2. Dünya Savaşı' ndan kalan bir hatıra.
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2. Dünya Savaşı' ndan kalan bir hatıra.
#11
Biraz yavaş yazdığımdan ve şu an bulunduğum yerdeki internet kafenin kıtırtılı bir klavye yolu olduğundan önceki mesajı görmemişim.

Uzun lafın kısası göçebelik zor zanaat.
 
Alıntı

#12
İsinin ehli bir usta elinden gecerse cok iddiali bir silah olabilir.. Daha temizini yillar evvel gormustum,amblem ve kabza dan hatirladim
 
Alıntı

#13
Sn. madenci08'in bahsettiği konu hayli ilgimi çekti. Ve şöyle bir sayfa buldum. Merak edenler için http://tarihci1071.blogcu.com/turk-ss-birlikleri/622388


(14-09-2014, 08:08 PM)madenci08 demiş ki: Forumumuzda daha evvel konusu geçmişti.Naziler özellikle işgal ettikleri bölgelerde ele geçirdikleri bazı silahları kullanıma soktular.Özellikle 9 mm olan tabancalar Alman görev çapı olduğundan işgal altındaki fabrikalarda üretildi.

Bunlardan Radom'un hikayesini daha evvel ben yazmıştım.Bu silahlar işgal altındaki Belçika tarafından Alman ordusu için üretilmiş silahlar.Konu Sn. Lupus'un uzmanlığı olmakla beraber üretildiği dönem ve modellere göre kalite farklılıkları olduğunu biliyorum.

Türklerin savaşta bulunmasıyla ilgili olarak değişik hikayeler anlatılabilir.Genel olarak bilinen ise Sovyetlerin baskıyla pek çok Türkü silah altına aldığıdır.Hatta bazı Türk esirler Nazilerce devşirilerek (örneği çok Amerikalı birliklerde var) komünizme karşı savaşmak amacıyla birlikler oluşturulmuştur.Almanlar hatta çok etkilendikleri için Türklerden SS birlikleri oluşturmuşlar.Maalesef bu birliklerden firar edemeyenlerin pek çoğu savaş sonunda vagonlara doldurulup Sovyetlere teslim edildi.Maalesef Sovyetler hiç birine acımadı.Hatta sanırım bu trenler topraklarımızdan gönderilmişti İsmail Güneş'in böyle bir filmi vardı.Maalesef bu filmin ilk gösterimi Maraş olaylarının başlangıcı olduğundan daha gösterilmedi.

Yakın dönemde buı konu hakkında kitapta yazıldı ama şimdi o kitabı internette bulamadığımdan link veremiyorum. (İsmi ,İkinci dünya savaşında Türk lejyonerleri gibi birşeydi.)

Silahın çok ilginç bir ruhsat hikayesi olabilir.Benim tahminim ise küresel silah kaçakçılığı , kolluk kuvveti müsaderesi , depolar ve şanslı bir subay/astsubaya zoralımla devir.Genelde ilginç silahların altından hep bu hikaye çıkıyor.

Asıl hikaye şudur.Türkiye savaşın sonunda yeni kurulacak BMye girebilmek için koftiden savaşa girdi diye anlatılır.Aslında hikaye öyle basit değildir.O zamanki ülke nüfusu 13 milyondur ve ülke genel seferberliğe gitmiş ve neredeyse 2 milyon erkek askere alınmış ve 6 sene askerlik yapmıştır.Üretimi tarımsal ekonomiye dayalı ülkemizde üretim neredeyse durmuştur.Dönemin kötü şartları ve hastalık gibi nedenlerle yaklaşık 15000 asker şehit olmuştur.Ülkenin tek üretim faktörü krom madenleridir.Krom satıp altın alınan bu dönemde binlerce madenci iş kazaları nedeniyle hayatını kaybetmiş ama hiç birisi kayıt altına alınmadığından.Ölü sayısı hiç bir zaman bilinememiştir.

Nazi BHP leri hakkında:


http://glocktalk.com/forums/showthread.php?t=1372794

http://www.gunbroker.com/Semi-Auto-Pisto...words=nazi

http://www.wehrmacht-awards.com/forums/s...p?t=115318

http://www.americanrifleman.org/articles...g-hi-power

 
Alıntı

#14
Bahsettiğim kitabın bu olup olmadığını hatırlamamakla birlikte konu ile alakalı bir kitap.

http://www.babil.com/urunler/1274573/bas...nya-savasi

 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi