Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Canik C100 Alınır mı?
Bu konuyu Samsun Yurt Savunma alt forumunda açmamamın nedeni, spesifik olarak bu model ile ilgili olmayan sorularımın olması...

At, avrat, silah, gerçekten bu durumu açıklıyor mu bilmiyorum, lakin küffardan farklı bir şekilde silahımıza(larımıza) değer verdiğimiz ortada... Bu durumdan ben de muzdaribim. Mevcut silahlarımı gerçekten çok seviyor, optimum atış seviyesinin üstüne çıkıp aşınmaya, yıpranmaya başlayacaklar diye endişe ediyorum. Smile Bir de bu silahların, ülkemizde fahiş bedellerle satıldığı gerçeği eklenince sanıyorum bir çoğunuz benimle benzer düşüncelere sahip oluyordur... Örneğin, birçok silahseverin rüyası olan Sig P210'u ülkemizdeki mevcut piyasa değerinden satın alıp, bu silahın muhteşem üretim kalitesi, isabetliliği vs... gibi üstün olan özelliklerini sıklıkla ve acımadan değerlendirmek, aksini yapmak bu tabancanın hakkını verememek gibi hissettirse de, benim için içim acımadan yapamayacağım birşey...

Ortalama ayda bir poligona gidiyor ve ortalama 100-150 atış yapıyorum. Belirli bir seviyeyi yakalamamla beraber sadece bir adet 9 mm. silahın yetersiz olduğunu düşünmemle birlikte, yukarıdaki hislerle de ilave bir 9 mm. tabanca arayışına girdim... Kurun artmasıyla sıfır ithallerin fiyatları bana iyice saçma gelmeye başladı. "Temiz bir ikinci el" ithal elbette imkan dahilinde, lakin iyi bir ithalin ikinci eli bile, küffarın sıfıra ödediğinden çok daha yüksek. Ayrıca seçimim tutuş açısına ve kontrollerine kas hafızamı iyice alıştırdığım CZ platformu tabancalardan olmak durumunda... İleride üçüncü adet 9 mm.'yi alacak olursam, ve plastiğe o kadar para vermeye acımazsam, o zaman büyük ihtimal Glock alacağım... Alacağım ikinci 9 mm. silahım Shadow'un bana veremediklerini vermeli... Hal böyle olunca, hem çıta yükseliyor, hem de uygun bir model bulmak zorlaşıyor. Shadow, şu ana kadar her yönüyle beni fazlasıyla memnun ettiği için gidip CZ 75B alsam, tetiğini veya kavramasını beğenmeyebilirim diye düşünüyorum. (Shadow gövdesinin kunduz kuyruğu, kunduz kuyruğu altındaki ve tetik korkuluğu altındaki daha derin oyuğu CZ 75B'den daha farklı.) İlk silah tercihimin bu kadar güzel bir model olmasının benim için sevindirici olmasının yanında, çıtayı yükseltmesi açısından böyle bir dezavantajı da var. Smile

Sonuç olarak, Shadow'un bana vermediği ne olabilir diye düşündüğümde, compact, iğne emniyeti ile fişek namluda taşınması daha güvenli ve hafif bir model almaya karar verdim (karar verdim gibi Smile ). İşin kötü yanı, sıfır ithale bu kadar para harcama ile ilgili ileride fikrim değişse de, maalesef istesem de bunu yapamayacağım gibi gözüküyor. CZ temsilcisinin Facebook'ta yakın zamanda yaptığı paylaşım şu şekilde:

CZ Tabancaları İle İlgili Haberler:
Türkiye'de tabanca ithal ve satışı ile yetkili yegane Devlet Kurumumuz olan ve Ordumuzun gözbebeği silah üreticimiz M.K.E.Kurumu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda , aşağıdaki modellerimizin 2015 yılından sonraki yıllarda ithal edilerek piyasa arzının sürdürülmesine karar verilmiştir:
-CZ P-09
-CZ 75 SP-01 SHADOW serisi
-CZ 75 SP-01 PHANTOM
-CZ 97 B
-CZ 2075 RAMI
-CZ 75 B SA
Saygılarımızla.

RAMI dışında pek bir alternatif olmayacak gibi. CZ 75 Compact gelmeyecekmiş gibi gözüküyor. CZ 75 SP-01 Shadow "serisi" umarım, Shadow'un yeni çıkan compact versiyonunu da kapsıyordur diye umsam da, pek umutlu değilim.

Girişi biraz fazla uzattığımın farkındayım. Ancak silah seçimi ile ilgili durumumu ve kriterlerimi net bir şekilde anlatmak istedim...

Canik C100 ile ciddi şekilde ilgileniyorum. Bunun en önemli nedeni, M.K.E.'nin sitesinde 760 TL olarak açıklanan fiyatı... Bu rakamın kampanyalı fiyat olduğu ve bu rakamdan sivillere satışının yapılıp yapılamayacağı ile ilgili söylentiler duysam da, bu modele kesin olarak karar verirsem, bir tanıdık polis vasıtası ile bu rakam + devir masrafı ile yine de oldukça hesaplı bir rakama C100 sahibi olabilirim...

Shadow'a kıyamadığım için, C100'ü hoyratça kullanabilir, küffarın gördüğü gibi tam anlamıyla bir "alet" olarak görüp değerlendirebilirim diye düşünüyorum. "Alüminyum gövde" bizim M.K.E.'nin fişeklerine dayanmasa ne olur? Sonuçta, eğer 760 TL'ye bu silahı alabileceksem, C100, ülkemizde, Amerikonyalı'nın satın aldığı rakamla aynı rakamdan alınabilecek bir kaç silahtan biri... Garanti kapsamında tamir ettirip, tekrar kullanabilirim. Güvenilirlikte bir sorun mu oluştu? Tahliye / besleme sorunu çok mu sık tekrarlanıyor? Bu silah zaten canımı / ailemin canını teslim edeceğim silah olmayacağı için sorun değil... Beni çok rahatsız ederse ruhsat süresi sonunda ücretsiz devrederim veya emniyete hibe ederim olur biter...

C100 ile ilgili (ve genel olarak birçok Canik serisi ile ilgili) en sevindirici unsurlardan biri de, CZ ile bir çok parçasının uyumlu olmasının yanı sıra, CZ'cilerin çok iyi bildiği Cajun Gunworks'ün Canik ürünlerine de destek vermesi, ve modifiye imkanı sunarak Canik'i CZ'ye "yaklaştırması". Yani biraz emek ile, ülkemiz için inanılmaz düşük bedellerle iyi bir tabanca edinme potansiyeli var...

Biraz uzun yazdığımın farkındayım. bu silahı can güvenliği için kullanmayacak olduğum ve tek silahım olmayacağı için "yerli" dezavantajını yaşamayacağımı anlatabildiğimi sanıyorum. Yalnız bu silahı satın almam aşağıdaki iki duruma bağlı. Bu hususta bilgisi olan forumdaşlarımdan yardım rica ediyorum:

1) MKE sitesinde görülen 760 TL'lik fiyattan sivil vatandaşlar da yararlanabiliyor mu? (Bu madde olmazsa olmazım değil. Yukarıda da belirttiğim gibi, bir polis tanıdığa aldırtıp ondan kendime devredebilirim. Sadece ekstra "uğraşmak" zulüm gibi geliyor.)

2) Beni en çok düşündüren husus ise şu... Tamam yerli üretim alüminyum gövde (MKE mühimmatı ile birleşince) bana da güven vermiyor... İç parçalar ve üretim kalitesi ile ilgili "limon" bana denk gelebilir "şanssız" olma ihtimalim var. Lakin, tabancayı satın almak için ödeyeceğim rakam düşük olacağı için, yukarıda da belirttiğim gibi, bu konuyu önemsemiyorum. Asıl önemsediğim husus ise, bu tabanca için ödeyeceğim taşıma haraç bedeli. Haraç mı dedim? Pardon parmağım sürçmüş Smile , harç diyecektim. ,Diyelim ki, bu silah ile ayda 200 adet mühimmat harcadım ve 6-7 ay sonra, üretim kalitesizliği ile silah pes etti ve gövde veya sürgü çatladı... Yurt Savunma'nın tamiri de diyelim ki benim için tatminkar olmadı... Peki ben bu durumda, silahı emniyete hibe edip taşıma harç bedelinin kalanını alabilir miyim? En kötü ihtimal, şu forumumuzda da videosu yayınlanan meşhur avukat gibi tabancayı canavarla ikiye bölüp de "ücreti karşılığı" yeni bir C100 gövdesi ve sürgüsüne kavuşabilir miyim?

Burada, sanıyorum bir çoğunuzun da hemfikir olacağı gibi, bu kadar düşük rakamla yerli almaktaki esas risk, harç bedelinin boşa gitme ihtimali... Böyle bir ihtimal var mı? Eğer varsa bunu gidermek için ne yapabilirim? Konu hakkında bilgisi olan forumdaşlarımdan yardım / görüş / öneri bekliyorum.

Alıntı

760 tl çok uygun bir rakam, hatta birazdan bende bakacağım. Harç parası sorun olmayacaksa (nerden baksanız 1500 tl..) neden olmasın. Ancak bu rakam toplamda 2260 tl ve 1600 fişek parası. Bence zaten eskitemeyeceğiniz tabancanıza alışmanız daha ideal olur bu para ile.

Zamanında harclara verdiğim onca paraya acıyorum inanın.. Saygılar

Alıntı

Sn. turkmenoglu yorumunuz için teşekkürler. Harç bedeli en az 3.214 TL olacak sanıyorum (2015'te arttırmazlarsa) . Fakat bu harç bedelini ve fişek bedelini zaten hangi model tabanca alırsam alayım vereceğim. Fişek için ödediğim para zaten boşa gitmeyecek, tecrübemi arttıracak diye düşünüyorum. Hatta, silah sık tutukluk dahi yapsa, tutukluk giderme tecrübem de artar. Burada beni tek düşündüren, harç bedelinin boşa gitmesi... Alacağım C100 darmadağın olsa ve ben bir 760 TL daha ruhsat harcım yanmadan versem de razıyım. (Hatta üçüncüye bile razı olabilirim, sanıyorum üç silahtan biri düzgün üretilmiş olur diye düşünüyorum. Smile Üçte bir dahi düzgün üretim yapamıyorsak zaten yerli sanayiye güvenim %0'a iner ve Kaptırmaz silahımı da satarım. )

Alıntı

Siz kaptırmaz deyince aklıma geldi, ankara ekibinden sevdiğimiz bir arkadaşımız bana gönül koyardı ben 800 atıma geldim sıfır tutukluk yaptı diye.

Sonra 850 atıma gelmeden tetik pimi veya tetik grubu ile ilgili bir sorun yaşayıp satmıştı silahını.

Sn Kanuni, para sizin. Ben 7 tabancaya şu günün şartları ile 7000 tl den fazla para harcadım. 4000 atım beni birçok açıdan usta yapardı.. Ama bunu parayı hiç edince görüyor insan.. En azından bir 586 veya 637 sw oldu diye seviniyorum.

Saygılar

Alıntı

Sn. Kanuni, silah ve güvenilirliği konusunda bilgim olmadığı için bir cevap veremeyeceğim ama bildiğim bir konu varsa silahınızı aldıktan sonra ister bir ay ister 4 sene kullanın devir veya hibe durumunda ödediğiniz harç bedelini geri alamazsınız. Kanaatimce bu durumda yapılacak en iyi şey tabancanızı herhangi bir sebeple kullanamayacak dahi olsanız senelik mermi istihkakından yararlanıp ruhsat süresi dolduğunda devir veya hibe etmeniz olacaktır. Ayrıca belirttiğiniz gibi sadece eğitim amaçlı kullanacağınız bir tabanca için taşıma ruhsatı harç bedeli ve prosedürünü düşünürsek, attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değecek mi bunu da değerlendirmeniz gerek Smile
Benim şahsi kanaatim, bulundurma ruhsatlı olarak bu tabancaya bir şans verebilirsiniz.
Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Kanuni,
C100' ü incelemiş ve bir de Youtube paylaşımı yapmıştım.
Benim kanaatim de oldukça pozitif.
Canik CZ klonlarında oldukça başarılı.
Taşınabilecek bir tabanca olduğuna inanıyorum, ama konu haraç mevzuuna gelince 1000 liralar civarında bir silahı taşımak için senede 700 liralar gibi bir haraç vermek bana çok acıtıcı geliyor.
Saygılar.
Osman

Alıntı

(24-10-2014, 02:15 PM)ORTAÇ demiş ki: Canik CZ klonlarında oldukça başarılı.

+ 1.

Eğer hesap kitap işi kafanıza yatıyorsa, tereddüt etmeden alabileceğiniz bir model.

Saygılar.

Alıntı

1) MKE sitesinde görülen 760 TL'lik fiyattan sivil vatandaşlar da yararlanabiliyor mu? (Bu madde olmazsa olmazım değil. Yukarıda da belirttiğim gibi, bir polis tanıdığa aldırtıp ondan kendime devredebilirim. Sadece ekstra "uğraşmak" zulüm gibi geliyor.)

Sn. Kanuni, 760 TL'lik rakam toplu olarak verilen tabanca ihlalerinde geçerli diye biliyorum. Ancak Polis, Asker veya İnfaz ve Koruma MemurU'na ise 1.100 TL'lik fiyattan satışını yapıyorlar. Bu fiyattan alabilirseniz + taşıma harcı ile 4.000 TL küsür eder. Şahsi fikrim bulundurma yönünde satın alınması, ancak yol belgesi konusunda sıkıntı yaşamanız her zaman muhtemel. Saygılarımla...

Alıntı

İşin doğrusu haraç olmasa 2 tane alırdım, o kadar beğendim.

Lakin insana kendini enayi gibi hissettiren mevzuatları bir yana bırakın, ben bu devlete fazladan bir kuruş kazandırmak istemiyorum. Vergilerim zaten peşkef çekiliyor zaten, onunla doysun gözü doyamayanlar. Benden tiko artık Smile

Alıntı

Sn.Kanuni,

C100 ile ilgili bir tecrübemi paylaşayım...Geçenlerde bir on atım ile silahı denedim. Birinci beş atış kötüydü, ikinci 5 atışı da dikkatli olmama rağmen 6-8 arasına, biraz da dağınık olarak ancak gönderebildim.(Mesafe 10 mt)

Size tavsiyem, almadan önce mutlaka poligonda bir denemeniz yönünde. Shadow ve K2 gibi tam boy silahlardan sonra alışmak can sıkıcı olabilir. Çok güzel kullananlar vardır elbet, ama benim uzun zamandır en kötü 10 mt atışlarım C100' le oldu..

[Resim: IMG_1776.jpg]

[Resim: IMG_1777.jpg]

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Tongel, Heat

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi