Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TABANCA TUTUŞ BİÇİMİ
Cool 
Beyler,
İlk defa tabanca almaya karar verip tabanca ile tanışacak arkadaşlar öncelikle dominant ellerinin avuç ve parmak biçimine uygun kabza yapısına sahip bir silah tipi beğenmek zorundalar. Nasıl bilebiliriz bu avuç ölçüsünü?

[Resim: emptyhand.jpg]

Çizgiler avuç kapasitenizi göstermektedir. Silahı elinize aldığınızda şu şekilde durmalıdır.
İri yada küçük kabzalar size çok zorluk yaşatacaktır.

[Resim: pistolgriptop.jpg]

Bu durumda elinizi ileri doğru uzattığınızda namlu hattı hedefi gösteriyor olmalıdır.
Eğer göstermiyor,sağa sola sapmalar oluyorsa kabza sırt tabanı avuç içine tam oturtulmamış demektir.
Bu aşamada dominant göz tespiti yapmak da yerindedir.
İşaret parmağınızı 5 - 6 metre ileride bir noktaya doğru tutun ve nişan alır gibi önce sağ sonra sol gözünüzle bakın. Hangi göz ile bakarken noktada sabit kalıyorsanız o gözünüz dominant (nişan) gözünüzdür.

Şimdi burada bir noktaya temas edelim. Aslolan her iki gözünde açık olmasıdır.
Olayı kafadan koparmak her zaman iyidir. Tek göze alıştıktan sonra çift göze geçiş çok zor olacaktır.
Onun için çift göz ile nişan almaya alışmalısınız.
Kabzayı asla çok aşırı sıkmayınız. Ne kadar çok sıkarsanız zararı sizedir. Parmaklarınız kısa süre sonra uyuşur. Ancak çok gevşek de tutmayacaksınız. Zira ilk atışta silah kafanıza zıplar.
Silah tutan elizin bileğini iyice sağlam tutmalısınız. Silahtaki şahlanmalara mani olursunuz.

Tetik çekme işlemi, tetik parmağınızın tırnak altına denk gelen etli kısım ile olmalıdır.
Birinci boğum çizgisine oturmayacak, çok da uç kısıma gelmeyecek şekilde tetiğe baskı uygulamalısınız.

UNUTMAYINIZ TETİK ÇEKİLMEZ EZİLİR.

[Resim: ayoob85-5a.jpg]

Baş parmağınız emniyet mandalının daha üstüne çıkmayacak şekilde olmalı.
Destek elinizin dört parmağını, kabzayı kavrayan elinizin üç parmağı üzerine gelecek şekilde yerleştirin.
Destek elin işaret parmağını tetik korkuluk köprüsü üzerine konması bazı atıcılarda itidal haline gelmiştir.
Silahı dengeliyorum filan gibi nedenler söylemektelerse de, siz zinhar öyle yapmayınız.

[Resim: 2handgrip02.jpg]

Destek elinizin baş parmağı, kabzayı kavrayan elin başparmağı altına yerleştirilir.

[Resim: 2handgrip04qh3.jpg]
[Resim: 2handgrip05zp2.jpg]

Tetik çeken parmak pozisyonu; Parmağınızı, tertiği çekerken tetik içine doğru itmeyin.
Parmak uçtan ikinci boğum mafsalında 90 derecelik açı yapacak şekilde tetiği ezmelidir.

[Resim: 2handgrip06xk4.jpg]

Bu arada gez ve arpacık ilişkisi de önemlidir.
Hedefi net görmeye çalışmayın.
Gez ve arpacık önemlidir sizin için. Hedef arkada silik (flu) görükmelidir.
Daire hedef ve siluet hedeflere doğru nişan almak için gez ve arpacık konumlarıda verilmiştir.

[Resim: 143253251gl4.jpg]

İkinci olarak silahınızın tetiğine alışmak için boşa tetik düşürmelisiniz.
Hemde bol bol. Aman tetik, iğne kırılır filan duyar gibiyim. Peki bu durumda ne yapmalıyız?

Bir boş kovan alınır, itina ile kapsülü çıkarılır. Uçlu kurşun kalemlerin arkalarında silgi olarak yerleştirilmiş sert silikon çubuklar vardır. Onlardan bir tane temin edilir ve kapsül yuvasına sıkıca geçirilip, bir maket bıçağı yardımı ile kovan dip tablası hizasında kesilir. Bu yaptığımız boş kovan fişek yatağına yerleştirilir. Artık iğne kırılır filan derdi de bitti. Yurt dışında para ile satıyor bu kovanların fabrikasyonunu elin keferesi. Biz beleşten yapmayı tarif ettik.

Atış yaparken nasıl pozisyon alacağımızı galiba forumda okumuştum.
Öyle hatırlıyorum. Yoksa da o konuyu da sıraya alırım.

Tabancatufek.com için hazırlanmıştır. (Written by xlcod3r)[ Doğru oldu mu acaba?]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ckenarli, Vectra
Sn xlcod3r,

Bu güzel paylaşım için çok teşekkürler..Smile

Sevgiler

Alıntı

Sn. Ekeke,
Sıradan bilgiler kafalarda saklanmak için değil paylaşmak içindir.
Saygılar..

Alıntı

Sn xlcod3r...
Çok güzel paylaşım, teşekkürler...

Alıntı

Alıntı: Baş parmağınız emniyet mandalının daha üstüne çıkmayacak şekilde olmalı.

Jeff Cooper, emniyet mandalı olan silahlarda, bu başparmağın pozisyonunun, yetişmiş bir atıcıyı daha karşıdan bakınca tanımasına yardım ettiğini söylermiş...Cool

Alıntı: Yurt dışında para ile satıyor bu kovanların fabrikasyonunu elin keferesi.
Bizim amelerler de gümrükte bunları gerçek mühimmat sanarak alıkoyuyorlar.
Görevli memuru, '' snap cap '' i tabancasına koyup denemeye bile ikna edemiyorsunuz.Big Grin

Sn.xlcod3r, etrafımdaki insanların, daha doğrusu atıcı adaylarının çok ciddi bir kısmının el ve parmak yapıları, halihazırda piyasada dolanan pek çok yüksek kapasiteli ve çift sıra şarjörlü tabancayı, ideal olarak kavramaya ve layıkıyla tetik çekme konforu sağlamaya uygun olmadığı halde, bu insanları asla bir revolver, tek sıra şarjörlü bir tabanca, ya da BHP gibi tabancalar almaya ikna edemiyorum. Ondan sonra da ne kadar dikkat ederlerse etsinler, ne kadar atış kurallarına uyarak atış yaparlarsa yapsınlar, istedikleri vuruşları yapamadıklarında, hemen ellerindeki tabancalara kusur bulmaya başladıklarında, sadece gülüyorum.

Tabanca alacak arkadaşların ilk okuması gereken konulardan birisini gündeme getirmişsiniz.
Çok ama çok yararlı bir paylaşım, ellerinize sağlık.

Alıntı

Sn. Lupus,
İnsan fıtratı gereği kişi kendisine asla kusur kondurmaz zaten. El yapısı ufak arkadaşlar için bahsettiğiniz konuda haklısınız. Ancak bana göre bu arkadaşlar tabancayı kullanmak için değil hava basmak için kullanıyorlar."Filancada bir silah var abooo top mübarek" v.s. kelamları kişilerde bir doyum, bir haz oluşturuyor nedense. Kişiye istediğiniz kadar el yapın müsait değil bak bu tipi alma desenizde boş. Kişi silahın heybetine kilitlenmiştir ve ne olursa olsun, eline uygun olsun olmasın o silahı alır.
Nacizane bende bu güne kadar uyumlu silah al dediklerime söz dinletemedim. Bu konuda laylon yada çelik ayırımı yapmadan nedeni ile izah etmeme rağmen fikri sabit haline getirdiği malzemeyi alıyorlar.
Saygılar...

Alıntı

Sn.xlcod3r,çok faydalı bir paylaşım olmuş.Tabanca alacak arkadaşların önce bu bölümü okuması gerekiyor. Bu nedenle bu konuyu sabitliyorum. Teşekkürler.

Alıntı

teşekkürler xlcod3r , özellikle tetiği tutan parmak ve tetiğin çekilmesi değil ezilmesi yönünde verdiğiniz en can alıcı bilgi için , poligonda sırf bu disipline uymasını tavsiye ettiğim insanlar dikkat ettim atıştan sonra yüzleri hep güldü...

Alıntı

LUPUS demiş ki:Görevli memuru, '' snap cap '' i tabancasına koyup denemeye bile ikna edemiyorsunuz.Big Grin

öyle derseniz benim kepim başımda dalgamı geçiyorsun kep silaha değil kafaya takılır diye size kızarlar...Big Grin Big Grin Big Grin

Bu arada gerçekten güzel paylaşım, teşekkür ederim...

Alıntı

Arkadaşlar malum MKEK silahı satarken silahları elletmediğinden silahın ele oturup oturmadığını daha doğrusu ele olan uyumunu deneme imkanı olmadığından bence bu durumda kaptırmatör çakalları kullanmak lazım onların silahlarını evirip çevirirken biraz acemi gibi davranınca onlar size masal anlata dursunlar siz silahı iyice evirip çevirip inceleyin, yada mutlaka tanıdık eş dostun silahlarını inceleyin...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi