Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NAMLUDA BAKIR ARTIĞI TEMİZLİĞİ
Cool 
Beyler,
FMJ tip fişek kullanan arkadaşlar atışlardan sonra mutlaka temizlik yapıyorlardır. Ancak bu yapılan temizlik genelde karbon artıkları için yapılmaktadır. Klasikleşmiş bu temizlik ameliyesinden başka namlu için çok tehlikeli olan bakır yığıntısı temizliği de yapılması gerekir. Piyasada bakır temizleme mayisi bulamadığımdan kendi hazırladığım solüsyonu kullanıyorum.

15 cc. su + 5 cc. amonyak.
Bu '' cc '' birimlerini, eczaneden alacağınız '' 5 cc '' lik şırınga ile kolayca ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca elinizin altında PERHİDROL de bulundurmalısınız.
Bulamazsanız, bayan kuaförlerinden saç ağartıcı hidrojen peroksit karışımını temin edebilirsiniz.
Ancak kesinlikle PERHİDROL ve HİROJEN PEROKSİTİ saf halde kullanmaya kalkmayın. % 35- 40 oranında seyreltilmiş olmalı.

İlk olarak silahımızı karbon artıkları için iyice temizleyip kurulamalıyız.
Sonra amonyaklı solüsyona batırdığımız bir bezi fişek yatağından namlu ucuna doğru bir kez itmeliyiz.
3 dakika kadar bekledikten sonra, temiz bez yardımı ile namlu kurulanmaya başlanır.
İlk çıkan bezler mavimsi renkte çıkacaktır. Bu da namludaki bakır artıklarının temizlendiğine işarettir.
Değiştirerek uyguladığımız bezler artık temiz olarak çıkmaya başlayınca ki (en az 10 sefer gıcır gıcır ötecek şekilde sıkı olarak çekilmelidir) perhidrol ile ıslatılmış bez, harbi yardımı ile namluya bir kez uygulanır. Bu aşamada da 3 dakika kadar beklenir.
Namlu iyice kurulanır. 7-8 kez kuru bez ile harbilenir.
Kuru namluya en son iyi kalite bol koruyucu yağ tatbik edilip, silinerek hafif yağlı olarak bırakılır.

Atışa gitmeden kurulamayı unutmamak şarttır.

ÖNEMLİ:
Silah temizliği yaparken ileri itilen harbi asla geri çekilmez.
Bez çıkarılıp fişek yatağından tekrar hazırlanarak ileri itilir.

Tabancatufek.com için hazırlanmıştır. (Written by xlcod3r.)

Alıntı

Sn.xlcod3r, memleketimizde özellikle bakır temizliği için düşünülmüş hazır solüsyonlar olmadığından, gerçekten çok pratik ve faydalı paylaşım olmuş. Memleketimizde atıcılıkla ilgili pek çok konu gibi, namlularda yapılması gereken bakır temizliği de bilinmediğinden veya bilinse de önemsenmediğinden, kullandığımız silahların namluları kısıtlı atım adedlerine rağmen zamanından çok önce elden çıkmaktadır, tabi bu biraz da namlu kalitesinden ne anlaşıldığı ve namludan ne beklendiği ile de ilgili bir konudur. Bu nedenle çoğu kişi de, ellerindeki namlunun elden çıktığının bile farkında olmamaktadır. Bu ayrıntı beni ikinci el silah alırken en fazla huzursuz eden şeylerden birisidir.

Arkadaşları bir ayrıntı konusunda da uyarmak isterim. Çoğu kaptırık bayi, ellerindeki bazı ithal malzemelerin namlunun her türlü temizlik ihtiyacını, hatta tek bir yağın, her türlü temizlik, bakım, koruma ve yağlama ihtiyaçlarını karşılayabileceğini iddia ederek, bilerek ya da bilmeyerek müşterilerini yanıltmaktadır. Gerçek manada bakır temizliği yapabilecek malzemelerin üzerinde mutlaka '' Copper Remover '' '' Removes Copper Fouling '' gibi ibarelerin olması gereklidir. Üzerinde özellikle bakır temizleme özelliği olduğu ibaresi olmayan solüsyon ya da köpükleri, bu amacı uygun olduğu kanısı ile bir dünya para vererek almayın.

Alıntı

sn xlcod3r ,
benim oldukça önemsediğim bir konu , ne kadar önemsediğimi bu konuyu öğrendiğim değerli üstad sn.lupus da bilir . Zaten kendilerinin daha önce belrittiği bir kaç hamleden oluşan bir metod var , ilgili konu başlığında bulunabilir , bu hamlalar belli adete mermi atımını ve belli işlmelerin takip sırasına göre yapılmasını gerektiriyor , sizin yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile yöntemini atış adedi ve takip sırasındna bağımsız olup her atış sonrası yapılacak extra bir namlu temizliği mahiyetinde , doğru mudur ? yani tek mermi de atsak , 100 mermi de yapacağımız namlu içi bakır temizliği aynı olup değişecek olan bir tek bezde elde edeceğimiz kirli mavi renk kesafeti olacaktır ...

İlk fırsatta atış yapmadan , deneme mahiyetli uygulayacağım bir namlu temizliği olacak , sonrasında her atış akabinde uygulamayı düşünüyorum , teşekkür ediyorum , faydalı bilgi ve tecrübelerinizi bekleriz .....

Alıntı

MKEK in mantığı nedir veya ben mi yanlış düşünüyorum billmiyorum ama bence tabancalarda özellikle poligon ve eğitim atışı için LRN yani bakır veya tunç gömlekli olmayan sade kurşun çekirdeklerin kullanılmasından yanayım, bu hem namlu ömrünü uzatır hemde tehlikeli sekmeleri önler diye düşünüyorum, namluda kalan kısmını temizlemek içinde sanırım namluyu ısıtmak yeterli olur, ama bunun namluya zararı olurmu onu bilemem...

LRN = Lead Round Nose

[Resim: lrn2.jpg]

[Resim: lrn.jpg]

Alıntı

Ağa'm kurşun çekirdekler de en az bakırlar kadar namluda birikime neden oluyor.
Onlar için de ayrıca kurşun temizleme metodları kullanılıyor.
Yani dikensiz gül yok...Big Grin

Alıntı

LUPUS demiş ki:Ağa'm kurşun çekirdekler de en az bakırlar kadar namluda birikime neden oluyor.
Onlar için de ayrıca kurşun temizleme metodları kullanılıyor.
Yani dikensiz gül yok...Big Grin

üstad ama kurşunu çıkarmak daha kolay olduğu gibi, namlu ömründe kayda değer bir artış olacağını düşünüyorum...
bakır ile kurşun setlerda aynı oranda aşınma yapamazlar....

Alıntı

hot_ice demiş ki:sn xlcod3r ,
benim oldukça önemsediğim bir konu , ne kadar önemsediğimi bu konuyu öğrendiğim değerli üstad sn.lupus da bilir . Zaten kendilerinin daha önce belrittiği bir kaç hamleden oluşan bir metod var , ilgili konu başlığında bulunabilir , bu hamlalar belli adete mermi atımını ve belli işlmelerin takip sırasına göre yapılmasını gerektiriyor , sizin yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile yöntemini atış adedi ve takip sırasındna bağımsız olup her atış sonrası yapılacak extra bir namlu temizliği mahiyetinde , doğru mudur ? yani tek mermi de atsak , 100 mermi de yapacağımız namlu içi bakır temizliği aynı olup değişecek olan bir tek bezde elde edeceğimiz kirli mavi renk kesafeti olacaktır ...

İlk fırsatta atış yapmadan , deneme mahiyetli uygulayacağım bir namlu temizliği olacak , sonrasında her atış akabinde uygulamayı düşünüyorum , teşekkür ediyorum , faydalı bilgi ve tecrübelerinizi bekleriz .....

Sn. Hot_ice,
Bakır temizliği için her atıştan sonra uygulamak zaman kaybı olur diye düşünüyorum. Belli bir atım adedini takip ederek uygulamak daha doğru olur.Lupus üstadım sayı olarak ne önerir bilemiyorum,ancak 150 fişekten sonta yapmak faydalı olur. Tabii bu bir atışta 200-250 fişek attıktan sonrada uygulanabilir.
Şunu belirtmekte fayda var, (Sn.Lupus da bu konudan bahsetmiş) bu temizliği önemsemezsek belli bir orana geldikten sonra bu tür uygulamalarla namluyu kurtarmakta mümkün olmuyor.
Saygılar..

Alıntı

Üstad zaman kaybı mı ? ....bi hobimiz bu var , sadece atış yapmak dışında varsın namlu temizliğine vereceğimiz kayıp olsun zaman , yeter ki bizler namlu temizliğini önemseyelim gerçek manada şayet kendimizi ciddi silah tutkunu sayıyorsak ...
selamlar

Alıntı

Namludaki bakır kalıntısı için tek başına solvent yeterli olur mu?

Alıntı

Çok teşekkürler sn.xlcod3r.Ben şahsen kendimi bir kez daha ayıpladım,bakır artıklarının namluya bu denli zara verdiğini bilmiyordumSad.hemen dediklerinizi uygulayacağım. Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi