Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 4.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz av tüfeği nasıl satın alınır?
Bir ekleme de ben yapayım bende gecen hafta aynı islemleri uyguladım. Eger jandarma ya bagli iseniz borcu yok kagidi gerekmiyor. Birde poliste 4 istenen foto jandarmada 6 isteniyor

Alıntı

İstanbul vb şehirlerde aile hekimlerinin çoğu yetkileri olmalarına rağmen ' yivsiz av tüfeği kullanmasında fiziksel,nörolojik ve psikolojik açıdan bir sakınca yoktur ' raporu vermiyor.Nörolojik ve psikolojik açıdan yapılması gereken testleri yapacak yeterli donanımlarının olmadıklarını söylüyorlar ki bence haklılar.Ben de bir devlet hastanesinin (Kağıthane Devlet Hastanesi) psikoloji ve nöroloji bölümlerinden randevu aldım.Nöroloji muayenesi kısa sürdü,50 TL muayene ücreti ödedim ve yaklaşık yarım saat içerisinde ' nörolojik açıdan yivsiz av tüfeği kullanmasına engel bir durum yoktur ' yazan raporu aldım.Psikoloji raporu için ise önce psikiyatr beni psikoloğa yönlendirdi ve MMPI testi sonucunu görmesi gerektiğini söyledi.560 soruluk bir testi doldurup psikoloğa teslim ettim.Bir hafta sonra test sonucumu alıp psikiyatra verdim,yine 50 TL muayene ücreti ödedim ve 'psikolojik açıdan bir rahatsızlığı bulunmamaktadır ' raporumu aldım.Bu 2 raporu aile hekimime götürdüm.O da bu raporları inceleyip bana ' yivsiz av tüfeği kullanmasında fiziksel,nörolojik ve psikolojik açıdan bir sakınca yoktur ' raporunu verdi.Bu raporu direkt hastaneden de alabiliyorsunuz fakat 250-300 lirayı buluyor masraf.Bu durumla ben bizzat karşılaştığım için izlediğim yolu paylaşmak istedim.Belki bir faydası dokunur.

Alıntı

Bir aile hekiminin herhangi bir ateşli silaha sahiplik oluru vermek verebilmek için kendisini psikolojik muayene konusunda yetersiz görmesini anlayışla karşılayabilirim, ama herhangi bir hekim, kendisini bu konuda, gerekli düzeyde nörolojik muayane yapamayacak kadar yetersiz görüyorsa, bu mesleği derhal bırakmalıdır!..

Alıntı

Benim aile hekimi, hemen yan odasındaki erkek hekimden daha 'adam' bir bayan hekim.. Bugüne kadar sadece yivsiz tüfek satınalma belgeleri için gittim..her seferinde sorun çıkartmadan belgeyi yazıp verdi..

Bir kere o yokken yan odadaki hekime sordum, işimin ne olduğunu, silah taşıma ruhsatım olduğunu, en az 5 yıllık avcı belgem olduğunu ve her yıl av pulu aldığımı bunların hepsini gösterebileceğimi belirttiğim halde 'devlet hastanesine sevk edecez bu ruhsat yenileme gibi bişi olacak' dedi.

Hocam sizde bu belgeyi düzenleyebilecek 'g.t' yok diyesim geldi ama, gülüp geçtim..

Bu konuda bilinmesi gereken tek şey, bu belgeyi kendi aile hekiminizden almanın gerekmediği, herhangi bir başka ildeki herhangi bir aile hekiminden alabilirsiniz.

Başka bir şehirde yaşayan arkadaşım için kendi aile hekimimden randevu aldık ve muayene sonucu belge Aldı ve tüfeğine kavuştu bu arkadaş..

Alıntı

Bende yakın zamanda aile hekimimden sorunsuz bir şekilde aldım 5dk sürdü.
Kesinlikle hekimin insiyatifinde bir durum. Ha, illa devlet hastanesine sevk ediyorsa, hastanede ücrete tabii verildiğinden olaydan nemalanıyordur.

Alıntı

Sistem gereği aile hekimi yaptığı sevkten nemalanamaz. Aile hekiminin performans kriterleri, gelir, gider kalemleri bellidir, kayıtlı hasta sayısı, hastaların yerleşimi, aynı merkezi kaç hekimin paylaştığı gibi faktörler aile hekiminin net gelirinde belirleyici olurken, yaptığı sevklerin ve bunların gördüğü işlemlerin aile hekiminin gelirine bir etkisi olamaz...

Alıntı

(23-02-2015, 04:53 PM)calsac demiş ki: Bende yakın zamanda aile hekimimden sorunsuz bir şekilde aldım 5dk sürdü.
Kesinlikle hekimin insiyatifinde bir durum. Ha, illa devlet hastanesine sevk ediyorsa, hastanede ücrete tabii verildiğinden olaydan nemalanıyordur.

İşte fikriniz mi var, bilginiz mi var başlığına çok uygun bir örnek!

Alıntı

(23-02-2015, 06:18 PM)tirendaz demiş ki:
(23-02-2015, 04:53 PM)calsac demiş ki: Bende yakın zamanda aile hekimimden sorunsuz bir şekilde aldım 5dk sürdü.

İşte fikriniz mi var, bilginiz mi var başlığına çok uygun bir örnek!

Merhaba
Hak vererekmi yazdınız yoksa hedefmi gösterdiniz bilemedim fakat bu konuda bahsettiğim olayda kötü örnekler mevcut

(23-02-2015, 05:00 PM)lupus demiş ki: Sistem gereği aile hekimi yaptığı sevkten nemalanamaz. Aile hekiminin performans kriterleri, gelir, gider kalemleri bellidir, kayıtlı hasta sayısı, hastaların yerleşimi, aynı merkezi kaç hekimin paylaştığı gibi faktörler aile hekiminin net gelirinde belirleyici olurken, yaptığı sevklerin ve bunların gördüğü işlemlerin aile hekiminin gelirine bir etkisi olamaz...

Sayın lupus sizden daha iyi bildiğimi iddia etmiyorum lakin yaşadığımız yerin Türkiye olduğunu ve bu tür şeylerin çok normal olağan 3 kağıtlar olduğunu unutmamanızı öneririm.

Amacım zıtlaşmak değil yanlış anlaşılmasın lakin bizzat şahit olduğum 1 örneği var.aldığım duyumları saymıyorum onlar benim içinde sadece varyasyon.yani bahsettiğim olay resmii kanallar yoluyla gerçekleşmiyor.

Saygılar

Alıntı

Peki, emniyete silah almak için evrakları teslim ederken, gerekli evraklardan birer fotokopi alıp , emniyetten "aslı gibidir" kaşesi vurdurup tüfek için de başvuru dosyası hazırlayabilr miyiz acaba.

Saygılar.

Alıntı

Efendim merhabalar,

Önceki tüfeğin Av tüfeği ruhsatı var iken yeni bir tüfek almak için aynı ruhsat mı kullanılıyor? Ya da işlemler ne şekilde

Saygıyla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi