.. en mükemmel ve ucuz sistemi yapan bizimliker. Ne gerek var 3 aşamalı bir tetik sistmine... öylede satılıyor.. böylede...

sevgiler.

lupus üstad sen bu silahın namlusunu önerirmisin yani yerliler için de en iyi namlu bunda diyolar kulaktan dolma bilgi sen ne diyorsun bu konuda

Alıntı: yerliler için de en iyi namlu bunda diyolar
Çok yüksek atım adedlerine ulaşmış bir Şahin'in dağılım, çıkış hızlarını ve dayanımını değerlendirme imkanı bulamadığımdan, bu konuda fikir beyan etmem imkansız.

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi