Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ 550 Varmint Laminated
hayır sn. ardenne, önemli bir miraj yoktu. Atışlarımda 12 büyütmeyi standart olarak kullanmak istiyorum. 24 büyütmede hiç atış yapmadım ama bir kaç kez hedef üzerinde durmayı denedim. Titretmeden hedef üzerinde durmak çok zor, gözlerim hemen ağrımaya başlıyor ve hedefi bulmak içinde biraz uğraşmanız gerekiyor.

Alıntı

Sn.Pinus,Nato mermisi ile grupman denediniz mi acaba?

Alıntı

(15-09-2015, 12:26 PM)m16a2 demiş ki: Sn.Pinus,Nato mermisi ile grupman denediniz mi acaba?

Sn. m16a2, maalesef böyle bir imkan bulamadım. Malumunuz iki yıldır MKE 7.62 NATO vermiyor. Ancak elinde eski istihkaklardan kalmış bir arkadaş bulmak gerekecek.

Alıntı

Sayın pinus atışlarınız çok başarılı ancak fotoğraftan gördüğüm kadarıyla atış pozisyonunuz çok rahat değil vücudunuzun ön kısmı fazla yükselmek zorunda kalmış. Bu da destek olarak kullandığınız şu kutular sebebiyle diye düşünüyorum. Zira bir hayli yüksek gözüküyorlar. Hoş yinede iyi iş çıkmış ortaya ama bu pozisyonda nefesinizi ayarlamak ve sabit şekilde hedefin üzerinde kalmak kolay olmayacağı aşikardır. Eğer bir çatal ayak edinebilirseniz 24 büyütmede dahi bahsettiğiniz titreme sorunu ile pek karşılaşmayaksınız . Ayrıca dipçiğin altını sabitlenek için daha kısa bir destek ile işi komforlu bir şekilde halledebilirsiniz.

Bence fotodaki grupmanın sahibi daha iyi bir sabitleyiciyi hakediyor.

Saygılar.

Alıntı

Bir şeyde ben sormak istiyorum.Bu tüfekde gez ve arpacık yok diye biliyorum.Doğru mu acaba?

Alıntı

Helal olsun çok güzel bir atış tebrikler.

Alıntı

Sayın pinus, hedef uzaklığını ölçmek için ne kullanıyorsunuz? Saygılar

Alıntı

Sn. Fatih 67, tüfekte herhangi bir mekanik nişangah mevcut değil. Sn. dr. kara, rangefinder kullanıyorum. Selamlar

Alıntı

Sayın Pinus,
Son gelen partiden alınma bende de aynı tüfek var.Fakat tırnakta sorun var sanırım. Atıştan sonra kolu yavaş çektiğimde kovanı yataktan bir kaç santim çekip bırakıyor. Kovanı tamamen yani kovan fırlatıcıya çarptıracak kadar çekmiyor.Kol çok hızlı çekilmeli ki kovan yarı yolda düşmeyip fırlatılabilsin. İki arkadaş almıştık aynı sorun onda da var..Hal böyle olunca daha baştan soğudum tüfekten.Grupmanı iyi (Hornady 168 grain TAP fişekle)rezalet tetiğine rağmen. Merak ettim sizin tüfekte de kovan fırlatma sorunu var mı acaba?

Alıntı

Sayın bezoaribex,

aynı tüfekten bende ve iki sevdiğim ağabeyimde var.
Her üç tüfekle yaptığımız atışlarda, bahsettiğiniz gibi bir çıkartma problemine tanık olmadım.
Ben daha sonra yapılacak olan mıntıka temizliğinde, yakın coğrafyada kovan aramamak için mekanizmayı göreceli olarak yavaş açıyorum. Ancak sanırım klasik Mauser mekanizmasının sizin eleştirdiğiniz konuyla bir alakası olabilir.

Zamanında K98 tüfeğim de mekanizmayı yavaş çekince kovanı tam olarak tahliye edemezdi.

Bu arada, Varmint lerden bir tanesiyle kapsül patlatmama sorunu yaşadık. Daha sonra tüfeğin sahibi iğneyi söktüğünde iğne yayını sıkıştıran bir somunun varlığını farketmiş. Bu somunu sıktığı zaman iğne kapsüle daha sert vuruyor. Belki siz de aynı sıkıntıyla karşılaşırsınız diye tedbiren yazdım.

Yivli tüfeklerle tecrübem son derece sınırlı olsa da, 550 Varmint'in "set trigger" ini; Steyr SSG-08 le ve SSG-69 la ayrıca sadece kuru tetik olmak kaydıyla Sako TRG-42 yle ve TRG-22 yle ve de modelini unuttuğum .338 LM bir McMillan la kıyasladığım zaman çok da "rezalet" olduğunu düşünmüyorum.

Ben sadece hedef atıcısıyım, masa üzerinden çatal ayakla 350 metre civarına çalışma imkanı bulabiliyorum. Belki bu mesafelerde tetiğin çok fazla önemi yoktur. Bununla beraber MKEK'de satılan ithal tabancalardan daha düşük bir fiyata böyle bir tüfeğe sahip olabildiğim için mutluyum.

Tüfeğin üzerinde NF 5,5X22x56 MIL-MOA dürbün var.
Bana çok fazla ama bir ağabeyim uygun fiyata montajlarıyla birlikte verince ve de sayın lupus "yeni başlıyorsun, iyisiyle başla, sonra masraf yapma" diye telkinde bulununca dayanamadım aldım.

Not: Grupman korusunda fazla bir şey yazamayacağım, malum memleketin imkanları belli. Sadece 150 grain yerine biraz daha ağır çekirdeklerle (işte MKE'de ne varsa ve zamanında ne getirmişse) daha iyi netice verdiğini gözlemledim. İmkanınız varsa bir yerlede 168 grs Norma nın özellikle bu tüfekle güzel grupman yaptığını okumuştum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi