Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ 550 Varmint Laminated
Merhabalar,

Bugün tüfekle biraz atış yaptım. Yaptığım işi lütfen hemen yargılamayın. Ben atışı daha çok eğlenmek ve bazı sorunlarla karşılaşmak için yapıyorum. Atış yolu aşağıda. Hedefi 328 metreden rahat görebildiğimden atışı bu mesafeden yaptım.
[Resim: IMG_2839_zps0ynrgxsn.jpg]
Hedef nakil hattının biraz altında solda. Görülmüyor.

Alıntı

Fabrika 100 yarda sıfırlanmış tüfeklerde 300 yard mesafede (274,32 m) 14.7 inch (37,338 cm) düşüş öngörüyor. Normalde bu miktar doğru mu diye denemek niyetinde idim. Fakat hedefi ancak 328 metreden net görebildim. Arada 54 m fark var. Yine tavuk kasası üzerinden Big Grin dikkatlice iki atış yaptım. Bu sefer gazeteye yatmadım ama, mukavvaya yattım. Rolleyes Hedefin orta noktasının yaklaşık 51-52 cm altında güzel vuruşlar oldu. Hiç düzeltme yapılmaması durumunda bu kadar alt vuruluyor.
[Resim: IMG_2841_zps9ep5fipo.jpg]

Daha sonra düzeltmeyi hızlıca hesapladım. 18 çıt düşey düzeltme yaptım. Fazla olmuş. Acemilik işte.
[Resim: IMG_2845_zpsxd6zxrjg.jpg]

Vuruşun birisi merkezin tam 10 cm üzerinde (bu düzgün yaptığım atış) diğeri mukavvanın tam sınırında sıyırmış halde merkezin tam 20 cm üzerinde. Sebebine gelince, arkadaşlar arkamda aygır bir demir kırı rahvan tay pazarlığına tutuşmuştu. Hem pazarlığı takip edeyim hem atış yapayım dersen böyle oluyor.Tongue

Atış sonu tüfeğe bir de köpük banyosu yaptırdım.
[Resim: IMG_2847_zpshdvnzlev.jpg]

Kurtulamadık şu dağınıklıktan. Big Grin

Alıntı

Kullandığınız mühimmatın künyesini paylaşır mısınız. Bir de 600 m. ve yukarısı atışta tüfeğin performans sonuçlarını merak ediyorum. Fırsatınız olursa paylaşmanız dileğimle...

Alıntı

150 gr Federal soft point. Fırsat bulabilirsem, yani uygun arazi bulabilirsem bu hafta 500-600 m atışları düşünüyorum. 600 metre üstü için açık arazi buralarda maalesef yok.

Alıntı

Bu akşamüstü itibarıyla bu yılki hedefim olan 500 m sınırına ulaşmış bulunmaktayım.

Aşağıda hedefimiz ve bana yardımcı olup, bu alanda atış yapmamı sağlayan arkadaş. Kendisi benim iki katımdan biraz küçük. Rolleyes

Hedef kağıdı zamanında av tüfeği incelemesi için yaptırdığım kağıt.

[Resim: IMG_2858_zpsslvykr5c.jpg]

Kötü bir fotoğraf ama atış şartlarını anlatması bakımından önemli görüyorum.

[Resim: IMG_2859_zps2muz2m1m.jpg]

Hedef 511 m'de, atış yapılan yerde ve hedefte rüzgar yok, fakat mermi yolunun yaklaşık 150-200 metresinde bir boğaz var ve değişken şiddette rüzgar esiyor. Eğim yok.

Çok şanslı adamım, ilk denemede hedefi buldum ve şarjördeki 4 mermiyi de hedefe iyi-kötü yerleştirebildim. Yurtdışı siteleri inceleyip benzer özelliklerdeki fişeklerin mermi düşüş grafiklerini çıkardım. Ortalamasını aldım, tuttu. 3.8 ile 4.0 mrad bir düşey düzeltme vermem gerektiğini hesaplamıştım. 4.0 mrad tam geldi. Dürbün 12 büyütmede.

[Resim: IMG_2862_zpspv7easyd.jpg]

[Resim: IMG_2863_zps9q5tubke.jpg]

Alıntı

Tebrikler Sn. Pinus. İmkanınız varsa metal bir boy hedefi yaptırırsanız, hem atış esnasında gong sesini duyar vuruşunuzu doğrulamış olursunuz hemde dürbününüzle de atış noktasını görürsünüz.
Şimdi sizi görünce benimde canım istedi. Malum Adana havalar hala ciddi sıcak. Çıkamadık araziye.

Saygılar.

Alıntı

PS: Bu arada hedef kağıdında 3 delik var sanırım. Eğer üçü bir grupsa takriben 17-18 cm uzak iki mermi arası. 1 MOA nın biraz üzerinde grupmanınız var. Hiç fena değil bence.

Alıntı

(14-09-2015, 03:11 PM)Yavuzhan demiş ki: Tebrikler Sn. Pinus. İmkanınız varsa metal bir boy hedefi yaptırırsanız, hem atış esnasında gong sesini duyar vuruşunuzu doğrulamış olursunuz hemde dürbününüzle de atış noktasını görürsünüz.
Şimdi sizi görünce benimde canım istedi. Malum Adana havalar hala ciddi sıcak. Çıkamadık araziye.

Saygılar.

Sn. Yavuzhan, metal hedef hiç problem değil. Asıl problem olan şey fişek. Ben bu atışları 150 gr fişeklerle yaptım. Ama bitti bitiyor. Devamı yok. Şimdi işin yoksa başka marka, başka özellikte fişekler için atış denemeleri yap. Smile Dört atış yaptım, 4 delik var. 28 cm'lik bir grupman oldu. Sebebi ise benim atışlardan ziyade atış yolundaki boğazdan esen değişik şiddetteki rüzgar.

Malum Adana sıcak ama Çamlıyayla'nın karşılarına düşen yörük köyleri, yaylaları serinmiş. Söylediklerine göre bir de sırtı beyazlamış azılı varmış. Yüksekliğini eşek-at arası tarif ettiler. Tongue

Selamlar

Alıntı

Aslında iş yerim tam bahsettiğiniz yerlerde. Buralar bile hala sıcak. Neyse çok az kaldı güzün gelmesine.

Selamlar.

Alıntı

Ellerinize sağlık Sn pinus,
Elinizdeki vortex viper 6-24*50 sanırım. Vertikal dağılımınız cok iyi, çekirdeklerinizin çıkış hızları oldukça homojen.Bir sorum olacak, neden 24 değilde 12 ile atış yaptınız merak ettim, miraj mı vardı?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi