Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hayatta Kalım Malzemeleri Önerileriniz
Herkese iyi akşamlar,bu konuyu açma amacım kullandığımız hayatta kalma malzemeleri hakkında tecrübelerimizi paylaşarak yeni alacak üyelerimize yardımcı olmaktır. Önce ben başlıyayım Smile

Şu ana kadar kullanıp da paramın karşılığını tam anlamıyla aldım dediğim bir kaç ürün var. Bunlardan biri de Mora bıçakları.

Mora bıçakları İskandinavya bölgesinde yaşayan insanların yüzyıllardır kullanmakta oldu Puukko bıçağın formunda üretilmekte. Bana göre harika bir bıçak. Basit,her daim keskin,hafif ve ucuz. Bir bıçaktan başka ne isteyebilirsiniz ki?

İlk kez Mora nın Companion modelini isgoren sitesinden satın aldım. Sırt kalınlığı 2,5 mm. Yanlış hatırlamıyorsam 45-50 liraya mal oldu. İlk geldiğinde ele oturuşuna hayran kaldım. Kesici kısmının tamamına hakim olabileceğiniz bir bıçak. Fakat daha sonraları tahta oymaya çalışırken ucundan yarım mm lik bir parça koptu. Hiç üzülmedim. Şimdi bile delme işlemlerini kolaylıkla yapabiliyor. Hala karbon çelikli Mora bıçağımla yapmak istemediğim besin kesme işlemlerini yapıyorum. Ayrıca bana göre Companionun kabzası Clipper modeline göre çok daha rahat.

Geçen sene Bauhaus da gezerken gözüme Mora nın bauhaus için ürettiği standart Mora 840 clipper modeli çarptı ve bir tanesi arkadaşıma olmak üzere 3 tane aldım Smile

Paslanmaz çelik moraya göre daha keskin ve keskinliğini daha uzun süre koruyabiliyor. Ayrıca karbon çelik olduğu için daha esnek. Şu ana kadar kıramadım. Fakat bazılarının hoşuna gitmeyecek bir özelliği var ki o da kararması. Fakat karbon çelik bıçaklarının kararması kadar doğal bir durum yok. Hatta ben kararmış çeliğin bıçağa estetik kazandrdığını düşünüyorum. Smile

Bir gün ağır bir bıçak almak yerine Mora karbonumu ve balta mı alıp ormana gittim ve farkettim ki Mora ve Nacak birlikte kullanıldığında yapamadığı bir iş yok.

Acımadan kullanmak için bıçak arayan forumdaşlarıma her daim Mora bıçaklarını öneririm.

Sizlerin de kullandığınız bıçak,balta,uyku tulumu,çadır ve diğer Hayatta Kalma ve Kamp ekipmanlarınızın hikayesini öğrenebilir miyim? Smile

Saygılarımla

Alıntı

Bugüne kadar doğada temel ihtiyacımı karşılayan üç ürün oldu.

El testeresi; markası hiç önemli olmadı . Kalacak yer yapımında ,yakacak odun temininde de herdaim işimi gördü .
çakı ; öyle anlar oldu ki , o an çakı hâricin de hiç bir alet edevat o işi göremezdi. Bu konu da en kullanışlı olanı da " speyderco " oldu.
Bant ip; doğada kalmak için olmazsa olmazım.Yatacak yer yapmak , yağmur anında birşeyleri gerebilmek ...vs

Çantamda sürekli bulunanlar ,

Dikişi olmayan yağmurluk , 2m ye 3m naylon , kazak , eldiven , bot, doğa şartlarına dayanıklı askılı pantolon( askı uzun Süreli oturma esnasında belinizin açılmasını engelliyor), iki Mont ( biri kumaş , biri yağmur ve rüzgâra dayanıklı ),ton konserve 3x160 gr( bu konserve her daim olur. Kalacağım gün sayısı kadar yiyecek yanımda olsada , her Olasılık için bulundururum) , amonyak , tuz , yedek su .

Alıntı

Hazır konu açılmışken aklımda olan bir konuyu da buradan paylaşmak isterim .

Doğada kalmak veya mahsur kalmak . Bu ortamda en kötü olan senaryo ; Islak kalmak , aç kalmak ve susuzluk .
Susuzluk ve açlık ; Doğada herhangi bir su birikintisinden su içebilecek mideye de sahip olmamız gerekiyor . Bu yiyecek içinde geçerli.
Bu hassasiyeti yenmek için salyangoz yedim , kirpi ve yılan da . En iyisi kirpi oldu .
Canilik gibi gelsede ihtiyaç hasıl olduğun da durum Hiçte öyle olmayacaktır .

Hayatta kalma ile ilgili videolarda salyangoz nasıl yenir tarifini seyretmek başka birşey , oturup yemek inanın başka birşey.Onun içindir ki ; edindiğimiz malzeme ne olursa olsun , öğrendiğimiz bilgi nekadar Kapsamlı olursa olsun doğada tatbik edilmesinin gerektiğini düşünüyorum.

Alıntı

(03-11-2014, 02:34 AM)Xlll demiş ki: Hazır konu açılmışken aklımda olan bir konuyu da buradan paylaşmak isterim .

Doğada kalmak veya mahsur kalmak . Bu ortamda en kötü olan senaryo ; Islak kalmak , aç kalmak ve susuzluk .

Doğada perperişan olmadan yaşayabilmek için; sıcak ve kuru kalmayı, susuz kalmamayı, aç kalmamayı en başından çözmüş olmamız gerekiyor. Haklısınız.

Alıntı

Çok haklısınız Sn. XIII İzlemek ile uygulayabilmek arasında dağlar kadar fark var. Denizden yengeç çıkarıp yediğim oldu fakat hiç yılan,kirpi vs. yemedim
İhtiyaç olduğunda yapabilmek için pratik çok önemli.

Yalnız doğada her bulduğumuz su birikintisini ne kadar temiz gözükse de içmemeliyiz . Bizi hasta edebilir.
Ya kaynatacağız ya da su temizleyici tablet ya da filtrelerle temizlememiz gerekir.

Ateş yakabilmek de hayat kurtaran bir faktör. Kışın ateş yakmak zor. O nedenle çantamda her zaman kilitli bir poşet içerisinde pamuk,çıra,çakmak ve kibrit taşırım.

Saygılarımla

Alıntı

Hayatta kalmadan bahsedeceksek moranın kabzaları biraz zayıf kalabilir. Tercihim full tang bir bushcraft olacaktır. Taşıması kolay yaptığı işi çok.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sarp kılıç
Sn. ecorotti,Mora nın kabzası full tang bushcraft bıçaklara göre zayıf kalabilir fakat dediğim gibi zor işlerde baltamı kullanıyorum. Mora bıçaklarını sadece kesme amaçlı kullanmak lazım diye düşünüyorum. Kalın kütük yarma işlemine gelmez fakat standart kesim işlemleri için balta ile birlikte kullanıldığı zaman çok işime yarıyor.

Bu arada bıçaksanatı forumunu takip etmeye başladım. Ustalarımızın ve sizin yaptığınız bıçaklar çok güzel. İleriki aylarda 1 veya 2 adet full tang bushcraft yapmalarını rica edeceğim zamanları olursa Smile

Alıntı

Coghlans markasının ürünlerine de bakabilirsiniz.

Alıntı

Bıçak konusunda benim tavsiyem SOG CD-1 aşağıdaki sitede özellikleri ve videoları izlerseniz ne demek istediğim daha iyi anlaşılır sanırım.
http://www.sogknives.com/creed-satin-straight.html
Saygılarımla

Alıntı

[Resim: gR0Uq.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ckenarli

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi