Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hayatta Kalım Malzemeleri Önerileriniz
(03-11-2014, 01:02 PM)turkmenoglu demiş ki:
(03-11-2014, 02:34 AM)Xlll demiş ki: Hazır konu açılmışken aklımda olan bir konuyu da buradan paylaşmak isterim .

Doğada kalmak veya mahsur kalmak . Bu ortamda en kötü olan senaryo ; Islak kalmak , aç kalmak ve susuzluk .

Doğada perperişan olmadan yaşayabilmek için; sıcak ve kuru kalmayı, susuz kalmamayı, aç kalmamayı en başından çözmüş olmamız gerekiyor. Haklısınız.

Bu üçü en önemlileri ama bunların içinden ıslak kalmamak özellikle önemli. Konumuz malzeme olduğu için de su geçirmeyen iyi bir ayakkabıyı (+ tozluk da olabilir) kendi adıma bu listenin en başlarına ekleyebilirim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tej06
Bu başlıkta yazılan ve hepsinin de çok faydalı olduğuna katıldığım malzemelere, taşıma imkan ve kabiliyeti nispetinde bir kaç temel ilave yapabiliriz:

1. Saat kordonuna monteli küçük bir pusula ile yönünüzü kolayca bulabilirsiniz.

2. Aydınlatmak ve aynı zamanda işaret vermek için küçük bir fener (Manyetolu modeller tercih sebebidir.) çok işinize yarar.

3. 30X30 cm ebatlarında alüminyum folyoya ihtiyaca göre (Su kabı, tabak, işaret aynası, rüzgar kesici, vb.) istediğiniz şekli verebilirsiniz.

4. Bir pipet sayesinde kaya oyuklarında, geniş yapraklar vb. üzerinde birikmiş yağmur sularını kolaylıkla içebilirsiniz.

5. Bacağınıza bağlayacağınız bir havlu ile özellikle sabah çiy düştüğünde otlar arasında yürüyüp, sonra havluyu sıkarak su temin edebilirsiniz.

6. Dört adet bagaj lastiği ile yanınızdaki yağmurluk ve naylonu gerdirerek kolayca barınak yapabilirsiniz.

7. Bir adet mum ile hem barınağınız içinde ısınabilir, hem de ateşinizi daha kolay yakabilirsiniz.

8. Çadıra nispeten, çantanızda bivak bulundurmayı az yer kaplaması ve sizi yağmur ve soğuktan koruması bakımından tercih edebilirsiniz.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tej06
'' Youtube '' da çok görüyorum, küçük açılır kapaklı metal kutularla survival kit yapıyorlar.
Bu kutulara Türkiye' de ulaşamadım bir türlü. Aliexpres' te tanesi 5 lira, ama pahalı gibi geldi.
Nasıl buluruz bu kutuları ?

Alıntı

Efendim

Bivak nedir? Ne işe yarar?

Bire bu tür bir durumda ateşin çok önem taşıdığı malum...Çakmak model ve markası için bir tavsiyeniz var mı?

Açıkçası zipponun yarı yolda bırakacağını benzini bitti fitili kısaldı taşı bitti derken çok güvenemiyorum onun yerine rüzgarda da yanabilen pürmüzlü tabir ettiğimiz çakmaklar işe yarıyor lakin onlarda da sıkıntı çakmağı ışık kaynağı olarak kullanma durumu olmuyor...Karanlık bir yerde pürmüzlü çakmağın ışığı ile hareket edemiyorsunuz

Bu kapsamda hayata idamenin gerek doğada gerekse şehirde düşünüldüğünde çakmak tavsiyelerinizi ayrı ayrı ve ya aynı şekilde kullanılabilecek marka model çakmak tercihlerinizi ve nedenlerini yazarsanız sevinirim.

Saygıyla

Alıntı

(02-10-2015, 03:11 AM)victorinox demiş ki: Efendim

Bire bu tür bir durumda ateşin çok önem taşıdığı malum...Çakmak model ve markası için bir tavsiyeniz var mı?

Açıkçası zipponun yarı yolda bırakacağını benzini bitti fitili kısaldı taşı bitti derken çok güvenemiyorum onun yerine rüzgarda da yanabilen pürmüzlü tabir ettiğimiz çakmaklar işe yarıyor lakin onlarda da sıkıntı çakmağı ışık kaynağı olarak kullanma durumu olmuyor...Karanlık bir yerde pürmüzlü çakmağın ışığı ile hareket edemiyorsunuz

Bu kapsamda hayata idamenin gerek doğada gerekse şehirde düşünüldüğünde çakmak tavsiyelerinizi ayrı ayrı ve ya aynı şekilde kullanılabilecek marka model çakmak tercihlerinizi ve nedenlerini yazarsanız sevinirim.

Saygıyla

Arazide hayatta kalmanın başlıca prensibi : kulaklarımız arasında olduğu varsayılan organı doğru kullanmak .

Sn. Victorinox , sadece google amcaya BİVAK yazıp arattım ! Sizde deneyin , mutlu olun .

https://eksisozluk.com/bivak--273277

Saygılar .

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Meriç
bivak taşımak istemeyen yanında askeri panço taşıyıp onu kolay bir şekilde rüzgardan ve yağmurdan korunmak için ip yardımıyla ağaca bağlayarak kullanabilir.

1:44den itibaren görüldüğü üzere, ayrıca herhangi bir ticari amacı, kaygısı olmayan 1 hafta önce açtığım tachs.tr.gg isimli fantezik survival malzeme listemi yazdığım siteme bakıp kendinize liste düzenleyebilirsiniz. ayrıca eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz bişey varsa ziyaretçi defterine yada bu başlığı yazabilirseniz beni sevindirirsiniz Smile Fantezide sınır yok.

Alıntı

(01-10-2015, 08:21 PM)tolgailgim demiş ki: '' Youtube '' da çok görüyorum, küçük açılır kapaklı metal kutularla survival kit yapıyorlar.
Bu kutulara Türkiye' de ulaşamadım bir türlü. Aliexpres' te tanesi 5 lira, ama pahalı gibi geldi.

Sn. tolgailgim, bana göre bu kutulara para vermenize hiç gerek yok. İçerisine koyacağınız malzemelerin kaplayacağı hacme göre, "metal sakız kutusu, sigara tabakası, oyuncak kutusu, telefon/mp3 çalar kılıfı vb." evinizde/elinizde olan herhangi bir malzemeyi survival kit kutusu yapabilirsiniz. Yeter ki ıslanmaması gereken kibrit vb. malzemenin su geçirmezliğini sağlamış olun. Saygılar.

Alıntı

(02-10-2015, 03:11 AM)victorinox demiş ki: Efendim

Saygıyla

Sn. victorinox, bivak ile ilgili sorunuza Sn. kararsız cevap verdiği için çakmak konusundaki tercihimi paylaşmak istiyorum. Ben sürekli olarak yanımda "Muhtar Çakmağı" taşıyorum. Muhtar çakmağının yakıt deposu zippoya oranla daha küçük olmakla birlikte, zipponun benzini çok çabuk uçmaktayken, sigara kullanmadığım için bazen aylar sonrasında bile muhtar çakmağım genellikle ilk ateşlemede yanabilmektedir.

Muhtar çakmağının çakmaktaşı çok yer kaplamadığı için yedeğini survival kitim içerisinde saklıyorum. Yedek fitil bulundurmuyorum. Çünkü bir parça pamuk veya pamuklu bir ip türü malzemeyi elinizde fitile dönüştürebilirsiniz.

Ayrıca arazide yanınızda benzin olmasa bile ilkyardım çantanızdaki alkol, ispirto, gemici fenerindeki gazyağı, mazot vb. tutuşturucu herhangi bir maddeyi yakıt olarak kullanabilirsiniz.

Hiç yakıt bulamazsanız, muhtarın çıkaracağı kıvılcımla tutuşturacağınız kav ile gene ateş yakarsınız.

Tüm bu açıklamalarıma rağmen survival kitimin en önemli unsurlarından biri de magnezyum ateş başlatıcısıdır. Saygılar..

Alıntı

Neden magnezyum ateş başlatıcı taşımıyorsunuz?

Alıntı

(03-10-2015, 01:06 PM)Survivor 1970 demiş ki:
(01-10-2015, 08:21 PM)tolgailgim demiş ki: '' Youtube '' da çok görüyorum, küçük açılır kapaklı metal kutularla survival kit yapıyorlar.

Sn. tolgailgim, bana göre bu kutulara para vermenize hiç gerek yok. İçerisine koyacağınız malzemelerin kaplayacağı hacme göre, "metal sakız kutusu, sigara tabakası, oyuncak kutusu, telefon/mp3 çalar kılıfı vb." evinizde/elinizde olan herhangi bir malzemeyi survival kit kutusu yapabilirsiniz. Yeter ki ıslanmaması gereken kibrit vb. malzemenin su geçirmezliğini sağlamış olun. Saygılar.
Sn; Survivor bahsettiğiniz sakız kutularını aramama rağmen bir türlü bulamamıştım. Evde bu amaçla kullanabileceğim bir materyal yok malesef. Bende para vermek istemem ancak evde olmayınca mecbur dışardan almak zorundayım. En azından metal sakız kutusu bulursam sakızından faydalanmış oluruz Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi