Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TABANCA TUTUŞ BİÇİMİ
(10-11-2014, 07:24 PM)lupus demiş ki: Silahın tek başına kabza kavrama çapını ve tetik erişim mesafesini bilmenizin hiç bir anlamı yoktur Sn.DoubleTap. Çünkü kabzanın yapısı, açısı, tetiğe erişim açısı, tetiğin kıvrımı ve şekli gibi pek çok faktörün şahsi el yapınızla uyumunu bilmeden son derece yanlış karar verirsiniz. Örneğin bu tür ölçüleri kıstas aldığınızda size birebir aynı silahlarmış gibi gelecek olan CZ 75 B ile CZ 75 SP 01' i elinize aldığınızda kavrama konforu ve hissi konusunda arada dağlar kadar fark olduğunu görürsünüz. Diğer yandan, bir tabancayı ilk eline aldığında sanki eldiven gibi eline uyumlu olduğunu hissedip, kullandıkça avuçlarına ve parmaklarına batan yerlerinden, tetik temasından rahatsız olan, başka bir tabancayı eline ilk aldığında yadırgayıp, kullandıkça ne kadar konforlu olduğunu fark eden kullanıcılar da var. Sonuç; Bir tabancayı farklı zamanlarda, sakin bir kafa elinize alıp, mümkünse farklı tabancalarla yan yana değerlendirip, mümkünse atış yapmadan yapılacak tercih ve seçimler her zaman sükutü hayale neden olmaya adaydır.

Saygılar.

Açıklamanız için teşekkürler Sn. lupus. O zaman tek çare ya çevre yada poligon kalıyor.

Bir konuyla ilgili size danışmak isterim Sn lupus. Sig Sauer P226 Elite Stainless i yakından inceleme fırsatım oldu. P229 Elite Stainless e göre kabza farkları nelerdir beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Saygılarımla

Alıntı

Maalesef bu iki tabanca ile teşriki mesaim olmadı. Sadece Elite versiyonuna denk sayılabilecek komple çelik, standart kabzalı, standart tetikli Alman üretimi .357 SIG kalibrede bir P 229 ve alüminyum gövdeli, E2 kabzalı, kunduz kuyruklu, kısa ve SRT tetikli .357 SIG kalibre Amerikan üretimi bir başka P 229 deneme şansım oldu. Alman üretimi tabancanın detay işçiliği bir yana, E2 kabza kapağı, kunduz kuyruğu, kısa ve SRT tetikli P 229 ile,.357 SIG' de alüminyum gövdenin hafiflik dezavantajına rağmen kütleye daha seri ve isabetli atışlar yapabildim. Sonuç olarak, kendi el yapım için kunduz kuyruğu, E2 kabza ve kısa tetik ile, tetik çekme alışkanlıklarım için SRT tetiği daha uygun bir kombinasyon olarak hissettim. Ama aynı kombinasyonlarda bir P 226 ve P 229' u yan yana görüp atış yapma şansım olmadı maalesef.

Saygılar.

Alıntı

Çok teşekkürler Sn lupus.
Silahlarda aynen kıyafet gibi desek yanlış olmaz sanırım. Ölçüleri, bedeni vs hepsi tutar, üstünüze giyer denersiniz uymaz. Veya tam tersi. Maalesef bazı ülkelerdeki gibi eşya dener gibi silah deneme imkanı olmadığından, bizler için azımsanmayacak bir risk oranı var.
Saygılar

Alıntı

Sn.DoubleTap,

Mevzuat, ülke şartları, ülkemizdeki silah kültürünün kendine has özellikleri...Evet, hepsi doğru...Ama burada iş biraz da biz silahseverlere düşüyor. Kendimden basit bir örnek vereyim...Yıllar önce bulunduğum ilde bir şahısta bir P7M13 olduğunu öğrendiğimde, hakkında çok şey okuduğum, ama hiç elime almadığım, vakti zamanında sadece MKEK vitrininde gördüğüm bu silahı sadece şöyle bir ele alıp inceleyebilmek için araya iki ayrı kişi koyup, randevu alıp gidip silahı incelemiştim. Tabii bu sayede çok daha özel parçalardan oluşan bir koleksiyona da tevafuk etme şansı bulmuştum, orası da ayrı bir konu. Smile Hasılı, sizin için hiç kimse bir şey yapmıyorsa, siz kendiniz için birşeyler yapmalısınız. Yaşadığınız yerdeki ciddi ve kültürlü silahseverleri bulmalı, onlarla herşeyinizi paylaşmalı, ortak bilgi ve tecrübenizi arttırmalısınız. Biz hep öyle yaptık ve çok faydasını gördük...Kendi öz kardeşlerimden daha can ciğer sarması olduğum Sn.parabellum ile de bir silahçı dükkanında tanıştık...Smile

Saygılar.

Alıntı

İnanın öyle yapıyorum Sn Lupus. Çevremde kiminle bir sohbete girsek, işi döndürüp dolaştırıp o konuya getiriyorum Smile . Bu şekilde birçok silahı da elime alma imkanı buldum. Bir Silah tamircisi abimin de çok faydası dokunuyor. Ve tabi bu forumdakileri ve özelliklede sizi söylememe gerek yok. Lakin teori ve silahı elinde tutmak ayrı, atış imkanı bulmak apayrı bir konu. Maalesef bir atış poligonumuzda yok İzmit te.
Bu arada Ankara ya geldiğimde sizi de mutlaka ziyaret etmeyi düşünüyorum. Çaylaklarla uğraşmaktan bıkmışsınızdır gerçi Smile

Alıntı

Sn.arkadaşlar,paylaşımlardan dolayı herkese sonsuz teşekkürler.Henüz konu açma hakkım yok ama sormak istediğim birçok şey var,az da olsa bazı şeyleri sorma denemem oldu ama onada maalesef hiçkimseden cevap alamadım.Beklemekteyim.Teşekkürler

Alıntı

Bazen doğru tutuş biçimleri de yetmez. Kendinize göre doğru silahı seçmenizde elzem.
[Resim: ZXjfIn9.gif]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ckenarli

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi