Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ 550 Varmint Laminated
Sn. markhor,

Yeni başlayan birisi olarak dürbün netliğini yeterli buluyorum. Elbette daha önce arkadaşlarda incelediğim Alman malı dürbünler kadar net değil. Trabzon'da hava kararmak üzere 100 m atışları yapmıştık. O saatte dahi netliği yeterli bulmuştuk. Dürbün ayarları net düzeltmeler veriyor. Her çıtın tam karşılığı düzeltmeyi verdiğini zannediyorum. Ben de 4-16 ile 6-24 arasında kalmıştım. Hedef atıcılığında 24 büyütmenin çok işime yarayacağını düşünmüştüm. 12 büyütme ile atış yapıyorum ve 24 büyütme için vazgeçtiğim düzeltme miktarına üzülüyorum. Bir acemi gözüyle bu paraya iyi bir dürbün.

Alıntı

Teşekkürler Sn Pinus

Benim için 24 büyütme, atış için değilde, uzak mesafedeki Tekelerin trofe değerini görebilmek için kullanışlı olurdu. Ne yazık ki, 6-24 dürbünün uzun oluşu, montaj sırasında geze temas gibi sıkıntı doğuracağından, daha kısa olan 4-16'yı tercih etmek zorundayım.

Alıntı

Bugün atışlara kaldığım yerden, yani 200 ve 300 m'lerden devam etmeye ormana gittim. 200 m atışından sonra 300 m atışından vaz geçip bende mi bir hata var diye 100 m atışı yaptım. Öylece bırakıp döndüm. 200 m atışından sonra dürbünün paralaks ayarının 120 yard'da kaldığını fark ettim. 200 m atışı olmadı. Hata tüfekte değildir de fişekte mi yoksa eşekte mi anlayamadım. Big Grin

Optik atıcılığı kolay zannediyordum. Yivli tüfeğe çok yabancı değilim de optikle yeni tanışıyorum. Henüz bir birimizi tanıma aşamasındayız. Gördüğüm şey her şeyin yaptığınız atışa etki ettiği. İyi tüfek, iyi fişek yetmiyor, bir de sakin bir ruh hali lazım. Dün akşam yediğim tavuktan kaynaklı sabahı zor etmem, atışa giderken gördüğüm teyzelerin sinirli bakışları ruh halimi pek te iyi etkilememişti doğrusu. Rolleyes

Optikle ilişkimiz çok iyi gitmiyor. Birincisi o kadar uğraştığım odaklanma, ilk başta beni bayağı zorladı. Ağır ağır bir duruş oturtmaya çalışıyorum. Masa üzerinden nişan alırken ilk seferde sanki pencereden bakıyormuşçasına net bir görüş olurken, yere yattığımda dürbünün içi kara duvar. Hadi bakalım en iyi görüşü yakalayacağım diye yılan gibi kafa oynatmaya. Yine ilk zamanlar hedefi bulmakta yaşadığım zorluklar. Her şey zamanla yerine oturacak. Yeni yürümeye çalışan bir bebekten farkım yok. Şimdilik her şeyi not alıp üzerinde düşünüp çözüm aramaya çalışıyorum.

Bu günkü 200 m hedefimiz.

[Resim: IMG_1673_zps22794372.jpg]

200 m hedefimizin atış noktasından görüntüsü.

[Resim: IMG_1674_zpsae0df298.jpg]

100 m atış kağıdı.

[Resim: IMG_1678_zpsd2249c10.jpg]

200 m atış kağıdı.

[Resim: IMG_1677_zps10f93bfa.jpg]

Alıntı

Buradan aklınıza gelebilecek bir hususa daha cevap vermek istiyorum. 100 m üzeri atışlarda dürbünde her hangi bir düzeltme yapmıyorum. Sebebine gelince dürbün bağlantılarını ve ayarlarını kendim yaptım. Her an yeniden söküp takabilirim. Bu yüzden dürbüne segmanlarını takıp sıfır ayarını sabitlemedim. Dolayısıyla zero stop fonksiyonunu şimdilik kullanamıyorum. Neden dürbünü başlangıçta işi bilen birine taktırmadım? Bu işin nasıl yapıldığını anlamak için, yarın her hangi bir zor durumda kendim yapabilmek için.

Belirtmek istediğim bir diğer husus, dürbün bağlanmış tüfeklerde şarjörün önemi. Mermileri üstten el ile basmaya çalışmak her halde çok zor olurdu.

Alıntı

Sn.Pinus,

İstekli ve hevesli çalışmalarınızı sevinçle ve biraz da gururla izliyorum. Eminim sürekli videolar izliyor, forumu karıştırıyor ve bir şeyler okuyorsunuz. Heyecanınızı paylaşıyorum Smile Eminim çok kısa sürede çok daha uzak mesafelere ulaşırsınız. Epey bir soru, 500-600 metrelere ulaşmanızı bekliyor zihnimde size sorulmak için Smile Malumunuz kundak ve namlunuz MKEK standartlarının üzerinde.
Bu işte en can sıkıcı nokta yalnız çalışıyor olmak. En az sizin kadar istekli bir arkadaş ümitsizliğe düşmenizi önler. Sanırım sizde yalnız çalışıyorsunuz. Bende hep yalnız çalıştım. En son 750 metrelere kadar çıkmıştım ki sıkılıp bıraktım. 1-2 aydır yeniden başladım. 1 senedir dokunmuyordum tüfeğe. Namlu kundağa temas ediyor sanırım. Dağılımlar biraz enteresan.

Gördüğüm kadarıyla şu an tek eksiğiniz bir bipod. Ben tüfeği çantaya yada herhangi bir şeye dayamaktansa, bipod ile atmayı daha rahat buluyorum. Tabi tercih meselesi. Yere yattığınızda rahat değilseniz atışı bırakın. Boşa mermi atmayın. Moral,motivasyon ve ruh hali konusunda ise çok haklısınız. Birde naçizane tavsiyem soru sormaktan çekinmeyin. Tek kaynaktan değil birçok kaynaktan beslenin. Farklı kişilerle tartışın. Farklı tecrübe ve bakış açıları size katkı sağlayacaktır. Konuşmak isterseniz mail adresim profilimde mevcut. Çekinmeden yazabilirsiniz.
Sizi izlemeye devam ediyorum.
Hoşça kalın.

Alıntı

Sn.Pinus,

Paylaşımlarınızı keyifle takip ediyorum. Sturm çanta ve glock bıçak seçiminiz çok isabetli olmuş.
Sn.Yavuzhan'ın bipod uyarısına tekrardan dikkat çekmekle beraber hala gazete kağıdından kurtulamadığınızı üzülerek görmekteyim Smile
Zemindeki en ufak engebelerin ve bu sezonlarda aktardağı soğuğun rahat bir atış pozisyonuna elvermeyeceğini, kalın bir mat kullanmanız gerektiğini düşünüyorum.
Atışları kaç büyütmede yaptığınızı ve hedef kutusunun içinin sallanmayacak kadar dolu olup olmadığını da merak etmekteyim.

Bu arada 200m mesafede dahi mermi deliklerindeki yanık izleri dikkatimi çekti. Bu mesafelerde merminin kağıdı yakacak kadar sıcak kalması mümkün müdür deneyimli arkadaşlar yorumlarsa sevinirim.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın TrCiviltary, sayın Pinus akşamdan yediği tavuğun rahatsız ettiğini kendi de belirtmişler yani destek amaçlı kutuların içi pek dolu olmamalı Smile

Deneyimli olmak kendime atfedebileceğim bir durum değil ne yazık ki ama merminin izi konusunda bence her şey normal, 250 metre civarında isabet kaydettiğim kağıtta dahi benzerinin olduğunu hatırlıyorum.

Hatta yine youtube imdadımıza yetişsin ve daha önce de videolarını paylaştığım Fransız bir atıcının aynı kalibre ile 200 metrede açtığı delikler beyaz zemin üzerine 10:50 'den itibaren görülebilir.

Merminin sıcaklığını ne kadar ve ne derece koruduğu konusunda hiçbir fikrim yok.Ancak kağıtlardaki izlerin olayı bence patlama anında,çekirdekten önce az da olsa öne kaçan gazın yanık artıklarının çekirdeğe yapışması ve yapışıp kalan yanık artıklarının çekirdekle beraber taşınıp hedefe bulaşması.Atış kağıtlarımı tekrar kontrol ettiğimde 25 metre gibi mesafelerde dahi aynı izler mevcut mantıken daha yakın daha sıcak daha çok yanık olmalı ki izlerin yanık değil yapışmış leke olduğu elde daha kolay anlaşılıyor.

Saygılar.

Alıntı

Sn. Yavuzhan,

Derdimi anlıyorsunuz. Şu anda yerler kuru iken 4*4 ile ancak çıkılabilen bir yerde çalışıyorum ve maksimum mesafe 250-300 m olabiliyor. Yalnızım, yanımda kimse yok, olmaya niyetli kimse de yok. Kışın çalışmak için kurum amirlerine poligonlarını kullanabilme ricasında bulundum, hepsinin aniden işi çıktı. 500 m üstü benim için şimdilik hayal. Çünkü MKE'den soft point dışında çekirdeğe sahip fişek bulamıyorum. Attığım fişekler federal marka. Hepsinin ucu birbirinden farklı ve balans problemi olduğunu düşünüyorum. Kundak işimi çok kolaylaştırıyor. Namlu zaten malum. Rodajına da epey emek verdim. Bipod sevmiyorum, asıl mesele o. Ama belki bir ara alır kullanırım. Atış konforundan da haliyle haberim yok. Haklısınız, bazen arayıp işe bilenlere danışıyorum. Fakat bu kalitesiz mühimmat şevkimi kırıyor. Bir ara tüfeği alıp optik konusuna hakim birilerinin yanına gitmem gerekecek. Uzun mesafe için de karların eriyip, yaylaların uygun hale gelmesini beklemek durumundayım.

Sn. TrCiviltary,

Yorumlarınız için teşekkürler. Mat için hala bir büyüğümüzün buraya gelmesini beklemekteyim. Smile Umarım pembe renk getirmez. Atışları 12 büyütme ile yapıyorum. Daha yüksek büyütmelerde titremeye çok engel olamıyorum ve gözüm dayanmıyor. Hedefteki tavuk kutusunun içi boş. Çalılara bantla tutturmaya gayret ediyorum.

Selamlar

Alıntı

(13-11-2014, 01:57 PM)TrCiviltary demiş ki: Bu arada 200m mesafede dahi mermi deliklerindeki yanık izleri dikkatimi çekti. Bu mesafelerde merminin kağıdı yakacak kadar sıcak kalması mümkün müdür?

Delikler cigara ile açılmış olabilir mi? Big Grin Big Grin Big Grin

Alıntı

(13-11-2014, 10:05 PM)asc demiş ki:
(13-11-2014, 01:57 PM)TrCiviltary demiş ki: Bu arada 200m mesafede dahi mermi deliklerindeki yanık izleri dikkatimi çekti. Bu mesafelerde merminin kağıdı yakacak kadar sıcak kalması mümkün müdür?

Delikler cigara ile açılmış olabilir mi? Big Grin Big Grin Big Grin

Fena fikir değil. Rolleyes

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi