Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ 550 Varmint Laminated
O grupman 2 MOA değil Sn Tahoye, CZ Varmint'e haksızlık yapmayalım.
650m'de 7cm yaklaşık 0.4MOA'dır.

Alıntı

Hangi mühimmat ile yapmış o grubu merak ettim.

Alıntı

Zamanında yazmışım:

(29-01-2016, 07:19 AM)evrenay demiş ki: Sayın Pinus,

benim/bizim atış yaptığımız tüfeklerin içerisinde hem ilk parti de hem de daha sonrasında ithal edilen tüfekler mevcut. Tetikleri arasında ben br fark hissedemedim.

Bu biraz da beklentilerle alakalı olabilir. İlk defa bir CZ527 nin mekanizmasını açtığımda yaşadığım hayal kırıklığını hatırlıyorum. Nerede yüz senelik Erfurt Tüfek Fabrikaları üretimi K98a nın mekanizması, nerede bu yeni tüfeğin ki, diye düşünmüştüm.

Keza Varmint'in mekanizması da bana her seferinde, yeni bir Glock tabancadan daha ucuza yeni bir tüfek almış olduğumu hatırlatır.

Bir işte ne kadar çok ilerlerseniz, diğerlerine görünmez olan detaylar size daha çok görünür oluyor. Sanırım sayın bezoaribex'in de yaşadığı bu.

Ancak, elbette ekonominin sabitlerinden birisi de;"ne kadar ekmek, o kadar köfte" prensibidir.

Netice de grupmanı tüfeğin kundağındaki çapaklar etkilemiyor.

İnşallah, benzer fiyatlara başka yivli tüfeklerden ithal edilir de imalat ve malzeme kalitesi açısından kıyaslama imkanı doğar.

Alıntı

(20-02-2017, 11:06 PM)dron demiş ki: sevgili arkadaşım uzun menzilli atışlarda daha ağır çekirdek her zaman memnun edicidir. ağır çekirdek daha stabil ve dış etkenlerden daha az etkilenirler.
daha isabetli atışlar için muzzle brake kullanmak anlamlı bir fark oluşturacaktır. Clamp On muzzle brake
( http://wittmachine.net/index.php?main_pa...cts_id=180 ) namlu ile oynamadan takıp çıkartabileceğiniz bir malzeme
( ) bu video ya bir bakın isterseniz

Muzzle brake ile isabet arasında bi bağlantı kuramadım ingilizce bilmiyorum ama eklediğiniz videoda muzzle break geritepmeyi ne kadar azalttığını test etmiş isabetle ilgili bişey görmedim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
(20-02-2017, 11:06 PM)dron demiş ki: Sevgili arkadaşım, uzun menzilli atışlarda daha ağır çekirdek her zaman memnun edicidir. Ağır çekirdek daha stabil uçar ve dış etkenlerden daha az etkilenirler.

Diğer kalibrelerle fazla teşriki mesaim olmadığı için bu konuda bilgim, tecrübem, hata fikrim bile yok, bu nedenle sadece .308 win kalibrede neden daha ağır 180 grain çekirdekler yerine genelde aşağıdaki kutularda yer alan 168 grain çekirdekli fişekler tercih edildiğini açıklamanızı rica edeceğim?.. 

[Resim: group1_round2.jpg]

image uploader

(20-02-2017, 11:06 PM)dron demiş ki: Daha isabetli atışlar için muzzle brake kullanmak anlamlı bir fark oluşturacaktır. 

Muzzle Break, yani namlu freni, çekirdeğin yiv-seti terk ederken maruz kaldığı etken veya değişkenleri kapsayan, konunun uzmanları tarafından bile kesin müsbet bir alandan ziyade deneysel bir alan olarak tanımlanan '' transitional / intermediate ballistics '' yani ara balistik ile alakalı bir araç... 

Uzmanlarının deneysel bir disiplin olarak tanımladığı bir alanda kullanılacak bir araç tasarlamak, dünyanın en zor işlerinden birisi. Dışarıdan bakılınca çok basit gibi görünse de, yivlerden püsküren gaz ve basıncı, çekirdeğin arkasından gelen gaz ve blastı hangi aşamada, ne oranda, nasıl yönlendireceğinizi hesaplamak, bu hesapları kalibre, fişek ve tüfeklere göre tekrar hesaplayıp optimize etmek gerçekten çok zor bir iş. 

İyi tasarlanmış, kaliteli bir namlu freni tepme ve şahlanmayı azaltıyor mu? Özellikle magnum kalibrelerde kesinlikle... Peki, ara balistiğe etki ederek vuruş dağılımına müsbet etkisi var mı? Uzmanları bile buna kesin bir cevap veremiyor. Peki, özellikle magnum kalibrelerde atıcının irkilme ve tepmeye verdiği reaksiyon azalınca, vuruş dağılımı iyileşiyor olabilir mi? Belki.

Özetle, çok su götürecek bir hamur. Smile Pratikte yapılan masrafa, eklenen ağırlığa, artan ses ve alev blastına değecek bir fark gözleniyorsa kullanılabilir. Ancak özellikle magnum altı kalibrelerde çok da ısrarcı olmaya gerek yok diye düşünüyorum. Yarı otomatik ve tam otomatik atış yeteneğine haiz tüfeklerde kullanılan namlu ucu araçları ise apayrı bir konu. O denize dalarsak bir daha çıkamayız. Smile

Saygılar.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
heisenberg, Fruktoz23, şekerlioğlu, tirendaz, BinKunduz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi