Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Keklik Avları için Keçe Tapa mı, Standart Plastik Tapa Fişek mi ?
Merhabalar Forumu muzun Siz Değerli Üstadları ve Avcı Arkadaşlarımız;

Keklik avlarımı oldum olasıya hep standart plastik tapalı mermiler kullanarak yapıyordum, dün ilkkez denemiş olduğum keçe tapalı bir ithal mermiyle sanki daha iyi vuruşlar yaptığımı performans sağladığımı düşünür oldum. Keçe tapa merminin yakın mesafe dağılımının ve yakıcılığının standart tapaya göre daha yüksek olduğunu düşünürsek daha avantajlı gibi duruyor ancak uzak kalkan avlarda ve soğukta durum ne olur merak ediyorum? Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar görüşlerini aktarırlarsa benim için bilgilendirici olur?

Saygılar..

Alıntı

(26-10-2014, 07:45 PM)uutkuu demiş ki: Merhabalar Forumu muzun Siz Değerli Üstadları ve Avcı Arkadaşlarımız;

Keklik avlarımı oldum olasıya hep standart plastik tapalı mermiler kullanarak yapıyordum, dün ilkkez denemiş olduğum keçe tapalı bir ithal mermiyle sanki daha iyi vuruşlar yaptığımı performans sağladığımı düşünür oldum. Keçe tapa merminin yakın mesafe dağılımının ve yakıcılığının standart tapaya göre daha yüksek olduğunu düşünürsek daha avantajlı gibi duruyor ancak uzak kalkan avlarda ve soğukta durum ne olur merak ediyorum? Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar görüşlerini aktarırlarsa benim için bilgilendirici olur?

Saygılar..

Yakıcılık??? , mermi???
Lütfen izah eder misiniz.

Alıntı

Yakıcı , öldürücü , zehirli . Bu tabirler eskilerin hurafelerinden başka birşey değildir.
Tüfek avcı, tüfek fişek ,namlu şok,av fişek ve mevsim fişek kombinasyonunu doğru yaptığınız sürece herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız .

Alıntı

(26-10-2014, 09:53 PM)ORTAÇ demiş ki:
(26-10-2014, 07:45 PM)uutkuu demiş ki: Merhabalar Forumu muzun Siz Değerli Üstadları ve Avcı Arkadaşlarımız;

Saygılar..

Yakıcılık??? , mermi???
Lütfen izah eder misiniz.

Sn. Ortaç,

Siz nelerini görmüşsünüzdür ama. Bu vurmayan tüfek, yakmayan tüfek - fişek, fitillemeyen tüfek - fişek ten neler çektik, çekiyoruz. Ben pes ettim anlatmıyorum artık.

Alıntı

Size ve diğer altında yazmış olanlara izah edeyim Sayın Ortaç; ben bilmediğimi anlamak istediğimi açıklayarak sordum sanıyordum ama siz yine durumu hurafelere söylentilere bağlamayı düşünüyorsunuz sanırım.

Yakıcılık tan kastım Keçe tapalı fişeğin saçmasının ateşleme sonrasında namlu içerisine , plastik tapalı fişeğe göre daha fazla sürtünme ve sıvama yapacağı için plastik tapalı fişeğin saçmasına göre biraz daha fazla sıcaklıkta hedefe ulaşması diye açıklanabilir.
Mermi ifadesini yanlış kullandım haklısınız, doğru kullanım fişek şeklinde olmalıydı.

Sayın Kut4, bahsettiğim konu vurmayan tüfek, yakmayan tüfek vs tarzı bir şey değil. Eleştirip, iğneliyerek okumak yerine ben yanlışta yapsam kendimce yaptığım karşılaştırmaya ithafen çok bilen adam mevzularına girmeden paylaşım da bulunsanız emin olun bana göre daha etik ve doğal olurdu.

Saygılar...

Not: Av Fişeği konusunda ''Neden keçe tapalı fişeklerin uçar avlarında kullanılmak üzere özel olarak tasarlandığını ve fiyatlarının neden normallerinin 3 5 lira fazlasına raflarda yer aldığını bilen biri varsa eskilerin hurafelerine sığınmadan açıklasın lütfen? ''

Alıntı

(27-10-2014, 07:51 AM)uutkuu demiş ki: Sayın Kut4, bahsettiğim konu vurmayan tüfek, yakmayan tüfek vs tarzı bir şey değil. Eleştirip, iğneliyerek okumak yerine ben yanlışta yapsam kendimce yaptığım karşılaştırmaya ithafen çok bilen adam mevzularına girmeden paylaşım da bulunsanız emin olun bana göre daha etik ve doğal olurdu.

Saygılar...

Sayın uutkuu,

Farkında iseniz size cevap yazan üç üyede aynı nokta üzerinde durmuş. Bence Bu alınganlık yersiz.

Bu kadar derya deniz bilgiye sahip bu forumun üyesi olan siz, hala saçmanın namlu içinde sürtünme sonucu ısınarak hedef üzerinde etki ettiğini düşünüyorsanız diyecek bir şey yok.
Sorularınıza yeterli cevap verilmiş zaten siz avın cinsine, hava ya , yakın fermalı ya da uzak fermalı atış şansınıza, kullanıcağınız şok a göre fişek seçmeyi bilmelisiniz. Sonrasında keçe tapa, bior tapa, power tapa çok ta önemli değil.

Bunun dışında sizin bahsettiniz konular hurafeden, şehir efsanesinden başka birşey olmaz.

Aşağıdaki video saçmaların nasıl hareket ettiğini gösterir çok önemli bilgiler içerir. Özellikle 1,50 de ki görüntüler ders niyetine izlene bilir ( ki atıcı biraz üst atmış )
Siz o saçma bulutunun içine avı sokun bakalım yakıyor mu, yakmıyor mu anlarsınız.

Saygılar.

Alıntı

Sn.uutkuu,

Dilimin döndüğünce anlatmak isterim .

Keçe tapa; plastik tapaya göre ağır oluşu ve kenarlarının olmayışından dolayı,saçmanın namludan çıkar çıkmaz dağılmasını sağlar. Bıldırcın ve çulluk avlarında tercih edilir. Yakın mesafede saçma Dağılımı fazladır .

Plastik tapa; kenarlarının olmasından ötürü saçma tapayla beraber namluyu terkeder ve belli bir mesafeden sonra saçma dağılıma geçer . Saçmaların namluya Sürtünme ORANI daha düşüktür , bu da saçmaların daha uzak mesafeye gitmesini sağlar.
Power tapa ; huni şeklindeki yapısından dolayı, tapa ile Saçmalar namluyu terkeder, maksimum mesafeden sonra Saçmalar dağılıma geçer . Ördek ve kaz avlarında tercih edilir .

Hiç kuş avına gitmedim . Hiç bir tecrübem de yok .
Meraklı bir Yapıya sahip olduğum için biraz araştırma , kuş avına giden arkadaşlara bir kaç soru bu bilgilere sahipolmamı sağladı .
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sparus
Hava şartlarını dikkate alarak daha ılıman havalarda 32 gr. soğuklarda ise 34 gr. ağırlığını geçmeden ilk atış 7 veya 8 no keçe tapa fişek,ikinci atış için illaki 7 no power tapa fişek ile her tür keklik avında başarılı olursunuz.Sezon ilk açıldığında hünüz yılgın olmayan keklik köpeğin fermasından sonra kalkacağı için yakın atış olması sebebiyle ilk fişeğin keçe tapa olması elzemdir saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi